Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
31 . Mayıs . 2020  
Cebrail Şeker ile Röportaj
Cebrail Şeker MTBTR'ye Konuştu

Cebrail Şeker ile Röportaj

Yazar: Uğur Gerger
22.9.2012

Salcano Yol Bisikleti Takımının genç sporcusu Cebrail Şeker, yıl sonuna kadar Belçika'da gerçekleştireceği yoğun kamp dönemine girmeden önce MTBTR'ye röportaj verdi. Yol bisikleti branşında yarışan, zaman zaman dağ bisikletinde de parkurda gördüğümüz genç sporcu yeni kamp dönemine girmeden önce epey heyecanlı ve istekliydi. İşte Cebrail Şeker'le yaptığımız röportaj...

Bu spora nasıl başladığını kısaca anlatabilir misin? Ne zamandır profesyonel olarak bisiklet sporu ile uğraşmaktasın, ne kadar süredir dağ bisikletinde yarışıyorsun?

1995 doğumluyum ve bisiklet sporuna ondört yaşında bir halk yarışına katılarak başladım. O yarışta çok zevk almıştım. Rekabet çok hoşuma gitmişti. Sonra ise bisiklete daha ciddi şekilde yaklaşmaya başladım. Daha sonra 2009 sezonunun son yol yarışı olan Türkiye Yol Bisikleti Şampiyonasında Türkiye şampiyonu oldum ve ilk yarışımda milli takıma girmeyi başardım. Bu beni hayli sevindirdi ve 2010 sezonunu gayet iyi geçirdim. 2011'de ise Balkan Şampiyonu olmanın heyecanını yaşadım.

Büyük boyut için tıkla!

Antrenörüm Ahmet Çiftçi'nin üzerimde bütük katkıları var. 29.12.2009'da başlamıştım bu spora geriye baktığımda yaklaşık 3 senedir bu sporu düzenli bir şekilde yapıyorum. Aslına bakarsanız, ilk yarışım bir dağ bisikleti yarışıydı ve başarısız bir yarıştı, antrenmansızdım, iyi bir bisikletim yoktu. O yarışta yokuşta başarılı idim, bunu farketmiştik. Maraton yarışında büyük sporcularla birlikte gidiyordum. Daha sonra da kendimi yol bisikletinde geliştirmeye başladım.

Yol bisikleti biraz daha farklı benim için. Zamana karşı yarışıyormuş gibi çeviriyorsun, sürekli maksimum nabızda sınırlarını zorluyorsun, bu ise sporcuyu çok geliştiriyor, o yüzden yol bisikletinde yokuşlu etapları daha çok seviyorum. Kendi sınırlarımı zorlamak ve sürekli o tempolarda yarışmak benim için gerçekten eğlenceli ve bundan inanılmaz zevk alıyorum. Rekabet, yarışmak, bisiklet üzerinde savaşmak hoşuma gidiyor.

Dağ bisikletinin ise çok farklı bir tarafı var. Heyecanı, macerası üst düzeyde, bu da zaman zaman yol bisikletinden sonra çok iyi geliyor benim için.

Yurtdışında gerçekleştireceğin kamptan bahsetmeden önce istersen 2012 sezonundan konuşalım, nasıl bir sezon oldu senin için? İstediklerini gerçekleştirebildin mi? Yapmak istediklerin, yapabildiklerin neler oldu?

2012 sezonu benim için çok zor bir sezondu. Öncelikle takımımda genç kategorisinde tek yol bisikletçisi olduğu için takım çalışması yapamamaktayım. Takım ile çalıştığınızda, arkadaşlarınızdan da ciddi destek alıyorsunuz, ben ise maalesef bundan yoksun oldum bir süre. Bu durum yol bisikletçisi olduğum için diğer takımlarla başetmekte ciddi şekilde zorladı. Sezon içindeki yarışlarda 1. lik dereceleri aldım ama yine de istediklerimi tam olarak gerçekleştiremedim diyebilirim, biraz kayıp sezon olarak bakıyorum 2012 senesine.

Büyük boyut için tıkla!

Yıl sonuna kadar Belçika'da yoğun bir kamp dönemine gireceksin. Bu kamp döneminden kısaca bize bahsedebilir misin?

Yeni sezon için çok iyi bir hazırlık dönemi olacağını düşünüyorum bu kamp döneminin. 2013 sezonuna hem psikolojik bakımdan, hem de fizyolojik bakımdan iyi hazırlanmak için iyi bir avantaj yakaladım. Bisikletin anavatanına gidiyorum ve orada bir çok arkadaşım var. Gerek yurtdışında yarışlarda tanıştığım arkadaşlar olsun, gerek sosyal medyada tanıştığım arkadaşlar olsun benimle yakından ilgilenecekler ve iyi bir tecrübe kazanacağım. Amacım, 2013 sezonunda çok iyi dereceler yaparak kendi sınırlarımı zorlamak ve 2016 olimpiyatlarına katılma hakkı yakalamak. Ülkemizi en iyi şekilde temsil edebileceğimi düşünüyorum.

Belçika'da nasıl bir çalışma içerisine gireceksin? Kendini hangi alanda geliştirmeyi düşünüyorsun? Yol bisikleti, cyclocross ve dağ bisikleti branşlarında kendini nerede görmek istiyorsun?

Yaşım itibari ile şu anda branş konusunda gelişimim açısından geniş düşünüyorum, ama orantı verecek olursak %90 oranla yol bisikleti ağırlıklı yarışmak istiyorum. Sezon sonuna geldiğimiz için koşu, cyclocross ağırlıklı bir antrenmana gireceğim. Sezon içindeki yarış planlamasını da yaptıktan sonra ona göre hareket edeceğim. En büyük hayalim ne diye sorarsanız, her sporcunun olduğu gibi benim de bir hayalim var, o da dünya şampiyonu olmak.

Antrenmanından bize bahseder misin? Kimlerle çalışacaksın, nasıl bir program izleyeceksin?

Ferdi bir çalışma içerisine gireceğim. antrenörüm Luka Zele ile birlikte çalışacağım, onun çizeceği plan çizelgesine göre ilerleyeceğim. Antrenman metodum sert ve kondüsyon ağırlıklı olucak. 2013 benim profesyonellikten önceki son sezonum olucak. 2014'te çok daha ciddi olmam gerekecektir, çünkü U23 kategorisinde yurtdışında başarı oranı daha az, zorluk seviyesi ise çok fazla. Profesyonelliğe adımda ciddi bir şekilde hazırlanmam gerekiyor.

Büyük boyut için tıkla!

Yabancı sporcular ile birlikte antrenmanlara çıkacak mısın?

Bildiğiniz üzere ben bir kulüp sporcusu olsam da başladığım günden beri ferdiyim. Başarılı olmamı ise daha çok araştırmaya bağlıyorum. Dünya şampiyonalarını, Avrupa şampiyonalarını takip ediyorum, burada yarışan sporcularla konuşuyorum, onlardan bilgi alıp federasyon sitelerini takip ediyorum.

Örnek verecek olursam, ilk zamana karşı yarışıma çıkmadan önceki gün dünya şampiyonu u23 kategorisi bir sporcu ile konuşmuştum, bana ısınmam için küçük bir çizelge verdi ve uyguladım. Yarış öncesi benim ısındığımı görenler hakkımda çok kötü ısındığımı ve fazla zorladığımız söylemişlerdi. Yarışa girdiğimde ise hiç olmadığım kadar rahat yarışmıştım.

Sadece antrenman da önemli değil, mutlaka yabancı sporcular ile diyalog içerisinde olmak gerekiyor. Antrenmanımda da onlarla birlikte olacağım, bu arkadaşlardan birisi de Salcano Fabrika Takımı'ndan Fabrice Mels. Uzun yol ve mukavemet olarak ciddi katkıları olacağını düşünüyorum.

Büyük boyut için tıkla!

Antrenman kadar beslenme de sporcular için hayati önem taşıyan etkenlerden birisi. Yurtdışında beslenme konusunda bilimsel metodlar geliştirilirken Türkiye henüz bu konuda yeterli bilince ulaşmış diyemeyiz, bu konuda neler düşünüyorsun? Beslenme konusuna nasıl bakıyorsun?

Beslenme konusunda bilgi vericek olursam, bir piramidim var ve haftalık almam gereken gıda miktarları var, fakat buna çok fazla önem verdiğimi söyleyemem. Bir bisikletçinin en iyi ve en enerjik kalması için gereken tek yiyecek kuru üzümdür. Sırbistan'da Balkan Şampiyonasında yemekler çok kötüydü, ben de yanımda getirdiğim kuru üzümleri yemiştim, iki günde bir kilo üzümü bitirdim, kan şekeri hızlı düşen bir sporcuyum, yarışta o kadar rahattım ki kolay bir şekilde kazandım. Genelde ağırlıklı olarak müsli ve gevrekle beslenirim.

Bisiklet antrenmanı dışında girdiğin bir program, ağırlık, yüzme, vs. var mı? Antrenman dışındaki zamanlarını nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsun?

Kondisyon döneminde yüzme ve koşu yapmaktayım, fakat kayak sporunda yapıclan bacak hareketleri bisikletteki kas çalışma ile aynı göründüğü için kışın sporcular kayak yapmayı tercih ediyorlar. Slovenya'da bir kampta tanıdığım bütün bisiklet sporcuları kayak yapıyorlardı. Antrenman sonrası genelde uyuyorum, antrenörüm Luka Zele'nin bana dediği gibi gerçek doping, verimli bir uyku demektir.

Biraz da genel olarak ilerdeki hedeflerinden bahsedelim. Bisiklet üzerinde her sporcunun belli idealleri ve amaçları olur, psikolojik olarak seni daha üst seviyeye taşıyan etmenler nelerdir?

Psikolojik etken çok ama çok önemli benim için. İsterseniz dünyanın en iyi antrenman programına sahip olun, sizde psikolojik sorunlar var ise, stres var ise sporcunun en kötü dönemi olur. Yıldız milli takımı antrenörü Zafer Gölbinar'dan psikolojik desteğimi almaktayım, kendisi çok bilgilidir ve beni çok sevdiği için bazen telefonda uzun saatler konuştuğumu hatırlarım. Psikolojimi hallettiğimde neredeyse %30 daha fazla performans artışı yaşamaktayım. Doping etkisinin beyne gönderdiği sinyaller gibi, sözler de bazen en iyi doping olabiliyor. Kafanızın rahat olması sizin için iyi bir artıdır, benim için önemli olan söz ise " İnanmak başarmanın yarısıdır "

Katılacağın yarış programları hakkında bilgin var mı? Yarışlarda kendini nerede görmek istiyorsun, neleri hedefledin? Yurtdışındaki rekabet hakkında neler söylemek istersin?

Yarışlar hakkında tam olarak henüz bilgi veremiyorum, çünkü gittiğim zaman organize edilecek. Hedef olarak birinci olmak tabii ki isterim fakat asıl hedefim kapasitemin sınırlarını aşmak olucak. Rakiplerimi iyi tanıyorum, bu sezon Almanya, İtalya ve Fransa çok iyi durumda gençler kategorisinde. Kendimin de onlar kadar iyi olduğunu düşünüyorum, yurtdışında yarışa gittiğimizde kılpayı kaçırdığımız yarışlar oldu ve bu durumu daha çok tecrübeye bağlıyorum. Şimdi de tecrübe ülkesine kamp yapmaya gidiyorum diyebilirim.

Salcano'nun da sana vermiş olduğu bir destek var, Salcano hakkında söylemek istediğin şeyler var mıdır?

Sayın Bayram Akgül'e özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bir sponsporun yapabileceği en büyük destek yurtdışında kampa göndermesidir. Dağ bisikleti kategorisinde de çok iyi destek yaparak sporcularımıza malzeme sıkıntısı yaşatmadığı için ayrıca teşekkür ederim takım arkadaşlarım adına.

Eklemek istediğin düşüncelerin var mıdır?

Son olarak şunu söyleyebilirim. Ülkemizde ciddi olarak çok yetenekli sporcuların çıkması an meselesi. Velodrom olmamasına rağmen ülkemizde bir Avrupa şampiyonu var. Bazı insanlara bu çok basit geliyor olabilir ama imkanlar olduğu sürece Fransa Turu'nda, Dünya Şampiyonası'nda ve Avrupa Şampiyonalarında derece yapabilecek kapasitede bir ülkeyiz. Nüfus olarak bu potansiyel varken bir şey yapamamak beni üzüyor. Herkese yaptığı sporda başarılar diliyorum.

Cebrail Şeker'e MTBTR'ye verdiği röportaj için teşekkür ediyor, kendisine başarılar diliyoruz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5608 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015