Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Temmuz . 2020  
Yarışa Var mısın?
Nasıl Yarışabiliriz?

Yarışa Var mısın?

Yazar: Uğur Gerger
21.11.2011

Her ne kadar erişilmesi uzak gibi görünse de dağ bisikleti yarışlarına katılmak, aslında en kolay ulaşılabilir organizasyonlardan biridir. Bu konuda tek ihtiyacınız bir dağ bisikletinizin, bir adet kaskınızın ve bir lisansınızın olması. Bisiklet sürmeyi de bildiğiniz halde, o zaman yarışmamanız için hiç bir engel yok demektir. Bisikletiniz var, kaskınız da var ve yarışmak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Önce Lisans Çıkartmalı

Nasıl yarışabilirim diye düşündüğünüzde ilk gereken şey tartışılmaz olarak tabii ki bisiklet. Fakat bisikletten önce gereken prosedürlerden bahsetmekte yarar var. Türkiye’de düzenlenen yarışlar gerek özel olsun, gerek resmi olsun belli kurallara tabiidir. Bu yüzden yarışmak için öncelikle bisiklet lisansınızın olması gerekiyor. Eğer ulusal klasmanda düzenlenen bir bisiklet yarışına ya da özel olarak düzenlenen bisiklet yarışına katılıyorsanız, bisiklet federasyonundan çıkartabileceğiniz bisiklet lisansı yeterli. Eğer uluslararası yarışa katılacaksanız, UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) lisansı çıkartmalısınız.

Gelelim lisans çıkartma işlemine. İhtiyacınız olan şey, size en yakın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünden 1 adet tescil belgesi almak ve doldurmak. 2 adet resim, 1 adet sağlık raporu ve 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi ile formu aldığınız yere teslim ettiğinizde lisansınız bir süre sonra hazır oluyor. Eğer uluslararası yarışlara katılmak istiyorsanız, nüfus cüzdanınız ve bisiklet lisansınız ile TBF’ye başvurarak lisansınızın çapını büyütebilir ve Türkiye’de düzenlenen uluslararası yarışlara da katılabilirsiniz. Unutmayın lisanslar aldığınız senenin 1 Ocak-31 Aralık tarihinde geçerli olmaktadır ve her sene yenilenmektedir.

Bisiklet

Yarış için resmi bürokratik prosedürü tamamladıktan sonra gelelim yarış için asıl gerekliliklere. Öncelikle iyi bir bisiklete ihtiyacınız olucak. Tam süspansiyonlu, XC, ya da herhangi bir MTB bisiklet yarış için fevkalade uygundur. Son model bir bisikletle yarışmak zorunda mıyım diye düşünmeyin, yeni teknolojiler her ne kadar önemli avantajlar kazandırsa da yarış parkurunda bulunmanın olmazsa olmaz şartlarından değildir. Hafif bir bisiklete ihtiyacınız var, bu yüzden yarışmadan önce çamurluk, arka, ön far ve bunun gibi gereksiz ağırlıklardan kurtulmalısınız.Yarış öncesinde de son kontrolleri yaptıysanız bisikletiniz yarışa hazırdır demektir.

Giyim

Yarış sırasında her ne kadar bisiklet kadar önemli gözükmese de çok önemli bir konu da giyiminiz. Yarışa uygun ter atabileceğiniz ve sizi rahat ettirebilecek kıyafetler seçmelisiniz. Yarış esnasında pamuklu giyim veya bol kesim giyim sizi en huzursuz edicek etmenlerin başında gelebilir. Sentetik ürünleri tercih etmekte yarar var.

Kask

Bir paragraf da yarış kaskları hakkında açmamız gerekiyor. Dağ bisikleti yarışlarına kask takmadan katılmanız mümkün değildir, bu yüzden yarış esnasında kesinlikle kask bulundurmanız gerekiyor.

Yarıştan Önce

Çoğu zaman pazar günü yapılan yarışların parkurları cumartesi günleri antreman için hazır olur, tabii yarış öncesi düzenli bir antreman programı ile yarışa hazırlanmanız gerektiğini de belirtelim. Yarıştan bir önceki gün parkurda antreman yaparak parkuru tanımak size önemli avantajlar sağlayacaktır. Eğer imkanınız varsa yarış öncesinde parkur tanıma antremanı yapmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Yarış öncesi diğer bir konu ise yarış kayıtları. Eğer federasyonun düzenlediği yarışa katılacaksanız, yarış kayıtlarını belirlenen yerde, yarıştan bir gün önce yapmalısınız. Özel yarışlara katılacaksanız, detaylı bilgilere kendiniz erişerek yarış kaydınızı yapabilirsiniz.

Büyük boyut için tıkla!

Yarış Başlasın

Ve yarış başladı. Yarışta yapmanız gereken kurallar ise oldukça basit. Her ne kadar, epey çekişmeli bir spor dalı olsa da, bisiklet dünyanın en centilmen sporlarından birisidir. Rakibinizi uygun bir zamanda fiziksel temasta bulunmadan geçmeye çalışın. Siz yarışırken sizinle birlikte parkuru paylaşan yarışçılar da olucaktır. O yüzden geçilmek durumundaysanız, centilmence yolu paylaşarak sizi geçmekte olan sporcuya yol verin.

Ülkemizde düzenlenen yarışlardan bahsetmek gerekirse, ortalama yarış süresi olarak 60 dakika ile 80 dakika arasında bir süre seçilir, parkurun mesafesine ve tur zamanlarına göre toplam tur sayısı belirlenir. Yarış esnasında kondisyonunuzu doğru hesap ederek tüm zamana yayarsanız, başarılı olursunuz.

Eğer, antremanlarınızı düzgün yaptıysanız, bisikletinizle uyumlu bir ikili oluşturduysanız kürsüye çıkmanız şaşırtıcı bir sonuç olmayacaktır.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 7702 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015