Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
İç Mekanda Bisikletle Antrenman

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları

Yazar: Uğur Gerger
6.12.2012

Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıdan bakıldığında avantaj olan açık havada spor, tabii kış aylarında antrenman programını aksatmamak isteyenler için engel teşkil edebiliyor. Hal böyle olunca, kışın spora ara vermemek isteyenler de çareyi iç mekanda antrenmanda buluyor.

Açık hava kadar keyifli olmasa da, kapalı ortamda da konforu yakalamak mümkün. Bunun için de bir takım ipuçlarına ihtiyacımız var. Daha keyifli ve sorunsuz bir sürüş için gelin, antrenman mekanımızı düzenleyelim.

Su

Öncelikle antrenman sırasında ilk ihtiyacımız su. En az oksijen kadar önemli olan su antrenman sırasında zinde kalmamızı ve iyi bir performans göstermemizi sağlıyor. Terlemeyle birlikte vücuttan atılan sıvının tekrar yerine konulması gerekiyor. Su ihtiyacınızı gidermek için sele üstündeyken kolayca ulaşabileceğiniz bir noktaya mataranızı koymayı unutmayın.

Vantilatör

Açık havada yapılan sporda ter atmak gibi bir sorun olmazken kapalı mekanda bu durum ciddi sorun yaratabiliyor. Bu durumu bertaraf etmek için ortamı havadar hale getirmekte fayda var. Ortamın havasını soğutabilecek büyüklükte bir vantilatör işinizi görecektir.

Ayrıca sabit çalıştırıcınızın bazı modelleri için gerekli olan arka tekerinizi soğutacak vantilatör de bulundurmanız daha rahat bir sürüş sağlayacaktır.

Kauçuk Altlık

Bisikletin kaymasını ve zeminin zarar görmesiniengellemek için antrenman yaptığınız zemine kauçuk altlık koymakta fayda var. Bu sayede terlediğinizde de çalıştığınız alanı tekrar temizlemek zorunda kalmazsınız. Ses izolasyonu sağlayan kauçuk zeminin komşularınızla başınızın derde girmesini engellemesi de bir başka faydası.

İç Mekanda Antrenman ( Trainer )
İç Mekanda Antrenman ( Trainer )
Büyük boyut için tıkla!

Havlu

Bir diğer unsur ise baş havlusu. Kapalı alanda çalışmak sizi normalden daha fazla terleteceğinden baş havlusunu yakınınızda bulundurmak sizin için daha konforlu bir antrenman sağlayacaktır. Bu noktada aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi piyasada da benzerlerini bulabileceğiz bisikletinizin terden zarar görmesini engelleyen havlu türevi ürünler mevcut. Eğer çok terleyen birisiyseniz, bisikletinizin de terden zarar görmesini istemiyorsanız bu ürünü kullanmanızı öneririz.

Bisiklet İçin Koruyucu Havlu Kılıf
Bisiklet İçin Koruyucu Havlu Kılıf
Büyük boyut için tıkla!

 Terden etkilenmiş bir bisiklet
Terden etkilenmiş bir bisiklet
Büyük boyut için tıkla!

Kitap

Sabit çalıştırıcıya takılan bisikletin sürüş pozisyonunu korumak ve ön lastiğinizi arka lastiğin seviyesine getirmek için kitap veya takoz görevi görebilecek herhangi bir şey kullanabilirsiniz. Bu işlevi gören plastik parçaları piyasadan da edinebilirsiniz. Eğer sabit çalıştırıcı yerine makara ile çalışıyorsanız seviye eşitlemek için herhangi bir yükselticiye ihtiyacınız bulunmuyor.

Televizyon

Kapalı bir alanda çalışmanın dezavantajları da mevcut, sürekli aynı ortamda pedal çevirmek bir süre sonra sizi sıkabileceği için televizyon karşısında antrenman yapmak daha keyifli olabilir. TV yerine müzik dinlemeyi de tercih etmek sizin elinizde.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 10496 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015