Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Mart . 2019  
Bir ben, bir dağ, bir de bisikletim
Kazdağı

Bir ben, bir dağ, bir de bisikletim

Yazar: Ahmet Oğlakçı
30.4.2003

Zamanlama olarak iş yoğunluğu açısından yılın en yoğun aylarındaydım. Ancak öylesine bunalmışım ki aklıma geldiği anda - tamam, budur - dedim. Aynı haftanın sonunda da İstanbul'dan yola çıktım. Şimdi bu yazıyı yazarken düşünüyorum da; karar verme ve motivasyon hızım gerçekten şık olmuş. Kaz dağlarına çıkmanın bir çok yolu olduğu gibi bir çok da zirvecik var. Ben özel bir nedenden Dolayı Akçay - Zeytinli den Sarıkız'a çıktım. Zeytinli köylüsünün dediğine görede aynı yoldan Çanakkale'ye trans yapılabilir. Zeytinli'de konaklama imkanı yok ancak köy Akça'ya sadece 3 km uzaklıkta.
 Sarıkız Tepesi
Sarıkız Tepesi
Büyük boyut için tıkla!
Ancak çıkarken gerekli olabilecek her şey köyden temin edilebilir. Bölge sit alanı ilan edilmiş ve dağa çıkmak yasaklanmış. Dolayısıyla ölmek var dönmek yok diyerek izin almam gerekti. Bir tanıdık benim için orman şefinden izin almaya gitti ve daha o dönmeden köy hoparlörlerinden -köyümüze biskiletçi gelmiştir, yarın Sarıkız'a çıkacaktır - Anonsu yapıldı ve ben koptum. Bu arada şunu da söylememde yarar var, her yıl 15 ağustosta dağa çıkış bir hafta süreyle Sarıkız Şenlikleri dolayısıyla serbest bırakılıyor.

Bir efsane kahramanı olan Sarıkız'ın adını verdiği noktada türbesi var. Her 15 ağustosta Türkmenler sarıkıza çıkarak adaklar adıyorlar. İlk anda tırmanışı bir hafta erteleyerek aynı döneme denk getirip izin stresinden kurtulmak geldi aklıma ama kalabalık ve toprak yol tatsız olacaktı.

Tırmanışa saat 07:00 de başladım. Zeytinli köyünden dağ yönüne asfalt yolu takip edip son yerleşim olan bir Türkmen köyünden başlayan eğimle birlikte tırmanışımda başkadır. Sarıkız'dan yola devam ederek ulaşılan Babadağ zirvesinde bu yıl askeri bir radar yapılmış ve yoldan yeni bıçak geçmiş. Dağa çıkışta yasak olduğu için yol hiç basılmamış. Buyüzden yolun durumu ilk anda keyfimi oldukça kaçırdı.
Haritada güzergah kırmızı ile belirtilmiştir.
Haritada güzergah kırmızı ile belirtilmiştir.
Büyük boyut için tıkla!
Ancak eğim çok sert değil, ara ara azalarak soluklanmanıza yardım ediyor. Hatta 1300 m de yaklaşık 200 m düşerek 1100 e indim. yol boyu 3 - 4 ayrı noktada çeşme var. Ancak sinekler can sıkıcı.tırmanışım yaklaşık 3,5 saat sürdü en büyük mücadeleyi sineklerle verdim diyebilirim. Yol boyunca sağlı sollu patikalar gördüm. Bu patikalar orman gözetleme kulelerine gidiyormuş. Patikalardan ilerlendiğinde orman çok daha güzelleşiyormuş. Ancak ben tek başıma cesaret edemedim çünkü köylü tarafından yaban domuzu konusunda uyarıldım.Yol boyunca sağlı sollu kar direkleri dikilmiş. Direkler yükseldikçe ve sıklaştıkça artık zirveye yaklaştığımı anladım. Zaten orman artık yerini soğuk ve ürpertili bir sessizliğe bırakmıştı yerini. Bir müddet sonra solumdaki tepede Sarıkız türbesi Olduğunu tahmin ettiğim taş yığınını gördüm.Dediğim gibi yol daha ileriye gidiyor ve bu noktadan da oldukça etkileyici görünüyor. Bisikleti bırakıp türbeye tırmandım. Aşağıda Edremit körfezinin olması gerektiği yerde bulutlardan oluşan bir grilik vardı.15 dakikamı etrafı izleyerek geçirdikten sonra dönüşe başladım. Artık orman bitişte zirve düzlüklerine geldiğim anda hissettiklerimi anlatmam olanaksız. O geniş sessizlikte duyduğum sadece benim lastik sesimdi ve inanılmaz bir genişlik hissi vardı içimde. Sanki burada aşağıdakinden farklı bir zaman dilimi yaşanıyordu. Şu an bunları yazarken görüyorum ki hala yüzümde tebessüm var. Sadece ben vardım.Yüksekti, uzaktaydı ve sessizdi.

Zeytinli-Sarıkız: 27 km.
Zeytinli rakım :35 m
Sarıkız rakım :1670 m

www.gezinotlari.net içeriği kullanılmıştır. 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 3009 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015