Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Ocak . 2021  
Mamut Trailers Testi
Bisikletle Yük Taşımak

Mamut Trailers Testi

Yazar: Uğur Gerger
24.7.2011

Bisiklet sadece bir ulaşım değil, aynı zamanda bir yük taşıma aracıdır da. Her ne kadar bisikletli ulaşımda emekleme döneminde olsak da yaşanan gelişmeler sevindirici. Türkiye’de ilk ve tek seri römork imalatına başlayan İzmirli Taşocak firmasının üretimi Mamut Trailers haberine sitemizde daha önce yer vermiştik. Şimdi ise Mamut Trailers Dux-A modelini test etme zamanı.

Paket İçeriği ve Montaj:

Mamut Trailers Dux A modelinin kutusundan A-römork, maşa, bağlantı elemanları, su geçirmez çanta, gergi ve güvenlik bayrağı çıkıyor. Demonte halindeki parçaları kurup hazır hale getirmek oldukça kolay.

 Mamut Trailers Testi
Mamut Trailers Testi
Büyük boyut için tıkla!

4 numara allen ve 10-14 ingiliz anahtarı ile römorku hazır hale getirmek tek başınıza 5-7 dakika sürüyor. Bundan sonrası geriye kalan tek şey römorku bisiklete bağlamak. Birlikte gelen özel tasarım QR ile römorku bisiklete bir dakikalık kısa bir sürede bağladığınızda da işlem tamamlanmış oluyor. Sürüşe hazırsınız!

Sürüş:

Mamut Trailers Dux-A yı bağladığımızda bisikletle beraber toplam uzunluk 310 cm. Neredeyse bir araba boyu. Bisikletin boyu uzadığından sürüşün bir nebze de olsa değişeceğini düşünüyorsunuz. Ama durum tam tersi. Sanki hiç römork yokmuş gibi sürüş hissi vermesi çok olumlu.

 Mamut Trailers Testi
Mamut Trailers Testi
Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Asfaltta oldukça başarılı olan DuxA, arazi şartlarında da kendinden beklenen performansı gösteriyor. 3” lik süspansiyon yardımıyla titreşimleri bisiklete aktarmayan sistem sayesinde arazide de sürüş oldukça rahat.

Hız sınırı olarak 40 km/h belirlenmiş. Bu hızı aşmadığınız ve keskin sert dönüşlerde bulunmadığınız sürece herhangi bir sorun yaşamanız pek olası değil. Yokuş aşağı sürüşlerde de biraz daha dikkatli olmak gerekiyor. Ani frenlemeden kaçınmak gerek. Yokuş yukarı sürüşlerde ise ağır bir yük taşıdığınızı hissediyorsunuz ama bu sizin sürüşünüzü denge bakımından etkilememiş. Bu arada belirtelim, DuxA nın kendi ağırlığı ise 6,7 kg.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Sürüş esnasında dikkat edilmesi gereken önemli bir detay da lastik basınçlarının tam olması. Düşük basınçta kullandığınızda,kavislerde römorkun sürüşü düzleştirmek için tepki verip dengeyi sarstığını gördük. Özellikle bisikletin arka lastiğinin hava basıncının tam olması kontrol edilmeli. Aynı zamanda römorkun tekerinin de 25-30 psi hava basıncında tutulmasında fayda var.

Bisikletli uzun turcuların sıklıkla tercih ettiği heybeler ile römorku kıyaslayacak olursak römork biraz daha avantajlı gözüküyor. Fazla yük taşıma kapasitesi önemli bir avantaj. Diğer yandan, römork ile sürüş esnasında ağırlık merkezinin değişmemesi bisiklet dengesini korumaya yardımcı oluyor. Özellikle rampa çıkışlarında, heybe kullanımı ile aşırı yükleme durumunda bisiklette yaşanbilecek denge kaybını römork ile yaşamıyorsunuz.

Büyük boyut için tıkla!

 Mamut Trailers Testi
Mamut Trailers Testi
Büyük boyut için tıkla!

Yük Kapasitesi:

Römork ile birlikte gelen Exaresco çanta su geçirmez yapıya sahip. Zodyak bot yapımında kullanılan özel üretim kumaşlarıyla dikişsiz olarak imal edilen çanta ile 80 lt’ye kadar yük taşıyabilirsiniz. Römorkun yük taşıma konusunda önemli avantajı sadece çantayı değil, ayrıca eşya taşımaya izin vermesi. Gergileri kullanarak çantanın üzerine bağladığınız yükünüzle de 40 kg’a kadar yük taşıyabilirsiniz. Ek yük taşımada ufak bir detaya dikkat etmek lazım. Yük dağılımında ağır eşyaları en alta koyarak, mümkün olduğu kadar ağırlık merkezini yere yakın tutmanız gerekiyor. Aksi takdirde, hafif dönüşlerde bile ekstra yükünüz dolayısıyla sağa ya da sola savrulabilirsiniz. Tabii hacim konusuna dikkat etmek gerektiğini de eklememiz lazım.

 Mamut Trailers Testi
Mamut Trailers Testi
Büyük boyut için tıkla!

 Amortisör konforu ve kontrolü arttırıyor.
Amortisör konforu ve kontrolü arttırıyor.
Büyük boyut için tıkla!

Durduğunuz anda bisikletinizde park ayağı olması avantaj. Eğer yoksa, bir yere yaslayarak bisikletinizi park edebilirsiniz. Bu durumda yine römorkun devrilmemesi için yük dağılımına dikkat etmek gerek.

Kopça sayesinde römorkün çıkması önlenmiş.
Kopça sayesinde römorkün çıkması önlenmiş.
Büyük boyut için tıkla!

 Direnci arttırılmış köşeler
Direnci arttırılmış köşeler
Büyük boyut için tıkla!

Sonuç:

Tasarım ve dizayn bakımından oldukça ergonomik ve estetik olan DuxA modeli bisikletle yük taşımayı düşünenler için birebir. Sağlamlık ve sürüş bakımından oldukça başarılı bir performans veren DuxA sayesinde gözünüzün arkada kalmayacağını söyleyebiliriz. Uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

 Farkedilmek için reflektör ve bayrak kullanılmış
Farkedilmek için reflektör ve bayrak kullanılmış
Büyük boyut için tıkla!

 Su geçirmez çanta
Su geçirmez çanta
Büyük boyut için tıkla! 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 16069 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015