Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Mayıs . 2020  
Evrensel Düzeyde Fiziksel İnaktivite
Çağın Hastalığı : Fiziksel İnaktivite

Evrensel Düzeyde Fiziksel İnaktivite

Derleyen: Uğur Gerger
25.10.2015

2009 yılında tıp dünyasının yeni tanımladığı çağımızın hastalığı "fiziksel inaktiflik" son yıllarda insan yaşamını ciddi derecede tehdit eder vaziyette. Endüstri devriminden sonra yeni enerji kaynaklarının da bulunmasıyla, teknoloji son 40 yılda başdöndürücü bir şekilde gelişme gösterince insan yaşamı da buna bağlı olarak ciddi bir değişim içerisine girdi.

Yazıda incelediğimiz "fiziksel inaktivite" çağımızın görünmeyen ve sinsi hastalıklardan biri olarak gösterilmekte. Bir grup bilim insanının yaptığı çalışmada ortaya çıkan sonuçlar hayli ilginç. Dünyanın neredeyse her noktasını baz alarak ortaya konan raporda fiziksel inaktifliğin sebeplerinden sonuçlarına kadar her türlü detay mevcut.

Öncelikle hastalığın nedenlerine baktığımızda fiziksel inaktivitenin artmasının nedenleri arasında günlük hayatta fiziksel emeğin azalması ve yeni aletlerin çıkması en büyük sebep olarak gösteriliyor. Gaz, elektrik motoru, ulaşımda motorlu araçlar, tren, araba, kamyon gibi faydalı araçların yanı sıra daha komplike olarak televizyon, bilgisayar, elektronik aygıtlar gibi fiziksel aktiviteyi gizli olarak azaltan araçlar mevcut.

Temelde ekonomik olarak işçi üretiminin arttırılması için geliştirilen teknolojiler, 200.000 yıllık süreçte evrimleşen insanoğlunun iskelet yapısını, kas sistemini, metabolizması ve kardiyovasküler sistemi ile ciddi oranda çelişmekte. Teknolojik gelişimin büyük faydalarına rağmen insan vücudu üzerinde de büyük etkileri oldu ve fiziksel inaktivite gibi bulaşıcı olmayan bir hastalığın yayılmasına sebep oldu.

Büyük boyut için tıkla!

2009 da yeni tanımlanan fiziksel inaktiflik aynı zamanda ölümcül olarak da gösteriliyor. Hastalık 3 milyondan fazla sayıda önlenebilir ölüme yol açtı. Hastalığın belirginleşmeye ve artmaya başladığı tarih olarak 1970 baz alınıyor.

Hastalığın ölçümlerinde ise bir takım teknikler geliştirilmiş.1970lerden önce boş zamanlarda yapılan aktivite üzerinden hesaplanan aktiflik ölçümleri, istatistiğin de gelişmesiyle daha kapsamlı olarak ele alınmakta. Veri ölçüm tekniklerinden en temel olanı IPAQ ve GPAQ değerleri. Farklı bölgelerdeki ve populasyonlardaki bireylerin fiziksel durumunun yanısıra gelir düzeyi de incelemeye alınmış.

Büyük boyut için tıkla!

 • 15 Yaş Üstü Fiziksel İnaktivite (A) Erkek - (B) Kadın
 • Dünya populasyonunun 88.9 unu baz alarak ele alınan raporda üç kriter mevcut, her hafta 30 dakika en az 5 gün aktiflik, 20 dakika haftada 3 gün orta seviyede hareket, ya da MET değeri. MET bilimadamlarının geliştirdiği 1 haftada hareket değerini ölçen birim anlamına geliyor. 8 MET değeri dinçlik,4 MET değeri orta hareketi ifade ediyor, değerler de günlük yaşamda, boş zaman, ulaşım, ev işi gibi aktiviteleri kapsıyor.

  Dünya genelinde ergenlik çağında olan gençlerin %31.1 i fiziksel inaktif durumda, kıtalara baktığımızda ise Afrikada % 27.5 inaktif, Amerikada % 43,3 inaktif, akdeniz ülkelerinde % 43,2 inaktif, % 34,8 Avrupada inaktif, % 17 Asyada ve % 33.7 Pasifik ülkelerinde inaktif değerleri göze çarpıyor.

  Fiziklel inaktiflik gelir düzeyi düşük ülkelerde, çok yüksek. Son gelişmelere göre 2002 - 2007 arasında düşük gelirlerde inaktiflik hızla artıyor, yüksek gelirde ise herhangi bir değişim yok.

  Büyük boyut için tıkla!

 • Yaş Gruplarına Göre Fiziksel İnaktivite
 • Fiziksel aktifliğin başında ise yürümek geliyor. İskelet yapısına katkısı, kanıtlanmış faydaları ve insan evrimine uyumu yürümeyi en basit, ucuz, her an yapılabilen bir aktivite olarak tanımlamakta. Bireyler için günlük hayatta en önemli aktivite, aktif ulaşım içerisinde hareket. Yürüme ya da bisiklete binme vücut kütle indeksi ve kardiyovasküler sistem açısından çok önemli.

  Büyük boyut için tıkla!

 • Gelir Düzeyi ve Cinsiyete Göre Fiziksel İnaktivite
 • Ulaşımda bisiklet kullanımında önde gelen ülkelerden Danimarka'da eğer bisiklet kullanılmasaydı, 12.000 hasta birey ortaya çıkabilirdi, bisiklet kazalarında dolayı senede hayatını kaybeden birey sayısı ise 30.

  Büyük boyut için tıkla!

 • 15 yaş üstü bireylerin haftada 5 veya üstü sayıda en az 10 dakika yürüme oranları (A) , haftada 3 ya da daha fazla sayıda yüksek tempolu fiziksel aktivite oranı (B)
 • Kanada, İsveç, İspanya ve Danimarka'da yapılan araştırma ise son 20-30 yılda gelir düzeyi yüksek kesimin günlük olarak spor yaparak fiziksel aktiviteye katıldığını gösteriyor. Bir diğer veri ise fiziksel aktiviteye . Yeni bir rapor da, son 20-30 yılda gelir düzeyi yüksek kesimin günlük olarak spor yaparak fiziksel aktiviteye katıldığı yönünde. Bir diğer veri de fiziksel aktiviteye bağlı olarak iş hayatında günlük kalori harcamasının 100 kcal düşmesi.

  Büyük boyut için tıkla!

 • 13-15 Yaş Arası Çocuklarda Günde 60 Dakikalık Aktivite Oranı
 • Sonuç olarak araştırmalar gösteriyor ki, 15 yaşından büyük 1,5 milyar insan yeterli fiziksel aktivite seviyesine ulaşamıyor. Düşük yaştakiler için sonuçlar daha da vahim. 13-15 yaş arasındaki 5 çocuktan neredeyse 4ü fiziksel inaktiflik içinde. Bu da koronel kalp rahatsızlıkları, diabet, kanserin bazı türleri, ve premature ölümler gibi hastalıklara yol açıyor.

  "Global physical activity levels: surveillance progress, pitfalls, and prospects" adlı makaleden derlenmiştir.

   

   
  Yayın Sponsoru
    Sağlık ve Antrenman

  Bisikletle Oryantiring Nedir?
  Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

  Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

  Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
  Devamı » » » 

  Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
  Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
  Devamı » » » 

  Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
  Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
  Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
  Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
  Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
  Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
  Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
  Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
  May.09 VO2 Max Testleri
  Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
  Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
  Auğ.08 Sınırların Peşinde
  Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
  Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
  Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
  Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
  Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
  Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
  Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
  Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
  Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
  Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
  Sağlık ve Antrenman Arşivi

   

    Bu yayın 1315 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015