Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2020  
Fuentes Davası: Pandoranın Kutusu
Operacion Puerto, Fuentes ve Ötesi

Fuentes Davası: Pandoranın Kutusu

Yazar: Cuneyt Kazokoglu
30.1.2013

28 Ocak Pazartesi profesyonel sporda doping açısından son derece ilginç ve heyecanlı bir sürecin başlangıcı. Pazartesi günü, Mayıs 2006’da ortaya çıkarılan İspanyol doping ağının baş aktörü Dr. Eufemiano Fuentes, Madrid’de yargılanmaya başladı. Böylece Operacion Puerto adı ile Şubat 2006’da İspanyol jandarması Guardia Civil tarafından başlatılan soruşturma da neredeyse 7 yıl süren bir gel-git sürecinden sonra nihai olarak yargıda.

Davada Kimler Yargılanıyor?

Yargıç karşısına sadece Eufemiano Fuentes çıkmıyor. 23 Mayıs 2006’da onunla beraber tutuklanan, bisiklet takımları Liberty Seguros ve Kelme’nin yöneticileri Manolo Saiz ile Vicente Belda ve laboratuvar şefi Jose Ignacio Labarta ile kızkardeşi Yolanda Fuentes de sanıklar arasındalar. O zaman bu grupla tutuklanan iki önemli sanık ise yoklar: Ekibin kuryesi olduğu iddia edilen Alberto Leon, Ocak 2011’de intihar etti. Fuentes’in ortağı doktor Jose Merino ise alzheimer nedeniyle ifade verebilecek durumda değil.

Fuentes, Labarta, Belda, Saiz, Yolanda Fuentes
Fuentes, Labarta, Belda, Saiz, Yolanda Fuentes
Büyük boyut için tıkla!

Operacion Puerto - Kronoloji

Mayıs 2006

Şubat 2006’dan beri devam eden operasyon sonucunda Madrid’de bulunan yasadışı kan bankasının izi Madrid ve Saragossa’da beş kişinin tutuklanması ile sonuçlandı: doktorlar Eufemiano Fuentes, Jose Luis Merino Batres, Liberty Seguros takımının yöneticisi Manolo Saiz, Comunidad Valencia takımının yöneticisi Ignacio Labarta ile eski dağ bisikletçisi ve muhtemelen şebekenin kuryesi Alberto Leon.

Guardia Civil Madrid’deki evde 135 torba kan, 71 torba kan plazması, değişik doping malzemeleri, Saiz’in üzerinde 42 bin avro, 38 bin İsviçre frangı ele geçirdi.

Haziran 2006

Manolo Saiz bisiklet sporundan tamamen çıktı. Comunidad Valencia takımı Fransa Turu’ndan ihraç edildi, onun yerine Astana-Wurth Tur’a dahil oldu.

İspanyol El Pais gazetesi 58 profesyonel bisikletçinin isminin ele geçirildiğini yazdı

Jan Ullrich ve Oscar Sevilla T-Mobile takımından atıldılar. Aralarında Ivan Basso’nun da olduğu 9 isim Fransa Turu’ndan ihraç edildiler.

Ekim 2006

Madrid savcılığı Operacion Puerto sırasında elde edilen bilgilerin müdahil bisikletcilerin federasyonları tarafından soruşturma tamamen sonuçlanmadan kullanılmasını yasakladı.

İspanyol Bisiklet Federasyonu’nun disiplin komisyonu haklarında soruşturma olan 28 İspanyol bisikletçi hakkındaki soruşturmayı rafa kaldırdı.

Kasım 2006

Ivan Basso Lance Armstrong’un takımı Discovery Channel’a imza attı.

İspanyol ElMundo gazetesi ele geçirilen 90 kan torbasının 8'inde EPO izlerine rastlandığını yazdı.

İspanya, 21 Kasım’da resmi gazetede yayınlanarak, operasyonun başlamasından neredeyse 10 ay sonra ilk defa bir anti-doping kanunu çıkardı.

Aralık 2006

Fransız LeMonde gazetesi büyük bir bomba patlatarak aralarında Real Madrid ve FC Barcelona’nın da bulunduğu 4 İspanyol futbol kulübünün Dr. Eufemiano Fuentes ile çalıştığını dair belgelere ulaştıklarını, bu belgelerin Operacion Puerto kapsamında İspanyol jandarmasının bisikletçilere dair bulduğu belgelerle benzer olduğunu yazdı.

Şubat 2007

Jan Ullrich bir basın toplantısı düzenledi ve kariyerini sonlandırdığını açıkladı.

Mart 2007

İspanyol asayiş birimleri Operacion Puerto’yu sonlandırdılar.

Şubat 2008

Operacion Puerto dosyası tekrar açıldı…

Ekim 2008

…fakat yargıç Antonio Serrano bir sonuca ulaşmadan davayı kapadı.

Ocak 2009

Beşinci Madrid Bölge Mahkemesi başkanı Arturo Beltran dava dosyasını gene açtı.

Şubat-Mayıs 2009

İtalyan Milli Olimpiyat Komitesi Alejandro Valverde’yi İtalya’da 2 yıl spordan men etti. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi bir yıl sonra cezayı bütün dünyada geçerli hale getirdi.

Nisan 2010

İspanyol polisi “Operacion Galgo” adı altında ve atletizmde doping odaklı bir operasyon yaptı. Dr. Fuentes ve kızkardeşi Yolanda bu operasyon kapsamında tutuklandılar.

Ocak 2011

Operacion Puerto’da tutuklanan ve kurye olduğundan şüphelenilen dağ bisikletçisi Alberto Leon intihar etti.

Mart 2011

Eufemiano Fuentes, Yolanda Fuentes, José Luis Merino Batres, Manuel Saiz ve José Ignacio Labarta’ya dava açıldı.

28 Ocak 2013

Dava başladı…

Kan torbası
Kan torbası
Büyük boyut için tıkla!

İspanya’nın Dopingle İmtihanı

Bütün Operacion Puerto sorununun en önemli unsurlarından biri İspanya’nın doping konusundaki laçkalığı denebilir. Dava, doping üzerine değil, Fuentes’in “halk sağlığını tehdit edip etmediği” hakkında.

Bu saçma durumun nedeni ise Operacion Puerto başladığı esnada İspanya’da bir anti-doping yasasının olmaması. Ancak bu operasyon üzerine ve Uluslararası Anti-Doping ajansı WADA’nın baskısı ile 22 Kasım 2006 tarihli 279 sayılı İspanyol Resmi Gazetesi’nde Kral Juan Carlos imzalı “Sporda Sağlığı Koruma ve Dopingle Mücadele” adı altında bir kanun çıkarıldı.

İspanyol bir anti-doping yasası
İspanyol bir anti-doping yasası
Büyük boyut için tıkla!

Bu nedenle halihazırda görülen davanın da ana konusu aslında kan torbalarının hijyenik taşınıp taşınmadığı, kan transfüzyonlarının neden steril ortamlarda değil de otel odalarında yapıldığı gibi konular. Doping konusunda tanık dinlenmeler vs. ancak olayın “yan etkileri”. Fuentes’in davanın ilk günlerinde verdiği ifadeler de amiyane tabirle sade suya tirit ifadeler: tek bir EPO paketine sahipti, o da kanser olan kızı içindi, diğer EPO dolu bavullar kendisine değil, 2011’de intihar eden Alberto Leon’a aitti; hastalarının sağlığını korumak ve müsabakalarda düşen hematokrit değerlerini normal seviyeye yükseltmek için kan transfüzyonu yaptı, alınan ve tekrar enjekte edilen kanı çok dikkatli muhafaza etti vs. vs.

Bu laçkalık soruşturmanın defalarca durdurulup sekteye uğratılmasında veya yargıçların davayı yönlendirmesinde de kendini gösteriyor. Operacion Puerto Şubat 2006’da başladıktan sonra aramalar sadece Fuentes’in Madrid’deki bürolarında yapılıyor. Halbuki, Fuentes’in asıl merkezi Kanarya Adaları’ndan Las Palmas.

Ya da Nisan 2010’da düzenlenen Operacion Galgo’nun davasında bir yargıcın gizli dinleme tekniklerini geçersiz sayıp çok sayıda kanıtı kullanılamaz hale getirmesine benzer bir olaya şimdi de tanık oluyoruz: Fuentes davasının daha ikinci gününde yargıç Julia Patricia Santamaría Fuentes’in bilgisayarındaki belgeleri, özel hayatın gizliliği hakkı bahanesiyle kanıt listesinden çıkardı. Keza WADA’nın kan torbalarına erişim talebi de gene yargıç tarafından (şimdilik) reddedildi. Aynı şekilde ifadesinin ikinci gününde İtalyan olimpiyat komitesinin avukatı Ignacio Arroyo Fuentes’e müşterilerinin isimlerinin sorulmasını talep edince davanın yargıcı bu talebi reddetti. Fuentes lafı kendisi İspanyol Atletizm Federasyonu’na getirdiği, "bana notlarımı gösterirseniz bugün bile isimleri söyleyebilirim" dediği zaman dahi yargıç konuyu deşmedi.

Neden Sadece Bisiklet?

Bütün bu davanın en önemli sorularından biri bu. Bu kadar ana ve dolaylı kanıt varken ortada neden bisiklet bu derece vitrinde? Bunun asıl nedeni Lance Armstrong ve onun ivmesi ile bisiklet sporunda dopingin vitrine çıkmış olması değil sadece.

Operacion Puerto ve Fuentes öncelikle bisiklet sporu ile özdeşleştirilen isimler. Mayıs 2006’da skandal patladığında ilk olarak ortaya çıkan isimler bisikletçilerindi. Bunun nedeni de Fransa Turu’na birkaç ay kala Tur’un itibarı için endişelenen Fransız hükümeti ve Tur organizatörü ASO’nun, bisikletçilerin ismini İspanyol jandarmasından talep etmesi oldu. Bu nedenle İspanyol jandarmasının soruşturma raporunda sadece bisikletçilerin isimleri (ya da kısaltmaları) geçiyordu (bkz. Operacion Puerto Guardia Civil Memo). Sonuç itibariyle bugüne kadar Fuentes’in İspanyol jandarması tarafından ele geçirilen listelerde gözüken 200’ü aşkın “müşteri”si içinde kesin olarak isimleri belirlenen sadece 58 bisikletçi, ceza alan 5 kişi ise gene bisikletçiler Jan Ullrich, Ivan Basso, Joerg Jaksche, Michele Scarponi ve Alejandro Valverde oldular. Bu nedenle kabak bisiklet sporunun başına patladı.

Aşağıdaki el yazması faks mesajı Operacion Puerto sırasında ele geçirilen, Liberty’e çekilmiş ve Fuentes’in “müşterileri”nin bir listesini gösteriyor. Hemen arkasından 2005 Liberty Seguros takımının kadrosunu verelim: Roberto Heras, Marcos Antonio Serrano, Joseba Beloki, Angel Vicioso, Joerg Jaksche, Allan Davis, Luis Leon Sanches, Alberto Contador.

Fuentes
Fuentes'in çektiği faks
Büyük boyut için tıkla!

Bütün hadise, ilk bakışta Fuentes’in merkezinde olduğu doping ağı bisikletçilere hizmet eden bir oluşum gibi görünüyor ve bu haliyle geçtiğimiz haftalarda Lance Armstrong’un Oprah Winfrey’e yaptığı itiraf ile teatral zirvesine ulaşmış olan bisiklette doping zincirinin bir başka halkası gibi duruyor. Fakat kazın ayağı öyle değil.

Real Madrid, FC Barcelona ve Diğerleri

Aralık 2006’da Fransız LeMonde gazetesinin spor müdürü Stephane Mandard, Fuentes ile bir röportaj yaptı. Röportajda Fuentes müşterileri arasında sadece bisikletçilerin değil, “atletlerin, tenisçilerin, futbolcuların, hentbolcuların, boksörlerin…” de olduğunu ilk defa açıkladı. Doktor-hasta mahremiyetini bahane göstererek isim vermedi, fakat LeMonde, İspanyol jandarmasının elinde bulunan belgelere ulaşarak daha da önemli bir noktayı ortaya çıkardı: Fuentes’in müşterileri arasında Real Madrid ile FC Barcelona başta olmak üzere İspanyol futbol kulüpleri de vardı ve bu kulüplere Fuentes, aynı bisikletçiler için olduğu gibi programlar hazırlamıştı. Fuentes, Mandard’ın “hiç Real Madrid ve FC Barcelona ile çalıştınız mı?” sorusuna ise şöyle cevap veriyordu: “Buna cevap veremem. Ölümle tehdit edildim. Bazı şeyleri söylersem benim veya ailemin ciddi tehlikeyle yüz yüze geleceği söylendi. Üç kez tehdit edildim. Dördüncüye mahal veremem.”

Fuentes
Fuentes'in Liberty Seguros için hazırladığı plan
Büyük boyut için tıkla!

Fuentes Salı günü mahkemede başlayan ifadesinde müşterilerinin bisiklet dışındaki sporlardan da geldiğini, tenisçiler, futbolcular ve boksörlerle de çalıştığını bir kere daha, yargıç karşısında teyit etti, ama üç bisikletçi (Roberto Heras, Unai Osa ve Santiago Botero) dışında isim vermedi. Bugüne kadar da Fuentes’in müşterileri arasında bisikletçiler dışında kimlerin olduğu hiçbir şekilde resmen açıklanmadı. Fakat hem Fuentes’in kendisi futbolcularla “çalıştığı” için gurur duyuyordu, hem de Fuentes’in bisikletçi müşterileri bu durumdan haberdarlardı. Durumun ciddiyetini Fuentes’in 13 Aralık 2010 tarihli İspanyol spor gazetesi Marca’ya verdiği demeç özetliyor: “konuşursam İspanya futbol takımı Dünya ve Avrupa Kupaları’nı kaybeder”.

UCI başkanı Pat McQuaid 2006'da skandalın bisiklet odaklı çıkmasından sonra İspanyol spor bakanı Jaime Lissavetzky ve İspanyol makamları ile görüştü. İspanyol tarafı, McQuaid’e davada söz konusu olan 200 sporcunun hepsinin bisikletçi olmadıklarını, aralarında futbolcular, atletler, tenisçiler ve yüzücüler de olduğunu söylediler.

Bisiklet Dışındaki Sporlar ve LeMonde

7-8 Aralık 2006’da LeMonde gazetesi spor müdürü Stephane Mandard’ın Fuentes ile yaptığı röportaj ve ulaştığı dokümanları anlattığı ve aşağıda Türkçe tercümelerini okuyacağınız yazıları nedeniyle Real Madrid ve FC Barcelona LeMonde gazetesine dava açtılar. Fakat dava İspanya’da açıldı, İspanyol yargıçlar kulüpler lehine karar verdiler. LeMonde önce €300.000, temyizden sonra da €15.000 ödemeye mahkum edildi. Fakat Mandard, kendilerine davada kanıtlarını gösterme fırsatı bile verilmediğinden şikayet etti ve davayı daha yüksek mercilerde (AIHM) takip edeceklerini açıkladı.

LeMonde, 7 Aralık 2006: Real Madrid ve Barça, doktor Fuentes ilişkisi

Belgeler Avrupa’nın iki büyük futbol kulübünü Doktor Fuentes’in hizmetlerinden yararlanmış olma ithamıyla karşı karşıya bırakıyor.

İspanyol yargısının büyük bir kan dopingi çetesinin arkasında olduğundan şüphelendiği Doktor Eufemiano Fuentes’in müşterileri, aralarında Jan Ullrich, Ivan Basso ve 56 sporcunun daha olduğu bisiklet camiasıyla sınırlı değil. FC Barcelona (kadrosunda Ronaldinho, Samuel Eto’o, Deco gibi oyuncular bulunduruyordu) ve Real Madrid (Zinedine Zidane, Roberto Carlos, David Beckham, Raul…) futbol kulüpleri de Kanarya Adaları vatandaşı doktorun hizmetlerine başvurmuş.

Le Monde bir takım gizli belgelere erişti: Doktor Fuentes’in el yazısıyla bir A4 kağıda yazılmış söz konusu iki kulüp için hazırlık planları. 2005-2006 sezonunu programı Barça’nın asıl hedefi (Şampiyonlar Ligi, ki Mayıs’ta Katalanlar tarafından kazanıldı) ve oyuncularının uluslararası performansına (Dünya Kupası) cevap verecek şekilde hazırlanmış. Yukarı ve aşağı yönlere çizilmiş oklar yoğun rekabet dönemlerini ve fiziksel testleri temsil ediyor.

Notlarda, bu turnuvalar ve İspanyol ligi takvimine (bir önceki sezonda Barcelona tarafından kazanılmıştı) uyacak şekilde, hazırlık ve dinlenme dönemlerine tekabül eden yerlere bazı işaretler (bir yuvarlak ve IG) konmuş. Bu kodlar, Doktor Fuentes’in Liberty Seguros takımı bisikletçileri için yaptığı planlarda yer alan ve İspanyol jandarması Guarda Civil tarafından Puerto Operasyonu kapsamında ele geçirilen notlardaki işaretlerle aynı.

Soruşturma raporunda, jandarma bu işaretlerin iki doping maddesini gizlemek adına kullanılan kodlar olduğunu belirtiyorlar: Yuvarlak işareti anabolik steroidleri ve IG sembolü büyüme hormonunun tespit edilemesi zor bir prekürsörü olan IGF-1’i (Insulin Growth Factor) temsil ediyor. [bkz. yanda Liberty Seguros için hazırlanan plan].

Futbol takımlarının programlarında başka semboller de mevcut ve istisnasız bir şekilde bütün takıma aynı program uygulanıyor: Yuvarlak içine alınmış “e” kan alımına ya da önceden alınmış kanın geri verilmesine, yuvarlak içinde nokta ise eritropoietin (EPO) uygulanmasına tekabül ediyor. Bilgilerimize göre oyuncular yaralanma ve bitkinlik durumlarında ayrıca kişisel muamele görüyor.

Le Monde’un ulaştığı ve Guardia Civil tarafından el konulmamış bu belgeler, FC Barcelona ve Real Madrid kadar Betis Sevilla ve FV Valencia’yı de ilgilendiriyor.

Puerto Operasyonu’nda görevli memurlar Doktor Fuentes’in yalnızca Madrid’deki evinde arama yaptılar. Doktorun asıl ikamet yeri olan Kanarya Adaları’nda başka belgeler için arama yapılmadı. Ayrıca, 23 Mayıs’ta doktor yakalandığında, hasta raporlarının çok küçük bir kısmı bulunabilmişti.

Eufemiano Fuentes FC Barcelona ve Real Madrid’in tıbbi ekiplerinde resmi olarak yer almıyor. Kulüpler ve doktor arasında hiçbir yazılı kontrat yapılmamış. Doktor talimatlarını takım doktoru aracılığıyla iletmiş ve bazı oyuncuların muayene etmiş. 2004’te açıklamalarıyla Guardia Civil’i yönlendiren eski bisiklet yarışçısı Jesus Manzano, doktorun muayenehanesinde ismini vermek istemediği Madridli bir oyuncu ile karşılaştığını doğruluyor.

Ayrıca FC Barcelona iki defa Eufemiano Fuentes’i görevlendirmek istemiş. İlk defa 1996’da, doktor 1995-1996 sezonunda ikinci lig takımı Elche ile çalıştıktan sonra. Eufemiano Fuentes o zaman tam zamanlı olarak bisiklet takımı Kelme ile çalışmayı seçmiş. Barça’nın ikinci teklifi, İspanyol basınının yazdığına göre 2002 yılının sonlarında. Doktorun ailesini bahane ederek teklifi geri çevirdiği yazılıyor.

Pek çok olay futbol dünyasını dopingle ilintilendiriyor: Örneğin 1994-1998 yılları arasında Juventus’da kulüp doktorunun kan transfüzyonu ve EPO kullandırttığına dair dava. “Sporda hile ve EPO kullanımı” nedeniyle mahkum olan doktor Riccardo Agricola 14 Aralık 2005’te temyizde beraat etmişti. Daha ünlü bir olayda, 2003 yılında rock şarkıcısı Johnny Hallyday Canal+ kameralarına [genç görüntüsünün sırrının İsviçre’de kan transfüzyonu alması olduğunu açıklamış, tavsiyenin de Zinedine Zidane’dan geldiğini söylemiş,] Zidane’ın senede iki defa İsviçre’de bir klinikte oksijenle zenginleştirilmiş kan almaya gittiğini teyit etmişti.

228 doping testinin yapıldığı [2006] dünya kupası esnasında FIFA hiç kan testi yapmadı.

Kan torbası
Kan torbası
Büyük boyut için tıkla!

LeMonde, 7 Aralık 2006: Doping ağının organizatörü olduğu iddia edilen Dr Eufemiano Fuentes müşterileri arasında atletlerin, tenisçilerin, futbolcuların olduğunu ve üç defa ölümle tehdit edildiğini söylüyor.

Stephane Mandard: Operacion Puerto’nun Mayıs ayında kamuyla paylaşılan kısımlarında yalnızca bisikletçilerin isimleri yer alıyor. Bu müşterileriniz arasında bisikletçiler dışında sporcu olmadığı manasına mı geliyor?

Eufemiano Fuentes: Guardia Civil tarafından verilen listede daha önce hiç görmediğim koşucuların isimleri var. Fakat yardım ettiğim bazı bisikletçilerin isimleri yok, neden bilmiyorum. Fakat başka spor dallarından müşterilerim de oldu: atletler, tenisçiler, futbolcular, hentbolcular, boksörler…

SM: Guardia Civil’in raporu neden futbolculardan bahsetmiyor?

EF: Bunu raporu hazırlayanlara sormalıyız. Bazı sporların diğerlerinden daha savunmasız olduğunu düşünüyorum. Bazı spor dallarının üzerine gidilemiyor çünkü kendilerini savunmak için çok güçlü hukuki araçlara sahipler. Bugün sporun başındakiler makamlarından olabilirler.

SM: Hangi futbol kulüpleri ile çalıştınız?

EF: İspanya birinci ve ikinci lig takımlarıyla çalıştım. Aynı anda birçok kulüple işbirliği içerisindeydim, futbolcularla birebir çalıştığım zamanlar da oldu, bildiklerimi takım doktorlarına aktararak çalıştığım zamanlar da. 2002’de Las Palmas takımı birinci ligde oynarken, bir yıl takım doktoru olarak görev yaptım. Bu gazetelerde yer almıştı.

SM:Sadece İspanyol kulüplerle mi çalıştınız?

EF: Bir İtalyan kulübünden de teklif aldım ama reddettim.

SM: Hangisi?

EF: Buna cevap veremem. Yargıca da söylediğim üzere, doktor-hasta gizliliği adına hastalarımın kimliklerini deşifre etmem söz konusu değildir. Sporcuların beni güvenilir bulmalarının sebebi profesyonelce bağlı kaldığım bu ilkedir.

SM: Hiç Real Madrid ve FC Barcelona ile çalıştınız mı?

EF: Tekrar ediyorum, cevap veremem. Ölümle tehdit edildim. Bazı şeyleri söylersem benim veya ailemin ciddi tehlikeyle yüz yüze geleceği söylendi. Üç kez tehdit edildim. Dördüncüye mahal veremem.

SM: Ama FC Barcelona’dan iki defa teklif aldınız?

EF: İkincisi hakkında konuşmak istemiyorum. Birincisi 1996’daydı.

SM: Katalan kulüp sizden ne istiyordu?

EF: Bütün sporcuların istediklerini: takip, kontrol, performansı had safhaya çıkarmak için tıbbi destek, sakatlıkları önlemek ve yorgunluğu geciktirme. Bu da bir antrenman ve beslenme planını, bazı kural ve yöntemlerin uygulanmasını ve tabii ki kapsamlı tıbbi tetkiklerin ve biyolojik analizlerin yapılmasını ve gerektiğinde anomali ve patolojiler için tedaviler uygulanmasını gerektiriyor.

SM: Ülkenizin yargısı sizi bir kan dopingi ağı kurmakla ve “halk sağlığını tehditle” itham ediyor?

EF: Kamu sağlığını tehdit edecek herhangi bir şey yapmadım. Aynı anda, doping ile ilgili ve medyatik diyebileceğim bir dava ile yargılanıyorum. Yirmi dokuz yıllık meslek yaşamımda hiçbir hastamın en küçük bir sağlık problemine dahi sebebiyet vermedim. Kendimi, benden destek isteyen sporcuları korumaya adadım.

Profesyonel spor sağlık için zararlı. Doktora tezimde bisiklet yarışlarında ortaya çıkan kas zedelenmelerinin aşamalarını ölçtüm. Sporcuların sağlığını tehdit eden şey, ağır programlar ve büyük müsabakaları tertip eden organizatörlerin şov adına çizdiği parkurlardır.

Profesyonel spor, dünya üzerinde performansı yükseltmek için profesyonel yardım almanın hoş karşılanmadığı tek alandır. Eğer bir sporcu, sporunu icra ederken sağlığını tehlikeye atıyorsa buna bir doktor olarak öncelikle ben müdahale ederim. Sporcuyu korumak için kullanılacak ilacın doping maddeleri listesinde yer alması ikincil bir kaygıdır.

SM: Doping maddelerini tedavi amaçlı kullanmayı mı savunuyorsunuz?

EF: Öyle de denebilir. Doktorların tedavide kullanılacak ilaçların doping maddesi olup olmadığından bağımsız bir şekilde karar alabilme yetkisi ve özgürlüğüne sahip olmaları gerekiyor.

SM: Buna müşterileriniz olan bazı bisikletçilerle ilintilendirilen kan numunelerinde bulunan eritropoietin (EPO) da dahil mi?

EF: Örneğin, bisiklet dalında, sporcuların sağlığını korumak amacıyla konmuş ve üzerine çıkılmasının yasak olduğu bir hematokrit (%50) üst sınırı var, bunun üzerinde yarışmak yasak. Fakat bir alt sınır belirlenmemiş durumda. Oysa ki Fransa Turu’na %31 hematokrit seviyesiyle katılmaktansa %52 hematokrit seviyesiyle katılmak çok daha sağlıklı. Bir sporcunun %31 hematokrit oranıyla Alpler’le mücadele etmesine göz yummak, sporcunun hayatına mal olabilir.

SM: Ama örneğin Marco Pantani ve Jose Maria Jimenez gibi bazı atletler ilaç bağımlılıkları nedeniyle öldüler?

EF: Bu örneklerin, ölümlerin kesin olarak dopinge bağlı olduğu sonucuna varmamızı sağlayacak sayıda olduğuna inanmıyorum. İlaç öldürebilir, tedavi değil. Eğer güvenilir ellerdeyse ilaç öldürmez. Bir doping ilacının bir doktor tarafından kullanılması ile acemi biri, bir antrenör ya da sporcunun kendisi tarafından kullanılması aynı şey değil. Ben dopingi bir maddenin ya da ilacın yeterli bilgiye, tecrübeye ve yetiye sahip olmayan biri tarafından yanlış kullanılması olarak görüyorum.

SM: İspanyol Atletizm Federasyonu ile 1980’lerde çalışmaya başladınız. Sizi doping konusunda ün yapmış Doğu Avrupa ülkelerine gönderdikleri doğru mu?

EF: Doğru. Federasyon beni eğitim için değişik ülkelere yolladı. İspanyol sporcuların performanslarını en iyi seviyelere çekebilmek amacıyla iyi bir bilgi donanımına sahip olmamı istiyorlardı.

LeMonde, 8 Aralık 2006: Doping: Bisikletten sonra futbol

LeMonde aralarında Real Madrid ve Barcelona’nın da bulunduğu dört İspanyol futbol kulübünün 2005-2006 sezonu için hazırlık planlarına ulaştı. Planlar, ortaya çıkmasıyla Haziran ayı başında Fransa Turu favorilerinin yarıştan atılmalarına yol açan kan dopingi ağının organizatörü olduğu iddia edilen Dr. Eufemiano Fuentes tarafından yazılmışlar. Bu belgeler İspanyol jandarmasinin bisikletçileri soruşturması sırasında ortaya çıkanlara benziyorlar ve kısaltmalar ile kodlarla doping ürünleri kullanımını tavsiye ediyorlar. Takımdaki bütün oyuncular için yazılmış olan bu planlar özel bir isime yönelik değiller.

Öte yandan Dr Fuentes müşterileri arasında sadece bisikeltçilerin değil, atletlerin, tenisçilerin, futbolcuların, hentbolcuların, boksörlerin… olduğunu da söyledi. Dünya şampiyonu Fransız boksör Souleymane Mbaye de İspanyol yargısının dosyasına dahil.

Real Madrid ve FC Barcelona ile olan ilişkisi konusunda Dr. Fuentes cevap vermek istemiyor: “Ölümle tehdit edildim. Bazı şeyleri söylersem benim ve ailemin ciddi problemlerle karşılaşacağını söylediler. Üç defa tehdit edildim, dördüncü defa olmayacak”.

Fuentes dava girişinde
Fuentes dava girişinde
Büyük boyut için tıkla!

Dava Ne Getirecek?

Davanın ana hatları, yasal çerçevesi, dayandığı bir dopingle mücadele kanunu olmaması hukuki manada ortaya bir şey çıkmayacağını şimdiden gösteriyor. Çok çok bir para cezası, sporcu kariyerinde (400m engelli koşu) başarılı olamayan, tıp okuyup jinekolog olan ve sonra spor doktorluğuna yönelen, aynı Michele Ferrari gibi EPO’nun babası sayılan Dr. Francesco Conconi’nin “öğrencilerinden” olan Fuentes’in başına gelebilecek en kötü şey.

Fuentes’in listesindeki diğer isimlerin açıklanması ihtimalinin ne kadar düşük olduğunu davanın ilk günlerindeki seyir de gösteriyor. Fuentes’in kendisi razı gözükse, davaya müdahil olan kurumlar sorsa dahi yargıç herhangi bir isim açıklamasını “dava konusu değil” gerekçesiyle önleyebiliyor.

Yargıç tarafından engellenen İtalyan Olimpiyat Komitesi'nin avukatı Arroyo en yüksek İspanyol mahkemesine verilmek üzere yeni bir dava başvurusu hazırlıyor. 7 Şubat'a kadar verilmesi gereken dava başvurusu kabul edilirse halihazırda görülen dava dişe dokunur bir sonuç çıkarmasa bile yeni bir dava ile konu tekrar mahkemeye gelebilecek. Ama şimdilik araştırmacı gazetecilik dışında yeniden kaynamaya başlayan bu kazandan yeni isimler duyma şansımız pek yok gibi.

Fakat asıl önemli olan, davanın yarattığı dalga olacak. İspanya’nın “altın nesli”nin tepesinde bir soru işareti var artık. Bütün bu olaylar sadece bisiklet sporu odaklı değiller. İspanyol futbolcular, tenisçiler, atletler… Hepsi bu sistemde çalışıyorlar. WADA, davanın bisiklet ötesi boyutunun en yakın takipçisi. Ve spor dünyası, bisiklet sporunun öncülüğünü yaptığı “biyolojik pasaport” gibi yöntemlerin önemini idrak ediyor. Bu yöntemleri kullanan ve kullanmayan sporlar tartışmalara konu oluyorlar. Velhasıl davanın en büyük getirisi, dopingin sadece bisiklet sporuna ait bir sorun olmadığının altının çizilmesi olacak.

Pandoranın Kutusu

Fuentes’in 1988’de 400m engelli koşuda İspanyol rekorunu kırmış, sonra anabolika kullandığı tespit edilen karısı Cristina Perez, Las Palmas’ta yayınlanan La Provincia gazetesine 16 Kasım 2008’de verdiği röportajda bildikleri için “pandoranın kutusu, birgün açılırsa sporu bitirebilir” ifadesini kullanmıştı.

Eufemiano Fuentes, 1992 Barcelona olimpiyat oyunlarında, İspanyol takımının doktoruydu. İspanya oyunlarda, 13’u altın toplam 22 madalya ile tarihinin en başarılı sonucuna ulaştı.

Perez, La Provincia’ya “1992’de Barcelona Olimpiyatı’nda ne olduğunu biliyorum" demişti, "gururla soyleyebilirim ki pek çok Olimpiyat madalyası kocam sayesinde kazanıldı”.

Fuentes ve Perez
Fuentes ve Perez
Büyük boyut için tıkla!

Not: Bu yazının daha kısa bir versiyonu, BBC Türkçe'de yayınlanmıştır. 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6802 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015