Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Sedona İstanbul Yollarda
Sedona'dan Yeni İstanbul

Sedona İstanbul Yollarda

Yazar: Uğur Gerger
21.6.2012

Sedona İstanbul'un hikayesini bir çok bisikletsever yakından hatırlayacaktır. Aydan Çelik'in Aslı Bisiklet için tasarladığı ve 2010'da hayata geçirilen projede, İstanbul motifleriyle bezenmiş bir yol bisikleti ortaya çıkarılmıştı. Sınırlı sayıda üretilen bisikletler İstanbul'daki müzelerde ve sergilerde yer almıştı.

Büyük boyut için tıkla!

İki sene önce bisikletseverlere yönelik üretilebileceğinin müjdesini aldığımız İstanbul, ilk kez 2012 bisiklet fuarında görücüye çıktı ve bisikletseverlerle buluştu. Fuardaki tanıtımdan sonra uzun bir bekleyişin ardından Sedona İstanbul nihayet şehre indi.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!

Adına uygun bir şekilde İstanbul yolları için tasarlanan bisikletin teknik özelliklerine bakmadan önce biraz ruhundan bahsedelim. Dağ ve yol bisikleti karakterlerinin harmanlanmasıyla şehir bisikleti olarak üretilen İstanbul, motifleriyle şehrin karakterini hatırlatıyor. Sürücülerine oldukça rahat bir sürüş imkanı sunan bisikletin müzelik -tabii iyi anlamda- versiyonundan geometrisinde değişiklik olsa da görsel anlamda hiç bir fark yok. Kız kulesinden, Galata kulesine, balıkçısından, vapurlarına kadar İstanbul dokusuyla üretilen bisiklet şimdilerde giderek mazide kalan İstanbul'un ruhunu yansıtmakta.

Büyük boyut için tıkla!

Teknik Özellikler

Bisikletin teknik özelliklerinden bahsetmek gerekirse, Sedona İstanbul'da Shimano Tiagra donanımları göze çarpmakta. Alüminyum olarak dağ bisikleti geometrisi ile üretilen bisiklette aynakol, ön ve arka viteste yol bisikleti donanımları kullanılmış. 30/39/50 ölçülerinde üretilen üçlü aynakol bol yokuşlu İstanbul yollarında ciddi avantaj sağlamakta. Çekiş sistemiise 3X10 vitesten oluşuyor.

Vites ve fren kollarında ise Shimano Tiagra rapidfire sistemi sürüş rahatlığı yaratıyor. V fren sistemi bulunan bisiklet aynı zamanda disk frene de uyarlanabilir şekilde geliyor. Tekerlek göbeklerinde ise yine Shimano Tiagra tercihi göze çarpmakta. Gidon, boğaz, sele borusu ve jant gibi parçalarda Sedona'nın üretimi olan İstanbul Special kullanılmış. Bisikletin (17 inç) toplam ağırlığı ise fabrika verisine göre 10,8 kg.

Büyük boyut için tıkla!

Çevik ve Rahat Bir Sürüş

Orjinali olan yol bisikletine göre melez olarak üretilen İstanbul, her ne kadar dağ bisikleti geometrisine sahip olsa da hız ve sürüş hissiyatı olarak yol bisikleti karakteri daha ağır basıyor. Dağ bisikleti geometrisinin de bisiklete çeviklik ve rahatlık kattığını söyleyebiliriz.

Büyük boyut için tıkla!

Görünüm olarak beyaza ağırlık verilen bisiklette Kadronun yanısıra jantlarda da yoğun olarak beyaz tercih edilmiş. Kalın ve beyaz yanaklı jantlar bisiklete fixie havası vermekte. Siyah ve ince profilli jantla da güzel duracağını düşünüyoruz.

Büyük boyut için tıkla!

İstanbullular İçin Tasarladık

Aslı Bisiklet Yönetim Kurulu üyesi Sacit Emanet ile yaptığımız söyleşide: "İlk başta yol bisikleti olarak ürettiğimiz İstanbul çok beğenildi. Bisikletseverlerden de sürekli olarak bisiklete sahip olmak yönünde yoğun bir taleple karşılaşınca biz de konsepti değiştirmeden herkese uygun bir bisiklet yapmaya karar verdik." dedi. Herkesin tercih edebilmesi için yol bisikletinden dönüştürerek replika versiyonunu ürettiklerini belirten Emanet, İstanbul'a tasarım maliyeti eklemeyerek mümkün olduğunca kaliteden ödün vermeden ekonomik bir bisiklet yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

Büyük boyut için tıkla!

Büyük boyut için tıkla!


 

projede, İstanbul motifleriyle bezenmiş bir yol bisikleti ortaya çıkarılmıştı. Sınırlı sayıda üretil ...">
 
Yayın Sponsoru
  Teknoloji - Donanım

Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
“Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
Devamı » » » 

Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

Etixx – Quickstep


Marka / Model: Specialized Venge
Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
Devamı » » » 

Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
Tem.11 Mamut Trailers Testi
Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
May.10 Sigma Topline 2209
Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
Teknoloji - Donanım Arşivi

 

  Bu yayın 13901 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015