Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
03 . Aralık . 2020  
Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek
Bisiklet Dilini Öğrenin

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Derleyen: Ahmet Cem Erdem
25.1.2013

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu zaman grubu arkadan takip eden sürücünün herhangi bir tehlikeye karşı savunması daha zordur; çünkü sürücünün yol görüş açısı dardır. Bu yüzden grup içi iletişim herkes için çok önemli bir kavramdır. Tabi ki en önemli iş elle iletişimin grubun en öndeki kişisinden–gruba liderlik eden kişiden- en son kişisine kadar mesajın ulaştırılmasıdır. Biz de gruba önderlik edecek kişinin sorumluluklarından bahsedeceğiz.

Yol Çukuruna Karşı Uyarı

Yol çukurları lastiklerin delinmesine, bisiklet jantlarının zarar görmesine, tekerleğin yamulmasına ve hatta sürücünün kaza yapmasına sebep olabilir. Bu riski azaltmak için en öndeki sürücü gruba tehlikenin varlığını haber etmelidir. Öndeki sürücü çukurun varlığını eliyle işaret ederek göstermelidir.

 Yoldaki Çukuru Gösterme
Yoldaki Çukuru Gösterme
Büyük boyut için tıkla!

Yavaşla İşareti

Herhangi bir sapağa gelindiğinde, trafik işareti görüldüğünde veya yayaya yaklaştığınızda yavaşlamanız gerekir. En öndeki kişi bu olayları fark edecek ilk kişi olduğundan ilk yavaşlaması gereken kişi de odur. Öndeki sürücü avuç içiyle yeri göstermelidir. Resimde nasıl bir pozisyonda tutacağınız gösteriliyor.

 Yavaşla İşareti
Yavaşla İşareti
Büyük boyut için tıkla!

Tehlikeli Bir Nesneden Korunma

Park halinde olan bir araba bisikletçi için önemli bir tehlike potansiyeli taşır. Araba içindeki sürücü dikiz aynalara bakmadan kapısını açabilir ve ummadığınız anda kendinizi başka bir yerde bulabilirsiniz. Bu yüzden her zaman tetikte olunması gereken bir durumdur. Özellikle anakent şehirlerde karşılaşacağımız bu durumda liderin yapması gereken şey tehlikenin bulunduğu taraftaki kolunu sırt kısmına değdirmesidir. Bu işaret tehlikenin olmadığı yöne doğru dönmeyi gösterir.

 Sağ Tarafın Tehlikeli Olduğunu Gösterme
Sağ Tarafın Tehlikeli Olduğunu Gösterme
Büyük boyut için tıkla!

Geçiş İzinleri İçin İşaret

Arkanızdaki sürücünün sizi geçmesini istiyorsanız, sürüş halindeyken arkadaki arkadaşınıza işaret göstermelisiniz. Arkadaki kişiye öne geçiş izni vermek istiyorsanız, güvenli yolu dirseğinizi sadece dışarı doğru açarak göstermeniz yeterlidir. Böylece arkadaşınız sizin ona sunduğunuz güvenli yolu kullanıp önünüze geçebilir.

 Sağdan Geçiş İzni Verme
Sağdan Geçiş İzni Verme
Büyük boyut için tıkla!

Dur İşareti

Bu işaret kısa zaman içerisinde tamamen duracağınızı anlatır; fakat bu işareti gösterdikten hemen sonra durmamalısınız! Bütün grubun bu işareti görmesini beklemelisiniz. Aksi taktirde zincirleme kazalar meydana gelebilir.

 Dur İşareti
Dur İşareti
Büyük boyut için tıkla!

Dönüş İşaretleri

Dönmek istediğiniz yön hangisiyse o yöne doğru kolunuzu 90 derecelik açıyla açmalısınız. Bazı bisikletçiler bu işareti dur işaretiyle karıştırabiliyor ve yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebiliyor.

 Sağa Dönüş İşareti
Sağa Dönüş İşareti
Büyük boyut için tıkla!

Sesli İletişim

Grup halinde bisiklet sürerken el işaretlerinden başka bazen sesli iletişim de çok kullanışlı olabiliyor; fakat sesli iletişimi kullanmadan önce ortamın gürültü düzeyinin çok olmamasına özen göstermelisiniz.

Örneğin herhangi bir sapağa geldiğinizde, sapak güvenliyse ‘Temiz!’ deyip grubu yönlendirebilirsiniz. Eğer bisikletinizi aniden durdurmak zorunda kalırsanız, el hareketleri size zaman kaybettirecektir, bunun için sesli bir şekilde ‘Duruyorum!’ diyebilirsiniz. Arkadan araba geliyorsa arkadaki sürücü ‘Arkada Araba!’ diye grubu uyarabilir, eğer araba önden geliyorsa öndeki kişi ‘Önde Araba!’ diye gruba seslenebilir. Bu durumda araç yavaşlıyorsa geçilebilir ya da araç grubun geçtiği şeridi kullanmak zorunda sesli uyarı buna işaret eder. Burada belirttiğimiz sesli iletişim evrensel değildir. Kelimeleri istediğiniz gibi grup içerisinde belirleyebilirsiniz.

 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 19793 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015