Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Hindistan'dan Mektuplar...

Gurbet Emekçisinin Notları 2...

Yazar: Haldun Ülkenli
18.4.2012

Nerede kalmıştık?

Arayı biraz uzattım. Kazalar, hastalıklar, arızalar derken günler hızlıca ama çok yoğun geçiverdi. Hindistan turum kaldığı yerden devam ediyor. Hindistan'dan bahsetmek gerekirse "aşırı yükler" ülkesi denebilir. Araçların bu türlü kullanımı verimli mi, zararlı mı bilmiyorum. İzlemesi bazen eğlenceli bazen de heyecan verici. Karşılaştığım “yabancılar” pek çok şeyden şikayetçi, örneğin: pislik, zaman kavramı, gürültü, trafik vs.

Aşırı yük durumu
Aşırı yük durumu
Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Gelmeyi düşünenler için konuyu biraz açmakta fayda var. Aslında “yabancıların” yani Hindistan'ı olduğu gibi kabullenemeyen batılıların çoğunun anlayamadığı en önemli konu, burasının Hindistan ve yaşayanların da Hintliler olduğu. Bu yüzden yabancı olarak gelip, yabancı olarak dönüyor çoğu. Yani coğrafi özellikleri bir yana bıraksak ve insanların temizlik anlayışları, zaman kavramları, çevreyi rahatsız etme konusundaki hassasiyetleri, kısaca kültürleri diyelim, Almanlar gibi olsa burası Almanya olurdu. Hindistan'ı Hindistan yapan şey Hintliler ve kültürleri. Boynunuza çiçekler asılması, alnınıza tilak kondurulması, baharatlı yemekler, ne dediğinizi anlamasa da sürekli başını sallayan insanlar, trafik curcunası, inekler, filler, maymunlar, tavuskuşları, korna sesleri, devlet dairesine işiniz düşerse bolca bürokrasi. Bunların yanında bir dolu başka şey de var görebileceğiniz ama kavgaya sıkça rastlamıyorsunuz. İnsanların günlük hayatında şiddete pek yer yok, sinrlenmek normal bir davranış değil. Trafik akışı soldan ve genel kuralsızlık uyum sürecini sancılı hale getirse de, bu yorucu trafiğe alışmak olanaksız değil. İstanbul ve Ankara trafiğinde bisiklet kullanabiliyorsanız, uyumunuz daha hızlı olacaktır.

Bisikletle nakliye hizmeti
Bisikletle nakliye hizmeti
Büyük boyut için tıkla!

Çok kuzeydeki eyaletler dışında, ülkenin genelinde yumuşak bir iklim hakim. Bu da sokakta yaşamayı ya da çok basit derme çatma evlerde barınmayı mümkün kılıyor. Topraklar verimli, tarım geleneksel yöntemlerle, insan ve hayvan gücüne dayalı olarak yapılıyor. Doğa cömert ve beslenme alışkanlıkları bitkilere dayalı olduğundan bir milyardan fazla insan karnını doyurabiliyor. Et tüketimi yaygın olsaydı büyük olasılıkla açlık çekerlerdi, çünkü et tüketmek ekonomik bir beslenme yolu değil, çok fazla ot harcamanız gerekiyor.

Gelelim turumuza, etaplardan bahsedeyim ki meraklısı haritadan bakabilsin. Genellikle anayolları değil, trafiği daha az olan ara yolları kullandığımızı tekrar hatırlatayım. Bol fotoğraf görmek isteyenler için soldaki sutundan turun bölümlerine tıklayıp daha fazla fotoğrafa erişebilirsiniz. Blog'da da fotoğraflar var, ve olmazsa olmazımız . facebook sayfamız

Balasinor
Balasinor
Büyük boyut için tıkla!

Elinizde gideceğiniz yerin haritası yoksa www.bikeroutetoaster.com sitesi işinize yarayabilir. Anayollardan uzak rotalar seçmek, rotayı çekiştirip değiştirmek v.b. uygulamalar için kullanışlı bir site. Burada oluşturduğunuz izlekleri Gps'inize aktarmak ayrı bir konu ve teorik olarak da olası. Ben haritalarımı “OpenStreetMap” sayfasından indirdim. Bütün yolları içermese de işime yaradı. Ama rotayı Gps ile değil de yol notlarıyla izledim. Kendi haritalarınızı yaratmanın ya da Gps için harita bulmanın türlü yolları da var. Yine de turunuzu Gps'e güvenerek planlamak ya da rotayı Gps ile izlemeye çalışmak çevrenizi görmenizi zorlaştırabiliyor. Zaten ayrıntıları görebilmek ve sağlıklı iletişim kurabilmek için bisiklet bile bazen çok hızlı bir araçmış gibi geliyor bana; ama her yere de yürüyerek gidemiyoruz.

Hindistan'da bisiklete binecekseniz yararlı olabilecek birkaç adres daha:

Indian Cyclist Network

India Travel Forum:

Aslında şehirliyiz biz diyenlere.

Turun 13. gününde kalmıştık ve 13. günden devam edelim.

13. gün 3 Şubat 2012 Cuma, Himatnagar – Balasinor 109km.

Balasinor'da konakladığımız ve çadırlardan oluşan otelimize varışta; yerel müzisyenlerin şarkıları, çiçekler ve alnımıza konan tilak -kırmızı nokta- ile karşılandık. Otelin sahiplerinden antropolog Prenses Aaliya rehberliğinde yakındaki dinozor parkını ziyaret ettik. Dinozor ayak izleri, kemik ve yumurtalarının fosillerini gördük.

Balasinor
Balasinor
Büyük boyut için tıkla!

Dinozor parkı
Dinozor parkı
Büyük boyut için tıkla!

Hindistan'da prens ya da prenseslerin -kraliyet ailesi üyelerinin- sayısı oldukça fazla, bu ailelere ait sarayların bir kısmı da otel olarak hizmet vermekte. Dungarpur'da otelimizin resepsiyonunun duvarlarındaki av fotoğrafları ve diğer av ganimetleri hayvanların neslinin neden tükenmek üzere olduğu konusunda bir fikir veriyordu. Prens ve prenseslerin halen kullandığı bu tür yerlerde mini hayvanat bahçeleri, araba müzeleri, çeşitli koleksiyonlar, doldurulmuş hayvanlar, silahlar, el aletleri, v.s. gibi ziyaretinizi renklendirebilecek şeylerle karşılaşmak da olası.

14. gün 4 Şubat 2012 Cumartesi, Balasinor – Jambughoda 99km.

Bisikletler ve bisiklet satan, onaran dükkanlar her köşede. Hatta su dolu leğeni, pompası, yamaları ve birkaç lastiğiyle yol kenarında oturan seyyar tamirciler de var.

15. gün 5 Şubat 2012 Pazar, Jambughoda'da dinlenme

Pedalsız günlerimiz benim için kap kacak hijyeni, alışveriş, onarım, pansuman, ertesi günün rotası için şehirden çıkış aramak v.s. demek.

Champaner-Pavangadh Arkeolojik Parkı UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde yer alıyor. Bu listede bulunan yerlerin bazıları bisiklet rotamıza yakındı ve tur boyunca ziyaret etme şansı bulduk. Ben temizlikle meşgulken Park'tan bol fotoğrafla dönen grup üyelerinin bir kısmı yakındaki kuş cennetini görmek için bisikletle gezmeye gittiler. Ama Hintçe tabelaları anlamadıkları için bulamamışlar. Küçük sorunlardan birisi de konuşulan dil sayısının bol, taşrada İngilizce bilen sayısının ise az olması. Son anda Vinay'in -Hintli bisikletçi arkadaşımız- de ısrarıyla hava kararmadan bu koruma alanını görmeye karar verdik. 16 km'lik sert bir rotadan, milli park merdivenlerinden, tarlaların içinden geçen güzel bir dağ bisikleti gezisi oldu. Kestirme yol ararken daldığımız tarladaki çiftçi amca yol tarifi için sürekli baltasını kullandığından, sakatlık çıkmadan fotoğraf çekebilmek için Vinay'in ısrarıyla baltayı yere bıraktı.

Çiftçi amca
Çiftçi amca
Büyük boyut için tıkla!

Meyve sebze alışverişine giderken bir de düğün filine rastlayınca yollardaki kocaman ıslak topakların nereden geldiğini anlamış oldum.

Düğün fili
Düğün fili
Büyük boyut için tıkla!

16. gün 6 Şubat 2012 Pazartesi, Jambughoda – Narmada 67km.

Yolda bir televizyon kanalının aracı bizi takip etti. Sonra da otelimizde röportaj yapmak istediler. Yerel basından da gazetecilerin katıldığı oldukça neşeli röportajlar yapıldı, fotoğraflar çekildi. Gazetecilerin çoğu benim bisikletin orasını burasını kurcaladı durdu. Ertesi gün yalnızca bir yerel gazeteyi alabildik, yayınlanan fotoğrafı gören herkes çok güldü. Saatler süren röportajların ardından çıkan haberin fotoğrafında ben bile yoktum, yalnızca benim bisikletim vardı.

Röportaj sonrası gazetede haberimiz
Röportaj sonrası gazetede haberimiz
Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Haydi biraz da bisikletten sözedelim. Gelecek yazılarımda katılımcılar ve bisikletleriyle ilgili bilgiler de yer alacak. Şimdilik turun en gözde bisikletinin özellikleriyle yetinelim. Bu tür turlara katılırken genellikle az dikkat çekecek renk -mat siyah, gri, kahverengi hatta fırçayla özellikle kötü boyanmış- modeller seçilirken; ben parlak mavi-siyah gövdesi, beyaz amörtisörü ve disk frenleriyle çok gıcır bir araçla geldim. Nedeni de gayet basit, koşuşturmacam öyle yoğundu ki en önemli ayrıntı için Sedona ile iletişime son anda geçebildim. Sacit Bey ve Aytimur Bey firmada karşılaştığım herkes gibi çok içten ve ilgiliydiler ve Sedona donanım destekçim oldu. Sonra Ömer Bey'le birlikte hızlı bir koşuşturmaca. Sezonun sonuydu, ellerinde tam olarak benim istediğim çok fazla şey kalmamıştı. Hemen yola çıkacak olmam yüzünden yeni partiyi beklemeye de zaman yoktu. Apar topar neredeyse yarım günde toparlanan 18" - 781 gövdemi fırçayla mat siyaha boyayamadan yollara düştüm. Ankara'ya geldiğimde son ayarlar ve kutulama konusunda Performans Bisiklet'ten Sadun Beker her zaman olduğu gibi çok yardımcı oldu.

Normal bir Sedona 781'den farklı olarak:

 • Gidon boğazım biraz daha yüksek
 • Aynakol: RaceFace Deus
 • Fren: Shimano LX hidrolik disk
 • Jant: DTSwiss X445
 • Lastik: Schwalbe Marathon 47-559 (26 x 1.75)
 • Sele: Sportourer Zoo

  Özellikle bozuk yollarda (ki neredeyse turun yarısı) dağ bisikleti seçmenin yararlarını gördüm. Asfalttaki akışı da lastikler sayesinde hiç fena değildi. Bisikletimi benden başka kullananlar arkadaşlarım da çok beğendiler.

  Bonnie
  Bonnie
  Büyük boyut için tıkla!

  17. gün 7 Şubat 2012 Salı, Narmada – Songadh 137km.

  18. gün 8 Şubat 2012 Çarşamba, Songadh – Saputara 110km.

  19. gün 9 Şubat 2012 Perşembe, Saputara – Nashik 78km.

  Nashik, trafiği oldukça yoğun ve hızlı akan bir şehir. Eldeki notlarla otel bulmaya çalışmak, kimileri için eğlenceli bir bulmaca, kimilerini çileden çıkaran bir karmaşa oldu. Trafikteki ufak çarpma ve sürtmelere, kulakları sağır eden kornalara alıştık.

  20. gün 10 Şubat 2012 Cuma, Nashik – Vikramgarh 115km.

  Pansiyon hizmeti de veren ekolojik çiftlik Hideout'ta penceresiz, kerpiç odalarımıza yerleştik. Etrafımız bu iklimde yetişebilecek her türlü bitkinin bulunduğu büyükçe bir bahçeyle çevrili. Her şey sade ve doğal malzemelerden yapılmış, açıkta. Aralara da bir sürü sanat eseri serpiştirilmiş. Yerel sanatçıların toprak, kireç ve tezekle boyadıkları kerpiç duvarlar, kumaş üzerine çamurla boyanmış tablolar, hurdalardan yapılmış heykeller, ahşap oymalar neler neler...

  Robot ve Sedona
  Robot ve Sedona
  Büyük boyut için tıkla!

  Köylerinde sanat eğitimi almamış bu kişilerin zaten sanatçı olarak anılmak gibi bir kaygıları yok, ancak çevrelerinden önemli ölçüde saygı ve destek görüyorlar. Bulunduğumuz mekanın sahibi Hermant'ın terkedilmiş, kullanılmayan, eskidiği için bir köşeye atılmış bisikletleri toplayıp, onarmak ve bunları taşra okullarındaki yoksul öğrencilere vermek fikri uzun süredir aklındaymış ve 2008'de bunu uygulamaya geçirmiş. Halen süren projeleri hakkında bilgiyi buradan alabilirsiniz.

  2011'deki An Indian Adventure bisiklet turunuda, Tour d'Afrique Vakfı Mumbai gecekondularındaki bedensel engellilere 40 adet elle yürütülen bisiklet bağışlamıştı. Devam eden projeler ve bisiklet bağışları hakkında fazlası için buraya tıklayabilirsiniz.

  Bu yılki turda katılımcı sayısı geçen yıldan az olduğundan daha küçük ölçekli bir bağışla, evleri okula uzak olan 24 ilköğretim öğrencisine yeni bisikletler verildi. Böylece 6 - 10km yürüyerek ya da bir bisiklete iki – üç kişi binerek okula gelen çocukların hayatı biraz daha kolaylaştı. The Bicycle Project gönüllülerinin desteğiyle seçilen yoksul köy okulunda bisikletlerin dağıtım törenine katıldık. Fazlaca albenili olan bisikletime çocuklar ve öğretmenler yoğun ilgi gösterince, Vinay çocuklara küçük bir gösteri yaparak yeni bisikletlerinin ömrünü kısaltacak ipuçları verdi.

  Vinay Sedona ile gösteride
  Vinay Sedona ile gösteride
  Büyük boyut için tıkla!

  Ağaçta öten her şey kuş olmayabilirmiş, bunu öğrendim. Bazen ağaçlı yollarda tepemizden yolun karşısındaki ağaçlara atlayan maymunlar da kuş sesine benzer sesler çıkartabiliyorlardı. Kuş demişken, Hindistan tam bir kuş cenneti. Kuşlara ilginiz varsa mutlaka dürbününüzü de getirin. Sulak alanların bolluğu sayesinde türlü balıkçıllar, kocaman akbalıkçıllar, havada asılı duran yalıçapkınları, çeşitli kargalar ve yırtıcılar kolayca gözlemlenebiliyor. Havanın kapalı olduğu günlerde, suların üstündeki sislerin arasından fırlayıp yanımda uçan fosforlu mavi ve turuncu gagalı yalıçapkınlarına bakarken, sanırım çoğu kişinin dudaklarına da bana olduğu gibi bir gülümseme yerleşiverecektir. Meraklısı için bağlantı ekleyeyim: Hindistan'da kingfisher diye anılan yalıçapkınıgiller, izlemesi kolay ve eğlenceli kuşlar.

  Tur bu kadar eğlenceli giderken arada istenmeyen şeyler de olabiliyor. Kaza yine geliyorum demedi. Bu sefer kasiste zıplayınca yerinden fırlayan su kabını düzeltmeye çalışırken uçan arkadaşımız, yere yumuşak konamayınca sağ kolunda bileğinden omuzuna kadar devasa bir hematom, omuzda ve kasıkta açık yaralar, morluklar, morluklar... Bir gün dinlenmenin ardından, eliyle omuzu arasında gezinen bir sıvı kitlesi ve baskılı bandajıyla yollara döndü. Açık yaralarını enfeksiyondan antibiyotikle koruduk.

  Çarpışmalar ya da yoldan atmalar, düşmelere bağlı sürtünme yaralanmaları ve morluklar turumuzun parçası haline geldi. Bu yüzden bisiklet ve ilkyardım çantamız konulu ayrı bir yazı da yolda.

  21. gün 11 Şubat 2012 Cumartesi, Vikramgarh – Mumbai

  Mumbai trafiği öyle korkutucuydu ki, bunca kazadan sonra bisikletlerle şehre girmektense, bisikletleri otele kadar küçük bir kamyonetle taşımayı tercih ettik. Ama bozuk yollarda zıplayarak kamyonet kasasının köşesinde seyahat etmek pek kolay olmadı.

  22. gün 12 - 13 Şubat 2012 Pazar – Pazartesi, Mumbai'de dinlenme ve hazırlıklar

  Beyaz adamlar, fıstık ezmesi -penut butter- olmazsa bisiklete binemiyor. Stoklarımız azaldı dediğimizde, neredeyse tur iptal oldu demişiz gibi bir tepki aldığımızdan; marketlerdeki Nutella ve fıstık ezmelerini süpürdük.

  Vinay
  Vinay
  Büyük boyut için tıkla!

  24. gün 14 Şubat 2012 Salı, Mumbai – Murud 66km.

  Bu günün rotasında destek araçları koy çevresinden, bisikletler de feribotla denizden gitmek zorunda olunca, gruptan 30 dakika önce başlayıp, yol işaretlemesini bisikletle yapmak zorunda kaldım. Turun hızlı delikanlıları beni yakalamak için çok debelenmişler, beş dakika arkamdan otele varanlara; yakalanmamak için nasıl asıldığımı çaktırmadan “Nerede kaldınız? Hah hah size de iyi antrenman olmuş.” deyip geçiştirdim. Söylemiştim, asfaltta lastiklerim çok iyi akıyor.

  25. gün 15 Şubat 2012 Çarşamba, Murud – Harnai 95km.

  26. gün 16 Şubat 2012 Perşembe, Harnai – Ganatiphule 105km. 1800m. toplam tırmanma

  Bozuk yollar ve dik yokuşlar, sıcak havayla birleşince tadından yenmiyor. En arkadan gaz vererek gitmek çok eğlenceliydi. Bir yandan da acaba kaçımız altmışlı ve yetmişli yaşlarında yokuşları bu tempoda çıkabilecek diye düşündüm.

  Haldun Ülkenli'nin "An Indıan Adventure - Bir Hindistan Macerası" yazı dizisi devam edecek. Maceranın ilk yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Patika

  Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
  Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

  Londra'da bisikletle 10 gün

  Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
  Devamı » » » 

  Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

  Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
  Devamı » » » 


  Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
  Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
  Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
  Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
  Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
  Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
  Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
  Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
  Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
  Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
  Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
  Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
  Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
  May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
  Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
  Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
  Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
  Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
  Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
  Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
  Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
  Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
  Patika Arşivi

   

    Bu yayın 10375 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015