Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Eylül . 2020  
Olimpiyat Yolunda Nerede Tökezledik?
Hedef: Olimpiyata Gitmek - 2

Olimpiyat Yolunda Nerede Tökezledik?

Yazar: Cüneyt Kazokoğlu
4.6.2012

Geçtiğimiz hafta sayfamızda oldukça kapsamlı bir yazı ile 2012 yaz olimpiyat oyunlarına dağ bisikleti branşında neden katılamadığımızı irdeledik (bakınız). Bu makâledeki teorik arka plan tasvirinden sonra bugün kısaca rakamsal duruma bir göz atalım.

Suçlu: Yabancılar (!)

Olimpiyat oyunlarına gidebilmek için bilhassa 2012 sezonunda yabancı sporcuların Türkiye’ye nasıl akın ettiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki bu yabancı sporcuların 2009 sezonundan beri bize “kaça patladığını” biliyor musunuz? Aşağıdaki tablolarda, 20 Mayıs 2012 Gaziantep yarışı dâhil olmak üzere 2012/2011/2010 ve 2009 sezonlarında elit erkeklerde dağıtılan toplam puanlar (PcR) ve bu puanların ne kadarının Türk sporcular, ne kadarının yabancılar tarafından alındığını görebilirsiniz.

1)Tabloda bilhassa yeşil tabanlı yarışlar önemli, beyaz tabanlı yarışlar zaten hiçbir yabancı sporcunun katılmadığı (ulusal şampiyona ya da yabancı sporcu gelmemiş) yarışlar.

2)Ayrıca tabloda 2009 sezonunun da dâhil olmasına karşın olimpiyatlar için puan sayımına 2010 sezonunun 4. yarışı olan Uluslararası Ankara MTB Kupası ile başlandığını da hatırlatalım. Bu nedenle sıralama için önem teşkil etmeyen yarışlar eğri karakterlerle tabloda bulunuyorlar.

3)Son olarak toplam puan ve yabancı oranı istatistiklerinde 1. istatistiklerin ulusal şampiyonalar dâhil, 2. istatistiklerin ulusal şampiyonalardan arındırılmış sonuçlar olduğunu belirtelim. Haliyle ikinci tür hesaplamada durum daha vahim gozüküyor.

Büyük boyut için tıkla!

Olimpiyat Yolunda 4 Puandan 3’ü Yabancılara

Toplam puanlara bakıldığında “geleneksel” olarak ülkemizdeki yarışlarda dağıtılan puanların ulusal şampiyonalardan arındırılmış hesapla %60-%70 civarını yabancı bisikletçiler toplarken bu oranın son derece erken açılan 2012 sezonunda %80’i geçtiğini görüyoruz. Kezâ aşağıdaki grafikte yabancıların katılmadığı yarışlar arındırılmış olarak yabancı sporcuların Türkiye’deki yarışlarda topladıkları puanın toplam puana oranının nasıl yükseldiğini görmek mümkün. Bilhassa Ağustos 2010’daki Uluslararası Isparta Kupası’ndan (2010/9) sonra oran son derece ivme kazanıyor. Bu tarihten geçtiğimiz Gaziantep yarışına kadar olan süre içinde yabancı sporcuların Türkiye’de dağıtılan puanlardaki oranı ortalama %76, ya da başka bir deyişle bu süre içinde masadaki her 4 puandan sadece 1’ini Türk sporcular almışlar, 3’ü yabancılara gitmiş.

Büyük boyut için tıkla!

Son olarak ülkeler temelinde bakmak gerekirse, 23 Mayıs 2010 tarihinden sonra Türkiye’deki yarışlardan puan toplayan ülkeler 2012’de topladıkları puan sırasına göre aşağıdaki tabloda görülüyorlar. Pembe renklendirilmiş ülkeler olimpiyatlara sadece 1 sporcu ile katılma hakkı elde etmiş olan ülkeler (olimpiyatlara katılan ülkelerin listesi için bakınız.)

Büyük boyut için tıkla!

Rakamların Söylediği

 • Birincisi bu yıl çok konuşulan “sezonun erken açılması” bir bahâne değil. Sezon sadece Türk sporculara erken açılmıyor, 2012 sezonunun ilk yarışı olan Alanya’da, ikinci yarışı olan Gazipaşa’da ve üçüncü yarışı olan Finike’de masadaki toplam 425 puanın 387’sini almayı başaran yabancı sporcular için de erken açılıyor. Bu şartlar altında “sezon erken açılıyor, dinlenemedik” yorumu biraz 5:0 yenilip “saha çok çamurluydu, ondan yenildik” diyen ama karşı takımın da aynı sahada oynadığını unutan futbolcu sızlanışını andırıyor.

 • İkincisi artık ücra köşelere koyulan yarışlar çözüm değil. Bilhassa olimpiyata çeyrek kalan 2012 yılındaki yarışlara bakacak olursak iki tane C3 sınıfı (Batman ve Gaziantep) yarışları hariç her yarışta yabancı sporcu bitiş görmüş. Bu sezon yabancı ve Türk sporcularımızın en başabaş gittiği yarış Manisa yarışı, ki orada bile ikisi 1. ve 2. olmak üzere ilk 10’da 4 yabancı sporcu var.

 • Bu şartlar altında tek çözüm “yabancılara puan aldırmamak” yönteminden vazgeçip, “bizim sporcularımızın puan toplaması”. Bunun için de iki yol var, ya başa güreşecek 1-2 isim yabancı sporcular seviyesinde her yarışta kim gelirse gelsin ilk 3’e girecek seviyeye gelmeliler, ya da 2008’e giderken olduğu gibi yabancılarla karşılaştıklarında belki başa güreşmeyecek, ama talî puanları fazlasıyla biriktirecek, ön sıralara çıkabilen çok sayıda sporcumuz olmalı.

   

  bakınız). Bu makâledeki teorik arka plan tasvirinden sonra bugün kısaca rakamsal duruma bir göz atalım. < ...">
 •  
  Yayın Sponsoru
    Yarış Dünyasından

  Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
  Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

  Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
  Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
  Devamı » » » 

  Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
  Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
  Devamı » » » 

  May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
  May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
  May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
  May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
  Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
  Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
  Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
  Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
  Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
  Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
  Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
  Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
  Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
  Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
  May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
  Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
  Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
  Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
  Yarış Dünyasından Arşivi

   

    Bu yayın 4957 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015