Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ocak . 2021  
Kaskı Doğru Takmak
Kask Takarken Nelere Dikkat Etmeli?

Kaskı Doğru Takmak

Yazar: Uğur Gerger
15.6.2012

Otomobilde emniyet kemeri ve hava yastığı ne anlama geliyorsa bu güvenliğin bisikletteki karşılığı da şüphesiz kasktır. Bisiklet ulaşımı artarken her geçen gün kask kullanma bilinci de gelişmekte. Kimi zaman kaskın duruma göre zaruriyeti konusunda tartışmalar yapılsa da kask kullanımı her geçen gün daha fazla öneriliyor.

Bazı tezlere göre kaskın düşük hızda ve tehlike oranı düşük yollarda kullanmanın çok da gerekli olmadığı ifade edilmekte. Özellikle Türkiye koşullarına bakacak olursak, bisiklet yollarının olmadığı ülkemizde sürücüler, trafikte otomobillerle karışık gitmek ve güvenlik düzeyi düşük yollarda sürmek zorunda kalıyor.

Gerek otomobil sürücülerinin yeterli bilinç seviyesinde olmaması, gerekse yolların bisiklet için özel olarak tasarlanmaması dolayısıyla Türkiye'de kask takmak hayat kurtarıyor. Kimi zaman tehlike oranı en düşük yollarda dahi, kaza yapan sürücülerin haberleriyle maalesef karşılaşıyoruz. Bu sebeple kask takmak her zaman şart. Kask takmak kadar önemli olan bir mesele de kaskı doğru takmak. Yanlış takılan kaskın güvenliği neredeyse sıfıra yakın.

Daha önce "Kasklar Hakkında Herşey" yazımızda kaskların çalışma prensipleri ve kask çeşitlerine değinmiştik. Bu bilgilerin yanısıra kaskın yeterli güvenliği sağlaması için doğru kullanımını bilmek gerekiyor. Kaskı doğru takabilmek için bilmemiz gereken bir kaç basit temel kural var. Kısaca göz atalım.

Kask Ölçünüzü Seçin

Öncelikle doğru kaskı bulmak için, kafanızın çevresini bilmek gerekiyor. Bu değeri de mesura ile ölçerek bulmak mümkün.

Büyük boyut için tıkla!

Burada dikkat edilmesi gereken husus resimde de görüldüğü gibi, mesurayı alnın tam ortasından kafanızın etrafında paralel bir hizada dolaştırıpölçüyü almak. Bu şekilde kaskın kafanıza tam olarak temas ettiği yerin ölçüsünü bulabilirsiniz. 48-65 cm arasında değişen kafa ölçülerine göre kasklar S, M, L olarak kategorilere ayrılmakta. Kimi zaman cm olarak belirtilen kasklardan kafanıza göre seçim yapın.

Kaskınızı Doğru Takın

Kaskı takarken dikkat etmeniz gereken unsurlar ise birden fazla. Bunlardan ilki kaskın önünün alnınızı kapayacak şekilde takılmış olması. Bir diğeri ise kask ile kafanızın temas ettiği noktalarda azami boşluk mesafesi 2mm olmalı.

Büyük boyut için tıkla!

Kaskı kafanıza oturttuktan sonra yapılması gereken ise kayışları bağlamak. Çene altından gerdiğiniz kayışın ne çok sıkı ne de çok gevşek olması gerekiyor.Bunun ayarını deneyerek siz bulacaksınız.

Büyük boyut için tıkla!

Son olarak yapmanız gereken, kaskın kafaya tam olarak oturmasını sağlamak. Bütün kasklarda bulunan arka ayar sistemi sayesinde, kafa arkasından da sıkılaştırdığınız kask için en ideali kafanızı sağa sola hızlı bir şekilde oynattığınızda kafayla bir bütün halde oynuyor olması. Hareket anında kask eğer farklı bir yöne kaymıyorsa ve kafanızla bir bütün hale gelmişse doğru oranda sıkılaştırmışsınız demektir.

Büyük boyut için tıkla!

Kask takarken dikkat etmek gereken diğer hususlar ise kaskınızın üretim standartlarına uygun olması. Türkiye'de satışı yapılan kasklar her ne kadar -Avrupa standartlarına uygunluk- CE damgası barındırsa da marka güvenilirliği önemli bir konu. Kask hayat kurtaran bir parça olduğu için maalesef hata affetmiyor, bu sebeple kaskınızı seçerken uzakdoğudan ithal ucuz ve isimsiz kasklar yerine üretim ve malzeme kalitesine güvendiğiniz markaları seçmeniz daha güvenli olacaktır. Diğer bir husus ise kaskın koruyuculuğunu yitirmemiş olması, bu sebeple bir tarafı ezilmiş ya da çatlamış kaskların hiç bir işe yaramayacağını belirtelim.

 

 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 16950 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015