Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
39 Saniye...Fransa Turu
2010 Fransa Bisiklet Turu

39 Saniye...Fransa Turu

Yazar: Sarper Günsal
28.7.2010

2010 Fransa Bisiklet Turu üç hafta süren mücadele sonunda geçen Pazar günü Paris’in Şanzelize Caddesi’nde son buldu. Genel Klasman şampiyonluğunu Astana’dan İspanyol Alberto Contador 39 saniye farkla kazandı. İspanyol sporcu Fransa turu tarihinde etap kazanmadan GK şampiyonu olan 7. sporcu oldu. Contador’un arkasında Saxo Bank’tan Andy Schleck ikinci olurken, üçüncülüğü Rabobank’ın tecrübeli Rus pedalı Denis Menchov kazandı. Tour’u sekizinci defa kazanmak için 39 yaşının baharında yollara vuran büyük şampiyon Lance Armstrong ise önce Kuzey Fransa’nın tozlu arnavut kaldırımlarında, sonra da Alp Dağları’nın yokuşlarında gerekli performansı gösteremeyerek yarışı kırk dakika geride 23. tamamladı.

Genel Klasmanın ilk üç sırasını alanlar kürsüde
Genel Klasmanın ilk üç sırasını alanlar kürsüde
Büyük boyut için tıkla!

Contador ve Schleck arasındaki 39 saniye, Tour tarihindeki en kısa zaman farkı değil. Birinci ve ikinci arasında, şimdiye kadar görülen en kısa ara 8 saniye. Nasıl ki “Tanrı’nın Eli” futbolda tek bir şeyi çağrıştırır, “8 saniye” de bisiklet tarihinde 1989’da Greg Lemond’un kazandığı Fransa Turu’nu anlatır. Sanırım bu seneki Tour da, tarihte yerini “39 saniye” ya da “zincir skandalı” olarak alacak. Tour’un 15. Etabı’na 31” farkla genel klasman lideri olarak başlayan Andy Schleck, parkurun son yokuşu Port de Bales’nin son kilometresine yaklaşılırken atağa kalktı. Ancak vites büyütürken zinciri attı ve durmak zorunda kaldı. Bu anda Alberto Contador ve birkaç sporcu daha Schleck’e karşı atak yaparak atağa kalktılar. Zirveyi 12” avantajla geçen Contador etabı Schleck’in 39” önde bitirerek Sarı Mayo’yu ele geçirmiş oldu. Kıyamet de burada koptu…

100 kere yaz:"Ayakta vites büyütmeyeceğim"
100 kere yaz:"Ayakta vites büyütmeyeceğim"
Büyük boyut için tıkla!

Yol bisikleti, yarışırken hem rakip hem de müttefik olmak zorundaki bir grup insanın yaptığı, oldukça geleneksel bir spor. Yazılı olmayan ama camia tarafından şiddetle uygulanan bazı kuralları var. Örneğin beslenme bölgesinde, sporcular yemek heybelerini alıp atıştırırlarken atak yapılmaz. Keza yarış lideri düşmüşse, tuvalet molası vermişse veya doğal olmayan bir nedenle geri kalmışsa da karşı bir atak hoş görülmez. Bu gibi kurallara uymayanları peloton cezalandırır, hatta aforoz eder. Bu açıdan bakıldığında, Andy Schleck’in mekanik bir sorunla durmak zorunda kaldığında Contador’un atağa kalkması en hafif deyimle “yadırganacak” bir durumdu.

Elele göz göze rakip olunur mu?
Elele göz göze rakip olunur mu?
Büyük boyut için tıkla!

Alberto Contador olağanüstü bir bisikletçi. Katıldığı son beş Büyük Tur’u kazanmayı başarmış bir yetenek (3 Tour, 1 Giro, 1 Vuelta). Gelmiş geçmiş en iyi yokuşçulardan biri olması yanında zamana karşı yarışlarında da dünyanın en iyilerinden. Lakin, kazanma hırsı ona bazen “töre”ye aykırı şeyler yaptırıyor. Geçen yıl Fransa Turu’nda, Alpler’deki kritik bir etapta, Schleck kardeşlerle beraber atak başlatıp, takım arkadaşı Klöden’in klasmanda geriye düşmesine neden oldu. Aynı yarışın Andora etabında “takım emirleri”ne karşı gelerek atak yaptı ve o zamanki takım arkadaşı Armstrong’un da olduğu rakiplerine zaman kaybettirdi. Bu sene de, 12. Etabın son bölümünde, önde yine bir takım arkadaşı (A. Vinokurov) etap zaferine giderken, Katusha’dan Joaquin Rodriguez ile beraber atak yaparak onu yakalayıp geride bıraktı. Üstelik etabı da kazanamadı. Olağanüstü biri bisikletçi olmak olağanüstü bir sporcu olmakla eş anlamlı değil...

Contador kaç kez Fransa Turu kazandı?
Contador kaç kez Fransa Turu kazandı?
Büyük boyut için tıkla!

Alberto’ya sataşıp Schleck’i boş geçmeyelim. Lüksemburglu harika bir yokuşçu ve yarış boyunca da takımından mükemmel bir destek aldı. Ama Contador’la gerçek bir karşılaştırma yapabilmek için yokuş ve zamana karşı performanslarına bakmalıyız. Schleck, Morzine-Avoriaz’da Contador’a 10” fark attı ama Mende etabında bu farkı geri verdi. Rotterdam prolog’da Contador’a 42” kaybeden Andy, Pauillac ITT etabını da Alberto‘nun 31” gerisinde bitirdi. Toplarsak Andy Schleck’in 1’13”lük bir kaybı olduğu çıkıyor (+10”- 10”- 42”- 31”). Yıllardır Schleck’in TT performansını artırması gerektiği yazılıp çiziliyor. Bjaerne Riis’in başında saç kalmadı ama Schleck hala 9 km’de 42” kaybedebiliyor.

Amerikalılar’ın “winner” dediği bir insan tipi var. Kazanmak için her şeyi hesaplayan, her fırsatı kullanan, her olasılığı düşünüp önlemini alan ve sonunda da amacına ulaşan insan tipi için kullanılıyor. Türkçe’de “kazanan” falan deniyor ama kavramı yaratan biz olmadığımız için eğreti duruyor. Spordaki en iyi örnekler Michael Jordan, Tiger Woods ve elbette Lance Armstrong. LA’un bisiklet tasarımcılarını, aerodinamik uzmanlarını, jant ve komponent üreticilerini, kendi deyişiyle “the shit that will kill them” (hepsinigebertecek zımbırtı) geliştirmeleri için nasıl sıkıştırıp zorladığı, başta Ullrich olmak üzere rakiplerini mental açıdan yoracak demeç ve söylemler geliştirdiğini, düşmanlarının üstüne nasıl acımasızca gittiğini, en iyi antrenör ve çalışma tekniklerini kullandığını, kendini sonuna kadar zorladığını ve sonucunda 7 kez Fransa Turu’nu kazandığın biliyoruz. Bu anlamıyla düşünüldüğünde Schleck bir “winner” olmaktan çok uzak şimdilik. 25 yaşındaki Andy Schleck için önümüzdeki iki yıl çok kritik olacak. Silkinip, yeteneğinin hakkını verecek şekilde mi çalışacak, yoksa “halkın sevgilisi ezeli ikinci” olarak mı kalacak, bunu göreceğiz.

A.Schleck 2 etap ve Beyaz Mayo
A.Schleck 2 etap ve Beyaz Mayo'yu kazandı
Büyük boyut için tıkla!

“39 saniye” olayına Andy Schleck fazla bir tepki göstermedi. Ağır bir açıklama yapıp Contador’u baskı altına sokabilirdi ama bunu seçmedi. Saxo Bank takımı Contador’un atağını “alışılmamış” bulmakla yetinirken, Schleck “Ben sanırım aynı şekilde hareket etmezdim” diye nazik bir protestoyla yetindi ve gelecek etaplarda bu farkı azaltacağını belirtti. Ama Contador bir daha bu şansı ona vermedi. İki favori Tourmalet zirvesini soğuk, sis ve yağmur altında baş başa tırmanırken karşılıklı ataklardan sonuç alamadılar. Etap zaferini Schleck’e bırakarak günah çıkartmaya çalışan Contador, Sarı Mayo’yu korumayı bildi. Zincir olayını tarihe kazıyan tesadüf ise cumartesi günkü zamana karşı etap sonunda aradaki farkın tam da 39 saniye olmasıydı. Bu durumu olgunlukla karşılamaya çalışan genç Schleck “39”un acısını gelecek yıllarda çıkartmaya çalışacak artık.

Radio Shack podyumda
Radio Shack podyumda
Büyük boyut için tıkla!

Lance Armstrong emeklilikten bıkıp geri döndüğü, 2009 Fransa Turu’nu 3. bitirmiş ve bu sene daha iyi bir dereceyi hedeflemişti. Amerikalı süperstar, prologda son derece iyi bir başlangıç yapmasına karşın Arenberg’in arnavut kaldırımlarında yitirdiği zamanı kapatamadı. Üstüne bir de Morzine- Avoriaz etabında üç kez düşüp 13’ kaybedince tüm umutlarını yitirdi. Radio Shack’in liderlerini ne pavé yollarda ne de Alp Dağları’nda koruyamaması, Lance Armstrong’un yarışı kaybetmesinde başlıca etkenlerden biri oldu. Kağıt üstünde son derece yetenekli sporculardan kurulu takımından kritik hiçbir etapta destek alamadı. 16. Etap’ta kaçış grubunda yer alıp son bir etap kazanmak isteyen büyük şampiyon bunu da başaramadı. Kazanmaya geldiği yarışı kırk dakika geride bitirirken Patron’un teselli armağanı Radio Shack’ın takım şampiyonluğu oldu.

Lance son bir zafer istedi ama olmadı
Lance son bir zafer istedi ama olmadı
Büyük boyut için tıkla!

Yırtık mayo bir dönemin sonunu mu simgeliyor?
Yırtık mayo bir dönemin sonunu mu simgeliyor?
Büyük boyut için tıkla!

Yeşil Mayo savaşı da oldukça çekişmeli geçti. 2 etap kazanan Alessandro Petacchi (Lampre-Farnese Vini) sprintlerde puan toplarken, yokuş etaplarının kaçış gruplarında yer alan Thor Hushovd (Cervélo Test Team) sprint primlerinde puan kazandı. Son dönemin en iyi sprinteri olarak kabul edilen Mark Cavendish de, iyi başlamadığı Tour’da sonradan toparlayarak tam 5 etap kazandı ama Paris’e kadar süren mücadeleyi sonunda Alessandro Petacchi kazandı. Sprint etaplarındaki mücadelenin şiddetini anlamak için Cavendish’in en iyi kurmayı Mark Renshaw’ın rakibine kafa atmaya çalıştığı ve önünü kestiği için yarıştan atıldığını hatırlatalım.

Petacchi rakiplerinden daha çok puan topladı
Petacchi rakiplerinden daha çok puan topladı
Büyük boyut için tıkla!

Gençler Klasmanı’nı teselli ikramiyesi olarak Andy Schleck kazanırken, özellikle ilk haftaki ataklarıyla vatandaşlarının kalbini kazanan Sylvain Chavanel “En Savaşkan Sporcu” ödülünü kazandı. Chavanel Nisan ayında Liege-Bastogne-Liege’de düşmüş ve kafatası kırılmıştı.

Chavanel Sarı Mayo
Chavanel Sarı Mayo'yu 2 gün giydi
Büyük boyut için tıkla!

Fransa Turu öncesi tanıtım yazısında bu Tour’un artık eski kuşağın çekilip, yeni nesle bayrağı devredeceği bir yarış olacağını yazmıştım. Gerçekten de yarış boyunca konuştuğumuz çoğu sporcu gençler arasından çıktı. Contador, Schleck, Cavendish, Van den Broeck, Nicholas Roche, Robert Gesink ve Roman Kreuziger gelecek yıllarda da heyecanla seyredeceğimiz yarışların müjdesini verdiler.

Yaşlıların şerefini kurtaranlar ise Denis Menchov ve Yeşil Mayo şampiyonu Alessandro Petacchi oldular. Armstrong, Sastre, Klöden, Vandevelde ve hatta Vinokurov gibi eski tüfekler de, zamana karşı koymak yerine onunla birlikte akmanın bünyeye daha iyi geleceğini umarım artık anlamışlardır.

Bu yazının kısa versiyonu 28 Temmuz 2010 tarihli Radikal Gazetesi’nde yayımlanmıştır

Resimler:cyclingnews.com ,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 8062 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015