Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Mart . 2021  
Yazın Bisiklete Binerken Nelere Dikkat Etmeli
Sıcak Havalarda Bisiklet

Yazın Bisiklete Binerken Nelere Dikkat Etmeli

Derleyen: Cüneyt Kazokoğlu
7.7.2010

Yaz bütün sıcaklığı ile devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Alanya’da düzenlenen Alanya Uluslar arası Dağ Bisikleti Yarışı’nda istisnasız bütün sporcuların sıcaktan şikâyet etmeleri kayda değer. Profesyonel sporcular sıcaklardan bu derece etkileniyorlarsa amatör bisikletçiler ne yapsın? Her şeyden önce sıcaklıkların 30 derecenin üzerinde seyrettiği yaz aylarında parkurdan donanıma kadar bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor. MTBTR’de de sıcak havalarda nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda faydalı yazılar mevcut (örn. Sıcakta bisiklete binmek). Bu yazıda da yukarıdakileri tamamlayıcı bazı tavsiyelerde bulunalım:

Zaman planlaması

Sıcak havalarda en önemli nokta daha ziyade sabahları bisiklete binmeye çalışmak ve bilhassa öğlen ve öğleden sonraları fiziksel olarak fazla zorlanmamaya dikkat etmek. Saat 11 ile 15 arası bisiklete binmek çok iyi bir fikir değil. Sabah saatleri daha serin olduğundan, hem de havadaki ozon miktarı da daha düşük olduğundan gerek terleme, gerekse nefes alma açısından daha rahat saatler.

Büyük boyut için tıkla!

Daha fazla sıvı almak

MTBTR’de sporda sıvı alımı ile ilgili güzel makâleler mevcut (örn. 11 soruda sporda sıvı alımı ya da Sıvı alımında nelere dikkat etmeli).

Büyük boyut için tıkla!

Haliyle sıcak havalarda daha fazla terlendiği için alınan sıvı miktarını da arttırmak gerekiyor. Her 15 dakikada bir 200ml civarında bir sıvıyı vücuda almak terle atılan sıvıyı dengelemek açısından elzem. Aşağıdaki çizelgede de görüleceği üzere 60 kiloluk bir bisikletçi 30 derece hava sıcaklığında 1,5 litreye kadar sıvı kaybedebiliyor. Dolayısıyla önemli olandaima en az kaybedilen kadar, hattâ daha da fazla sıvıyı alabilmek, aksi takdirde performans düşmesi kaçınılmaz.

Büyük boyut için tıkla!

Yiyeceklere dikkat

Fiziksel aktivite esnasında vücut sıvı besinleri katı besinlere oranla çok daha hızlı değerlendirebiliyor. Dolayısıyla gerek bisiklete binmeden önce, gerekse bisiklete binerken hazmı kolay, muz, jel vb. besin maddelerini kullanmak daha mantıklı. Bisiklet turunun ortasında oturup da kebap yiyince haliyle akabinde bisikletin üzerindeki performansın da olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz.

Açık – Koyu renk forma

Koyu renkler UV ışınlarını daha iyi emseler de herhalde hiç kimse 30 derece sıcaklıkta siyah bir forma ile bisiklete binmez. Açık renk formalar güneş ışıklarını daha iyi yansıttıkları için kesinlikle tercih edilmeliler.

Büyük boyut için tıkla!

Güneş kremi

Bisiklet sporunun vazgeçilmezleri arasında olan bir olgu da “bisikletçi yanığı”. Bir taraftan ne kadar çok çalışıldığının göstergesi olan bu yanık haliyle bir gurur vesilesi de olsa güneşe çıkılacağı zaman güneş kremi kullanmak gerekli. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mümkün olduğunca güneş yağı, ya da yağlı krem kullanmamak. Yaş derinin gözeneklerini tıkadığı için terlemeyi engelleyen bir etken. Bisiklete binerken çıkılan yükseklik ne kadar fazlaysa kullanılan koruyucu kremin de faktörü o kadar yüksek olmalı.

Büyük boyut için tıkla!

Başa güneş geçmesi, güneş çarpması

Yukarıdaki noktaların hiçbiri işe yaramayıp da pancar gibi bir kafa, baş ağrısı, mide bulantısı, hattâ görüntüde hafif kaymalar da başladıysa güneşten ne yapıp edip çıkmanız şart. Kezâ birdenbire yaşanan bir performans kaybı da “motorun su kaynattığının” göstergesi. Bu durumlarda mutlaka turu ya da yarışı bırakıp ıslak havlular, bol maden suyu içimi vb. gibi yöntemlerle vücudu soğutmaya çalışmak gerekiyor.

Faydalanılan kaynak: Mountainbike Magazin

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 18618 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015