Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
Bisikletinize Sahip Çıkın!

Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler

Yazar: Uğur Gerger
14.12.2011

Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisiklet severlerin korkulu rüyası. İyi bir bisiklete paralar yatırıp, gönülden bağlandığınız, aynı zamanda eliniz ayağınız olan ulaşım aracının bir anda yok olması epeyce kötü bir durum.
Büyük boyut için tıkla!

Gelişmişlik artsa da bisiklet hırsızlığının düşmemesi gibi ilginç bir durumun nedeni araştırıldığında bulgular bisikletin açık havada bulunmasını gösteriyor. Kilitlense dahi göz önünde korunmasız bir durumda olan bisiklet, hırsızın el becerisine göre kısa sürede çalınabiliyor. Bir marketin önünde, ya da evinizin kapısında bıraktığınız bisiklet çalınmaya karşı en hassas konumda bulunuyor.

Çalınmaya müsait olsa dahi, alacağınız bir kaç basit önlem bisikletinizin çalınma riskini yüksek oranda düşürebilir. Eğer bisikletinizin çalınma ihtimalini azaltmak istiyorsanız kesinlikle uygulanması tavsiye edilen önlemler şu şekilde;

 • Hırsız gibi düşünün! Bisikletinizi kilitlerken ilk yapmanız gereken hırsızın bakış açısıyla düşünmenizdir. Hırsızlar bisiklet kilidinizi kendi ekipmanlarıyla kolay bir şekilde kesebilirler. Özel kerpetenle ya da testere ile kısa sürede çalınabilecek bisikletinizi kilitlerken hırsızın bakış açısından bakmanız bisikletinizin çalınmasını engelleyecektir. Kendinizi bir hırsız yerine koymak ilk başta garip gelebilir ama çok işe yarayan bir yöntemdir.

 • Kilit sayınızı çoğaltın! Bisikletinizi kilitlerken birden fazla kilit kullanın. Çelik kilit ve demir zincir olmak üzere farklı materyallerdekullanacağınız bisiklet kilitleri bisikletinizin çalınma ihtimalini düşürecektir. İnce bisiklet kilidi yerine kalın bisiklet kilidi tercih edin. İnce bisiklet kilitleri önlem gibi düşünülse de toplamda yeterli güvenlik sağlamamaktadır. Hatta daha da kötüsü, yeterli güvenliği sağladığı hissiyatı verdiğinden bisikletin çalınmasına sebep olmaktadır. Yani kısacası, ince kilitlere kesinlikle güvenmeyin. Kapalı bir mekan olsa dahi bisikletinizi her zaman kilitleyin.

  U-tipi kilit
  U-tipi kilit
  Büyük boyut için tıkla!

  Zincir tipi kilit
  Zincir tipi kilit
  Büyük boyut için tıkla!

 • Doğru kilitleyin! Bisikletinizi kilitlerken gövdeye dolamak ya da gövde ile tekeri birlikte kilitlemek bisikletinizin çalınma ihtimalini kesinlikle zorlaştırır. En az bir tekerinizi kilitleyin. Bisikletinizi kilitlediğiniz yerin de en az kilit kadar sağlam olmasına dikkat edin.

 • Ekipmanlarınızı toplayın! Bisikletinizin üzerinde bulunan kolayca sökülebilir ekipmanlarınızı çalınma ihtimaline karşı yanınızda bulundurun.

 • Göz önüne kilitleyin! Etkisi çok fazla olmasa da bisikletin kalabalık alanlarda çalınma olasılığı daha düşük. Güvenlik kameraları da bisiklet hırsızlığını azaltan faktörlerden birisi.

 • Yine de çalınabilir! İsterseniz üçten fazla kilit kullanın, doğru ekipmanlarla bisikletinizin çalınma ihtimali her zaman vardır. Yalnız hırsızın kilidi kesmesi biraz zaman alır. İşte bu zaman süresini doğru yönetmek bisikletinizin çalınma ihtimalini düşürür ya da sıfıra indirebilir, dikkat edin.

 • Ucuz bisiklet kullanın! Eğer günlük ulaşımda bisiklet kullanıyorsanız, çok pahalı bisikletleri tercih etmeyin. Bisikletinizin ucuz olması da çalınma ihtimalini azaltıcaktır.

  Tüm bu uyarıları dikkate aldığınızda bisikletinizin çalınma ihtimalinin hayli hayli azaldığını görüceksiniz, ama unutmamak gerekir ki çalınamayan bisiklet yoktur. Bisikletinizi uzun süre dışarıda bırakmanız halinde, gerekli şartlar oluştuğu takdirde bisikletinizin çalınma ihtimali bulunmakta. Önemli olan bu şartların oluşmaması için sizin alacağınız basit önlemler.

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Atölye

  Panaracer İç Lastiksiz Tamir Seti
  İç lastiksiz (UST) sistemlerin dağ bisikletinde artık önemli yer tuttuğu aşikar. Bu sistemlerin daha fazla konfor, daha düşük bası ... Devamı » » » 

  Hırsızlığa Karşı Basit Önlemler
  Bisiklet hırsızlığı her ne kadar arka planda kalan bir konu olarak gözükse de, dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de bisi ...
  Devamı » » » 

  Zincir Atınca Ne Yapmalı?
  Orta arttırıcı civarlarında zincir atması bisiklet sürerken çok can sıkıcı. Hatırlarsanız geçtimiz yıl Fransa Turu'nun galibini zi ...
  Devamı » » » 

  Mar.11 Bisiklet Atölyesinde Neler Olmal...
  Auğ.09 Ön ve Arka Amortisörler Nasıl Ay...
  Ksm.08 Bayanlara Resimli Lastik Tamiri
  Haz.08 Disk Frenlerin Yan Etkileri
  Oca.08 Disk Yamulursa Ne Yapmalı?
  Ksm.07 Amortisör Montajında İncelikler ...
  Eyl.07 Pilli Far Kullananları Uyarmak L...
  Auğ.07 HTII Aynakol Montajının Püf Nokt...
  Tem.07 Kadroda Çizikler
  May.07 Çekiş Sisteminde Uyum Soruları
  Mar.07 Aynakol Dişlilerinin Değişimi
  Şub.07 Bu Kodlar da Nesi?
  Oca.07 Görünmeyen Gramlar
  Ara.06 Karbon Keserken Nelere Dikkat Ed...
  Eki.06 Sonsuz Vites
  Eki.06 Rapidfire
  Auğ.06 SID'lerde Lockout Sistemi
  May.06 Çekiş Sistemi Tüyoları
  May.06 Bisiklet Çantası Yapıyoruz
  Nis.06 Jant Telinde Lehim
  Mar.06 Disk Fren Soruları
  Oca.06 RockShox Psylo Race Bakımı
  Atölye Arşivi

   

    Bu yayın 37604 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015