Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
15 . Ağustos . 2020  
2012 Takvim Değerlendirmesi
2012 Dağ Bisikleti Sezonuna Bakış

2012 Takvim Değerlendirmesi

Yazar: Muammer Yıldız
4.10.2011

Geçtiğimiz hafta Dağ Bisikleti 2012 takviminin açıklanması ile şimdiye kadar hiç görmediğimiz bir takvim planı ile karşılaştık. Önceki yıllarda Mart veya Nisan ayında açılan sezon 2012 yılının başlamasıyla beraber, 1 Ocak günü açılacak. Sezonlar arası birkaç ay olmasına alıştığımız ve böyle olması gereken süre bu sefer sadece 6 hafta. Olimpiyatlarına gidebilmek amacıyla hazırlanmış olduğu aşikar olan bu takvimin detaylarına inecek ve her yönden bakmaya çalışacağız.

Büyük boyut için tıkla!

Yarış Zamanları

2012 sezonunda takvimde toplam 16 yarış var, 10 C2, 5 C1 ve 1 S2. 16 yarışın 11’i Mayıs ayı bitmeden, yani olimpiyat değerlendirmesi için son gün olan 22 Mayıs 2012 gelmeden tamamlanıyor. Takvimin en yoğun zamanı olan Ocak ayının tamamını Antalya’daki yarışlar oluşturmakta. Şubat ayındaki Polonezköy yarışı ise, İstanbul’un o dönemdeki iklimi ve parkurun yapısı düşünüldüğünde epey sıkıntılı olacağa benziyor. Ocak ve Şubat ayında XCO yarışı yapan diğer ülkelere baktığımızda, genel olarak yaz mevsimini yaşayan güney yarım küre ülkeleri olduğunu görüyoruz. Bu dönemde Avrupa’da cyclocross yarışları devam ederken biz mtb sezonunu kapatmayacağız. Olimpiyat öncesi geçen her boş haftasonuna kayıp olarak bakılıyor olacak ki sporculara sezonlar arası geçiş fırsatı bile verilmemiş. Takvimin genelinde sevindirici haber ise Kapadokya’nın tekrar 3 günlük S2 olarak programdaki yerini almış olması.

Antrenman Programları

2011 sezonunun Kasım sonuna kadar uzamış olması ve 2012 sezonunun 1 Ocak’ta başladığı düşünüldüğünde, sporcuların sezon dışı antrenman yapma fırsatı olmayacak. Sporcular sezon boyu yorulan vücudunu dinlendirmek, kendilerini bir sonraki sezona hazırlamak, eksiklerini kapatacak çalışmaları yapmak ve bir sonraki sezona çıtayı yükselterek girmek için sezon dışı programlar uygularlar ve bu programlar en az 12-16 haftalık süreleri kapsar. Doğru bir antrenman programı için elzem olan sezon dışı programları yapamayan sporcuları 2012 yılında sürantrene dönemleri, olası sakatlıklar ve vasat bir yıl beklemesi muhtemel. Kış programını uygulama fırsatı verilmeyen bir sporcunun yeni sezonda daha başarılı olmasını beklemek ise, nadasa bırakılmamış tarladan aynı miktarda ürün çıkmasını beklemeye benziyor. Olimpiyat kotasındaki duruma baktığımızda 2012 sezonunu 2011’den daha başarılı geçirmemiz gerekiyor ve maalesef takvimimiz hem bu konu hesaba katılarak hazırlanmış ama aynı zamanda bu konuda en büyük engelimiz.

Olimpiyat Hesapları

2012 Londra Olimpiyatları’na sporcu gönderebilmek için dikkate alınan kriter ülke puanları. Ülke puanlarının 23 Mayıs 2011 ve 23 Mayıs 2012 sıralamalarının toplamıyla oluşacak genel klasman, olimpiyat katılımcılarının büyük bir çoğunluğunu belirleyecek. Kıtasal şampiyonalardan da gelecek kontenjanlar var ancak bizimle ilgisi yok. Bu klasmanlar oluşturulurken, ilgili tarihten önceki 365 gün dikkate alınıyor. 2011 klasmanı zaten açıklanmış ve sabit olduğuna göre önümüzdeki tek nokta, 24 Mayıs 2011- 23 Mayıs 2012 arasında koşulacak yarışlardan puan toplayıp olimpiyat öncesi en iyi yere gelebilmek. Peki yarış takvimimiz buna uygun mu?

Olimpiyat Sistemi Detayları

Olimpiyata 1 erkek sporcu gönderebilmek için 2011 ve 2012 Mayıs klasman toplamlarında ilk 24 ülke arasında olmamız gerekiyor. Ülke puanı ise, o ülkenin en iyi 3 sporcusunun puan toplamı demek.

23 Mayıs 2011 klasmanında ülke puanımız 723, açılımı ise Bilal Akgül (327), Abdülkadir Kelleci (215) ve Hamza Kansız (181). Ülke sıralamamız ise 24. 26 Eylül 2011’de açıklanan klasmandaki ülke puanımız 591, açılımı Bilal Akgül (281), AbdülkadirKelleci (183) ve İsak Ünal (127). Ülke sıralamamız 31. Yani özetle, durumumuz kötüleşmiş ve Mayıs 2012’ye kadar toplamamız gereken çok puan var.

Bir yarışçının puanı hesaplanırken girdiği tüm yarışların puanları toplanmıyor, C1 (en iyi 5 sonuç), C2 (en iyi 4 sonuç), C3 ( en iyi 3 sonuç) dikkate alınıyor. Bu sonuçların üzerine Dünya Şampiyonası, dünya kupası, Kıtasal ve ulusal şampiyona dereceleri ekleniyor. Bir başka deyişle, bir yarışçı sezon boyu 20 kez C2 yarışmış, ve hepsini kazanmış olsa bile, 30 puan x 4 = 120 puan yazdırabiliyor hanesine. Diğer puanlar ise değerlendirilmiyor.

Dünya kupasında ise yarış sınırı yok, aldığınız bütün puanlar hanenize işleniyor. Hatta Dünya Kupası ayaklarında start alıp, %80’e takılarak yarış dışına çekilseniz bile 3 puan alıyorsunuz, Dünya şampiyonası için ise cepte olan puan 5. Ülke puanını belirleyen sporcularımızdan hiçbirinin 2011 yılı içinde Dünya Kupası veya Dünya şampiyonasına katılmamış olması ise, her puanın çok önemli olduğu bir yarışta kayıp demek, teorik olarak katılınacak 7 dünya kupası x 3 = sporcu başına 21 puan demek. Katılsalar idi, muhtemelen klasmana girecek bir derece elde edemeyeceklerdi ancak kesin puan alacaklardı.

Sporcularımızın Profili

Bilal Akgül

Bilal Akgül’ün 2012 Mayıs klasmanında değerlendirilecek, şu anda cepte olan en iyi 4 C2 derecesi : 3 kez birincilik, 1 kez ikincilik. Yani Bilal 2011 bitmeden yarışılacak Gaziantep ve Adana yarışlarından birinde 1. Gelir ise, olimpiyat öncesi 2012 takviminde bulunan 7 tane C2 yarışlarımızın hiç birine katılmasının bir anlamı olmayacak. Hatta katılırsa ülke zarar görecek, çünkü arkasından gelen sporcuların az puan almasına neden olacak. Bir başka açıdan bakılırsa, zaten 2.lik derecesi var (20 puan), bunu 1.lik ile geliştirirse (30 puan), ülke hanesine sadece 10 puan katkısı olabilecek.

Bilal’in bu işi profesyonel olarak yapan ve geçimini bisikletten sağlayan bir sporcu olduğu düşünülürse, puan alamayacağı C2 yarislarına da girmesi muhtemel görünüyor.

Büyük boyut için tıkla!

Abdülkadir Kelleci

Abdülkadir Kelleci’nin 2012 için cepteki C2 dereceleri 3., 3., 4. ve 6.’lık. Bunları geliştirmesi gerekecek. C1 olarak 14.lük ve 15.lik dereceleri var, C1’lerde alacağı her puan direkt olarak katkı olarak yansıyacak.

Büyük boyut için tıkla!

İsak Ünal

İsak Ünal’ın 2012 için cepteki dereceleri 2., 2., 3., ve 4. Ve maalesef C1 puanı yok.

Takvimimizde C3 yarış olmaması kayıp gibi görünüyor. C3 klasmanı zaten az puan verdiği için yurtdışından pek ilgi görmeyen bir seviye. Ülke puanını belirleyen sporcuların ilk 3ü paylaşacağı bir durumda her bir C3 yarışının ülkeye getirisi 20 puan olacaktır. Mevcut takvimde, en iyi senaryo ile 60 puan katkı sağlayabilecek bir duruma imkan verilmemiş oldu. Oysa ki ilk kez düzenlecek olan Bitlis, Mardin ve Muş yarışları C3 yapılabilirdi.

Ülke klasmanındaki şu anki yerimiz ve takvimimizin yapısı düşünüldüğünde, olimpiyata gidebilmek için çok ince hesaplar yapılması gerektiği aşikar. C2 yarışlara Bilal katılmamalı, Abdülkadir ve İsak mücadelelerinde galip gelen taraf Abdülkadir olmalı, sporcularımız C3 ve C1 yarışlardan puan almalı, Dünya Kupası ayaklarına katılıp puan toplamalılar.

Bu haliyle bisiklet federasyonu bu yıl olimpiyat hedefini en tepeye yerleştiren ama sadece kendi ülkemizdeki yarışlarda puan alarak bu hedefe ulaşmaya çabalayan bir takvim çıkarmış. Umuyoruz ki, bu hedef doğrultusunda sporcuları “nadasa bırakmadan tekrar parkura süren” takvim amacına ulaşır ve olimpiyatlarda millî forma ile pedal çeviren bisikletçilerimize hep beraber alkış tutarız.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5573 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015