Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Şubat . 2019  
Engin Yeşilyemiş ile Yarış Üzerine
Ropörtaj

Engin Yeşilyemiş ile Yarış Üzerine

Yazar: Aygün Şahin
30.4.2003

35 FingerZ Flamin' Organisazyon ve Takım Sorumlusu Engin Yesilyemiş ile yaptığımız ropörtaj aşağıda yer almaktadır.

Dağ bisikleti yarışı düzenlemedeki amacını bize açıklar misin?

İlk olarak bu fikri sırf ben yarış ortamı bulayım diye kullandım. Çıkış noktası tamamen bencildi, çünkü yarışmak için gereken hızı ancak yarışarak elde edebiliyorsun. Avrupa'da adamlar bir sezonda 52 yarışa katılabiliyor. Düşünürsen yılda 52 hafta var ve 6-7 aylık bir sezonda adamlar 52 defa yarışabiliyor. Eh! Hızları da malum, Alanya ve Kapadokya'da görüyoruz. Fikir buradan çıktı ama arkadaşlarla bunu planlarken baktık ki, bu olay sağlam temeller üzerine kurulursa biz gittikten sonrada birileri devam ettirebilir. O yüzden gereken malzemelerin uzun ömürlü olmasına dikkat ettik. Bu yaptığımız yarışların diğer illere de örnek olması lazım diye düşündük. 65 milyonluk bir ülkeden bu imkansızlıklar içerisinde bir Balkan Şampiyonu çıkartabiliyorsak, planlı bir alt yapı çalışması ile başarılı sporcu sayımızı arttırabiliriz diye düşünüyorum.

Sen de Türkiye´de Dağ bisikleti yarışı düzenleyen kişiden birisin. Bu konuda neler söyleyeceksin?

Biz çok zorlanmadık. çünkü benim yarışan bir bisikletçi olmam, su ana kadar yapılan organizasyonların iyi ve kötü yanlarını değerlendirip bunları rehber olarak kullanmam işimi kolaylaştırdı. Ayrıca bu işi Türkiye'ye getiren Abdurahman Açıkalın ve İzmir Vali Yardımcısı Selçuk Botsalı bana çok yardımcı oldu. Bir yarışçı olarak, organizasyondan beklentilerimi kendi yaptığım organizasyonlarda sunmaya çalıştım. Aslında iş gerçektende "Beyin Ameliyatı" değil (ki yeterli eğitimle beyin Ameliyatı da yapılabiliyor, sadece ben bu konuya daha eğilmedim :)). Biz sporcuların da istekleri öyle ulaşılmaz değil. Bizim tek istediğimiz, iyi işaretlenmiş bir parkur, görevine sadık hakemler, organizasyonun her sporcuya eşit muamele yapması ve şehir dışından gelenlerin hayatlarını kolaylaştıracak rehberlik servisi. Ama bunların arasında benim en önemle durduğum konu eşit muamele. Benim gözümde sportif kategoride yarışmak isteyen bir sporcu ile Elite Pro arasında, benim organizasyonlarım da, hiç bir fark yok. Ve sponsorlar sporcular için var, hiç bir şekilde bir sponsorun yapılan işin önüne geçmesine izin vermiyorum. Bu bir dağ bisikleti yarışı, bir hayır kurumunun "Onurlandırma Gecesi" değil.

Yarış organizasyonu ile ilgili hissettiğin ve çözümlemesini gerekli gördüğün eksiklikler var mı?

Türkiye çapında yapılan yarışlarda, adil hakemlik benim tek istediğim şey. 2002 sezonu benim için çok iyi geçti, son 4 senelik yarış hayatımda en iyi yarıştığım sene idi. çok şey öğrendim, düzenlenen antrenman yarışları ve benden daha iyi binen arkadaşların yardımlarıyla antrenman programımı düzenledim ve ise yaradı. Ama... Alanya yarışında benim geçmiş olduğum, tur yemiş arkadaşım hakemler tarafından durdurulmadığı için podyumda yer aldı. Ben hedef yarış olarak belirlediğim bu yarışta Türk elite erkekler arasında yerimi görme fırsatı bulamadım, çünkü sonuçlar yanlış, kimin ne yaptığını yansıtmıyor. 9 ayını bu işe ayırmış biri için de bu heves kırıcı olabiliyor. Türkiye çapında federasyon çok daha fazla yarış düzenleyebilir. Bunlar için sponsora gerek yok, sadece çalışan insan lazım.

Bakınız dağcılık federasyonu senelik takvimini açıklar (takvimin %75'i uygulanır) ve tüm sporcuların yapılan faaliyetlerde harcırahını öder. -1994 senesinden beri Dağcılık Federasyonu'na bağlı tırmanışlara katılıyorum bu arada.- Yarış sonunda ödül şart değil, sadece harcırahlar ödensin ve yarış düzenlensin. İnsanlar gelip yarışacaktır.

Sence kimler bir Dağ bisikleti yarışı düzenleyebilir?

Bu konuda yarışı düzenleyecek kişi veya kişilerin sence hangi şartları yerine getirmesi gerek? Kafası çalışan herkes yarış düzenleyebilir. Benim 35 Turkey FingerZ Flamin' gurubumda bisikletle aktif olarak ilgilenen tek kişi benim. Arkadaşlarımın hepsi sporun bir dalıyla meşguller, ama bisiklet değil. Bana yardım etmelerinin tek sebebi de, ortam güzel. Onlar yaptıklarını iş olarak görmüyorlar. Boş zamanlarını değerlendiriyorlar. Eyleniyoruz. Yarışın resmi düzenlenmesi için bir kere yarışın, bisiklet il temsilcisinin elinde bulunan onaylanmış herhangi bir tarihe denk getirmeniz gerekiyor. Bu tarihleriil spor müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz.
 Engin Yeşilyemiş
Engin Yeşilyemiş
Büyük boyut için tıkla!
Genelde Aralık aylarında onaya sunulan bu takvimde hemen hemen her hafta sonuna bir şeyler yazılmıştır (ama yapılmıyor, yapan siz olacaksınız) Tarih tespit edildikten sonra tarafınızdan tüm masrafların karşılanarak o tarihte yarış düzenlemek istediğinizi belirten bir dilekçe yazıyorsunuz ve bundan sonra il müdürlüğü gereken tüm izinler için yazışmaları yapıyor ve size bir yarış komiseri tayin ediyor. Bu komiser isini kolaylaştırmak için açılacak olan ilk hakemlik eğitimine bir iki arkadasınız gider ise, komiser organizasyon komitesinden biri olur, basınız ağrımaz. Sonrası fiziksek koşulları sağlamaktan ibaret.

Dağ bisikleti yarışı düzenlemek son derece yükü ağır ve sorumluluğu fazla olan bir iş. Bu konuda sana gerekli olan maddi ve manevi desteği nereden sağlıyorsun?

O kadar zor değil. Türk milleti olarak biz, hep yaptığımız işlere zor iş olarak başlıyoruz veya bizden önce biri yapmışsa zor diye gözümüzü korkutuyor. Bakın bir hikaye anlatayım: Düzenlediğim ilk yarış için İzmir'deki bisikletçi arkadaşlarım bana biraz şüphe ile bakmışlardı. Yarış günü 53 kişi (13 kişi şehir dışından), işaretlenmiş parkur, kusursuz hakemlik, sporcuya ilgi, su istasyonları, yarış sonrası yemek ve ödül töreni ile karşılaştıklarında, günün sonunda "Engin kusura bakma biz seni hiç ciddiye almamıştık" dediler. O an ağlamak istedim ve gidip organizasyonda bana yardımcı olan tüm arkadaşlarıma tek tek sarıldım. Sıfırdan başlayacaklar için söyle bir bütçe lazım. Numaraların basılması lazım ben 250.000.000TL'ye 250 kategorili numara bastırttım. Bunun finans kaynağını Sundu Bisiklet'in ismini numaraların üstüne bastırtmak koşuluyla onlardan aldım. Yukarıdaki miktar, İzmir'deki her yarışta isminizin görüneceğini düşünürseniz, çok az bir reklam ücreti. Su için ise, lise arkadaşım Serkan Ozkul'un OZ-SU firmasının sahibi olması işleri kolaylaştırdı. O da bize toptan fiyatına 500cl suları sattı, bunu da hayır sever birilerine ödettik. 500'e yakın sise suyu 50.000.000TL'ye alabiliyoruz ve buda ismini duyurmak isteyen biri için küçük bir miktar, ama hizmet büyük. Yemek konusunda bana annem yardımcı oldu. Annem ve 10 arkadaşı 3'er paket makarnadan salata yaparak arkadaşlara dağıttılar. Yarıştan sonra anne şefkati gibisi yok. Burada bize yardımcı olan İzmir Ege Pasaport Lions Kulübü üyelerine teşekkür ediyorum. Gördünüz mu? Zor değil, Tamamen sevgi ile ortaya çıkıyor güzellikler.

Gelecekte de Dağ bisikleti yarışları düzenlemeyi düşünüyor musun?

Bu konudaki planların nelerdir? 2003 için İstanbul ile koordineli bir yarış takvimi düzenledim. Bu arada İzmir Motor Sporları Pistinde bulunan MX parkurunda küçük yetenekleri keşfetmek için çalışmalarımız var. Umarım her şey yolunda giderse İzmir'den başarılı Juniorlar çıkartmayı planlıyorum. Ayrıca yeni olan 35 Turkey FingerZ Flamin' Takımı için alt yapı olacak. Antrenman programlarını tüm İzmir'deki sporcularla paylaşmayı planlıyorum.

Sence Türkiye´deki Dağ bisikleti yarışlarına katılım yeterli sayıda mı?

Evet, ama kontrolü daha öncede belirttiğim gibi zayıf. Bu kadar insanı bir araya toplayabilenler work-shoplar düzenleyip bilinçlendirmeli. Bisiklet sektörü bu tip yarışlarda yok. İzmir bu sektörde Türkiye'nin kalbi, ama ancak 3. İzmir yarışında bu firmalar bir hareket gösterdiler. Demek ki onların olayı ciddiye alması 3 yarış sürüyormuş.

Düzenlediğin yarışlar Cross-country dalında. Gelecekte downhill veya 4X dalında da yarışlar düzenlemeyi planlıyor musun?

İsterim ama bunun için böyle bir Free-Ride gurubunun oluşması lazım. Full süspansiyonlu bisikletler XC' ye göre çok daha masraflı ve tehlikeli. Ama bu spora seyirci çeken ve güzel ortamlarda harika partilerin bir araya gelmesini sağlayanlar da bu dallar. Parti demişken, organizasyonların sonunda artık klişelerden uzaklaşıp Türk Gecesi, Tekno Parti gibi ıvır zıvırlar la vakit geçirilmemeli. Canlı müzik yapan bir sürü üniversite grupları var. Bunların sunacağı eğlenceler insanları daha çok bir araya getirecektir.
Son olarak: Birbirimize iyi davrandıkça, ihtiraslarımızdan uzaklaştıkça, hayat daha da güzelleşiyor. Yasam çok kısa. Paylaşıldıkça güzellesen büyüyen iki şey var, Sevgi ve bilgi... 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 3096 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015