Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Nisan . 2020  
Tanja Zakelj'la Kısa Kısa
Tanja Žakelj Salcano'da

Tanja Zakelj'la Kısa Kısa

Yazar: Alptekin Başkır
11.1.2012

Geçtiğimiz hafta Salcano'nun fabrika takımı kurduğunu duyurmuştuk. Şimdi daha önce açıkladığımız listeye yeni bir sporcu daha eklendiğinin haberini vermek istiyoruz. 2008'de U23 kategorisinde Dünya Kupası'nı kazan, şu anda da UCI Elit Bayanlar listesinde 8. sırada yer alan Slovenyalı Tanja Žakelj Salcano Dağ Bisikleti takımına katıldı. Bu sene kendisini Türkiye'deki bir çok yarışta Elite Bayanlar kategorisinde izleme şansına da sahip olacağımız takımın ağır toplarından Tanja Žakelj'i tanımak için bir kaç soru sorduk.

MTBTR:Dünya çapında tanınmanız U23 kategorisinde 2008'de XC Dünya Kupası'nı kazanmanızla başladı. Sportif yaşantınızı takip edebiliyoruz. Bize bu spora nasıl başladığınızı anlatabilir misiniz? Şu anda sanırım Kimya Mühendisi eğitimi alıyorsunuz?

Tanja:Cross-country yarışlarına 2004 yılında junior olarak başladım. 2005 yılında da dünya şampiyonasında bronz madalyayı kazanmayı başardım. Bisiklet sporundan önce koşu, futbol, ya da genellikle arkadaşlarımla ve ailemle hoşça vakit geçirebileceğim sporları tercih ediyordum. Bisiklet sporuna geçtikten sonra bu konuda yetenekli olduğumu farkettim, akabinde hocalarım ve arkadaşlarım yeteneğimi geliştirmem için katkıda bulundular. Özellikle Luka'nın bu konuda çok etkisi olduğunu söyleyebilirim. 2006'da junior kategorisi dünya şampiyonu formasını kazandım, iki yıl sonra da u23 kategorisinde aynı başarıyı yakaladım. Şu ara kimya mühendisliği okuyorum, İlk XCO dağ bisikleti yarışımdan beri bisiklet artık yaşamımın bir parçası haline gelmiş durumda, ben de junior serisinde başlattığım bu seriyi elit kategorisinde de devam ettirmek istiyorum.

MTBTR:Şu an UCI elit bayanlar dünya sıralamasında 8. sıradasınız, Londra olimpiyatlarına kadar kalan süre içerisinde daha üst sıralara çıkmak için nasıl bir strateji uygulayacaksınız?

Tanja: Katılabildiğim kadar yarışa katılmaya çalışacağım, özellikle dünya kupası serisi ve yüksek sınıf yarışlarında yarışmayı planlıyorum. Bunların içine Türkiye de dahil tabii ki. Genellikle kendimi iyi sonuçlarla motive ederim, teknik ve fiziksel olarak başarılısonuçlar almak beni tetikliyor, UCI sıralamasında daha yüksek sıralara çıkabileceğime inanıyorum.

MTBTR:Olimpiyat hedefi dışında sportif hedefleriniz neler? Etap yarışlarını da seviyorsunuz, 2010'da Cape Epic tecrübenizin olduğunu gördük?

Tanja:Dağ bisikleti sporu artık hayatımın bir parçası olmuş durumda. Antremanı seviyorum, yarışı seviyorum, antremanda arkadaşlarımla takılmayı seviyorum. Absa Cape Epic yarışları da en çok zevk aldığım yarışlardan biri durumunda. Olimpiyat oyunları ise her sporcunun bulunmak isteyeceği bir rüya gibi geliyor bana, orada bulunmak benim için çok büyük bir heyecan olacak.

 Tanja Zakelj
Tanja Zakelj
Büyük boyut için tıkla!

MTBTR:Türkiye'deki dağ bisikleti sporunu takip ediyormusunuz, tanıdığın sporcular var mı? Türkiye'deki sporcuları nasıl buluyorsunuz?

Tanja:Türkiye ile ilgili çok güzel cross - country yarışlarının olduğunu duydum. 2007'deki Avrupa şampiyonası yarışını takip etmiştim. Türkiye'deki yarışçıları henüz tanıma şansı yakalamadım ama en kısa sürede onlarla tanışmayı isterim, çok yakında antreman kampım için Türkiye'ye geleceğim. ( *Şu anda Alanya'da kamptalar)

MTBTR:Salcano'nun sponsorluğunu tercih etmenizin sebepleri nelerdir?

Tanja:Salcano sponsorluğu antrenörüm Luka'nın fikriydi, ben de onun koordinasyonu ile takımın bir parçası olmaya karar verdim. Bayram'ın bizim için çok iyi destek olacağını biliyorum. Teklifi benim için çok iyiydi, antremanlar ve yarışlar için en uygun şartları burada olduğunu düşündüm o yüzden bu teklifi kabul ettim. İki hafta önce Salcano 2011 XC dağ bisikletini test ettim, üzerinde kendimi çok iyi hissetmek benim için büyük sürpriz oldu, 2012 modellerini test etmek için sabırsızlanıyorum, buna 29" modeller de dahil.

MTBTR: Önümüzdeki sezonda da Luka ile çalışmalarını sürdürecek misin?

Tanja:Evet Luka ile çalışmayı sürdüreceğim, o benim için çok iyi bir antrenör. Dağ bisikleti sporunda tecrübe ve bilgi birikimi kazanımlarında bana müthiş katkısı oluyor. Bunun yanında da harika bir arkadaş olduğunu söyleyebilirim.

 Tanja Zakelj
Tanja Zakelj
Büyük boyut için tıkla! 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5219 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015