Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Temmuz . 2020  
Amatör Bakış Açısıyla Dağ Bisikletçisi Olmak
Salih Manavoğlu’na Sorduk: Bisiklet...

Amatör Bakış Açısıyla Dağ Bisikletçisi Olmak

Yazar: Alptekin Başkır
10.12.2012

Salih Manavoğlu 1980 doğumlu, Bursa, Gemlik’te yaşıyor ve Mehtap Manavoğlu ile evli. Her gördüğümde “ufaklık nasıl?” diye sorma gafletinde bulunsam da henüz çocukları yok. Salih 8 yıldır MSC Gemi Acenteliği şirketinde çalışıyor.

Bu yıl (2012) +30 Master kategorisinde katıldığı 6 yarışın 4’ünde kategorisinde kürsü gördü. Son olarak BoCe Dağ Bisikleti Gece Yarışı’nda Elit kategoride birinci olarak “Altın Kask”a ismini yazdırdı, hemen ardından Bursa Nilüfer Belediyesi Dağ Bisikleti Maraton Yarışı’nda +30 Master kategoride yine birinci olmayı başardı.

 Salih ve Mehtap Manavoğlu
Salih ve Mehtap Manavoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Salih’i tanıtmak istememizin özel bir nedeni var elbet. Türkiye’de dağ bisikleti branşında yarışçı olmak zor, hem de maliyetli. Elit sporcu yetiştirmek için de ülkemizin ne alt yapısı uygun ne de sponsor kazanımları için büyük bir camia mevcut. Seyircisi ve takipçisi olmayan bir spordan bahsediyoruz. Hal böyle olunca sporcuların kimisi için üniversite, kimisi için yeşil pasaport, kimisi için de sosyal ortama ulaşmanın bir nevi bileti. İşte bu noktada bu spora biraz daha farklı yaklaşan, hayattan zevk almanın yanı sıra sağlıklı olmayı da işin içine katarak yapanlara (sporun da hakkını vererek elbette) son dönemde en uygun örneklerden biri Salih Manavoğlu.

Bu girizgah doğrultusunda hemen Salih Manavoğlu’na sorularımızı yöneltiyoruz.

SORU: Nasıl dağ bisikletine başladın? Dağ bisikleti dışında düzenli yaptığın başka bir spor var mı?

Salih Manavoğlu: Tam olarak nereden başlasam bilemiyorum. İlk dağ bisikletimi 1992 yılında dedem almıştı. Nasıl sevinmiştim, hatta bisikletin boyu büyük gelmişti. Ama onun öncesinde ilkokul çağı boyunca bmx maceralarım oldu. Beni dağ bisikletine yönelten sanırım o zamanlarda bmx üzerinde yapmaya çalıştıklarımdı. Sonrasında Yalova’da bir bisiklet grubumuz oldu, eski federasyon başkanı Ünal Tolun’un da destek vermesi ile bisiklet sporunu yarışma boyutuna taşımış oldum.

Bisikletin dışında serbest dalış yapıyorum. Scuba da yaptım ancak su altında limitlerinizle karşı karşıya gelmek daha cazip geldi.

 Salih Manavoğlu
Salih Manavoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Eskiden sezon dışında spor salonuna giderdim. Ağırlık kaldırmanın da güzel tarafı var fakat “git-gel”, “indir-kaldır” sıkılıyordum. Son birkaç yıldır “daha faydalı mı olur?” düşüncesiyle bir Muay Thai kulübüne dahil oldum. “Dayak yeme”nin de güzel tarafları olduğuna şahit oldum diyebilirim.

Ayrıca kışın eşim ve birkaç arkadaşımla birlikte düzenli kayak yapıyoruz. Çok soğuk zamanlarda, bisikleti rafa kaldırdığımız hafta sonlarında çok keyifle yapılabilen bir alternatif spor oluyor benim için.

SORU: Sezon öncesi kurguladığın bir yarış programı var mı? Yani şu yarışlara girerim dediğin bir liste yapıyor musun?

Salih Manavoğlu: Tabii ki, hele zihnen de hazırsam hemen programlıyorum, fakat bir de bakıyorum evdeki hesap çarşıya uymamış, planım dışı kaldığımda çok gergin oluyordum. Bu nedenlerle son senelerde biraz daha doğaçlama yapar oldum.

2012 Arnavutköy Yarışından: Salih Manavoğlu
2012 Arnavutköy Yarışından: Salih Manavoğlu
Büyük boyut için tıkla!

SORU: Yurt dışında dağ bisikleti yarışa girdin mi? (ya da girmeyi düşündün mü?)

Salih Manavoğlu: Yurt dışında şimdiye kadar hiç yarışmadım. Fırsatlar oldu, fakat sporun yanında “okul, ev, iş” vs derken ertelemek, göz ardı etmek durumunda kaldım. Malum Türkiye şartlarında kendinize gelecek hazırlamak bazen olması gerektiğinden daha fazla çaba gerektiriyor.

Geçtiğimiz senelerde Kamil Alev ile birlikte Absa Cape Epic ya da benzeri bir etaplı dağ bisikleti yarışında yarışmak için bir çalışma yapmıştık, ancak sponsorluk aşamasında hep hüsrana uğradık. Bilemiyorum belki gelecek dönemlerde bu tarz bir organizasyona katılmak isteyebilirim.

SORU: Girilecek yarışlar dışında tasarladığın bir hedefin var mı?

Salih Manavoğlu: Başarılı olmak, başarınızın tescillenmesi, kürsüde olmak çok güzel şeyler. Kendime çoğunlukla kısa vadeli hedefler belirliyorum. Örneğin önümüzdeki yarışta kürsüde yer almak gibi... Bunu uzun vadede büyük hedefler olarak değiştirdiğimde, bir de bakıyorum keyfim kaçmış, hayatımda sadece bisiklet kalmış, bu da çok işime gelmiyor açıkçası.

Nilüfer MTB Maraton 2012: Salih Manavoğlu
Nilüfer MTB Maraton 2012: Salih Manavoğlu
Büyük boyut için tıkla!

SORU: Antrenmanla ilgili profesyonel destek alıyor musun?

Salih Manavoğlu: Şu an almıyorum. Ancak, dayanıklılık sporlarında bu konunun oldukça önemli olduğunu düşünüyorum.

İlgilendiğim, merak ettiğim konularda genelde araştırmacı bir yapım var. Geçtiğimiz sene federasyonun antrenörlük kursuna gitme şansım oldu. Ayrıca, bisiklet branşına yönelik antrenman bilgisine ulaşabileceğim kaynaklar temin etmeye çalışıyorum. Tabii günümüzde bu spor çok bilimsel ve kişiye özel hale gelmiş durumda. Elimden geldiğince, imkanlar doğrultusunda bunları öğrenmeye ve uygulamaya çalışıyorum.

SORU: Evlisin ve çalışıyorsun, zamanın kısıtlı. Peki hangi vakit antrenman yapıyorsun?

Salih Manavoğlu: Tek bir cümleyle bu kadar mı güzel anlatılır! Evliyim, çalışıyorum, zamanım kısıtlı. Üç kere EVET! Tüm bunlardan sonra, bazen bir bakıyorum günden geriye hiç zaman kalmamış. İşte bu nedenle fırsat buldukça gündüz, gece ayırt etmeden spora zaman ayırmaya çalışıyorum.

Bazen de öyle yorgunoluyorum ki, içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor. Böyle zamanlarda yardımıma, ya Mehtap yetişip motivasyonumu yükseltiyor ya da birbirimize antrenman partnerliği yaptığımız arkadaşlarım (başta Aytaç Arda ve şimdilerde bisikletlerini elden çıkarmış Gemlikli arkadaşlarım ) telefondan taciz edip hadi bisiklete binelim diyorlar.

Nilüfer MTB Maraton 2012: Salih Manavoğlu
Nilüfer MTB Maraton 2012: Salih Manavoğlu
Büyük boyut için tıkla!

SORU: Eşin bisiklete düzenli olarak vakit ayırmana kızmıyor mu? “Ya bisiklet! ya ben! “ sorusuyla karşılaştın mı hiç?

Salih Manavoğlu: Sağ olsun Mehtap bana karşı çok anlayışlı. Yarışmalara da ne kadar özverili, gönülden dâhil olur mutlaka görmüşsünüzdür. Başka türlü de bu iş olamaz zaten. Karşınızdaki insanın size saygı duyması ayrı, sizin yaptığınız işe katılıp onu sevmesi, ondan zevk alması ayrı. Şansıma Mehtap’la tanışmamız da spor yaparken olmuştu. Bu nedenle hayatımızın bir parçasında bisiklet her zaman oldu. Bu arada, sorunun sonunda ufak bir geri manevra yapayım; ben de işin tadını kaçırmamaya gayret ederim. Hergün hergün bisiklet OLMAZ, OLMAMALI, ailene zaman ayrılmalısın!

SORU: Bu spora bir senede ortalama ne kadar bütçe ayırabiliyorsun? (Bisiklet, malzeme, bakım, ulaşım, konaklama vs. )

Salih Manavoğlu: Pahalı bir spordan bahsediyoruz. Hele ki yenilikleri takip ederim, malzemelerim kaliteli, eksiksiz olsun derseniz vay halinize! Üstelik güzel ülkemde bireysel sporlara sponsorluk kavramı daha kavranamamışken bu tarz sporları yapmak çok zorlaşıyor. Ancak bizim gibi amatör şekilde yapmak durumunda kalıyorsunuz. Ayrıca şu kadar bütçe ayırıyorum demek biraz yanıltıcı olabilir. Bu nedenle en az bütçe ile çok keyif alabileceğim bir sene geçirmeye çalışıyorum deyip, biraz politik bir cevap vereyim.

Bütçe demişken; ne kadar amatör de uğraşsam bana desteklerini esirgemeyen, Bursa Büyük Şehir Belediyesi, Delta Bisiklet ve Hardline Nutrition’a teşekkürlerimi iletmek isterim.

SORU: Ailenden ya da yakın çevrenden “ koca adam oldun, hala bisiklete mi biniyorsun?“ diyen oluyor mu?

BoCe MTB GeceYarışı 2012: Salih Manavoğlu
BoCe MTB GeceYarışı 2012: Salih Manavoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Salih Manavoğlu: Sizin sorular da hep can alıcı yerlerden geliyor. Oluyor tabii olmaz mı! Şaşıran ve yadırgayanlar çoğunlukta. İnsanımız hobi yoksunu ve ayrıca yapacağı şeylerde mutlaka ekonomik beklenti içerisinde olduğundan, kendimi neden bu kadar çok yorduğumu merak ediyor. Ne yapayım, saygı duymalıyım ki saygı göreyim değil mi ?

SORU: Dağ bisikleti yarışlarını seyretmekten hoşlanıyor musun? Bu sene dünya kupaları internetten canlı verildi. Herhangi birini seyretme olanağı bulabildin mi?

Salih Manavoğlu: Kesinlikle evet, izlemekten büyük keyif alıyorum. Hatta yanımda olan arkadaşlarım ve Mehtap, kafamı izlediğim sporcuların pedal devriyle aynı anda salladığımı iddia ediyor. Beni heyecanlandırıyorlar çünkü orada yaşanan rekabet gerçekten çok büyük ve üst düzeyde. Yeri gelmişken söyleyeyim Julien Absolon en çok beğendiğim sporculardan. Gerek yaşam tarzı, gerekse dağ bisikleti kariyeri açısından zevkle izlediğim ve takip ettiğim bir sporcu.

Dağ bisikletinin yanında yol bisikleti yarışlarını özellikle büyük turları da takip etmeye çalışırım.

Ayrıca soruya geri dönersek, canlı izlemek istediğim tüm yarışlar bisiklete binmek istediğim zamanlara denk geldiler ama sonrasında birçoğunu izleme fırsatım oldu.

SORU: Günlük hayatınla düzenli sporu bağdaştırmakta çektiğin zorluklar neler?

Salih Manavoğlu: Zaman bulmak bazen gerçekten zor oluyor. Hafta sonları çalışmam gereken zamanlarda zor oluyor. Eşime zaman ayırmam, evin ihtiyaçlarını karşılamam gerekiyor zor oluyor. Seyahat yaptığınız zamanlarda haliyle zor oluyor. Ne çok zorluk var değil mi ?

Fakat; spor yapmak isterseniz, günlük hayatınıza bunu adapte edebilirsiniz. İşinizi tamamlar, sonra belki koşar, spor salonuna gider, yürüyüş yapar, bisiklete biner, günün birkaç saatini bu tarz aktivitelere ayırabilirsiniz. Ama bu içinizden gelmeli, yapmak istediğinizden emin olmalısınız. Bu kararlılığı gösteremezseniz eğer, sporu günlük hayatınıza dahil etmeniz gerçekten zorlaşır. Böyle durumlarda bir bakarsınız televizyon, bilgisayar başında değerli saatleriniz geçip gitmiş. Sonrasında da dert yanarsınız nasıl yapayım, vakit mi var, yoruluyorum vs.

:
 Salih Manavoğlu
Salih Manavoğlu
Büyük boyut için tıkla!

SORU: Haftada kaç saat çalışıyorsun?

Salih Manavoğlu: Tam olarak saat veremeyeceğim çünkü biraz karışık, ancak ofise gittiğimde çok yoğun, hatta gün boyu çalıştığım zamanlar olabiliyor. Böyle günlerin sonunda yorgun ve uykusuz oluyorum. Biraz işimden bahsedersem, çalıştığım şirketin gemilerinin yanaşma ve kalkış kontrollerini yapıyorum. Gemiler hafta sonu, yılbaşı, bayram, tatil dinlemiyor. İyi tarafı ise hafta içi bazı günlerimin boşa çıkabiliyor olması ve iş arkadaşlarımın bu konuda gönülden destek olmaları. İşte böyle zamanları biraz fedakârlıkla bisiklete ayırabiliyorum.

SORU: Nerelerde antrenman yapıyorsun? Yani kapıdan çıkıp antrenmana başlayabiliyor musun?

Salih Manavoğlu: Gemlik güzel bir yer, bisiklete binmek için öyle uzun yollar kat etmenize gerek yok. Evden çıkıyorum, hoop Bursa – Yalova Yolu. İster Yalova, ister Bursa, seçim benim. Fakat dağ bisikleti derseniz iş biraz karışık, o zaman biraz yol yapmam gerekiyor. Aslına bakarsak çok değil en fazla 10km sonra yine hoop dağ yolları, Armutlu Yarımadası’nın güzellikleri.. Güzel yerlerde yaşıyoruz vesselam.

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 7696 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015