Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Alberto,Lance,Andy ve diğerleri...
Yol Bisikletinde 2010

Alberto,Lance,Andy ve diğerleri...

Yazar: Sarper Günsal
29.12.2010

Yol bisikletinde 2010 sezonunun bir değerlendirmesini yapmak için, önce Büyük Turlar’a, sonra uluslararası yarışlara, bilahare ülkemize, en son da perde arkasına bir bakmak gerekecek:

FRANSA TURU

Yılın en büyük olayı, elbette Fransa Turu’ydu. Rotterdam’dan başlayan yarış, daha üçüncü gün karıştı. Yeni asfaltlanmış kaplamanın yağmurda kayganlaşması sonucu, yokuş inen yarışçıların çoğu kendilerini yerde buldu. Schleck kardeşlerin de aralarına olduğu birçok sporcu geride kaldı. Sonrasında Saxo Bank’tan Fabian Cancellara’nın örgütlemesiyle peloton etabı sprinte katılmadan toplu halde geçti ve bize hep unuttuğumuz bir şeyi hatırlattı. Sporun ilk öğesi sporcudur.

Büyük boyut için tıkla!

İlk hafta iki etabı sprintle kazanan yaşlı kurt Alessandro Petacchi, Cavendish’i de kamçıladı ve genç Britanyalı beş etap kazandı ama Yeşil Mayo’yu Petacchi’den alamadı. Cav, üç senedir katıldığı TdF’da toplam 15 etap kazanmış durumda. Daha 25 yaşındaki sprinterin kariyerini kaç Fransa Turu zaferiyle bitireceğini hayal bile etmek zor.

Büyük boyut için tıkla!

Tour’u 7 kez kazanan Lance Armstrong, önceki sene üçüncü olduğu yarışa gayet iddialı geldi. Ama önce Arenberg’in tozlu kaldırım taşlarında zaman kaybetti, ardından da 8. Etap’ta düşerek 12 dakika geriye düştü ve rüya sona erdi. Armstrong’un yarışa gerektiği gibi hazırlanmadığı da gözüktü. California Turu’nda kaza sonucu yarışı bırakarak programında büyük bir değişikliğe gitmek zorunda kaldı. Ayrıca, yıl boyunca, kanserle savaşan vakfının projeleri için uzun yolculuklar yaparak antrenman ve dinlenme zamanlarından çaldı. Yıllar içinde yaşlanan takım arkadaşları da Patron’u destekleyemediler yarış boyunca. Böylece tarihin en büyük Fransa Turu yarışçısı, yarışı Champs Elysées’de şampiyonun 39 dakika gerisinde tamamladı. Lance’in dürüstçe söylediği gibi:”Bazen çekiçsindir, bazen de çivi…”

Lance
Lance'in düşmekten yırtılmış mayosu
Büyük boyut için tıkla!

İlk ciddi dağ etabında Lance denklemin dışına düşünce, meydan Andy Schleck ve Alberto Contador’a kaldı. Rotterdam prologda zaman kaybeden Schleck (Alberto’ya 42”), 15. Etaba Contador’un 31 saniye önünde lider başlamayı başardı. Ama Saxo Bank’ın şanssız çöl bedevisi, Port de Bales tırmanışının sonlarına doğru zinciri atınca durmak zorunda kaldı. Zinciri oturtmaya uğraşırken Contador arkadan atak yaparak kaçtı ve etap sonunda Sarı Mayo’yu eline geçirdi. Tarihe “Chaingate” olarak geçen bu hareketi yol bisikleti etiğine aykırı bulan birçok kişi Contador’u ağır eleştirdi ama Andy Schleck fazla ses çıkarmadı.

Büyük boyut için tıkla!

Zamana karşı etaplarda zaten rakibinden üstün olan İspanyol Contador, Tourmalet’de zaferi rakibine bırakarak bir anlamda özür diledi ama Genel Klasman şampiyonluğunu 39 saniye farkla kazandı ve hiç etap birinciliği almadan üç haftalık yarışın galibi oldu. Schleck’in ardından 2009 Giro şampiyonu Denis Menchov da üçüncülüğe ulaştı. Yokuş Klasman şampiyonu, sürpriz bir isim, Bbox Bouygues’dan Anthony Charteau oldu. Takım klasmanını ise ironik şekilde Lance’in “kötü” takımı Radio Shack kazandı.

Büyük boyut için tıkla!

İTALYA TURU

Mayıs ayında koşulan İtalya Turu’nu Liquigas’dan Ivan Basso kazandı. “Operacion Puerto” soruşturması sonunda iki yıl ceza alan İtalyan sporcu, 2008 sonunda hatasını kabul edip özür dileyerek spora dönmüştü. 2009’u sakin geçiren Basso kan değerlerini yayınlayarak “temiz” kaldığını her fırsatta göstermeye çalışmıştı. Ayrıca, geçen ay vefat eden ünlü İtalyan antrenör Aldo Sassi’nin kanatları altına girerek şüphelerden tamamen uzaklaşan Basso, yarışa kontrollü başladı. İlk hafta Hollanda’daki üç etapta kaza üstüne kaza olurken o ve takımı zaman yitirmeden ama kayıp da vermeden İtalya topraklarına ulaştılar.

 Tyler Farrar 2. etabı kazanıyor
Tyler Farrar 2. etabı kazanıyor
Büyük boyut için tıkla!

Takım arkadaşı ve baş domestiği Vincenzo Nibali’nin Pembe Mayo’yu giymesiyle hedef de saptıran Basso, son derece ağır Monte Zoncolan etabını kazanarak Caisse d’Epargne’dan Davi Arroyo dışındaki rakiplerinden uzaklaştı. Aprica yokuşuyla biten 19. Etap’ta Pembe Mayo’yu giyen Basso, rakiplerini kontrol ederek Verona’da zafere ulaştı. Yarışın en unutulmaz etabı, yağmurlu bir havada, Toskana’nın "strade bianche" beyaz toprak yollarında koşulan 7. Etap oldu. Sporcuların birer çamur adama dönüştüğü, epik bir mücadele olarak tarihe geçen etabı dünya şampiyonu formasıyla yarışan Cadel Evans kazandı. Arroyo’nun ardından Vincenzo Nibali GK üçüncüsü oldu. Puan klasmanını CAdel Evans kazanırken, yokuş klasmanında Avusturalyalı Matthew Lloyd birinciliği kazandı. Yarışn sürprizi ise daha ilk pro sezonunda Pembe Mayo giyip yarışı yedinci bitirmeyi başaran Garmin takımının Tasmanyalı genç pedalı Richie Porte oldu.

 Aldo Sassi ve Basso
Aldo Sassi ve Basso
Büyük boyut için tıkla!

İSPANYA TURU

Yılın son Büyük Turu, bir yıldız adayının artık bütünüyle parladığı yarış oldu. Liquigas’ın genç yokuş ve iniş uzmanı Vincenzo Nibali uzun zamandır dikkatleri çekiyordu. Dört ay önce Giro’da Basso’nun baş kurmayı olarak ona büyük destek vermişti. Mortirolo inişinde Nibali’nin iniş hızına yetişemeyen Basso’nun onu yavaşlattığını hatırlayan vardır. Nibali Liquigas takımının lideri olarak geldiği İspanya’da Katusha’dan J. Rodriguez, Xacobeo’dan E. Mosquera ve Euskaltel’den Igor Anton’la kapıştı. Anton’un düşerek yarış dışı kalmasıyla bir anda şansı artan Nibali, Mosquera’yla girdiği müthiş mücadeleden zaferle çıktı. Birkaç hafta sonra Mosquera’nın dopingli olduğunun anlaşılması Sicilyalı sporcunun zaferini daha da değerli kıldı.

Büyük boyut için tıkla!

Yarışın ilginç bir yönü bir “klasik uzmanı” olarak değerlendirilen Philippe Gilbert’in dört gün boyunca Kırmızı Mayo’yu giymesi oldu. Ayrıca, uzun yıllar Milram takımında kendini gösteremeyen Peter Velits HTC-Columbia formasıyla nefis bir ITT kazanıp genel klasmanı üçüncü olarak bitirerek yıllardır kendisinden beklenen çıkışı yaptı. Geelong’daki dünya şampiyonasına hazırlanan Mark Cavendish’in “hazır gelmişken” üç etap kazanması, David Moncoutié’ninüçüncü defa yokuş klasmanını alması ve 2008 ToT şampiyonu David Garcia Dapena’nın EPO pozitif çıkması yarıştan aklımızda kalanlardan bazıları oldu.

 Philippe Gilbert
Philippe Gilbert
Büyük boyut için tıkla!

BAHAR KLASİKLERİ

Tek günlük yarışlar, Büyük Turlar’dan daha heyecanlı bir yarış türü. Büyük bölümü bahar aylarında koşulan, hemen hepsi asırlık bir geçmişe sahip bu klasikler, farklı parkur profilleri, değişken hava ve zemin şartları nedeniyle çok güçlü sporculara şans tanıyorlar. Yılın ilk büyük klasiği sayılan Milano-Sanremo’yu 34 yaşındaki İspanyol sprinter Oscar Freire kazandı. Ancak 2010 klasiklerinde adı en çok geçen sporcular Fabian Cancellara ve Philippe Gilbert oldu. İsviçreli Cancellara bisikletinde bir motor olduğu dedikodularını haklı çıkaracak bir performansla Flandre Turu (kısaca “Ronde”) ve Paris-Roubaix yarışlarını büyük farklarla kazandı.

Spartacus Kappelmuur
Spartacus Kappelmuur'deki atağını yapıyor
Büyük boyut için tıkla!

Philippe Gilbert de hem Amstel Gold, hem de Ekim ayındaki Lombardiya Turu’nu kazanarak gücünü gösterdi. 2009’da Dünya Şampiyonu olduktan sonra daha agresif bir yarışçıya dönüşen Avusturalyalı Cadel Evans nefis bir taktikle Fleche Wallone’da (Valon Oku) zaferin sahibi oldu. Klasiklerin duayeni sayılan Liege-Bastogne-Liege (L-B-L) yarışını da eski bir doping cezalısı, Aleksander Vinokurov kazandı ama finişe ıslıklar ve yuhalamalarla geldi. Bazı dopingciler diğerlerinden daha zor affediliyorlar.

Paris-Roubaix
Paris-Roubaix'de ödül haliyle bir kaldırım taşı
Büyük boyut için tıkla!

YOL BİSİKLETİ DÜNYA ŞAMPİYONASI

Avusturalya’nın Geelong kentinde yapılan şampiyonada erkeklerde İsviçreli Fabian Cancellara (zamana karşı) ve Norveçli Thor Hushovd (yol yarışı) şampiyon oldular. Yol yarışında aylardır favori gösterilen Philippe Gilbert sürekli marke edilince tüm çabasına karşın kaçmayı başaramadı. Kadınlarda İngiliz Emma Pooley (zamana karşı) ve İtalyan Giorgia Bronzini altın madalyanın sahibi olurken U23 zamana karşı da şampiyon olan Amerikalı Taylor Phinney yeni kuşağın en umut veren yarışçılarından biri olacağını müjdeledi.

Büyük boyut için tıkla!

TÜRKİYE BİSİKLET TURU

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu geçen yıllara oranla biraz daha düşük profilli geçti denebilir. HTC-Columbia dışında takımların oldukça genç kadrolarla gelmesi kaliteyi biraz düşürdü. Ünlü sprinter Andre Greipel’in 5 etap zaferine ISD-Neri takımından Giovanni Visconti 2 etapla karşılık verirken Genel Klasman şampiyonu olmayı da başardı. HTC-Columbia’nın yetenekli genç pedalı Teejay Van Garderen ikinci, Cofidis’ten David Moncoutié de üçüncü oldular. Bu yarışta ilk defa ciddi yokuş içeren 2 etap da yer aldı. 2011 Türkiye Turu da büyük olasılıkla Boğaz Köprüsü’nden geçecek.

(soldan) VanGarderen,Visconti,Moncoutié
(soldan) VanGarderen,Visconti,Moncoutié
Büyük boyut için tıkla!

Bu yıl Bolu’da yapılan Türkiye yol şampiyonluğunda genel ferdi klasmanda erkeklerde Brisaspor’dan Nevzat Kıral, bayanlarda yine Brisaspor’dan Merve Tayfun kazandılar. Genç erkeklerde Konya Şekerspor’dan Ahmet Örken, genç bayanlarda da Gelibolu Spor Kulübü’nden Ebru Doğan birinci oldular.

YIL BOYU KONUŞULANLAR

  • Yeni yeni yarışlarla UCI World Tour gittikçe rekabetçi bir yapıya kavuşmaya başladı. Tour Down Under, Amgen Kaliforniya Turu, Tour of Britain gibi yeni ve büyüyen organizasyonlar özellikle Anglosakson takımlara cazip geliyor. Sezon başını sıcak iklimde, sakin yarışlarla geçirmek isteyenler için tasarlanmış Katar ve Umman turlarıyla, Kanada’da bu sene ilk defa düzenlenen ve büyük ilgi çeken 2 tek günlük yarış, yıllardır artık ezberlediğimiz yarış takvimini bozmaya başladılar. Malezya ve Çin’deki etap yarışları da işe katıldığında, on yıllardır Batı Avrupa’da yerleşik yol bisikleti ailesi dünyanın dört bir yanına savrulacak gibi gözüküyor.

    Son derece doğru bir zamanlamayla profili yükseltilen Türkiye Turu’nun, geçen yılki sönük halinden kurtulması, büyük takımları, şöhretli sporcuları daha çok çeker hale gelmesi bir zorunluluk haline geliyor. Ekonomik nedenlerle zaten katılacakları yarışları cımbızla seçer hale gelen takımların Türkiye’ye gelmelerinin özendirilmesi aciliyet kazandı. UCI yönetimine yakın organizatörlerin düzenledikleri yarışların öncelik almasıyla, ToT’un rakipleri gittikçe artıyor.

  • Yıla damgasını vuran konu yine doping oldu. Mayıs ayında California Turu’nda Floyd Landis’in Armstrong’u suçlamasıyla başlayan çalkantılar, Vuelta ikincisi Ezequiel Mosquera’nın EPO pozitif çıkmasıyla yükseldi. Ama asıl bomba Alberto Contador ile patladı. Fransa Turu’nun ikinci dinlenme gününde yapılan kontrolde kanında düşük miktarda clenbuterol maddesine rastlanan şampiyon, suçsuz olduğunu, yasaklı maddeyi İspanya’dan getirttiği etten aldığını öne sürdü. Bu maddeden yakalanan sporcular çoğunlukla bir yıla kadar ceza alıyorlar ve Contador’un ceza almadan bu işten kurtulması zor gözüküyor. Ama UCI ve İspanyol federasyonu şampiyonun bu işten en az zararla kurtarmak için elinden geleni yapar bir tavır sergiliyorlar, çünkü 3 ay geçmesine karşın Contador’un cezası hala açıklanmadı.

  • Bu sene yeni kurulan takımlar büyük fiyaskolarla sonuçlandılar. Avusturalya orijinli Team Pegasus, finansal garantileri karşılayamayınca lisans başvurusu reddedildi. Denis Menchov ve Carlos Sastre gibi yıldızları kadrosuna katan Team Geox takımı da ProTour lisansı alamayınca sponsor tarafından yüz üstü bırakılmak üzere. Bu noktada iyi haber Schleck kardeşlerin kurduğu Luksemburg takımı. Şimdilik adı “Leopard” olarak açıklanan takımla ilgili çalışmalar gizlilik içinde sürdürülürken tanıtımı 6 Ocak 2011’de yapılacak. Bir başka iyi haber de sponsorluktan çekilen Caisse d’Epargne yerine Movistar’ın gelerek İspanyol ekibinin yarışlara devam edebilmesi oldu. Ancak Milram sponmsorluğundaki Alman ProTour takımı ne yazık ki kapandı.

  • Bu sene yol bisikletinden gelen son iyi haber de biz Türkler’i ilgilendiriyor. 2011’de uluslar arası yarışlara Kıta Takımı klasmanında yarışmak için başvuran iki takımımız da lisanslarını aldılar. Konya Torku Şekerspor-Vivelo ve Manisaspor UCI Kıta Takımı statüsüne çıkarak bu sene UCI Avrupa Turu’nu kovalayacaklar. Elbette 47. ToT’de de yarışacaklar.

,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 7778 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015