Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
23 . Şubat . 2020  
UCI WorldTour Puanları Nasıl Dağıtılıyor?
UCI WorldTour Puan Sistemi Üzerine - 2

UCI WorldTour Puanları Nasıl Dağıtılıyor?

Yazar: Buyruk Alparslan
13.1.2013

UCI WorldTour Puan Sistemi Üzerine başlıklı yazımızda, takımların World Tour yarışlarında garanti yarışabilmek için almaları gereken Pro-Team lisanslarının ne şekilde dağıtıldığına, başvuruların nasıl değerlendirildiğine ve bu süreçte takımların gerekli sportif başarı kriterine uymak için hangi koşulları sağlamaya çalıştığına detaylı olarak değinmiştik. Şimdi de gelin lisans çatısı altından çıkıp biraz hesap kitaba başlayalım ve World Tour yarışlarında verilen puanlarının bir analizini yapalım.

Öncelikle World Tour puanı derken tam olarak neyi kastediyoruz? World Tour puanı, UCI'ın World Tour takvimindeki yarışlarda alınan dereceler sonrasında bisikletçilerin kazandığı/kazanabileceği puanlardır. Bisikletçiler, büyük turlarda genel klasmanda ilk 20'ye, diğer etap yarışlarında ise genel klasmanda ilk 10'a girdikleri zaman World Tour puanı almaya hak kazanırlar. Bunun yanında etapları yarışların her etabında ilk 5'e giren bisikletçiler de ayrıca puan almak hakkına sahip olur. Tek günlük yarışlarda (klasik ve semi-klasikler) ise herhangi bir genel klasman olmadığı için direk olarak yarışı bitiren ilk 10 bisikletçiye puan dağıtılır.

Ballan, Boonen, Turgot
Ballan, Boonen, Turgot
Büyük boyut için tıkla!

Burada önemli bir ekleme yapayım. Bildiğiniz gibi World Tour yarışlarına sadece UCI Pro-Team'ler katılmıyor, bunun yanında wild-card aldıkları takdirde profesyonel kıta takımları da katılabiliyor (Örneğin Tour de France 2012'de Europcar). Diyelim bir tek günlük World Tour yarışı koşuldu mesela Paris-Roubaix, yukarıda bahsettiğim bu yarışta yarışı ilk 10 sırada tamamlayan bisikletçiler puan almaya hak kazanacaklar, ama World Tour puanlarını sadece World Tour lisansına sahip olan yani sadece UCI Pro-Team'ler kazanabiliyor. Yarışın 2012 edisyonunu hatırlayalım, 1. Tom Boonen, 2. Sebastien Turgot, 3. de Alessandro Ballan olmuştu. Boonen ve Ballan, World Tour lisansına sahip takımlar adına yarıştıkları için yarışı bitirme derecelerinin karşılığı olan World Tour puanını almaya hak kazandılar. Ama Turgot ise Europcar'ın yani bir profesyonel kıta takımının bisikletçisi olduğu için yarışı 2. bitirmesine rağmen World Tour puanı kazanamadı.

Ama zannetmeyin ki bu Turgot için bir dezavantaj teşkil ediyor. Öyle bir şey yok neyse ki. Takımı zaten World Tour'da olmadığı için hem bireysel hem de takım olarak World Tour puan sıralamalarında yer almayacaklarından, bu onun için bir sorun yaratmıyor. Daha önemlisi, takımların World Tour veya profesyonel kıta takımı lisans başvurularında sportif kriter çatısı altında bisikletçilerin ve takımların performansları analiz edildiğinde takımların bisikletçilerinin kazandığı World Tour puanlarına bakılmasından ziyade genel olarak yarışlarda elde edilen dereceler (UCI puanları) dikkat alınır. Zaten durum böyle olmasaydı, bu sene profesyonel kıta takımı lisansıyla yarışan bir takımın (her ne kadar wild-card ile bazı World Tour yarışlarında yarışabililiyor olsa da) yıl boyunca toplayabileceği World Tour puanı miktarı, çok büyük olasılıkla bu sene hali hazırda World Tour'da yarışan bir takımın toplayabileceği World Tour puanı miktarından daha az olacağı için; sene sonunda World Tour lisansına başvurduğunda sportif kriter açısından diğer takımların önüne geçmesi hayli zor olacaktı.

Yine aynı örnek üzerinden devam edelim, Paris-Roubaix 1.'si 100, 2.'si 80, 3.'sü 70 World Tour puanı kazanıyor. 2012'de Boonen 100 puanı götürdü, Turgot bir World Tour takımında yarışmadığı için, normalde 80 World Tour puanı alabilecekken, hiç puan alamadı. Dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise bu durumlarda 80 puanın bir sonraki bisikletçiye devretmediği. Yani 3. olan Ballan, Turgot'nun alamadığı 80 puanı alamadı, onun yerine 3.'nün alması gereken puan olan 70'i alabildi. Peki bu iyi bir uygulama mı? Evet. Nedenini ise şöyle açıklayayım, diyelim bir yarışın sonlarına doğru yaklaşılıyor, ilk iki sırayı alacak bisikletçiler hemen hemen belli gibi, en önde kaçışlarını sürdürüyorlar. Onların arkasında da 5 kişilik bir takip grubu olsun. Bu grupta da sadece 1 bisikletçi World Tour takımlarından, diğerleri profesyonel kıta takımlarından olsun. Bu durumda tabii ki bu 5 bisikletçinin tamamı kürsüde yer alabilmek için yarışı 3. sırada bitirmeye çalışacaklar ama bunun yanında bir de World Tour puan hesabı var. Özellikle World Tour takımlarında yer alan bisikletçiler kürsüde yer alamasalar bile yarışları mümkün olduğunca üst sırada bitirebilmek için daha fazla motivasyona sahip oluyorlar. Bu durumda da profesyonel kıta takım bisikletçilerinin alamadığı puanlar bir sonraki sıraya aktarılsaydı, bu 5'li takip grubundaki World Tour bisikletçisinin önde finiş görebilme ihtiyacı daha az olacaktı, çünkü bu grubun sonunda da bitirse, ilk sırasında bitirmiş gibi World Tour puanı alabilecekti. Bu nedenle şu an yürürlükte olan uygulamayı doğru buluyorum. Şimdi biraz daha detaylara inelim.

En Çok Puan Dağıtan Yarışlar

Tahmin edebileceğiniz gibi en çok World Tour puanı dağıtan yarış Tour de France. Tour'un hemen arkasından Giro ve Vuelta beraber 2.'liği paylaşıyorlar. Sonra diğer etaplı yarışlar geliyor, akabinde anıtsal klasikler ve en sonda da diğer (semi) klasikler yer alıyor. Yani özetle şöyle bir denklemimiz var:

Tour de France > Giro = Vuelta > Diğer etaplı yarışlar > Anıtsal klasikler > Diğer (semi) klasikler

1) Tour de France:

 • Genel Klasman derecesine göre sırasıyla verilen puanlar: 200, 150, 120, 110, 100, 90, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 24, 20, 16, 12, 10, 8, 6, 4

 • Her etapta etap finiş derecesine göre sırasıyla verilen puanlar: 20, 10, 6, 4, 2

  2) Giro d'Italia ve Vuelta a España:

 • Genel Klasman derecesine göre sırasıyla verilen puanlar: 170, 130, 100, 90, 80, 70, 60, 52, 44, 38, 32, 26, 22, 18, 14, 10, 8, 6, 4, 2

 • Her etapta etap finiş derecesine göre sırasıyla verilen puanlar: 16, 8, 4, 2, 1

  3) Diğer etaplı yarışlar (Tour Down Under, Paris-Nice, Tirreno-Adriatico, Volta Ciclista a Catalunya, Tour of the Basque Country, Tour de Romandie, Critérium du Dauphiné, Tour de Suisse, Tour de Pologne, Eneco Tour, Tour of Beijing):

 • Genel Klasman derecesine göre sırasıyla verilen puanlar: 100, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4

 • Her etapta etap finiş derecesine göre sırasıyla verilen puanlar: 6, 4, 2, 1, 1

  4) Anıtsal klasikler (Milano-Sanremo, Liège-Bastogne-Liège, Tour of Flanders, Paris-Roubaix, Il Lombardia):

 • Yarıştaki finiş derecesine göre sırasıyla verilen puanlar: 100, 80, 70, 60, 50, 40, 30, 20, 10, 4

  5) Diğer (semi) klasikler (E3 Prijs Vlaanderen - Harelbeke, Gent - Wevelgem, Amstel Gold Race, La Flèche Wallonne, Clasica Ciclista San Sebastian, Vattenfall Cyclassics, GP Ouest France - Plouay, Grand Prix Cycliste de Québec, Grand Prix Cycliste de Montréal):

 • Yarıştaki finiş derecesine göre sırasıyla verilen puanlar: 80, 60, 50, 40, 30, 22, 14, 10, 6, 2

  World Tour Puan Tablosu
  World Tour Puan Tablosu
  Büyük boyut için tıkla!

  Bu konudaki UCI'ın resmi hesaplama tablosuna buradan ulaşabilirsiniz. Yalnız kendileri tabloyu güncellemekte çok itinalı davranmıyorlar belli ki, çünkü 2011 takviminin yarışları gözüküyor. Yine de şunu söyleyebilirim, o zamandan bu yana eklenen yarışlar da aynı paralellikte ilerliyor ve bu yukarıda bahsettiğim kategorilerin içinde yer alıyorlar.

  Hazır konu denk gelmişken ufak bir not olarak da ekleyeyim, World Tour takvimi giderek şişmeye başladı, birkaç yıldır yeni yarış eklenmesine rağmen, çıkan yarış pek olmuyor ve bu nedenle bir takvim yılında koşulması gereken yarış sayısı da sürekli artış gösteriyor. Örneğin 2010'da World Tour takviminde 26 yarış vardı. 2011'de buna Tour of Beijing eklendi ve sayı 27'ye çıktı. 2012'de E3 Harelbeke yarışı Avrupa takviminden World Tour takvimine alındı ve böylece yarış sayısı 1 tane daha artarak 28 oldu. 2013'te ise geçen sene son dakikalarda iptal olduğu için koşulamayan Tour of Hangzhou yeniden takvimdeki yerini almış. Özetle 2013'te tam 29 tane World Tour yarışı izleyeceğiz.

  UCI World Tour 2013 Takvimi
  UCI World Tour 2013 Takvimi
  Büyük boyut için tıkla!

  Önemli Not 1: Büyük turlar da dahil olmak üzere tüm etaplı yarışlardaki prologlar da bir etapmış gibi düşünülür. Yani Tour de France'ın prologunu kazanmak, herhangi bir Tour etabı kazanmış kadar (20) puan getirir. Bununla beraber yukarıda belirttiğim hesaplar bireysel World Tour puanlarıyla ilgili olduğu için yine etaplı yarışlardaki Takım Zamana Karşı etapları bu kategoride herhangi bir puan vermez.

  Yukarıdaki puan dağılım kategorileri kendi içinde son derece tutarlıdır ve sonradan takvime eklenen yarışların hangi kategoriye ekleneceği hemen hemen belli gibidir. Bir tek, tek günlük yarışlar arasında bir değişim söz konusu olabilir; ki bu da yakın zaman içerisinde çok mümkün görünmüyor. Zira 5 anıtsal klasiğin arasına kolay kolay başka birisini ekleyeceklerini düşünmüyorum. Mesela 2012 yılında World Tour takvimine dahil olan E3 Harelbeke, bir semi-klasik olduğu için direk olarak 5. kategorideki yarışların arasında katıldı ve bu kategorideki diğer yarışlar gibi puan verdi. Yine benzer bir şekilde 2013 yılında takvime dahil olan Tour of Hangzhou da 3. kategoriye yani "Diğer etaplı yarışlar"ın arasına dahil oldu ve bu kategorideki diğer yarışlar gibi puan verecek.

  Değişen tek şey ise etaplı yarışlardaki etap sayısı. Sırf bu değişken her sene farklı değerler alabildiği için bir takvim senesi içinde dağıtılan toplam World Tour puanı da değişiklik gösterebiliyor. 2012'de Tour, 1 prolog + 20 etap şeklinde koşuldu. World Tour puan hesabına göre prolog da bir etap sayıldığı için, toplam 21 etap. 2013'te ise prolog olmadan direk olarak 21 etap olarak koşulacak, ama bu etaplardan birisi takım zamana karşı etabı olacağı için, World Tour puan hesabına dahil olacak 20 etap olacak. Bu nedenle genel klasmanda dağıtılan puanlar aynı kalacak olmasına rağmen; 2013'te daha az puan dağıtan etap olacağı için 2013 Tour'u, 2012 Tour'undan daha az puan dağıtacak. Derseniz bu çok önemli bir fark mı? Hayır, sadece bir etap eksik olacağı için 42 (20 + 10 + 6 + 4 + 2) puan eksik olacak.

  Önemli Not 2: Alberto Contador, 2 yıllık doping cezasından geri döndüğü için 2012'de yarıştığı yarışlarda aldığı puanlar takımının World Tour lisans başvurusu için kullanılamadı (sportif kriter). Fakat World Tour puan sıralamasında aldığı puanları kullanabildi İspanyol bisikletçi. Sezonun büyük bölümünde yarışamamasına rağmen bireysel sıralamada 2012'nin en çok puan toplayan 12. bisikletçi oldu. Bu pratikte kendisine çok bir şey kazandırmadı aslında ama olsun, bu detayı da vermeden geçmeyelim.

  Contador
  Contador
  Büyük boyut için tıkla!

  UCI World Tour Puan Analizi yazı serimizin 1. bölümünde teorik olarak hangi yarışın/etabın ne kadar World Tour puanı getirdiğine değinmeye çalıştım. Bir sonraki yazıda bu teorik bilgimizi pratiğe döküp daha çok hesap kitap yapıp UCI World Tour puan sisteminin üzerindeki perdeyi sonuna kadar aralamaya çalışacağız. ,

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Yarış Dünyasından

  Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
  Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

  Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
  Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
  Devamı » » » 

  Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
  Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
  Devamı » » » 

  May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
  May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
  May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
  May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
  Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
  Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
  Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
  Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
  Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
  Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
  Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
  Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
  Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
  Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
  May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
  Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
  Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
  Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
  Yarış Dünyasından Arşivi

   

    Bu yayın 3437 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015