Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Eylül . 2019  
Gürol Çaydaş ile Yarış Üzerine
Ropörtaj

Gürol Çaydaş ile Yarış Üzerine

Yazar: Alptekin Başkır
30.4.2003

Merhaba, ilk önce bize kendinden bahseder misin?

1970 yılında Adana da doğdum, inşaat mühendisiyim, Sayra ile evliyim ve Ozan isminde bir oğlumuz var.

Bu spora ne zaman başladınız?

Aslında spor amaçlı olarak 1990 yılında başladım. O zamandan beri kaskımı takar dağ bisikletime binerim. Ancak 2000 yılından itibaren bu işi lisanslı bir sporcu düzeyine taşıdım.

Takımınız var değil mi?

Aslında kurumsal olarak yok. Ama gönül bağı olarak Adana da ki dağ bisikletçileri ile birlikte 3 senedir faal olan bir takımımız var.

Sizi ilk Kapadokya Yarışında gördüm. Adana bölgesi sporcularında turuncu ve mavi Jersey giymiştiniz. Bir isim düşünmediniz mi?

Aslında "Acılı Adana" ile başlayan isimler hayal gücümüzün sınırlarına kadar dayandı. Ancak direk bizi ifade eden bir isimde ortak karara varamadık. Bu konu şimdilik askıda. Umarım kısa bir zamanda gerçek bir kulüp ve Adana'yı hatırlatan bir isimle tekrar parkurlarda olacağız.

Takımınız kaç kişiden oluşuyor?

İlk kez düzenli olarak 18 kişi ile 2000 yılında Alanya yarışına katılmıştık. Sonrasında sayımız çeşitlilik gösterdi. Bazı arkadaşlarımız askerlik bazıları iş sebebiyle ayrılırken kimi yeni katılanlar oldu. Bugünlerde 12 kişiyiz. Ancak çekirdek yapıyı oluşturanlar 9 kişi kadar. (Master: A.Kadir Erduru, Ahmet Yapıcı, Gürol Çaydaş, Hüseyin Arı, elite: Alper Tunga, E.Kotan Çolak, Mehmet Kurt, Sefa Berkil, U23: Bilal Akgül, Erkan Erdoğan, Mustafa Avcu, Serkan Çalıcı, Volkan Dizikaya )

Takımınızda yer alan aynı zamanda milli takımada seçilen Bilal Akgül, sizin aranızdan çıktı. Balkan şampiyonasında elde ettiği başarı hepimizi gururlandırdı. Sizi maddi olarak destekleyen bir kurum yok bildiğim kadarıyla. Nasıl oldu bu?

Evet maalesef hala düzenli bir sponsora ulaşamadık. Bilal Akgül 2,5 sene önce aramıza katıldı. O günden beri birlikteyiz. Antrenmanları ilk başlarda birlikte yaptık. Bilal'in ilerlemesi ile ben sadece ona antrenman programları hazırlamaya başladım, çünkü ben ona yavaş geliyordum. Bilal çalışmalarının karşılığını bu sene Balkan Şampiyonu olarak kazandı.
 Gürol Çaydaş
Gürol Çaydaş
Büyük boyut için tıkla!
Henüz 20 yaşında ve gelecek vaat ediyor. Sanıyorum bir bisikletçinin zirve yaşı olan 28-29 yaşlarında geldiğinde Avrupa'ya kafa tutacak güçte olacak. Bunun için düzenli bir sponsora ihtiyacımız var. Ve ufukta Bilal'in peşinden gelen sporcularımız var.

Sonuçta kullanılan malzemeler pahalı. Siz kendi malzemelerinizi kendiniz mi karşılıyorsunuz?

Evet şu anda durum böyle ve bu konuda ciddi sıkıntılarımız var. Benim gibi çalışan bir insan için bile zor oluyor. İyi nitelikli bir dağ bisikleti fiyatı 1000$ dan başlıyor. Kalite arttıkça fiyat artıyor ve bisikletin ağırlığı azalıyor. Bu nokta en iyi biçimde şöyle açıklanabilir. Bu sene kapadokya'da birinci gelen yabancı sporcunu 9,5 civarında 3-4 bin dolarlık bir bisiklet kullanıyordu. İkinci olan Bilal Akgül'ün ise kullandığı bisiklet 12kg civarındaydı. Sonuç olarak malzemeler pahalı olduğu gibi erişememek de yarışma derecesini etkileyebiliyor.

İl spor temsilcisi size katkısı oluyor mu?

(maddi manevi olarak) Bisiklet Federasyonumuzun düzenlediği yarışlarda İl temsilcisinden aldığımız resmi yazı sayesinde federasyonun verdiği harcırahtan yararlanıyoruz. Ancak bu sadece o yarışın yol ve kalacak yer giderlerini karşılıyor. Malzeme konusunda herkes kendi başının çaresine bakıyor. 2002 yılında İl temsilcisi ve bölgemizdeki görevlilerle ortak bir çalışma grubu oluşturduk. İlk olarak 27 Ekimde Adana'da gösteri amaçlı bir Kısa Parkur (SC) dağ bisikleti yarışı ve halk yarışı düzenledik. Sporcu yetiştirirken aynı zamanda yarış organizasyonuda yapıyorsunuz. Daha yeni yeni telaffuz ettiğimiz Trans Toroslar projesi var. Bundan bahseder misin biraz? Aslında Trans-Toroslar Adana yöresinde yaptığımız bir tür. Ancak bugüne kadar etap sayımız peş peşe ikiyi geçmedi. Elimizde 10'a yakın parkur var. Hedefimiz bunların 7 tanesini bir araya getirerek 7 günlük bir maraton düzenlemek. Bu proje için önümüz atılması gereken adımlar ve ulaşılması gereken sponsorlar var.

 

Son olarak , mtbtr.com hakkında neler düşünüyorsunuz?

Derginizi takip ediyorum. Başarılı buluyorum.
mtbtr.com adına teşekkürler

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 4147 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015