Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Kapadokya Bisiklet Festivali 2012
Kapadokya'da Bisikletle Dolu 4 Gün

Kapadokya Bisiklet Festivali 2012

Yazar: Uğur Gerger
3.7.2012

Son yıllarda Türkiye'de bisiklet sporu kadar bisiklet turculuğu da ön plana çıkan konulardan. Bisikletseverlerin yoğun ilgi gösterdiği bisiklet turlarından birisi de Kapadokya Bisiklet Festivali. İlk defa 2010'da yapılmaya başlayan ve giderek daha fazla katılımcıyla düzenlenen Kapadokya Bisiklet Festivali bu sene de dopdolu geçti. Toplam 4 gün süren bisiklet festivalinde bu sene biz de MTBTR olarak pedal çevirdik.

Ortahisar girişinde kamp yeri noktasında kurulan kamp alanından başlayarak, 4 günde 4 farklı güzergahta yaptığımız bisiklet turunda her gün farklı yerler gezmek ve Kapadokya'nın eşsiz doğasını bisikletle keşfetmek hem bisiklete hem de Kapadokya'ya doymak için harika bir tercih. Günlük yaptığımız ortalama mesafe 60km, tırmanma miktarı ise 1000 km idi.

Büyük boyut için tıkla!

Toplam 250 bisikletçinin katıldığı Bisiklet Festivali'nde her yaştan bisikletsever mevcuttu. Her ne kadar Haziran sıcağı zaman zaman etkili olsa da katılımın üst seviyede olması sevindiriciydi. Sadece büyükler değil aynı zamanda çocuklu aileler de turda göze çarptı.

İlk gün izlediğimiz bisiklet rotasının güzergahından bahsetmek gerekirse, genellikle asfalt yolların tercih edildiği güzergahta zaman zaman toprak yollara girerek köylerin içinden geçtik. Peri bacalarının içlerindeki yerleşim yerleri, yeraltı şehirlerini bisikletle geçerken seyretmek turu eğlenceli hale getirmiş. Ortahisar, Ürgüp, Avanos ve Çavuşin'den geçerek Uçhisar Kalesi'nde noktaladığımız turda ilk gün, sıcağın da etkisiyle epey yorucu geçti. Dengeli bir şekilde seçilen turda zaman zaman tırmanma güzergahları katılımcılarıyorsa da gayet keyifliydi.

Büyük boyut için tıkla!

İkinci gün ise Göreme Açıkhava Müzesi'nden başlayan güzergah Avanos, Göynük, Zelve ve Paşabağ mevkilerinden geçerek tekrar kamp alanında sonlandı. Eğimi yüksek ve uzun yokuşların olduğu güzergah daha çok asfalt zeminde geçti. Yokuşlar uzun olsa da inişleri çok daha keyifliydi.

Üçüncü gün ise Pancarlı, Ayvalı, Güneyce ve Kaymaklı mevkilerinden geçtik. Patika yollardan geçtiğimiz güzergah, dağ bisikleti keyfi almak isteyenler için idealdi.

Büyük boyut için tıkla!

Dördüncü gün ise, Ürgüp'te başlayan turumuz, Karain'den geçerek Yeşilöz kayalıklarına tırmandık. Tur boyunca en dik ve en uzun yokuştu, sonrasında da 6-7 km platodan ilerleyip, dik yamaçlardan aşağı kendimizi bıraktık. Bu parkur turculardan çok tepe inişi sevenlere hitap ediyordu demek haksızlık olmaz.

Genel olarak organizasyondan bahsetmek gerekirse bu yıl 3. düzenlenen festivalde epey ilerleme mevcut. Güzergahların seçimi, bisikletseverlerin tur sırasında disiplini, yerel yönetimlerin organizasyona katkısı üst seviyede. Ara sürprizlerin de olduğu organizasyonda, talihli 40 kişi turistik balon seyahatine de hak kazandı.

Büyük boyut için tıkla!

4 günlük turun ertesinde yarım gün turistik gezi ile bisikletseverlerle birlikte Kapadokya doğasını yürüyerek keşfettik. Peri bacaları vadisinin içerisinden geçerek turu Göreme Açık Hava Müzesi önünde noktaladık.

Kapadokya Bisiklet Festivali'nin önümüzdeki sene de yapılacağını buradan duyuralım. İki senedir aynı noktada düzenlenen festivalin 2013'te daha fazla katılımcı ile daha farklı bir noktada yapılması planlanıyor.

 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 10162 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015