Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
09 . Temmuz . 2020  
En Uygun Taşıyıcıyı Arıyoruz
Hangisi Sizin İdeal Bisiklet Taşıyıcınız?

En Uygun Taşıyıcıyı Arıyoruz

Derleyen: Mahmut Can KOVAN
22.11.2010

“Dört teker bedenimi iki teker ruhumu taşır.” Bazen o dört tekerin ruhunuzu taşıyan iki tekeri taşıması gerekebilir. (Yüzüğü taşıyamam Bay Frodo ama sizi taşıyabilirim)

Absürt bir giriş oldu kabul ediyorum. Yarışlara, etkinliklere, tatile vs. giderken bir şekilde o bisikleti yanımızda taşımanız gerekli. Kendi aracınız yoksa otobüs veya kargo ikilisinden birini seçmeniz gerekiyor. Kendi aracınız varsa tabi ki en makul olanı bir tane bisiklet taşıyıcı edinip kendi işinizi kendiniz yapmanız. İşte bu noktada farklı taşıyıcı tipleri ve tabi ki farklı araç modelleri çözümü biraz zorlaştırıyor. Aşağıda, ideal taşıyıcınızı bulmanız için hazırlanmış bir rehber sizleri bekliyor.

Talep: Sayıca fazla bisiklet taşıyayım. Arkadan gelen sürücü taşıdığım bisiklete zarar vermesin. Ayrıca taşıdığım bisiklet aracıma zarar vermesin. (çizik, vuruk vs.)

Size Uygun Taşıyıcı: Tavan tipi taşıyıcı sizin için uygun bir çözüm. Ön tekeri sökme zorunluluğunuz yok ki bu çok ciddi kolaylık sağlıyor. Ancak görseldeki şekilde de kullanabilirsiniz. Ülkemizde ve dünyada Thule, tavan tipi taşıyıcı piyasasını domine etmiş durumda. Pek çok farklı model araç için uyumlu taşıyıcı modelleri mevcut.

Alırken Unutmayın: Bu taşıyıcı tipinin ciddi avantajları olmasına rağmen, yüksek tavanlı bir araç kullanıyorsanız sizin için çok da uygun olmayabilir. Yükleme esnasında ciddi efor sarfetmeyi göze almanız gerekiyor. Ayrıca bazı bisikletler bu tip taşıyıcılara uymuyor. Almadan önce kontrol etmenizi tavsiye ederim.

Büyük boyut için tıkla!

Talep: Sayıca fazla bisiklet taşıyayım. Taşıdığım bisikletleraracıma zarar vermesin. Yükleme işlemi kolay olsun.

Size Uygun Taşıyıcı: Çeki demirine bağlanan taşıyıcı sizin için uygun bir çözüm. Bu tip taşıyıcılara yükleme yapmak tavan tipine göre oldukça kolay. Bazı modeller bisikletleri yükledikten sonra bile bagaja kolaylıkla ulaşmanızı sağlayabiliyor.

Alırken Unutmayın: Bu tip taşıyıcılar ani frenleme durumlarında bisikletler birbirlerine zarar verebilir. Ayrıca aracın boyu uzayacağı için park yeri bulmak da bir sorun haline gelecektir.

Büyük boyut için tıkla!

Talep: Her bisikletle ve her araçla uyumlu olsun. Ucuz olsun. Yükleme işlemi kolay olsun.

Size Uygun Taşıyıcı: Araba arkasına bağlanan taşıyıcı sizin için için uygun çözüm. Fiyat olarak yukarıdaki iki modelden çok daha ucuz. Hemen her tip bisikleti hemen her tip arabada taşımaya olanak sağlıyor.

Alırken Unutmayın: Bu tip taşıyıcılar kısıtlı sayıda (genelde 2-3 tane) bisiklet taşıyabiliyor. Bagaja ulaşmak için taşıyıcıyı sökmeniz gerekiyor. Ayrıca bisikletler yükleme esnasında araca kolaylıkla zarar verebiliyor. Park yeri sorunu bu taşıyıcı tipinde de var.

Büyük boyut için tıkla!

Son Söz

Yukarıda, aynı işi yapan üç farklı taşıma sisteminin kabaca artılarını ve eksilerini ele aldık. İşin gerçeği bana göre tavan tipi sistemler diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Çünkü ülke şartlarında şehir içinde yollar fazlasıyla dikkatsiz sürücüyle dolu ve herhangi bir temasta arabadaki hasara birde bisiklette oluşan hasarlar (masraflar) ekleniyor.

Ha tabi birde aşağıdaki görseldeki gibi bir taşıma sistemi var ama bence bunu evde denemeyin:)
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 13533 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015