Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
12 . Ağustos . 2020  
Emin Müftüoğlu ile Röportaj
Emin Müftüoğlu ile Röportaj

Emin Müftüoğlu ile Röportaj

Yazar: Cüneyt Kazokoglu
10.11.2010

Geçtiğimiz hafta sonu Alanya’da düzenlenen 14. Alanya Uluslararası Dağ Bisikleti yarışı kapsamında Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu ile de kısa da olsa görüşme fırsatı bulduk. Çarşamba gününden beri yarışları içeren, arada yurtdışına da çıkan Emin Bey bu yoğun programında bize de vakit ayırdı. Aşağıda bu sohbetin kaydını okuyabilirsiniz.

MTBTR: Yeni yarış takvimi (2011) ne zaman yayınlanacak?

Emin Müftüoğlu: 6 Aralık gibi yayınlayacağız.

Bu yılki etkinliklere bakıldığında, dağ bisikleti hafif üvey evlat gibi kalmış olabilir mi?

Emin Müftüoğlu: Dağ bisikletinde daha fazla ağırlık var. Tarihinde olmadığı kadar. 16 tane yarış koşuldu. Birkaç sene hatalar, arızalar oldu. Mesela il temsilcilikleri var, Sakarya’da “ben yaparım” dedi. Saygı da duyuyoruz ama gördük ki arızalar oldu. Alanya’da arıza olduğunu sanmıyorum. Belli yerler oturdu. Kapadokya’da hiçbir sıkıntı yok, geçen yıldan daha iyi organize oldu Kapadokya, bisiklet festivali yaptılar biliyorsunuz. Yani birkaç yerde bu tür hatalar oldu. Gelecek yıl bunu daha farklı profesyonel bir ekibe bırakacağız, ondan sonra tekrar her hafta gidip daha profesyonelce yapacaklar.

Bu yıl 16 yarışta, belki çok yarış olduğu için, katılımcı sayısı bazen 50-60’ı geçmedi.

Emin Müftüoğlu: Çünkü aynı hafta yol bisikleti de vardı, bir de uzak mesafelerde sıkıntı oldu. Tabii ki bir kısımda harcırahların zamanında yatırılmaması gibi...

O neden kaynaklanıyor?

Emin Müftüoğlu: ...Bütçemizden. Erzurum’daki kış oyunları dolayısıyla devlet bütçesinin çoğunluğu oraya gittiği için ya yapmayacağız ya da geriden ödeyeceğiz. Ben yapmama yerine geriden ödemeyi tercih ediyorum. Türkiye’de en büyük sıkıntı sporun tamamen devletin üstüne yıkılmış olması. Avusturya’da ya da Almanya’da kulüpler bu işi yürütüyor, ama burada kulüpler hiçbir katkı yapmadan devlet bu işi götürmeye çalışıyor. Ülkeden kaynaklanan bir şey, ama biz „paramız yok yapmıyoruz“ yerine yapıp sonradan ödemeyi tercih ettik.

Olimpiyat çalışmaları nasıl gidiyor? Bilal ve Abdülkadir, kızlarda da Esra var.

Emin Müftüoğlu: Şu anda puanlamada iyi gidiyoruz, biliyorsunuz hiç bayan sporcu olimpiyata götürmedik, dağ bisikletinde gitmek istiyoruz. Erkeklerde iki kişinin gidip gitmeyeceği gelecek yılki performansa bağlı, şu an olmaması için bir sebep yok.

Alanya’da yarıştan sonra sporcularla konuştuk, yerli sporcular şikayet ettiler, „parkur zor vs.“ dediler. Yabancılar ise çok memnun, “çok güzel parkur, bayıldık vs.”

Emin Müftüoğlu: Alanya parkuru artık oturmuş bir parkur, burayı değiştirme şansımız çok fazla yok. Burada oturmuş bir sistem var, seneye 15.’si yapılacak olan bir yerde artık uluslararası arenanın prestijine uygun bir parkur olmalı. „Ben puan alacağım“ diye kendime göre parkur yapmamalıyım diye düşünüyorum. Yarın uluslararası arenada o insanlarla yarışacaksın, olimpiyatta da o insanlarla yarışacaksın, körler sağırlar birbirini ağırları oynamak çok da hoşuma gitmiyor.

Ankaragücü’nün dağ bisikletinde UCI takımı kurma gibi planları var, o konuda ne düşünüyorsunuz?

Emin Müftüoğlu: Olması gerekiyor. Ben dağ bisikletinde Ankaragücü’nün büyüyeceğine inanıyorum. Başkanları ile de görüşüyoruz. Doğru yönetilerek zaman içerisinde dünyada sayılı takımlar arasına gireceğine de inanıyorum. Hem Türk bisikletinin, hem kulüplerin doğru yönetilmesiyle alakalı bir şey. Biz burayı doğru yönetmeliyiz, kulüpler kendisini doğru yönetmeli.

Diğer takımlardan ilgi var mı? Mesela Konya Şekerspor vb.

Emin Müftüoğlu: Dağ bisikleti değil de bu yıl Konya Şekerspor continental oluyor, bir de Manisa var, ikisi de gelecek yıl Cumhurbaşkanlığı Turu’nu koşacaklar. Dünyada olduğu gibi artık milli takım değil, bisikletle ilgili öndeki ülkelerin prensiplerini uygulamaya çalışıyoruz ki biz de onlara yetişelim, ulaşalım. Başka türlü ulaşamazsın, biz artık milli takım yerine kulüplerimizi destekleyeceğiz. Milli takımda sekiz sporcu koşuyor, iki takım koşsa zaten dörderden sekiz sporcumuz olur. Bence Cumhurbaşkanlığı Turu’nda artık kürsü kovalayan takımlar olmalı, bu milli takımla gidilecek yer değil. Yabancıysa yabancı, profesyonelce olacak. Gelecek yıl ilk defa Türk bisikletine yol bisikletinde iki tane continental takım olacak

Cumhurbaşkanlığı Turu bir hafta ileri atıldı, tam bahar klasikleri, ile Giro arasında, sorun olmayacak mı arada olması?

Emin Müftüoğlu: Şimdi biz bu tarihi almak için çok büyük mücadele verdik. ASO’nun bulunduğu kurum da dâhil olmak üzere kendi aralarında bizim tarihimizin buraya geçmemesi için çaba sarfettiler. Dünya Bisiklet Birliği’nde bununla ilgili bir sürü sıkıntılar oldu. Ama sağolsun UCI başkanının bir sözü var: „Türkler iyi çalışıyor, onlara destek olunmalı“ gibi bir sözün üzerine bu tarihi alabildik. Bu tarihi almak kolay olmadı, yazılar var elimizde, olmaması gerektiğiyle ilgili, hatta sekiz günün beş güne düşmesiyle ilgili. Bunları aştık. Daha sonra Eurosport’tan yayın saati alamadık. Yani bunlar hakikaten çok büyük şeyler, ülkemiz adına yaptıklarımızın kazanç faturasını elde ederek aldık. Bundan sonra Türkiye Turu bu tarihlere oturmuş demektir. Biz artık bu tarihlerde varız. En önemlisi Eurosport’ta yayın saatiydi, Pazar günü dahil, her gün canlı yayın var, ki geçtiğimiz yıllarda canlı yayın yoktu hafta sonu Eurosport’ta.

Antalya’da velodrom projesi ne aşamada?

Emin Müftüoğlu: Yapıyoruz, bu hafta hemen hemen bitirdik, yer hazır burada. Projeyi de onaylattırırsak gelecek sene Ekim-Aralık gibi açarız diye planlıyoruz.

İstanbul’da bir şey olacak mı?

Emin Müftüoğlu: İstanbul’da kapalı yapacaklar, o tabii daha büyük, olimpiyatla ilgili bir proje. O bir sonraki aşamada olacak, ama ülkemize 3-4 tane yarı açık, açık, bisikletçilerin antrenman yapabileceği velodrom olacak.

Dağ bisikletinde Maraton Türkiye Şampiyonası yapılmıyor?

Emin Müftüoğlu: Maraton’da Manavgat yapıyoruz.

Manavgat’ın Türkiye Şampiyonası olması gibi bir imkan yok mu?

Emin Müftüoğlu: Olabilir, Bolu’da falan yaptık, çok katılan da olmuyor. Maraton biraz farklı. Maraton olimpiyata puan vermiyor, vermeyince de ana hedef olarak çıkarmadık. Yapılıyor da, yapmıyor değiliz. Bunu birkaç yer de istiyor. Ama şu anda 16 tane UCI takviminde dağ bisikleti yarışı olunca... Maraton puan verse ona da devam ederdik, daha fazla yapardık. Ama yapmıyor değiliz.

16 yarışlık takvim Adana yarışı da bir hafta ertelendikten sonra Kasım sonu gibi bitiyor. Arada sporcuların dinlenmesi için az süre kalmıyor mu?

Emin Müftüoğlu: Yok, sonra Mart’ta başlıyor. Aralık, Ocak, Şubat, Mart 4 ay var, bütün dünyadaki sistem, normal süre.

Bugün Alanya’da da gördük bunu, Ukrayna’dan uçak kalkıyor galiba. Kürsü tamamen yabancıydı elit erkeklerde.

Emin Müftüoğlu: Alanya’ya ilk başladığımızda eskiden biz bu sporculara para verip getirtiyorduk. Şimdi ise gelmeleri ile hiçbir katkı sağlamıyoruz. Eskiden uçak bileti veriyorduk, otellerini ödüyorduk, şimdi bunların hiçbirini vermiyoruz ama kurallar gereği de teknik toplantıya gelen bir sporcuya sen buna katılmıyorsun diyemeyiz. Bu sene Aksaray’ın köyüne geldiler.

Akıllıca bir adımdı 16 yarışı takvime yaymak…

Emin Müftüoğlu: Bunların çoğunu farklı yerlere koyuyoruz, bir tek Alanya ve Kapadokya bunlardan farklı, bir de Kocaeli oldu, herhalde gelecek sene değiştirecekler onu. Mesela Artvin’de bir yarış oldu geçen sene. Böyle değişik yerlere yarışlar koyarak sizin söylediğiniz manada bir şey yapmaya çalışıyoruz.

Bizim sporcuların da daha iyi olması gerek herhalde, sonuçta olimpiyatta da aynı sporcularla mücadele edilecek?

Emin Müftüoğlu: Ben de onu söylüyorum, bir taraftan onu ayarlarken bir taraftan da böyle 16 yarış varsa, üçünde dördünde olsun yabancılarla yarışsınlar. Hiç yarışmazsa antrenman yapmamış olur. Daha sonra çok dışarı gitmekten ziyade içerideki bu yarışlarla toparlamaya çalışıyoruz. Çünkü dışarı gittiğimiz zaman da belli bir para harcıyoruz.

Büyük boyut için tıkla!

Bu federasyonda bugüne kadar düşünülemeyen, hayal edilemeyen şeyleri yapıyoruz. Bunu „ben yapıyorum“ demiyorum, „yapıyoruz“ diyorum. Bir ekibimiz var, asbaşkanımız, genel sekreterimiz, alttaki teknik arkadaşlar, organizasyon ile çalışan bir sürü arkadaş. Öncesinde de planlama var. Geçmişte bu planlama yoktu. Şimdi ne söylediysek yapıyoruz. Atlayan bir yarış yok, ne söylediysek hepsi yapıldı.

Hele 2010 yılı… Avrupa Şampiyonası var, 4 tane 2.2 sınıfı yarış var, Avrupa Kongresi var, var da var. Gerisini siz sayın. 2010 bence bir milattır. Bunun parasını bulmak bir dert, yapmak ayrı bir dert, sporcunu ona adapte etmek ayrı bir dert. Bu kadar yoğunluğun içinde aksaklıklar olabilir. Ama aksaklıklar dediğim şartlarda, dağ bisikletinde birkaç yarışta aksaklıklar olmuş. Hepsine de gidemedim, mümkün olduğunca gitmeye çalıştım ama bir Avrupa Şampiyonası varken, bir Avrupa Kongresi varken gidemiyorsunuz. Eskiden bir Cumhurbaşkanlığı Turu düzenlenirken, şimdi 4 tane eski Cumhurbaşkanlığı Turu’nun aynısını yaptık, hepsi de organizasyon olarak dört dörtlük oldu. Onun dışında olimpiyat hazırlığı var, ülkemizde velodrom yok, velodromda olimpiyata gitmeyi hedefliyorsunuz, yurtdışına sporcu götürüyorsunuz, UCI’de, Aigle’de hiç pist görmemiş çocukları bisiklete bindiriyorsunuz. Gençlerde biri sekizinci, biri onuncu oluyor, şimdi işte Avrupa Şampiyonası’nda 10. ile 15. arasında değişecek bir derece alır Recep. Onu geç, tarihte hiç olmadı, bu çok önemli: Avrupa Şampiyonası’nda bir sporcumuz, Recep, 3-4 saniye ile 12. oldu, bisiklet tarihinde yok böyle bir şey. Son Dünya Şampiyonası’nda gene Recep, finiş gördü. Arka grupta gördü, ama nerede görürse görsün. 10 turun sekizinde ana gruptaydı. Yani iyi demiyorum, ama kötü asla değil. Başladığım günle aynı noktada olsak bugün bırakır giderim. Çünkü heyecan olmayan yerde ben durmam.

Pistte olimpiyata gitmek ile ilgili bir hayalimiz var. 12 yarış var, birincisi buydu. Bizim Ahmet var orada, çok önemli bir genç sporcumuz ama Ahmet’in yaşı tutmadığı için Ocak’tan itibaren katılıyor. Oralardan toplayacağımız puanlarla omnium disiplininde gitmeyi düşünüyoruz.

Şehirlerde bisiklet kullanımı ile ilgili adımlar var mı?

Emin Müftüoğlu: Var, bununla ilgili belediyelere tavsiyede bulunuyoruz, Alanya’da görüyorsunuz, şimdi bunu Kayseri yapıyor, Konya hazırlık halinde. Geçen hafta Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştük. Ayrıca şehirlerde bisiklete binme ile ilgili gruplar oluşturmaya çalışıyoruz. Arkadaşlara da söylüyoruz: “Toplanın, haftaya bir gün bir yerde çevirin, size gerekirse eskort da verelim“ diye söylüyoruz. Şimdi Alanya da oluyor, akşam dolaşıyorlar,

Son soru: siyasete girmeyi falan düşünüyor musunuz?

Emin Müftüoğlu: Yok, öyle bir derdim yok, spor adamı siyasete girmez, sizden bir şey bekleniyorsa zaten yaparsınız. Bu yaptığımız da bir siyaset, sporun siyasetindeyiz. Yine devletin bir kademesinde çalışıyoruz, devletin her kademesinde çalışırız. Öyle bir planım yok, mizansen onlar.

Emin Müftüoğlu’na biz de sıkışık programında bize zaman ayırdığı ve sorularımıza içtenlikle cevap verdiği için çok teşekkür ediyoruz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6177 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015