Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Şubat . 2020  
Pelotonda Yaş İstatistikleri
Yaş ve Tur Performansı İlişkisi

Pelotonda Yaş İstatistikleri

Yazar: Buyruk Alparslan
3.2.2013

Bütün spor branşlarında sporcuların yaşları sürekli gündemdedir. Bu ülkemizin 1 numaralı sporu olan futbolda da böyledir, basketbolda, teniste, yüzmede, jimnastikte, atletizmde ve haliyle bisiklette de bu şekildedir.

Sporcuların yaşı biraz gençse, omuzlarına sorumluluk yüklendiğinde tecrübesiz oldukları ve bu baskıyı kaldıramayacakları; yaşlı ise de artık eskisi gibi performans gösteremedikleri ve kariyerlerinin zirvelerini geride bıraktıkları söylenir.

Genç/yaşlı kavramı da spordan spora değişiklik gösterir haliyle. Jimnastik, yüzme gibi sporlarda 16, 17, 18 yaşlarında önemli başarılar elde edilebiliyorken, bisiklette bu alt limit oldukça yukarıdadır. Sagan, Pinot, Quintana gibi 22 yaşında bisikletçilerin büyük turlarda başarılar elde ettiğine bu sene şahit olduk. Ama aslında 22 bile bisiklet için (özellikle yol yarışları için) oldukça genç bir yaş. Zaten etaplı yarışlardaki en iyi genç bisikletçi ödülünün 25 yaşının altındaki bisikletçilere verilmesinin nedeni de bu.

Biraz da üst limite değinelim. Futbolda, teniste sporcular 30 yaşını geçti mi, “Ne zaman emekli olmayı düşünüyorsun?” soruları başlar ve sporcular gerçekten emekli olana kadar bu soruyla muhatap olma durumunda kalırlar. Bisiklette ise alt limitte olduğu gibi, üst limit de yukarıdadır. Bugün Jens Voigt ve Chris Horner’ın 41 yaşında WorldTour’da yarıştığını görebiliyoruz.

Giro (İtalya Turu), Tour (Fransa Turu) ve Vuelta (İspanya Turu)

Peki 3 büyük turdaki yarışan bisikletçiler kaç yaşında? 3 büyük özelinde bakmak önemli çünkü bisiklet dünyasının en önemli yarışları bunlar ve takımlar en güvendikleri isimleri gönderiyorlar. Aksi takdirde takımların kadrolarındaki bütün bisikletçilere baksak, bu bize sporun en üst seviyesindeki sporcular anlamında gerçekçi bir sonuç vermemiş olur. (Aslında WorldTour’da yarışan bütün bisikletçileri de analiz edeceğiz ama başka bir yazımızda.)

Velofacts, 1998’den itibaren 3 büyük turda yarışan bisikletçileri teker teker incelemiş, gelin biz de bir göz atalım:

Büyük boyut için tıkla!

Not: Bisikletçilerin yaşları büyük turların ilk günündeki yaşları baz alınmıştır. Yaşlar hesaplanırken küsuratlarıyla hesaplanmış ve yıl bazında yuvarlama (bir alt veya bir üst yaşa tamamlama) yapılmamıştır.

Çıkarımlar:

 • Tour de France, istisnasız her sene en yaşlı pelotona sahip. Peloton 50, 60 bisikletçiden oluşsa o zaman belki bazı seneleri istisna olarak düşünebilirdik. Ama büyük turlarda 200 civarı bisikletçinin yarıştığını düşünürsek, son 13 senenin tamamında Tour’un pelotonunun daha yaşlı olması bir tesadüf olamaz. Bunun muhtemel sebebi de takımların Tour’a en iyi kadrolarını göndermek istemeleri ve 3 haftalık maratonda tecrübenin çok önemli bir yer tutması. Aslında neden çok daha basit de olabilir mesela 41 yaşındaki Voigt ve Horner’ın diğer büyük turları kasıtlı olarak es geçip sene sektirmeden Tour’a katılmaları. :)

 • Giro’nun ortalama yaşı hiçbir sene 29’u bulmuyor. Vuelta’da ise 2004 ve 2011’de 29 sınırına geliyor, diğerlerinde yine hep 29’un altında. Diğer yandan Tour, 2002’den beri 29’un altına hiç inmemiş.

 • Ortalama yaş sadece 1 kere 30’un üstüne çıkmış o da geçen sene, 2012 Tour’unda.

 • 2012 Giro’da yaş ortalaması 2000’den beri ilk defa bu kadar düşmüş. Bir önceki maddede belirttiğim gibi, geçen sene Tour’da tam tersi bir durum söz konusuydu.

  Büyük boyut için tıkla!

  Bu grafik ise üstteki grafiğin bir özeti. Son 13 senedeki Tour pelotonu, Giro ve Vuelta pelotonlarından yaklaşık olarak 8 ay daha yaşlı. Giro ve Vuelta ise hemen hemen aynı. Ama şunu da unutmayalım Vuelta, Giro’dan kabaca 4 ay sonra başlıyor, bu da fazladan bir 0.33 yıl demek.

  Yukarıdaki grafiklerde yer almıyor ama bir diğer bilgi de başlayan ve bitirebilenlerin yaş ortalamalarıyla ilgili. Aslında yukarıdaki bilgilerin ışığında, tecrübeli (daha yaşlı) bisikletçilerin bitirme oranının daha yüksek olabileceğini, bunun da bitirenlerin yaş ortalamasını yükselteceğini düşünmüştüm. Ama sonuç beklediğim gibi çıkmadı ve başlayanların yaş ortalaması 28.72 iken, bitirenlerin ortalaması da 28.74 çıkmış.

  Yaş Yaş Büyük Turları Tamamlama İstatistikleri

  Size bir soru sorsak ve desek ki “Büyük turlara başlayan bisikletçilerin yüzde kaçı tamamlamayı başarıyor?”, ne cevap verirsiniz?

  Zor bir soru, kabul ediyoruz. Her sene turları izlerken birçok bisikletçinin kaza, zaman limiti dışında kalma ya da başka yarışlara odaklanmak için turları tamamlayamadıklarını görüyoruz. Peki ama yine hesap kitaba girecek olursak, bu ne kadarlık bir orana tekabül ediyor?

  Şanslıyız ki Velofacts de merak edip araştırmış. Sorunun cevabı %74.2. Bu yine 1998 - 2012 arasındaki büyük turları kapsıyor.

  Büyük boyut için tıkla!

  22 - 39 yaşları arasında bitirme oranlarının ciddi şekilde değişmediğini görüyoruz. 19-20-21’li yaşlarda ise bitirme oranı hayli düşük görünüyor. Hadi 19 ve 20 yaşlarında yarışan çok az sayıda bisikletçi var olduğunu kabul edersek, istatiksel olarak çok gerçekçi bir sonuca varmamızı engelliyor olabilir. Ama mesela 22 yaşında başlayan 77 bisikletçiden sadece 47’si bitirebilmiş. Bu da %61’e denk geliyor, ortalamadan %13 daha düşük.

  Tablonun alt tarafına bakarsak da 39-40-41-42 yaşlarında toplam 20 bisikletçi başlamış ve bunların 16’sı bitirebilmiş. Yukarıdakine benzer bir senaryo burada da geçerli. Elimizdeki örnek sayısı oldukça az olduğu için çok sağlıklı bir çıkarım yapamıyoruz. Örneğin 39 yaşının bitirme oranı%73 iken, 40-41 yaşlarının bitirme oranı ise %100 olmuş.

  Yapabileceğimiz en önemli çıkarım, en başta değindiğiz gibi 22 - 39 yaşları arasında bitirme yüzdesinin çok fazla değişmemesi.

  Bitirme oranlarının haricinde ise en çok kaç yaşında yarışan bisikletçiler görüyoruz diye düşünürsek de cevap 26-27-28 yaşları. Yukarıdaki tablonun grafik karşılığı (Mavi başlayanlar, kırmızı bitirenler):

  Büyük boyut için tıkla!
  Yüzde olarak bakacak olursak (Kırmızı yarışı bırakanlar olanlar, mavi bitirenler)

  Büyük boyut için tıkla!

  42 yaşındaki bisikletçi kim diye merak ediyorsanız, hemen söyleyelim, 2011 Giro d’Italia’da yarışan Andrea Noè.

  Büyük Turlar 19/20 Yaşındakiler için Biraz Fazla mı?

  19 ve 20 yaşında toplam 11 bisikletçinin büyük turlarda yarıştığından bahsetmiştik. Bu 11 bisikletçiden sadece 4 tanesi turu tamamlayabilmişti. Bu tabii ki düşük bir oran. Ama biraz işin arka planına baktığımız zaman, bitirememe nedeninin her zaman fiziksel/mental güç eksikliğinden kaynaklanmadığını görüyoruz.

  Büyük boyut için tıkla!

  3 kere istenerek ve planlı olarak yarışı bıraktığını görüyoruz. Aslında 3 de küçük bir sayı, ama yine de yarıda bırakmaların bir nedeninin de bu olduğunu göstermek açısından önemli.

  1998’den Beri En Çok Tamamlanan Büyük Turlar

  Hepsinin 2009’dan sonra olması ilginç. 1. sırada ise Vuelta 2012’nin yer aldığını görüyoruz. Tur koşulurken de ne kadar az abandone olduğu söyleniyordu, hakikaten de son 13 yılın en yüksek tamamlanma oranına ulaşılmış.

  Büyük boyut için tıkla!

  Son yıllarda tamamlanma oranının yüksek olmasının birkaç nedeni olabilir. Bunlardan akla ilk gelen, peloton içindeki doping kullanımının eskilere oranla azalmış olması. Çünkü doping yaygınken, tırmanışçılar uzun tırmanış etaplarını çok daha hızla tırmanıp etap finiş sürelerini öne çekiyordu. Böyle olunca da grupettonun/sprinterlerin zaman limitine takılma olasılıkları artıyordu.

  Genel olarak bir de şöyle bir neden de olabilir. Dağlık etaplarda her ne kadar zaman limitine takılma olasılığı daha fazla olsa da, kaza olasılığının da aksine düştüğünü söyleyebiliriz. Her sene büyük turların özellikle ilk haftasında düz etaplar daha fazladır ve sprinterler finişe yaklaşırken en uygun pozisyonda olmak için yer kapma savaşı verirler. Bu da kaza olasığını oldukça arttırır. Tırmanış etaplarında ise hem hız düşük, hem de bisikletçiler küçük gruplar halinde pedal çevirdiği için kaza olasılığı çok daha düşük olur.

  Son yıllarda daha fazla finiş görülmesinin nedeninin daha çok dopingin azalması olduğunu düşünüyorum, kazaların azalması da tabii ki teoride etkileyecektir, ama tırmanış etaplarının eskiye oranla çok fazla arttığını söyleamek çok kolay değil (Vuelta 2012 haricinde)

  1998’den Beri En Az Tamamlanan Büyük Turlar

  Büyük boyut için tıkla!

  Yukarıdaki en çok finiş görülme tablosuyla paralel olarak, en az finiş görülmede de 1998 yılları çevresinde gerçekleşmiş. Hatta 1998 yılı biraz fazla problemli bir yıl olmuş, çünkü son 13 yılda, yılda 3 büyük koşulduğunu düşürsek, toplamda 39 büyük koşulmuş oluyor. Bu 39 büyük tur içinden en azından finiş görülen ilk 4 tanesi 1998 yılının 3 turu olmuş. Tabii Tour de France’ın ilk sırada olmasının Festina skandalıyla yakından ilgisi olduğunu unutmayalım. Festina takımının komple Tur’dan ihraç edilmesinin yanında, bazı bisikletçiler de protesto amaçlı turdan çekilmişti.

  Hangi Büyük Tur Daha Fazla Tamamlanıyor

  Sene sene incelemeyi bir kenara bırakıp turların bitirilme oranlarını kendi içinde incelersek Tour de France’ın önde olduğunu görüyoruz. Son 13 senedeki bitirme oranları şu şekilde olmuş:

 • Tour de France: %77.3
 • Giro d’Italia %73.3
 • Vuelta a España %71.9

  Tour’un en prestijli büyük tur olmasından dolayı, bisikletçilerin tamamlayabilmek için ellerinden gelenin daha da fazlasını yapma ihtimali oldukça yüksek. Bunların içine kazalar, formsuzluk da dahil tabii ki. Örneğin bir bisikletçi kazaya karışıp başına bir sakatlık gelse ve bu sakatlık onun rekabetçi bir şekilde yarışmasını engelliyor olsa, belki Vuelta’da yarıştan çekilip tedavisine odaklanmayı tercih edebilecekken, Tour’da bu sakatlık başına gelse, belki de turu tamamlamayı hemen tedavi olmaya tercih edecek. Bitirme oranları arasındaki fark da muhtemelen buradan kaynaklanıyor.

  Yıl Yıl Büyük Turların Tamamlanma Oranları

  Son olarak yıl yıl büyük turların tamamlanma oranlarına bakalım. 1998’de tamamlanma oranı %55 civarındayken 1999 yılında ve 2000’li yılların başlarında bu oran %70 civarındaymış. Ama sonrasında yıllar içinde azar azar artarak 2010’lu yıllarda %81.5’a kadar yükselmiş. Yukarıda da değindimiz gibi Vuelta a España 2012’nin tamamlanma orası ise %88.5 olmuştu.

  Büyük boyut için tıkla!

  Bu da doping kontrollerinin artması ve bunun sonucunda doping kullanımının azalmasıyla beraber, sprinterlerin, pist kökenli bisikletçilerin büyük turları daha kolay tamamlayabilmesine imkan tanıdı.

  UCI başkanı Pat McQuaid’in Giro 2012 sonrası şöyle bir sözü olmuştu, “Dopinge karşı çok ciddi önlemler alıyoruz ve doping ile savaşmak önceliğimiz. Biyolojik pasaport ile çok önemli gelişmeler kaydettik. Eskiden pist bisikletçileri tırmanışlarda, büyük turlarda çok zorlanırlardı, ama mesela Giro’da SKY takımından Geraint Thomas ve Peter Kennaugh başarıyla yarıştılar.” Gerçi Kennaugh, 17. etabı bitirememişti ama Thomas turu tamamlayabildi. Hatta Thomas 2011 Tour’unu da genel klasmanda 30. sırada tamamlamıştı.

  Son birkaç haftada gündemde doping ile alakalı birçok farklı haber olmasına rağmen, yine de sporun olumluya doğru gittiğini görebiliyoruz. Bu da son derece önemli. Tahminimiz büyük turların tamamlanma oranlarının 2013’te de %80’in üzerinde olacağı yönünde.,

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Yarış Dünyasından

  Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
  Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

  Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
  Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
  Devamı » » » 

  Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
  Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
  Devamı » » » 

  May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
  May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
  May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
  May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
  Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
  Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
  Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
  Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
  Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
  Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
  Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
  Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
  Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
  Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
  May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
  Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
  Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
  Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
  Yarış Dünyasından Arşivi

   

    Bu yayın 4030 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015