Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Şubat . 2020  
Eliminator Nedir?
XCE - Cross Country Eliminator

Eliminator Nedir?

Yazar: Uğur Gerger
21.5.2012

Bisikletin şampiyonlar ligi olarak gösterilen UCI Dünya Kupası Yarışları serisinde cross country kategorisinin yanısıra yeni düzenlenmeye başlayan bir kategori daha var: Cross Country Eliminator - XCE.

İlk defa geçtiğimiz sene Nove Mesto (Çek Cumhuriyeti) ve Dalby Forest'te ( İngiltere) test edilen XCE yarışları bu sene 13 Nisan'da Houffalize'de düzenlenmişti. Mayıs ayı içerisinde Nove Mesto ve La Bresse'de düzenlenen XCE yarışlarında ilk altın madalya ise dünya şampiyonası yarışında Saalfelden'de (Avusturya) 9 Eylül 2012 tarihinde verilecek.

Büyük boyut için tıkla!

Eliminator nedir?

XCE yarışlarından bahsetmek gerekirse öncelikli olarak değinmemiz gereken konuların başında four - cross (4X) yarışları geliyor. Dünya kupası serisi yarışları arasında medya tarafından ilgi gören yarışların başında gelen four-cross yarışları bu sene ani bir kararla UCI takviminden çıkarılmıştı. Daha önce 2012 takviminde haberini verdiğimiz four-cross yarışının çıkartılma sebebi ise parkurun hazırlanmasındaki zorluk ve doğaya verdiği zarar olarak gösteriliyor. Geceleyin ışıklar altında gerçekleştirilen yarışın ilgi görmesinin bir sebebi de izleyicilerin görüş açısı bakımından tüm yarışa hakim olmasıydı.

Çıkartılan four-cross yarışlarından sonra boşluğu doldurması amacıyla UCI takvimine eklenen yarış kategorisi ise XCE olmuş durumda. Heyecan bakımından4X yarışlarının yerini önümüzdeki yıllarda ne kadar doldurucak bilinmez ama inişli çıkışlı parkurda epeyce dinamik geçen 4X yarışlarından sonra XCE yarışlarını kabul etmek biraz zaman alıcak gibi görünüyor. Parkur olarak değerlendirirsek, cross-country parkurunun aynısı kullanılan yarış teknik olarak 4X ile benzerlikler içeriyor.

Eliminator Kuralları

Dört sporcunun yarıştığı organizasyonda amaç tek tur düzenlenen yarışı birinci sırada bitirmek. Parkurda çok fazla değiştirme yapılmayan yarışta, parkurun uzunluğu minimum 500m, maksimum 1000 m olabiliyor. Yarışta önemli olan ise sporcuların tek turda maksimum performansını ölçmek.

4X ve XC kombinasyonu olarak düzenlenen yarışta yine izleyicilerin tek noktadan yarışa hakim olması ve an be an yarışı takip etmesi amaçlanmakta. Yarışın eleme usülleri ise 4X'e göre herhangi bir farklılık göstermiyor. En az 12 sporcu ile yapılan yarışlarda ilk turlarda 6lı gruplar halinde yarışlar düzenlenmekte. En iyilerin seçilerek bir üst tura yükseldiği yarışlarda, final yarışında ise 4 sporcunun en iyisi altın madalyayı kazanıyor.

Yarışın puanlaması ise C1 yarış puanları ile aynı. Birinci sporcunun 60 puan aldığı yarışta ilk 15'e giren sporcu puan alabiliyor.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5423 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015