Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
3x10 Shimano XT Testi
3x10 Shimano XT Testi

3x10 Shimano XT Testi

Yazar: Halil Öztürk
26.8.2011

Bundan aşağı yukarı tam bir yıl önce 2x10, 3x10 ve 3x9 gibi değişik vites oranlarını birbirleri ile karşılaştırmış ve sistemleri değerlendirmiştik. Bunlar arasında giderek yayılan ve en geniş kullanıcı kitlesine hitap eden 3x10 sistemini şimdi Shimano XT örneğinde etraflı bir teste tâbi tuttuk.

Büyük boyut için tıkla!

Shimano Deore XT. Dağ bisikletine merakı olan hemen hemen herkes bu ismi sever. Temelleri 1983’te atılan, dünyanın ilk dağ bisikletine özel ekipman grubu ilk çıktığında M700 kodunu taşıyordu. Bugün testini tamamladığımız M780 grubu Shimano Deore XT bizi sadece sayıların değil, teknolojinin de ne kadar değiştiğine şahit ediyor.

Büyük boyut için tıkla!

Shimano’nun bu yazıda sizlere pratikteki kullanım testini paylaşacağımız XT grubu bu iki noktada, hem yarışçıların hem de haftasonu binicilerinin ilgisini çekecek bir set. Arka kaset dişlisi 10 yapraklı 36-11, ayna kolu 3 yapraklı 24-32-42 olan, aynakol-arka dişli setleri içerisinde en geniş aralıktaki kombinasyona izin veren seti sizler için 2 ayda yaklaşık 500 km’lik sürüş boyunca, kuru ve yağışlı hava koşullarında, kimi zaman ormanda, kimi zaman serbest sürüş parkında test ettik. Lafı fazla uzatmadan görüş ve analizlerimize geçelim.

Aynakol Seti

Deneyimlerimizi aktarmaya setin en pahalı parçası olan aynakol ile başlayalım. Aynakol seti 165-180 mm arasında 5mm’lik adımlarla satın alınabiliyor. Testimizdeki aynakol 175 mm kol uzunluğunda. 3’lü 24-32-42 aynakol setinin toplam ağırlığı 863 gr (546+224+93) gibi çoğu kullanıcıyı oldukça memnun edecek bir değerde. Aynakolun üzerindeki işçilik kesinlikle göz dolduruyor. Yaprak değerleri 10’lu sistemin hedef kitlesi için aslında sinyal verir nitelikte, öyle ki önceki 9’lu sistemden tanıdık olan 22-32-44 yapraklarda en ufak yaprak 2 diş büyürken en büyük yaprak 2 diş ufalmış ve 24-32-42 olmuş. Bunun başlıca sebebi arka dişlide artan seçenekler sayesinde daha dar bir aralıkta kullanıcıya daha fazla vites alternatif sunmak ve aynı zamanda pedal ağırlığında daha dengeli bir geçiş sağlamak. Testimiz esnasında özellikle tırmanışlarda ve pedalın stres altında yüksek kuvvete maarruz kaldığı durumlarda verdiği tepkilerden de Shimano’nun bu durumu başardığını görebiliyoruz. Özellikle tempolu tırmanışlarda pedal devrini ve tempoyu bozmadan vites değiştirmek, bu sayede mümkün olmuş. Aynakolda kullanımda bizi rahatsız eden bir olumsuzluğa rastlamadık. Tek sıkıntılı nokta Shimano’nun montaj tipi seçimindeydi. Öyle ki halen ek bir plastik anahtarla aynakolu yerine oturtup daha sonra sağlı sollu iki adet 5 mm alyan vida ile kolu yerine sabitlemek gerekiyor. Halbuki Shimano XTR’da değiştirdiği sistemi belki de artık XT’ye de adapte etmeli.

Büyük boyut için tıkla!

Vites geçişleri enasında aynakol zinciri yakalamakta bir saniye bile tereddüt etmiyor. Tabii bu performansta aslan payı, 9’lu sisteme göre yeniden ve daha yakın konumlandırılmış ve geliştirilmiş ön dişlilerin oluyor. Shimano’ya göre kullanıcıların ilk iki büyük dişliyi daha etkin kullanmaları amaçlanmış. Pratikteki testimiz de bunu doğrular nitelikte. Öyleki zincir aynakolda ortadişlide iken arka da neredeyse tüm kombinasyonları herhangi bir sürtünme olmadan kullanmak mümkün.

Büyük boyut için tıkla!

Aynakolun HollowTech II teknolojisi ile üretildiğini belirtmeyi unutmayalım. Son olarak orta yatağın (90 gr) standart rakiplerinden yaklaşık 40 gr hafif olduğunu belirtmekte yarar var. Buna rağmen yağmur çamur demeden bindiğimiz 500 km boyunca bize hiçbir sorun çıkartmadı.

Büyük boyut için tıkla!

Ön Attırıcı

Değişen ihtiyaçlara ve standartlara uyum sağlaması için XT tam 4 çeşit arka attırıcı modeline sahip. Bunları kısaca sıralarsak (1)Standart kelepçeli ve üstten salınımlı (2) Standart kelepçeli ve alttan salınımlı (3)E-Type (4)Direk kadro bağlantılı (Direct Mount). Kullandığımız test bisikletimizin yapısı gereği E-type, yani ortagöbekten direk bağlanan alttan çektirmeli üstten salınımlı olan modeli testimiz çerçevesinde değerlendirdik. Burada hemen belirtelim, standart alttan salınımlı attırıcıyı 155 gr, E-Type attırıcıyı ise 162 gr ölçtük. Fakat ince borulu bir kadro kullanıyorsanız, kelepçeli modelde kullanmanız gereken adaptörler yüzünden aradaki bu ağırlık farkı azalıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Shimano, 2008 yılında XT’yi yenilerken ön attırıcıyı daha fazla arka tekerlek mesafesi sağlamak ve tam amortisörlü bisikletlerde arka yapıya daha fazla yer açmak amacıyla 7 mm arka tekerlekten uzaklaştırmıştı. Testimizde attırıcımızın hem E-type olması, hem de bu ek mesafe sayesinde attırıcının özellikle bozuk hava koşullarında çamura bulansa dahi görevini yerine getirdiğine şahit olduk. Özellikle (iyi anlamda) bizi şaşırtan, alışılmışın dışında kararlı ön vites geçişleri, Instant Release kollarla harika bir kombinasyon içerisinde çalışan ön attırıcıya artı puan olarak geri döndü.

Büyük boyut için tıkla!

Shimano XT kesinlikle ön viteste önceki modellerdeki “ağdalı” geçiş huyundan vazgeçmiş diyebiliriz. Ön vites, ister kuru zeminde olsun ister çamurla kaplı durumda olsun vites kolundan gelen her emre anında cevap veriyor. Gerek vites artırırken, gerek azaltırken vites kolunda sert ve tok bir his (anında bırak – Instant Release sisteminin bir getirisi) varken, vitesin kullanıcıya pedalla aktardığı his çok daha yumuşak bir geçiş hissi yaratıyor –ki bu durumu da 10x3 kombinasyonuna borçluyuz.

Büyük boyut için tıkla!

Vites Kolları

Shimano, vites kollarında 9’lu sisteme oranla pek fazla değişikliğe gitmemiş. Yine vites göstergelerisökülebiliyor (meraklısına; 2 gösterge 20 gr ağırlık tasarrufu demek oluyor). Aynı zamanda farklı vida konumlandırması ile vites kollarını yaklaşık 2 cm mesafede sağa veya sola çekmek mümkün. Bu sayede vites kolunun kelepçeleri fren koluna uygun şekilde içe veya dışa takılabiliyor. Tabii ki kelepçeler iç tarafta iken göstergeleri sökmek zorunda kalıyoruz, zira fren kolları direk olarak vites attırıcılarının üzerinde yer alıyorlar. Vites kolları göstergesiz halleri ile de toplamda 274 gr (133gr+141gr) geliyorlar.

Büyük boyut için tıkla!

Onun dışında Instant Release (anında bırak) şeklinde çalışan vites kolları yine çift yönlü (Two-Way Release) kullanılabiliyor. Yani zinciri ister işaret parmağınızla kolu çekerek, isterseniz baş parmağınızla aynı kolu iterek bir alt dişliye indirebiliyorsunuz. Diğer taraftan, ister bir üst, ister bir alt vites olsun Shimano’nun eski sistemlere göre çok kararlı ve daha sert tepkili bir vites geçişine olanak sağladığının altını çizmekte yarar var. Yine de bu sert geçiş, artan ve aralığı azalan vites oranları sayesinde ayakta yumuşak bir his bırakıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Arka Attırıcı

Arka attırıcı da aynı şekilde önceki yılın 9’lu modeline göre fazla bir değikliğe uğramamış. Shadow tasarımının artılarına Dyna-Sys modifikasyonu eklenmiş ve attırıcı 10’lu sisteme uygun hale getirilmiş ve 238 gr geliyor. Yine arka attırıcının da iskelete benzer bol boşluklu yapısının çamur vb. tutmadığını ve her türlü hava koşulu altında görevini çok iyi yerine getirdiğini de eklemekte fayda var. Diğer yandan, Shimano’nun XTR Plus’ı duyurduğu ve “daha az sarsıntı” sözü verdiği bu günlerde, aslında XT Shadow arka attırıcının da önceki versiyonlarına göre çok ciddi şekilde sarsıntı probleminden kurtulduğunu söylemekte fayda var. Öyle ki, freeride parkta yaptığımız sürüşlerde özellikle parkurun köklü segmentleri ile ufak droplarda arka attırıcının oldukça sakin bir karakteristik sergilediği ve rahatsız etmeyecek derecede ses çıkarttığı dikkatimizi çekti.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Zincir ve Kaset Dişli

Dağ bisikleti sistemlerinin de 10’lu sisteme geçeceğini duyduğumuz günlerde hepimizin aklında aynı soru işareti belirmişti; “acaba sistemlerin ömrü de kısalacak mı?” Öncelikle şunu belirtelim, gerek bizim pratik testimizin sonucunda, gerekse yabancı basından takip ettiğimiz laboratuar testlerinin sonuçlarına bakarak şunu gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz ki, sistemin ömrü kısalmamış. 10’lu sistem XT zincir (280 gr) ve kaset dişli (36-11, 333gr+5gr), en az önceki versiyonu kadar dayanıklı ve sağlam.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Burada belirtmemiz gereken bir nokta var. Daha önceki yıllarda Shimano yol ve MTB sistemleri arasında aynı arka dişli sayısı söz konusu oldukça bir ayırım yapmamıştı. Ancak bu devir de MTB gruplarının 10’lu sisteme geçmesi ile son bulmuş oldu. Öyle ki, Dyna-Sys 10’lu MTB grupları ve 10’lu yol grupları artık tamamiyle farklı zincirler kullanıyorlar ve birbirleri ile uyumlu değiller. Diğer taraftan 10’lu zincirlerin artık ön ve arka yüzü var. Shimano’nun dediğine göre zincirin dışta kalan yüzü en iyi ön vites performansı için tasarlanmış, arka yüzü ise arka vites performansına öncelik verecek şekilde tasarlanmış.

Büyük boyut için tıkla!

10’lu Sistem ve Biraz Matematik

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, artık Shimano minik de olsa bir şekilde strateji değiştirmiş durumda. Buna da muhtemelen kullanıcılardan gelen geri bildirimler ile karar verdiklerini düşünüyoruz. Çünkü, her ne kadar sistem 10x3 yani “30 vitesli” de olsa, aslında 9x3’lü sistemlere göre daha dar bir aralıkta vites seçme imkanı sunuyor bizlere. Bu da, şu demek oluyor; 9’lu sistem 34-11 aralığında bir kaset dişli ile 22-32-44 aynakol kombinasyonu, en ağır vites 44:11=4 oranını verirken (Teker turu/Pedal turu) yeni sistemde 42/11=3,81’de kalıyor bu oran. Yani en ağır vites, artık daha hafif. Diğer taraftan 10’lu sistemide 36-11 ile 24-32-42 aynakol en geniş aralığı vermesine rağmen 24/36=0,666 en hafif vites oranı ile 9’lu sistem 34-11 ruble 22-32-44 ayna kol kombinasyonunun sağladığı 22/34=0,647 oranından daha ağır kalıyor, bu da demek oluyor ki en hafif vites artık daha ağır. Aşağıdaki karşılaştırmalı grafikte bu durum daha bariz görünüyor. Teorik olarak çapraz zincir kombinasyonlarının da kullanılabileceğini varsayarsak eğer, aşağıdaki tablo bize kullanılabilecek tüm kombinasyonları gösteriyor. Yukarıda belirttiğimiz en ağır-en hafif vites durumunu bir tarafa, 10’lu sistem daha dik bir eğimle vites oranlarını arttırıyor, bu da geçişlerde kısa aralıklarla artan veya azalan vitesler anlamına geliyor. Arazide bile kadans çevirmeyi seven kullanıcılar için bu gayet hoş bir haber.

Büyük boyut için tıkla!

Sonuç

Kısaca herşeyi toparlayacak olursak eğer, Shimano XT’nin Pazar koşullarında geride kalan noktaları oldukça iyi bir şekilde düzeltmişe benziyor. Bugüne kadar hiç ödün vermedikleri üretim kalitesi, yeni XT’de de hem gözü doyuruyor, hem de fiyatının hakkını veriyor. Eğer ki aklınızdaki soru 10’lu vitese geçip geçmemek değil de, hangi sistemle, hangi grupla geçmek ise yeni XT’yi gönül rahatlığı ile önerebiliriz. Fakat 10’lu sisteme geçmekten emin değilseniz, önerimiz şu olabilir. 10’lu sistemin getirisi tabiri caizse atla deve değil. Ancak Shimano’nun XT’de uyguladığı yeni teknolojik gelişmeler ve XT’nin grup performansı göz önüne alınınca, XT’nin hakkını veren bir yatırım olduğunu söylemezsek, hakkını yemiş oluruz.

 

değerlendirmiştik. Bunlar arasında giderek yayılan ve en geniş kullanıcı kitlesine hitap eden 3x10 sistemini şimdi Shimano ...">
 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 19364 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015