Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
10 . Nisan . 2020  
Uçan İskoçyalı Yeniden Uçmaya Hazırlanıyor
Graeme Obree'den Yeni Hedef

Uçan İskoçyalı Yeniden Uçmaya Hazırlanıyor

Yazar: Özgür Nevres
25.11.2012

“Uçan İskoçyalı” lakaplı bisikletçi Graeme Obree, insan gücüyle ulaşılan hız rekorunu kırmak için denemelere başladı.

Obree, bir süredir “Beastie” (küçük şeytan) adını verdiği bisikletin yapımı üzerinde Glasgow Sanat Okulu öğrencilerinin de desteğiyle çalışıyor. Obree’nin amacı, saatte 100 mil (160,93 km) barajını aşmak. İnsan gücüyle şu ana kadar ulaşılan en yüksek hız rekoru, saatte 82,8 mil (133,28 km) ile Kanada’lı Sam Whittingham’ın elinde.

Graeme Obree Kimdir?

11 Eylül 1965 doğumlu Graeme Obree, 1993 ve 94 yıllarında hurda parçalardan kendi imal ettiği bir bisikletle (bazı bölümlerde, örneğin orta göbek, çamaşır makinası parçaları kullanmıştı) 1 saat rekorunu 2 kez kırmıştı. 1993 yılında 1 saatte 51.596 km, 1994 yılında da 1 saatte 52.713 km yol almayı başarmıştı. Obree, ayrıca 1993 ve 1995 yıllarında da 4000 metre bireysel takip dünya şampiyonu oldu.

1 saat rekoru: bisikletle 1 saatte en fazla yolu kat etmeye dayalı rekor.

 Graeme Obree
Graeme Obree
Büyük boyut için tıkla!

Obree felsefesi: “Do more with less” - “az ile çok’u başar”

Obree, 1 saat rekorunu kırmaya karar verdiğinde, İskoçya’nın en iyi bisikletçisi sayıldığı halde hayatını sürdürebilmek için bisikletli kurye olarak çalışıyordu (Obree hiçbir zaman otomobil ehliyeti almadı ve bunu gururla belirtir). İngiliz milli takımından rakibi ve arkadaşı (ikilinin rekabeti Battle of the Bikes-Bisikletlerin Savaşı adlı belgeselde[1] çok güzel bir şekilde anlatılır) Chris Boardman’ın efsane İtalyan bisikletçi Francesco Moser'in elinde olan ve 8 yıldır kırılamayan 51.151 kilometrelik rekoru kırmayı deneyeceğini öğrendiğinde, kısıtlı bir zaman olmasına rağmen rekoru Boardman’dan önce kırmak için çalışmalara başladı. Bu amaçla, yukarıda bahsedilen bisikleti üretti ve ona “Old Faithful-Yaşlı vefakar” adını verdi.

Obree, bisikleti üretmekle kalmadı, aynı zamanda kayakçıların inişteki pozisyonlarından esinlenerek, kolların göğse yapışık olduğu “Peygamberdevesi pozisyonu” adını verdiği bir pozisyon da geliştirdi.

Yol parasını denkleştirdikten sonra (parayı ona bisiklet meraklısı bir iş adamı verdi), 16 Temmuz 1993’te, Norveç’in Vikinskipet velodromunda rekor denemesine girişti. Deneme başarısız oldu, Moser’in yaklaşık 1 kilometre gerisinde kalmıştı.

Her şey bitmiş, tüm emekler boşa gitmiş gibi görünüyordu. O sırada, velodromu 24 saat için kiraladığı aklına geldi. Ertesi sabah yeniden denemeye karar verdi!

O gece, ağrıyan vücudundan laktik asidi uzaklaştırabilmek için her iki saatte bir uyanıp su içti. Her uyandığında ayrıca birkaç dakika kaslarını esnetti. Saat 7:55’te velodromun kapısındaydı ve saat 8:00 de 24 saat içindeki ikinci rekor denemesine girişmişti bile!

Obree, bir mucizeye imza atarak, hurda parçalardan imal ettiği (jant seti hariç) bisikletiyle Moser’in rekorunu 445 metre geliştiriyor ve 51.596 km ile 1 saat rekorunun yeni sahibi oluyordu. Rekoru kırarken rekorun eski sahibi Francesco Moser de oradaydı ve Obree son turları atarken onatezahürat yapıyordu!

Graeme Obree 1 saat rekorunu kırarken
Graeme Obree 1 saat rekorunu kırarken
Büyük boyut için tıkla!

Ancak Chris Boardman, 1 hafta sonraki denemesinde rekoru 52.270 km’ye çekti. Fark, Obree’nin Moser’e attığı farktan bile fazlaydı.

Francesco Moser, artık yaşı biraz ilerlemiş olmasına rağmen Obree’nin peygamberdevesi pozisyonunu denemek istedi. Bu denemesinde 1 saat rekorunu olmasa da, "veteran" rekorunu 15 Ocak 1994'te 51.840 km. ile kırdı. Bu, Boardman'ınkinden kötü, ancak Obree'ninkinden bile iyi bir dereceydi!

Bu arada UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu - Union Cycliste Internationale) peygamberdevesi pozisyonunu yasakladı. Obree, buna yanıt olarak “Süpermen pozisyonu“ adını verdiği, kolların yaklaşık 180 derece ileriye uzandığı başka bir pozisyon geliştirdi ve 27 Nisan 1994'te rekoru bu kez 52.713 km. ile Boardman'dan geri aldı.

Boardman, süpermen pozisyonunu kendi stiline adapte etti ve bu pozisyonu kullanarak 6 Eylül 1996'da 56.375 km. ile 1 saat rekorunu tekrar kırdı [2].

 Graeme Obree ve “Süpermen pozisyonu”
Graeme Obree ve “Süpermen pozisyonu”
Büyük boyut için tıkla!

Obree'nin kırdığı 1 sat rekorunu ve 4000 metre bireysel takip dünya şampiyonluğunu anlatan film, "Uçan İskoçyalı" (The Flying Scotsman) adıyla 2006'da çevrilmişti (televizyonlarımızda “Uçan İngiliz” adıyla arada bir gösteriliyor). Filmi izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.

 Graeme Obree (bize göre soldaki)
Graeme Obree (bize göre soldaki)
Büyük boyut için tıkla!

*Graeme Obree (bize göre soldaki), “Uçan İskoçyalı” filminin setinde filmin başrol oyuncusu Johnny Lee Miller ile birlikte.

Küçük Şeytan

Uçan İskoçyalı, bu kez gözünü insan gücüyle ulaşılan maksimum hız rekoruna dikti ve bu amaçla ”Küçük şeytan” adlı bisikleti (the Beastie) üretti. Obree yine devrimciliğini konuşturdu: yatay bisikletlerde pozisyon sırt üstüdür, şimdiye kadarki tüm rekorlar böyle kırıldı, Obree bunu da değiştirdi ve yüzüstü uzandığı bir pozisyon deniyor.

Küçük Şeytan, ilk kez 15 Kasım günü İskoçya’da Machrihanish hava alanında test edilmeye başlandı. Hava yağmurlu ve koşullar elverişsiz olduğundan, Obree sadece ortalama bir eforla normal bir hızda bisikletin kontrol edilebilirliğini test etti.

Obree, test sonucundan menun olduğunu, rekoru kıracağına dair güveninin tam olduğunu belirtiyor.

Bakalım çılgın “Uçan İskoçyalı” tekrar uçabilecek mi?

 “The Beastie”, “küçük şeytan” test sürüşünde.
“The Beastie”, “küçük şeytan” test sürüşünde.
Büyük boyut için tıkla!

Obree’nin 1 saat rekorunu kırışı:

[2] UCI, daha sonra 1 saat rekorunda kullanılan aerobar vb. tüm ekstra parçaları ve "Süpermen Pozisyonu" nu yasakladı. Ve rekor olarak, Eddy Merckx'in 25 Ekim 1972'deki 49.431km. lik derecesini kabul etti. Diğer tüm rekorları (Moser’inki, Obree'ninkiler ve Boardman'ınkiler dahil) "Best human effort" (En iyi insan eforu) seviyesine indirgedi.

UCI, rekor olarak Merckx'in kullandığı bisikletle aynı donanımı ve standart kadro yapısını kullanan bisikletlerin kıracağı rekorları kabul ediyor. Buna uygun olarak, Merckx'in rekoru, Çek Ondřej Sosenka tarafından 25 Eylül 2005'te 49.7 km. ile kırıldı. Halen bu rekor geçerlidir.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 8462 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015