Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Mart . 2019  
Doping ve Bisiklet
Sağlık

Doping ve Bisiklet

Çeviren: Ali Şen
30.4.2003

Profosyenel bisikletçiler günümüzde halen doping ve çeşitli performans arttırıcı maddeler kullanıyorlar. Bu tarz kimyasalların kullanılması pek çok sporcunun yaşamını yitirmesine ve sporun yüz karası ilan edilmelerine rağmen engellenemiyor. Bir kaç yıl öncesine kadar bisikletçiler doping iddialarına karşı hep sessiz kaldılar; yakalananlar ise bilinçli olarak doping kullanmadıklarını; aldıkları besinlerin şaşırtıcı performans artışlarına sebep olduğu gibi komik iddialarda bulundular. Bu durum Festina takımından Richard Virenque´nın Tour de France´daki başarılı yıllarının ardından insan gelişim hormonu (HGH) kullandığına dair pek çok sporcunun şahitlik etmesi ile değişti. Bunun yanında Casino takımından Rodolfo Massi´nin de steroid ve amphetamin kullandığı kesinleşti (Amphetamin Türk sporcular tarafından da sıklıkla kullanılan uyarıcı bir ilaç. Bilinçsiz kullanımı karaciğer yıkımına sebep oluyor!).

Performans arttırıcı maddelerin kullanımı IOC (uluslar arası olimpiyat komitesi) açısından üzerinde titizlikle çalışılması gereken bir konu.Bu hassasiyet IOC´nın antidoping kampanyası için 25 milyon dolar harcamasına sebep oldu. Tüm bu çabalara rağmen gecen yıl dünyada toplam 20 milyon dolarlık steroid satılması ve uluslararası spor müsabakalarında parmakla sayılacak kadar az sporcunun yakalanması, bu çabaların yeterliliği ile ilgili kuşku duyulmasına sebep oluyor.

Son zamanlarda bisiklet takımlarının en gözde
 Doping
Doping
Büyük boyut için tıkla!
dopingi EPO (erythropoietin). Geçen yıllarda tur komiteleri bu maddenin sebep olduğu fiziksel tahribatın anlatılması için oldukça fazla caba gösterdiler. Aynı zamanda bu maddenin birkaç Alman bisikletçinin ölümüne sebep olduğu kesinleşti.

EPO kanın hematokrit seviyesini etkileyerek birim miktardaki kanın daha fazla oksijen taşımasını sağlar. Böylece düşük nabızla daha fazla oksijen sirkülasyonu sağlanmış olur. Bu da daha az laktik asit birikmesi demektir bir başka deyişle daha az yorgunluk.!!!!


EPO diğer yöntemlerden daha az tehlikeli değil. Kalbe ve dolaşım sisteminin diğer kısımlarına onarılamaz hasarlar vermektedir. Özellikle yoğun stres altında örneğin bisiklet yarışlarında daha tehlikeli olabilmektedir. Bu da kalp krizi riskini beraberinde getirmektedir. Birçok sporcu hırs yüzünden spor hayatlarının büyük kısmını çöpe attı. UCI´ın veya IOC´nın tüm çabalarına rağmen doping kullanımı gün geçtikçe artıyor. Bisiklet yarışlarında derecelerin yıl dan yıla daha iyiye gitmesi pek çok otoriteye göre sporcuların değil performans arttırıcı kimyasalların gösterdiği gelişme ile ilgili.

Bu verilere göre söylenebilecek tek şey, daha sağlıklı bir spor hayatı için tüm sporcuların temiz bir spor ahlakı bilinci geliştirmesini dilemekten öteye gitmez. Unutmayın: Zafer kendi gücünüzle kazandığınız zaman zaferdir!

Orijinal Metin: Cycle News online (Doping and Cycling)
 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 3749 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015