Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
11 . Ağustos . 2020  
Yarışlarla geçen 22 yıl…
Bisiklet Üstünde Geçen Yıllar...

Yarışlarla geçen 22 yıl…

Yazar: Erol Özbey
7.2.2012

Yıl 1990. Dağ bisikletleri ülkemize yeni yeni gelmeye başlamış. Birkaç yerel yarış haricinde henüz branş olarak ortada bir şey yok. Yol bisikleti o kadar popüler ki, Türkiye’de kimle konuşsan neredeyse milli takım bisikletçilerini ezbere sayacak. Sezon ocak ayında Antalya'da başlar ve son hızıyla devam ederdi. Hafta sonu gazeteleri açtığınızda bazen yarım sayfa bisikletle ilgili bir haberle karşılaşırdınız.

Ben de o yıllarda İstanbul Bisiklet İhtisas Kulübü'nde spor hayatıma başladım. O yıllardan bu günlere çok şeyler değiştiğini düşünüyorum. Bazen bu değişimleri olumlu olarak görsem de, kimi zaman ciddi karamsarlığa kapıldığım da oluyor. Bu 22 yıl içerisinde çok kıymetli Federasyon başkanları ile tanışma ve onların döneminde spor yapma fırsatım oldu. Çalışkanlığı ve bisiklete olan sevgisiyle Ünal Tolun’un benim için olduğu kadar, o dönemde pedal çeviren diğer arkadaşlarım için de eminim ki ayrı bir yeri vardır. Şu an bile mevcut yönetimle beraber organizasyon yapmaktan gocunmayan tavrı ve düşüncesiyle bisikleti ne kadar sevdiğini kanıtlamıştır.

Kriteryum, Üsküdar - 1991
Kriteryum, Üsküdar - 1991
Büyük boyut için tıkla!

O dönemlerde il temsilciliği önemli işti. Yarış günlerinde hatırlarım, belediye yetkilileri veya önemli emniyet mensupları Bülent ağabeye “Bülent Birson” başbakan gibi davranırlardı. İstanbullu sporcular olarak havamız gayet yerindeydi. Tüm takımlar bizden çekinirdi. Her yarıştan muhakkak birincilikler, ikinciliklerle dönerdik. Cihan, Atilla, İrfan, Cahit, Hidayet, Cem… Her biri bu günün birer Bilal’ı veya Halil’i gibiydiler… Şimdilerde yarış koşan arkadaşlarımızın anlaması için bir örnek vereyim, Nevzat Kıral o zamanlar 16-17 yaşlarında gençlerde koşardı ve en büyük rakibi İrfandı. Aralarında ki rekabet yıllarca devam etti.

İrftan Türetgen - 1990
İrftan Türetgen - 1990
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet sporuna başlayışım kulübün en parlak dönemlerine denk geldi. Gelecekte ve ömür boyu en iyi dostum olacak olan İrfan Türetgen’i o zaman tanıdım. Bisikletin bana katmış olduğu en büyük değerin, kurulan arkadaşlıklar olduğunu zaman içerisinde anladım.

Antremanlara çıkmadan önce neredeyse her sabah Üsküdar'da ki kulüpte buluşurduk. Çeşitli bisikletlerin ve bisiklet parçaların satıldığı ufak bir dükkândı. Selim ağabey hem bizimle uğraşır, hem de bir yandan gelen bisikletleri tamir ederdi. Bülent ağabey gibi Selim ağabeyin de emeği büyüktür üzerimizde. Bulgar antrenörümüz Stephan Baharov'u da unutmamak lazım. Antremandan sonra yaptığı masajla bacaklarımız pamuk gibi olurdu. Baharov işini o kadar çok severdi ki, kamplarda olduğumuz zamanlarda sabahın beşinde kalkar her birimizin vitaminlerini hazırlar ve dinlenik nabızlarımızı alırdı. Yıllarca o il senin bu il benim yarıştan yarışa gittik durduk. Antalya'da ve Adapazarı'ndaki kamplarımızı unutmam mümkün değil. Hani askere bir gün bile erken geldiysen diğer askere göre kıdemli sayılırsın ya, bu durum aramızda da yaşanırdı. Kulübe yeni gelen sporcular çömez sayılırdı ve kamplarda geyik hiç eksik olmazdı.

Bir de bazı bölgelerde ağabeylerimiz vardı. Erol Küçükbakırcı, Mustafa Palaska ve rahmetli Rıfat Çalışkan… Her birinin hikâyeleri ile büyüdük. Kimisi bize ağabeylik, kimi ise antrenörlük yaptı. Bazı büyüklerimizle “Ayhan Aytekin” gibi, zamanında beraber yarış koşma fırsatım bile oldu. Onun gibi ismini hatırlayamadığım çok değerli bisikletçilerimizi buradan saygıyla selamlıyorum.

O yıllardan bu zamana yarışçı ruhunu benim gibi kaybetmemiş birkaç sporcudan Atilla Atay, Zafer Yalın gibi sporcularla beraber hala yarışmaktayım.

Diğer arkadaşlarıma göre kısa süren yol bisikletçiliğim süresince tur koşmak hep büyük bir hayalim olmuştur. Fakat antremanlar tam meyvelerini vermek üzereyken askerlik ve iş hayatım araya girdi.

Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu o zamanlarda da çok popülerdi. Ülkemize Rusya, Almanya ve Bulgaristangibi ülkelerin milli takımları gelirdi turu koşmaya. Hayranlıkla seyrederdik gelen sporcuları. Özellikle Almanlar o yıllarda tura pist bisikletçilerini yollardı. Hiç görmediğimiz bisikletleri onların altında görürdük. Bisiklet malzemesinin çok kıymetli olduğu ve paranız olsa bile ülkemizde malzemenin olmadığı yıllardı anlayacağınız. Tur esnasında fırlatılıp atılan bir matara bile çok önemliydi bizim için. Lastiklerimizi defalarca yamayıp kullanırdık. Yapıştırma jant kullananlar bilirler, zahmetli iştir patladığında tamir etmek. Tabiri caiz ise o zamanların bisikletçileriyiz biz… Tabi ki daha da geçmişe baktığınızda gerçek yokluğu eskilerin ağzından hikâye gibi dinlerdik. O zamanlara göre şanslı olduğumuz bir gerçektir.

Dağ bisikleti yarışları ülkemizde adam akıllı 2000’li yılların başlarında yapılmaya başlandığından bu yana ferdi olarak yarışıyorum. Bisiklet sektöründe ve sporun içerisinde geçirdiğim bu yıllarda en büyük hayalim, büyük ve güçlü bir bisiklet takımı kurmak ve içerisinde bulunmaktı. Bu hayalim 2006 yılında gerçekleşti ve Scott Türkiye Dağ bisikleti takımı kuruldu. Sponsor desteği ile kurulan en büyük ve geniş kapsamlı ilk bisiklet takımının kurulmasında rol almak ve 3 yıl boyunca içerisinde bulunmak çok büyük bir şans ve tecrübedir benim için. Bu takımın o yıllarda kurulması bence milattır. Takiben diğer takımlar yavaş yavaş kurulmaya ve sponsorlar bu işe para harcamaya başlamıştır.

Scott Turkiye Takımı
Scott Turkiye Takımı
Büyük boyut için tıkla!

Geçmişten tanıdığım kimi takımımız sporcusu ile dostluklarım bu takımın kurulmasıyla daha çok gelişti. Takım kaptanımız Bora Tirki’nin takımımız üzerinde ki emeği büyüktür. Onun ölümcül soruları olmasa takımımız bu kadar gelişemezdi. Keza Muammer Yıldız’ın Türkiye şampiyonluğu da takımımız için her zaman büyük bir güç ve motivasyon kaynağı olmuştur. Her biri çok değerli arkadaşlarımın içerisinde kardeşim diyebileceğim Bahadır İşseven de benim için en büyük değer ve kazanç olmuştur. Kendisi Türkiye de yetişmiş en kıymetli spor hocası olarak takımımıza ve birçok sporcuya bilgi ve deneyimlerini aktarmıştır ve hala aktarmaya devam etmektedir.

Scott Turkiye Takımı
Scott Turkiye Takımı
Büyük boyut için tıkla!

Yol bisikleti yarışlarını ne kadar özlesem de, ülkemizin bu güzel doğası ve ormanın içinde olduğumda ki huzur, beni dağ bisikletine bağlayan en önemli faktördür. Sadece rakiple değil, doğa şartlarıyla da mücadele etmek, zamanla benim için bir tutku ve bağımlılık oldu. Çamurlanmaktan, herhalde sadece dağ bisikletçilerinin şikâyet etmediğini düşünüyorum. Eve geldiğimde bir sonraki yarışı veya antrenmanı hayal edip, malzemelerimi ve bisikletimi temizlemekten hiçbir zaman üşenmemişimdir.

İlk zamanlar kısıtlı imkânlar olmasına rağmen zevkle ve büyük bir sevgiyle bu sporun içinde bulundum. O zamanlar tüm sistem olimpiyatlara sporcu yollama üzerine kurulu değildi. Her geçen yıl bisiklet sporuna yeni sporcular katılırdı. O yılları düşündüğünüzde, şu an bisiklet yollarıyla ve sporcu sayısıyla çok ilerilerde olmamız gerekirken, günden güne bisiklet sporu eriyip gidiyor. Evet, tura ciddi bütçeler ayrılıyor ve günden güne kategori basamaklarını hızla tırmanıyor. Ama ülkemizde ve dünyada sadece yol bisikleti yok. Büyüklerimiz bize bisiklet sporunun temelinin velodromlarda atılması gerektiğini öğretti. Gel gör ki ülkemizde bir zamanlar olan velodromlar şu an yok. Şimdilerde iyi bir yol bisikletçisi yetiştirmek için sporcularımızı İsviçre ye yolluyoruz.

Bu ve bunun gibi temel sorunlarımızı çözdüğümüzde eminim ki Türkiye gibi büyük ve genç nüfusa sahip bir ülkeden çok güçlü ve başarılı bisikletçiler çıkacaktır. Ben ve benim gibi bisiklete gönül vermiş bisikletçilerin görevi de, aramıza yeni katılan arkadaşlarımıza yol göstermek olacaktır.

Hayatınızın içerisinde daima bisiklete yer olması dileklerimle, Sevgiyle kalın.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 7840 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015