Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Politikası
İngiltere'de "Evden İşe Bisikletle"

İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Politikası

Yazar: Uğur Gerger
22.5.2012

Son yıllarda Türkiye'de bisiklet ulaşımı ile ilgili yol yapma çalışmaları, bisiklet kullanımını günlük ulaşıma yayma çabaları giderek hız kazanmakta. Sivil toplum kuruluşları ve belediyelerin yanısıra bakanlıkların da bu konuya desteği her ne kadar yetersiz olsa dahi umut verici gelişmeler olarak sayılabilir.

Yurtdışından örneklere baktığımızda ise gayrisafi milli hasıla oranı bakımından Türkiye'yi geçmiş zengin ülkelerde 7'den 70'e herkesin otomobil yerine bisikleti günlük ulaşımda kullanmaları ise bilinen bir gerçek. Bu konuda halkın talebinin yanı sıra hükümetin ve yerel yönetimlerin politikaları da büyük önem teşkil ediyor.

Günlük ulaşımda bisikleti sıkça kullanan İngiltere'de ise ulaştırma bakanlığının uygulamaları bu konuda örnek sayılabilecek nitelikte. 1999'da bisiklet ulaşımı için " Evden İşe Bisikletle " kampanyasını başlatan bakanlık bugün geldiğimiz noktada 400.000 kişiyi kampanyaya dahil ederek başarıya ulaşmış durumda.

Büyük boyut için tıkla!

Uygulamaya göz atmak gerekirse, ilk olarak kampanyanın amacından bahsetmekte yarar var. Yola çıkılırken yeşil ulaşım planı adı altında oluşturan politikada daha sağlıklı bir yaşamın yanı sıra, bisiklet sektörünü canlandırmak ve trafikte geçirilen süreyi azaltmak amaçlanmış.

Sistem Nasıl İşliyor?

Projenin detaylarına bakarsak proje dört ayaktan oluşmakta. İşveren ve çalışanın yanısıra ulaştırma departmanının ve bisiklet satıcısının dahil olduğu proje çalışan ve işveren arasındaki sözleşmeye dayanıyor.

İşveren imzaladığı sözleşme ile çalışanına bir ya da iki bisiklet alma hakkı verebiliyor. Vergi indirimi sayesinde %30 ve %42 arasında değişen indirimlerle bisiklet alınabiliyor. İşten eve ya da bir noktadan işe gitmek amacıyla kullanılabilecek bisiklet için sertifika alınıp sözleşme imzalanıyor. Yapılan indirim de işverenin ödediği vergi üzerinden düşerek sağlanıyor. Yani gelir vergisi öderken işçi işveren arasında bisiklet sözleşmesi gösterilerek ciddi oranda indirim sağlanabiliyor. 1000 pound'a kadar yapılanharcamalarda sağlanan vergi indirimine sadece bisiklet değil, bisiklet aksesuarları da dahil edilmiş. Yani bir anlamda işverenin işçiye bisiklet kiralama usulü çalışan sistem olarak düşünebiliriz.

Büyük boyut için tıkla!

Sistemin işlemesi için işverenin bisikletin ulaşımda yaptığı kilometre hedefini tutturması gerekiyor. Hedefin altında kalınması durumunda işveren kendisine sağlanmış olan vergi indirimini kaybediyor. Suistimale açık bu sistem sıkı vergi denetimi sayesinde başarıyla işlemekte. Bisikletin kullanım amacı için evden işe ya da evden işe ulaşırken tren, otobüs duraklarına ulaşma şartı getirilmiş.

Bisikletin satın alma esasının yanısıra sistemin işlemesi için maaş fedakarlığı sistemi de oluşturulmuş. Mesela, 500 poundluk bir bisikleti çalışanına kiralayan işveren, haftalık olarak 6,41 pound maaş kesintisi yapabiliyor. Bu sayede çalışan kişi gelir vergisinin bir kısmı yerine bisikletin vergisine ortak olmuş oluyor. Çalışan üzerinden yapılan bu kesinti toplamda maaş düşmesine sebep olmuyor ve yapılan kesintinin bisiklet ulaşım hizmetlerine aktarımı sağlanıyor.

Büyük boyut için tıkla!

Bunun yanısıra kendi bisikletleriyle işe gitmeyi tercih eden çalışanlar da eğer işverenleri projeye dahil değilse ulaşım için ücret alabilme hakkına sahip. Mil başına 20 penny alabilen çalışanlar da bu sayede sistemden faydalanabiliyorlar.

Sistem Nasıl Sonlanır?

Sürecin sonunda işveren üzerine kayıtlı bisikletin sahibi çalışan olabiliyor. Bisikletin piyasa değeri üzerinden hesaplanan değer kaybı ile işveren bisikletini çalışanına satabiliyor. 1 yıllık bisiklette bu değer %18 veya %25 iken, 5 veya 6 yıllık bisikletlerde de giderek düşmekte.

Bu opsiyonun kullanılması yerine yeni bir bisikletin alınması karşılığında bu indirimden yararlanarak sisteme yeni bir bisikletle devam etmek de çalışanın elinde. Yani işin özü, bisikletin satışında da işçiye ve işverene kolaylıklar sağlanmış durumda.

"İşten Eve Bisikletle" projesinin ayrıntılı teknik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 8181 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015