Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Ocak . 2021  
Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığını Test Ettik
Baharlık Rüzgarlıklar - Shimano Testi

Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığını Test Ettik

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
6.4.2011

Atasözleri vs. ile hiç işiniz olmasa bile “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” lafını duymuşsunuzdur. Gerçi Mart geçeli birkaç gün oldu, fakat Nisan ayınında hava konusunda Mart’tan daha az kaprisli olmadığı düşünüldüğünde Shimano’nun yeni çıkarmış olduğu Accu 3D M ve sadece 63! Gramlık (şaka değil) Accu 3D R Windbreaker modellerinin testi için fazla da geç kalmış sayılmayız.

Accu 3D M
Accu 3D M
Büyük boyut için tıkla!

Accu 3D R
Accu 3D R
Büyük boyut için tıkla!

Shimano’nun geçtiğimiz yıl Eurobike kapsamında ilk olarak tanıttığı rüzgârlık serisini ve bu serinin sahip oldugu teknolojisinden Eurobike’ı müteakiben yazdığımız yazılarda bahsetmiş ve bunun rüzgârlıkların normal duruşlarını değil de bisikletin üzerindeki konumu her açıdan analiz edip değişik kasların çalışmalarını da hesaba katarak kıyafeti tasarlayan bir teknoloji olduğunu belirtmiştik.

Yağmurluk ya da ciddi montların aksine rüzgârlıklar oldukça çok yönlü ürünler. Ara sezon için bu tarz bir ürün alırken dikkat edilecek çok nokta var. Kısaca değinmek gerekirse:

Kolay taşınabilirlik:Adı üstünde bilhassa ara sezonda değişen hava şartları ya da uzun süreli çıkışların inişlerinde rüzgâra karşı düşünülmüş olan bu ürünlerin ortak özellikleri nispeten hafif ve kolay taşınabilir olmaları. Bu nedenle hangi marka olduğu farketmez, rüzgârlık denildiği zaman kolayca çantaya ya da trikonun sırtına atılıp taşınabilinecek bir ürün geliyor akla.

Nefes alma: Kezâ rüzgârdan korumanın yanısıra rüzgârlığın kaliteli bir bisiklet kıyafetinde olması gereken nefes alma özelliğine de sahip olması lazım. Kimse her inişte rüzgârlığı üstüne geçirip, her çıkışta tekrar çıkartıp arka cebine ya da çantasına kaldırmak istemez.

Kol uzunluğu ve eni: Girişte belirttiğimiz ‘bisiklet üzerindeki konum’ olgusu burada devreye giriyor işte. Normalda dükkânda rüzgârlığı deneyip bisikletin üzerine binince kolların dirseğin biraz altına bitmesi gibi kötü sürprizlerle karşılaşmamak için baştan dikkat etmek gerekiyor. Kolların eni de rüzgârlığın vücuda iyi yapışması ve yüksek hızlarda boş boş dalgalanmaması için gerekli.

Bilekler: Bilek kısımlarında dikkat edilmesi gereken nokta bileklerin ya bir ip, cırt-cırt vs. ile sıkıştırılabiliyor olması ya da uygun sıkılıkta olması. Uygun sıkılık derken rüzgârlığın eldivenlerin üzerinden de rahatça giyilip giyilememesi örneğin bir kriter bu konuda.

Uzunluk: Klâsik bisiklet kıyafetlerinde olduğu üzere rüzgârlıklarda da popo kısmı uzun olmalı ki seleye oturulduğu zaman bel bölgesini tam olarak kapasın. Önde ise nispeten göbek seviyesinde bitmeli ki bisikletin üzerindeyken kat yapmasın fazla.

Fermuar bölümü rüzgârlıklarda soğuk kaynağı olabiliyor. Dolayısıyla fermuar kısmı ya üstü kapalı olmalı ya da soğuk geçirmeyecek şekilde tasarlanmış olmalı. Ayrıca fermuarın sağlam bir çerçevede oturması ve tek elle rahatça açılır kapalır olması da bir kıstas. Ayrıca fermuar yaka bölgesinde bir yuvaya girip emniyetli bir şekilde duruyorsa ve çeneye sürtmüyor ya da çeneyi sıkıştırma tehlikesi bulunmuyorsa daha da iyi.

Cepler vs.: Rüzgârlıkların sıradan yağmurluklar ve ceketlerden farkı yukarıda da belirttiğimiz üzere kolay taşınabilir olmaları. Böyle olmak için de cep, kat vs. gibi hacim arttırıcı öğeler fazla bulunmuyor. Ancak örneğin göğüs seviyesinde bulunan ufak bir cep bir anahtar vs. koymak için faydalı.

Shimano Accu 3D M

Shimano’nun Accu 3D M modeli ile ilk karşılaştığınızda edinilen izlenim ceketin son derece şık olduğu. Yani nispeten rahat bir şekilde “spor ceket” olarak da kullanılabilecek bir rüzgârlık tasarlamış Shimano. Girişte belirttiğimiz 3D yani 3 boyutlu tasarım sonucu vücuda bilhassa bisiklet üzerinde son derece güzel oturan rüzgârlıkta Gore Windstopper kumaş tercih edilmiş. Sırt ve yan bölümler ile kolların arka bölümleri, yani doğrudan rüzgâra maruz kalmayan kısımlar daha fazla hava akımı için ağ şeklinde tasarlanmışlar. Ayrıca ceket emniyet için fardan yansiyan kısımlara da sahip.

Accu 3D M
Accu 3D M
Büyük boyut için tıkla!

Accu 3D M
Accu 3D M
Büyük boyut için tıkla!

Accu 3D M
Accu 3D M
Büyük boyut için tıkla!

Rüzgârlığın biraz önce saydığımız kriterler ışığında değerlendirilecek olursak, kolay taşınabilir olmasına taşınabilir ama öyle aman aman bir taşıma harikası da değil. Katlandığı takdirde trikonun arka cebine vs. girmesi biraz zor, ancak çantanız varsa rahat taşınabilir bir model. Bu yoruma ulaşmamızda bilhassa aşağıda izlenimlerimizi okuyacağınız Windbreaker modeli ile doğrudan mukayese imkânı bulmuş olmamız da neden olmuş olabilir. Windbreaker modeli ile karşılaştırıldığında çünkü elinize geçen bütün rüzgârlıklar taşınabilirlik konusunda baştan kaybediyorlar.

Accu 3D M
Accu 3D M
Büyük boyut için tıkla!

Nefes alma konusunda gayet başarılı bir ürün yaratmış Shimano. Uzun yokuşlarda dahî fazla terletmeden çıkma imkânı veriyor.

Accu 3D M
Accu 3D M
Büyük boyut için tıkla!

Ergonomi konusunda son derece başarılı. Gerek kol uzunluğu, gerekse kol eni ve bileklerin genişliğihiçbir şikayete yer bırakmayacak şekilde tasarlanmış. Sırt kısmının uzunluğu ne sağa sola takılacak kadar uzun, ne böbrekleri açıkta bırakacak kadar kısa.

Accu 3D M detay
Accu 3D M detay
Büyük boyut için tıkla!

Fermuar bölümü ise soğuk geçirmiyor ve yakada fermuarı cildinizden uzak tutacak bir yuva yapılmış.

Accu 3D M detay
Accu 3D M detay
Büyük boyut için tıkla!

Rüzgârlıkta cep olarak sadece göğüs bölümünde bir cep var. Bu cebin artısı ‘bir cep olması’, eksisi buradaki bir cebe pek de birşey koymanın mümkün olmaması. Belki birkaç kâğıt mendil, belki anahtarlıksız 1-2 anahtar, fakat bu da hiç yoktan iyidir.

Genel olarak bilhassa çokca giyilip çıkartılmayacaksa ideal bir model bu rüzgârlık. Tipik geçiş sezonu havasına uygun, çok soğukta yetersiz, çok sıcakta terleten, fakat aşağı yukarı 10-20 santigrad derece arası sıcaklıklarda tam anlamıyla ideal. Bu tabii rüzgârlığın altına ne giyildiği ile de alakalı, bizim durumumuzda rüzgârlığın altında sadece tek kat bisiklet trikosu olduğunu belirtelim.

Shimano Accu 3D R Windbreaker

Accu 3D R Windbreaker modeli Mart ayının başında iF Product Design Award’u kazandı. Niye olduğunu rüzgârlığı elinize alınca anlıyorsunuz zaten. Daha giymeden insanı şaşırtan bir tasarıma sahip bu rüzgârlık. Birincisi sizin de gördüğünüz üzere bir taşıma harikası. Hem hacim olarak aşağı yukarı bir tenis topu hacminde, buna karşılık sadece 63 gram ağırlığında, varlığı ile yokluğu bir yani.

Accu 3D R - 63g
Accu 3D R - 63g
Büyük boyut için tıkla!

Accu 3D R
Accu 3D R
Büyük boyut için tıkla!

Accu 3D R
Accu 3D R
Büyük boyut için tıkla!

Bu “varlığı ile yokluğu bir” bu ürünü değerlendirirken düstur alınacak bir yorum. Dolayısıyla bu aşamada yukarıda saydığımız kriterleri es geçmek mantıklı, kaldı ki vücuda uyum, kol vs. ölçüleri vb. konularda Accu 3D M modelinden aşağı kalmayan, yalnız bir nebze daha vücudu saran bir yapıya sahip.

Accu 3D R
Accu 3D R
Büyük boyut için tıkla!

Accu 3D R
Accu 3D R
Büyük boyut için tıkla!

Windbreaker modeli gerçek anlamda bir rüzgârlık olmaktan ziyade kolay taşınabilirliği ile öne çıkan ve her halükârda, çanta vs. yoksa bile yanınıza alıp, hava birden serinlediğinde üstünüze geçirebileceğiniz bir rüzgârlık. Boyundan beklenmeyecek ölçüde de iyi iş görüyor. Rüzgârlık açık halinde de ince bir kâğıt hissi veriyor. Fakat bu yapısına rağmen gerek rüzgârdan gayet iyi koruyor, gerekse –iki defa yağmura yakalandık– 15-20 dakika boyunca orta halli bir yağmurda da yeterli koruma sağlıyor.

Accu 3D R detay
Accu 3D R detay
Büyük boyut için tıkla!

Accu 3D R detay
Accu 3D R detay
Büyük boyut için tıkla!

Yakışıklı İskoç modelimiz Ross
Yakışıklı İskoç modelimiz Ross'a teşekkürler!
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 11127 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015