Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Merida 2013/14 Model Yılı Yenilikleri
Merida Press Camp 2013

Merida 2013/14 Model Yılı Yenilikleri

Yazar: Cuneyt Kazokoglu
12.2.2013

MTBTR, geçtiğimiz hafta Türkiye distribütörlüğünü Aslı Bisiklet’in yaptığı Merida markasının Palma de Mallorca’daki 2013 basın kampındaydı. Üç gün boyunca UCI WorldTour takımlarından LampreMerida ve dağ bisikleti dünyasının en önde gelen takımlarından Multivan Merida’nın 2013 kadrolarının tanıtımları yapıldı. Merida’nın 2013 sezonu takım yeniliklerine (Lampre Merida ve Multivan Merida) buradan ulaşabilirsiniz.

Merida Press Camp 2013
Merida Press Camp 2013
Büyük boyut için tıkla!

Buna ek olarak Merida 2013/2014 model yılına yönelik yeniliklerinin de tanıtımını yaptı. Gerek yol bisikletinde LampreMerida ile başlayan bu yeni dönemde çok önemli bir rol oynayacak Scultura SL modeli, gerekse belki de bütün kampın en etkileyici modeli olan zamana karşı bisikleti WARP TT asfalt söz konusu olduğunda çok çarpıcı haberler.

Lampre Merida Mallorca
Lampre Merida Mallorca'da
Büyük boyut için tıkla!

Dağ bisikletinde ise Multivan Merida takımının bu sezon yarışlarda kullanacağı üç bisiklet, 29” tekerlekli çift süspansiyonlu Big Ninety-Nine’ın tamamen karbon modeli, 29” tekerlekli sabit kadrolu model Big.Nine ve 27.5” tekerlek ölçüsüne sahip Big.Seven önümüzdeki sezon büyük ihtimalle çokça UCI Dünya Kupası yarışlarında kürsülerde göreceğimiz bisikletler.

Merida 2013/14 prezentasyonu
Merida 2013/14 prezentasyonu
Büyük boyut için tıkla!

Akdeniz ve Umman Turları’nda yarışmayan WorldTour takımı kadrolarının da halihazırda kamp yaptığı Mallorca’da Şubat ayında kemiklerimizi ısıtan güneşli hava ve yediklerimiz bizim olsun, size gördüklerimizi anlatalım.

Fotoğraf Albümleri

Merida 2013 Basın Kampının fotoğraf albümleri sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bisiklet Yenilikleri

Türkiye distribütörlüğünü Aslı Bisiklet’in yaptığı Merida’nın 2013/14 sezonu için oldukça yüklü ve Eurobike’ta sergilenmemiş modeller içeren yenilikleri var. Merida sadece bir bisiklet markası değil, aynı zamanda dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden biri. 40 yılı aşkın bir geçmişe sahip marka geçtiğimiz yıl 2 milyona yakın bisiklet üretmiş.

Karbon

Karbon Merida’nın yeniliklerinde çok önemli bir yer tutuyor. Gerek yol bisikletinde, gerekse dağ bisikletinde Merida’nın ısrarla vurguladığı nokta şu: “Karbon = Karbon” değil. Marka, karbon bisiklet tasarlarken neden bütün bisiklette en pahalı karbonu (UHM, Ultra High Modulus) kullanmanın yetmediğini, fakat farklı seviyelerdeki karbon liflerinin bisikletin değişik bölümlerinde kullanmanın asıl ustalık isteyen nokta olduğunu vurguluyor.

Karbon işçiliği hakkında bir fikir vermek için şu belirtilebilir: beher karbon Merida kadrosu, yaklaşık 50 ile 90 saat arasında el işçiliği gerektiriyorlar, bu aluminyumdan 10 kat daha fazla. Bu el işçiliğinin %60’ı karbon kadronun kalıplardan çıktıktan sonra temizlenmesi.

Merida’nın karbon kadrolarında öne çıkan teknik özelliklere gelince:

Structure Element kabaca kadroyu üç ana parçaya bölüp, boru içlerinden karbon plaka destekleri ile kalıplayıp birleştirmek demek. Kadroyu oluşturan her bir boruyu ayrı ayrı üretip sonra tube-to-tube yöntemi ile birleştirmektense bu yöntemin kadroyu daha sağlam üretmeye imkan tanıdığını belirtiyor Merida.

Double Chamber tasarımı kadronun fazla zorlanan borularının (örneğin alt boru) sadece boş bir boru değil, içinde boruyu ikiye bölen bir iskelete sahip olması, ve böylelikle dayanıklılığının artması.

Nano-Matrix Carbon Composite Merida’nın karbon plakalara nano-partikelleri ekleyerek darbe dayanıklılığını “sıradan” karbon plakalara oranla %40 oranında arttırmasını ifade ediyor.

En iyi lifler. Haliyle karbon liflerinin kalitesi de çok önemli. Dünya karbon lifi piyasasının %90’inin üç Japon şirket (Toho, Toray/Torayca ve Mitsubishi) tarafından kaplandığını biliyor muydunuz? Airbus A380’den, Formula1’deki karbon gövdelere, yarış yelkenlilerinin direklerinden Merida’nın (ve Merida ile aynı yerden karbon lifini alan BMC’nin) bisikletlerine kadar karbon liflerinin bu üç şirketten geldiğine emin olabilirsiniz.

Merida karbon bisikletlerinin tasarımında “form follows function” anlayışını benimsemiş, yani her şeyden önce bisikletin işlevselliği ön planda. Bu açıdan bakıldığında aşağıdaki yenilik tanıtımlarında çokça karşımıza çıkacak olan bio-Flax-liften de bahsetmek gerek. Merida FlexStay tasarımlarında Hollandalı Lineo markasının ürettiği bio-Flax-liflerden yapılan plakaları kullanıyor. Karbon katmanlar arasına yerleştirilen bu liflerden yapılmış olan plakalar esneyerek titreşimleri ve darbeleri emiyor ve fazladan konfor sağlıyor. Buna ek olarak bu liflerden yapılan katmanların esneme karakteristiği de önemli bir nokta. Örneğin bir karbon plakayı esnetip bıraktığınız zaman aynen geri teperken, bu liflerden yapılan karbon yavaşça eski formunu alıyor. Dağ bisikletinde amortisörlerdeki tepme kontrol sistemi benzeri bu özellik sayesinde darbe emme gerçekleşirken kontrol kaybı önlenmiş oluyor.

Yol Bisikleti Yenilikleri

Scultura SL

LampreMerida takımının WorldTour’da kullanacağı bisiklet elbetteki en büyük yenilik: Scultura SL markanın şimdiye kadarki en üst modeli olan Reacto’nun da yerini alıyor haliyle. Scultura SL’in tasarımında tamamen yeni bir yaklaşımla nasıl “daha çevik, daha atik ve daha hızlı bir bisiklet üretilebilir?” diye sorulmuş.

Merida Scultura SL
Merida Scultura SL
Büyük boyut için tıkla!

Scultura SL bütün tasarımı ile konfor ve esnemezliği bir araya getirmek üzere düşünülmüş. Aşağıdaki çizelgede göreceğiniz, Alman Road dergisinin yaptığı laboratuar ölçümleri Scultura SL’in WorldTour’un lider bisikletlerinden biri olmaya aday olduğunun göstergesi. Yukarıda bahsettiğimiz Double Chamber özelliğinin yanında, kadronun esnemezliğini arttırmak için asimetrik ve soldaki daha kalın çeki boruları, BB386 orta mil yatağı dikkat çekiyor. 57cm kadro boyunda sadece 830gram ağırlığındaki kadro, alın borusunda 99 N/mm (yani kadroyu 1mm esnetmek için 99 Newton güç uygulamak gerekiyor), orta mil yatağında yatağın içindeki enine bir kolon sayesinde 116 N/mm gibi yüksek bir esnemezlik sunuyor. Alın bölgesinde esnemezliğe (ve dolayısıyla daha verimli kontrole) katkıda bulunan bir özellik de dağ bisikletinde görmeye alışık olduğumuz konik şaft tasarımının (altta 1.5 inç, üstte 1 1/8 inç) Scultura SL’de de kullanılmış olması.

Merida Scultura SL esnemezlik
Merida Scultura SL esnemezlik
Büyük boyut için tıkla!

Bunun yanında konfor dedik. FlexStay üst ve alt çeki borularının tasarımında 7 katman kullanılmış. Bu katlardan sadece ortadaki kat esnek bio-Flax-liften, üst ve alttaki üçer katman High-Modulus karbon liflerinden. Bu sayede arka üçgende da elde edilen esnemezlik 153 N/mm ile nispeten düşük, kadronun darbe emme özelliğinin bir göstergesi bu.

Bu bio-Flax-liflerin kullanıldığı bir diğer yer de bisikletin sadece 330 gramlık karbon çatalı. Bu sayede çatalın da konfora olumlu etki yaptığını belirtelim. Bu durum aynı zamanda neden bu tarz bisikletlerde örneğin kros bisikletlerinde olduğu gibi disk fren kullanılmadığını da açıklıyor. Tek taraflı disk fren için çatalı çok sert ve esnemez tasarlamak gerekiyor, bu da konfor kaybı demek. Yol bisikletinde ise çatalda konfor uzun turlarda bisikletçi için büyük bir nimet.

Merida Scultura SL - Fulcrum
Merida Scultura SL - Fulcrum
Büyük boyut için tıkla!

İsmi İtalyanca “heykel” anlamına gelen Scultura SL sadece 2’li vites sistemleri için tasarlanmış. Takım bisikletinde Shimano DuraAce Di2 sistemi kullanılacak. Shimano’nun elektrikli Di2 aküsü için tekerlek mili yuvasının arkasında özel bir yuva hazırlanmış. Elektrikli vites sistemlerinin kullanılmasını kolaylaştıran bir unsur da bisiklette hem vites, hem fren kablolarının kadronun içinden aktarılmış olması.

Merida Scultura SL - Di2
Merida Scultura SL - Di2
Büyük boyut için tıkla!

Yarış odaklı tasarımın bir diğer göstergesi ise bisikletin sadece 400mm’lik çeki boruları. Aşağıdaki test sürüşü izlenimlerinde de okuyacağınız üzere bu kısa çeki borusu tasarımı Scultura SL’e son derece yüksek bir çeviklik, agresif bir karakter katıyor. Çeki borularının bu kadar kısa olmasının bir sonucu da bisiklette azami olarak 24mm’lik lastik kullanılması, ki bu da konforu olumsuz etkileyen ve dolayısıyla kadrodaki konfor unsurlarını (FlexStay) zaruri kılan bir durum. Merida, özellikle Paris-Roubaix tarzı, kısmen Arnavut kaldırımında geçen yarışlar için 28mm lastik kullanımına izin veren, uzun çeki borulu bir modelin de geleceğini de haber verdi. Ayrıca LampreMerida’da Alessandro Petacchi ve Filippo Pozzato’nun bisikletleri hakkında da Giro ile beraber yeni haberler gelecek.

Scultura SL 2013 fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

WARP TT

Zamana karşı bisikletler bisiklet dünyasında en bilimsel olarak tasarlanan aletler. Bu bisikletlerin tasarımlarının olmazsa olmaz bir parçası var: rüzgar tünelleri. Merida, daha önceki WARP modellerinden tamamen farklı bir şekilde, rüzgar tünelinde çok fazla vakit harcayarak tasarladığı yeni WARP’ta gocunmadan söylediği üzere Peloton’un en hızlı zamana karşı bisikleti olan Specialized Shiv TT’yi hedef almış. Bugün büyük turlardan hiçbirini zamana karşı etaplarında ciddi bir başarı elde etmeden kazanmanın mümkün olmadığı düşünülürse markanın bu bisiklete neden bu kadar odaklandığını anlamak mümkün olabilir.

Merida WARP TT
Merida WARP TT
Büyük boyut için tıkla!

Merida rüzgar tünelinde en önemli tasarım unsurunun “cockpit” olduğunu söylüyor, yani gidon, gidon boğazı ve alın borusu tasarımı. Markanın belirttiğine göre ön aerodinami sahasında WARP TT pelotonun en hızlı bisikleti olmaya aday, genel konsept olarak da lider grupta yer alıyorlar.

Merida WARP TT
Merida WARP TT
Büyük boyut için tıkla!

Merida WARP TT
Merida WARP TT
Büyük boyut için tıkla!

Zamana karşı bisiklet tasarımında çok önemli bir unsur bisikletçinin konumu. Dolayısıyla bisikleti tasarlarken üzerindeki sürücünün bisikleti kullanım pozisyonunu da hesaba katmak gerekiyor. Örneğin bisikletçi dirseklerini dayadığı zaman dirsekleri birbirine bitişik mi duruyor, yoksa ayrı mı? Dirsek dayanaklarını mümkün olduğu kadar aşağıda mı tutuyor, yoksa yukarıda mı? Bütün bunlar bisikletçiden bisikletçiye değişen ve ön aerodinamiyi ciddi ölçüde etkileyen unsurlar. Aşağıda 2010 sezonundan çekilmiş HTC takımının bisikletlerine bakın, bakalım kaç tane birbirinden farklı gidon ve dirsek dayanağı tercihi göreceksiniz?

HTC
HTC
Büyük boyut için tıkla!

Merida bu ihtiyaçlara cevap vermek için 0/30/60 mm yükseklikte ayarlanabilen “modular kafa sistemi” adını verdiği bir alın borusu tasarımı geliştirmiş ve Specialized Shiv TT’dekine benzer entegre bir gidon boğazı ve gidon tasarımı yapmış. FSA’nın Merida ile beraber tasarladığı gidonla beraber LampreMerida takımının bütün bisikletçilerinin ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışmış. Özellikle 2013 model “normal” WARP serisinin “sıradan” alın kısmı ile mukayese edildiğinde yeni bisikletin neden daha hızlı olacağını tahmin etmek zor değil.

Merida WARP TT
Merida WARP TT
Büyük boyut için tıkla!

Merida WARP TT modular cockpit
Merida WARP TT modular cockpit
Büyük boyut için tıkla!

Merida WARP TT modular head system
Merida WARP TT modular head system
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklette aynı Scultura SL’in takım modelinde olduğu gibi Shimano DuraAce Di2 vites sistemi kullanılmış. Frenler de Shimano DuraAce. Prototip aşamasında Magura’nın hidrolik jant frenlerini kullanmayı denemişler, ama kablo sistemi DuraAce Di2 ile kullanmaya imkan vermemiş. Tekerleklerde Merida’nın bu yıldan itibaren işbirliği içine girdiği ve üst sınıf bütün modellerinde (yol ve dağ) göreceğimiz üzere Fulcrum tercih edilmiş, tabii WARP TT için en üst model olan Fulcrum XLR Light.

Marka bununla da yetinmeyecek ve bu yılki Giro d’Italia’da daha bozuk yollarda kullanılmak üzere tasarlanmış, geliştirilmiş bir zamana karşı modeli de tanıtacak. O zamana kadar 10 vitesli olarak kullanılacak olan WARP TT ondan sonra 11 vitesli DuraAce ile donatılmaya başlanacak.

WARP TT 2013 fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Dağ Bisikleti Yenilikleri

Multivan Merida takımının bisikletleri 2013/14 model yılı yeniliklerinde başı çekiyorlar. Bu bisikletlerde Merida SRAM XX1 tercih etse de satışların büyük kısmının 2x10 sistemli olacağını bekliyor. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, tekerlekler artık Campagnolo’nun alt firması olan Fulcrum’dan. Bütün üst sınıf bisikletlerde SRAM grubunun XX serisine tekabül eden Rock Shox amortisörleri kullanılmış. Big Seven

29” tekerlekler Merida’nın yabancı olduğu bir saha değil. Fakat 2014 model yılından itibaren 27.5” ölçüsü de ürün yelpazesine dahil oluyor. Bu bağlamda en yeni ürün Big Seven. Bisikletin kadrosu Nano Matrix Composite Carbon’dan ve 18” boyunda 1060 gram ağırlığında, yani eski 26” yarış modeli O.Nine ve 29” modeli Big.Nine arasında yer alıyor.

Merida Big.Seven
Merida Big.Seven
Büyük boyut için tıkla!

Gayet başarılı 29” modelleri bulunan markada peki neden 27.5” satılsın? Merida’ya göre bunun iki açıklaması var:

 • Nispeten kısa boylu bisikletçiler 26”’ten büyük tekerlek kullanmak istedikleri zaman 29” ihtiyaçlarına tam olarak hitap etmiyor. Bunu Jose Hermida’da görüyoruz: 172cm boyundaki İspanyol bisikletçi dünya kupasında ısrarla 26” kullanmaya devam edenlerdendi. Yani kabaca ~170-175cm boy 29” yerine 27.5” tercih etmek için üst sınır diyebiliriz.
 • Aşağıdaki test bölümünde de okuyacaksınız, 29” daha “oturularak” kullanılan bir sistem. Eğer kullanma tarzınız sürekli ayağa kalkıp atak yapmak üzerine kuruluysa, 27.5” ihtiyaçlarınıza daha iyi cevap veriyor. Bu da gene fırsat buldukça ayağa fırlayan Hermida’nın kullanım tarzına uygun bir bisiklet demek.

  Merida Big.Seven
  Merida Big.Seven
  Büyük boyut için tıkla!

  Hidrolik fren kabloları dahil bütün kabloların kadro içinden aktarıldığı Big.Seven’da markanın özelliklerinden, bio-Flax-lif kullanılmış FlexStay arka yapısını görüyoruz. Ayrıca arka disk kaliperi üçgenin içine çekilmiş, bu da çeki borularının tasarımı ile beraber bisikletçiye ayaktayken daha fazla konfor sunmaya yönelik bir girişim. Öte yandan büyüyen tekerleklerden kaybolan yanal esnemezliği dengelemek için arkada da 12mm sokma mil kullanılmış.

  Merida Big.Seven
  Merida Big.Seven
  Büyük boyut için tıkla!

  Merida Multivan Merida takımının bisikletlerinde hidrolik olarak gidondan kilitlenebilen Rock Shox’ın SID XX amortisorunu kullanmış. Takım bisikletlerinde tercih edilen SRAM’ın XX1 vites sisteminin yanında Fulcrum’ın Merida ile beraber tasarladığı tekerlekleri tercih edilmiş.

  Big.Seven 2013 fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  Big.Nine

  Big.Nine 2012 yılında Gunn-Rita Dahle’nin XCO Avrupa Şampiyonu olduğu bisiklet. 173cm boyundaki Dahle, Hermida’nın aksine Merida 29” üretmeye başladıktan sonra bu bisikletleri tercih eden bir isim.

  Merida Big.Nine
  Merida Big.Nine
  Büyük boyut için tıkla!

  Nano Matrix Composite Carbon kadro 17” boyunda sadece 1090 gram ağırlığında. Kadronun tasarımında Merida diğer sabit kadrolu modellerde olduğu üzere bio-Flax-lifli FlexStay sistemini ve kadrodaki diğer konfor unsurlarını öne çıkarıyor. Örneğin orta mil yatağı esnemezlik hedeflenerek BB30 standardıyken, oturma borusu yukarı doğru inceliyor ve nispeten daha esnek bir 27.2mm’lik sele borusu kullanımına izin veriyor.

  Kadro tasarımında esnemezliğe olumlu katkıda bulunan diğer iki özellik haliyle konik (tapered) alın borusu tasarımı ile arkada kullanılan 12mm’lik sokma mil.

  Merida Big.Nine
  Merida Big.Nine
  Büyük boyut için tıkla!

  Fren dahil bütün kabloları kadro içinden aktarılan Big.Nine’da Merida bu yıl 15” ile yeni bir kadro boyu da piyasaya sürecek. Diğer takım bisikletlerinde de olduğu gibi Big.Nine’da da gidondan kilitlenebilen Rock Shox SID XX amortisor ve SRAM XX1 çekiş sistemi ile Fulcrum’ın Merida’yla ortak tasarladığı tekerlekler kullanılmış.

  Big.Nine 2013 fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  Big Ninety-Nine

  Geçen yıl alüminyum kadro ile piyasaya sürülen Big Ninety-Nine modelini Merida geçen zamanda önce ana üçgen karbon, arka üçgen alüminyum bir prototip kullanıp, 2013/14 model yılı için bütün kadrosu karbon bir hale getirmiş. Multivan Merida takımına yeni dahil olan iki U23 şampiyonu, Çek Ondrej Çink ve İsviçreli Thomas Litscher çift süspansiyonlu bisiklet kullanan isimler. Dolayısıyla bu bisikletin dağ bisikleti yarışlarında ses getireceğini şimdiden bekleyebiliriz.

  Merida Big Ninety-Nine
  Merida Big Ninety-Nine
  Büyük boyut için tıkla!

  Nano-Matrix Composite Carbon kadrosu 18” boyunda amortisörsüz sadece 1850 gram ağırlığındaki bisiklet salt hafiflik düşünülerek tasarlanmamış. Hafiflikten kısmen ödün verilerek kullanılan Double Chamber turu sağlamlaştırıcı unsurlar bunun göstergesi.

  Gene aynı şekilde örneğin kadronun orta mil bölgesi esnemezliği hem Big.Seven’dan, hem de Big.Nine’dan daha fazla. Pedal çevirirken yüksek verime katkıda bulunan bir diğer unsur da kadronun süspansiyon ekleminin de tamamen karbondan olması. Kadroda bunun dışında konik alın borusu ve arkada 12mm sokma mil de esnemezliğe olumlu etkisi bulunan özellikler.

  Merida Big Ninety-Nine
  Merida Big Ninety-Nine
  Büyük boyut için tıkla!

  Yarış odaklı bir çift süspansiyonlu bisiklet olması kullanılan amortisörlerin (önde Rock Shox SID XX, arkada Rock Shox Monarch XX) gidondan kilitlenebilmesi özelliğini de beraberinde getiriyor. SRAM’ın XX1 çekiş sisteminin yanında kullanılan “Slide Control System” özelliğine sahip ProLogo sele de bisikletin yokuş çıkış performansını olumlu etkileyen bir diğer özelliği. Buna ek olarak Merida bu bisikletin Cape Epic tarzı uzun etap yarışlarında da çok kullanışlı olacağına kanı.

  Big Ninety-Nine 2013 fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  One.Forty Prototype

  Merida 2014 sezonu için üzerinde çalıştığı One.Forty modelini de basın kampına getirmişti. 2013 modelden farklı olarak gelecek sezon bu bisiklette 27.5” tekerlek kullanılmaya başlanacak. 140mm süspansiyon mesafesinin VPK (Virtual Pivot Kinematıcs) tasarımı ile dizginlendiği bisikletin ayrıca 2013/ten 2014’e geçerken üst borusu bir nebze uzuyor, oturma borusu açısı dikleşirken alın borusu açısı düşürülüyor. Çeki boruları 435mm’den 445mm’ye çıkarılıyor, alın borusunun konumu daha aşağı çekiliyor ve orta mil yatağı 18mm daha indiriliyor.

  Merida 140B
  Merida 140B
  Büyük boyut için tıkla!

  Bunlara ek olarak Merida ciddi bir çeki borusu koruması geliştirmiş, ayrıca arka vites kablosu çeki borusunun içinden aktarılıyor. Aşağıda bu prototiple ilgili sürüş izlenimlerimizi de okuyabilirsiniz.

  One.Forty Prototype 2013 fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  Sürüş İzlenimleri

  MTBTR bisiklet testlerini iki ayrı parkurda yaptı:

 • Dağ bisikleti testlerinde parkur yaklaşık 4km uzunluğunda ve 4 ayrı karakter içeren şekilde tasarlanmış. Önce “kafam kadar” tabir edebileceğimiz ağaç kökleri ve kayalar üzerinden zorlu bir tırmanış, akabinde gene aynı karakterde son derece dik ve hızlı bir inişin yanında uzun bir stabilize yol çıkışı ve gene uzun bir en geniş yeri 30-40cm’lik bir patika inişi bisikletleri her tür ortamda test etmeyi mümkün kılıyorlar. Beher bisiklet ile parkurda 4 tur atıldı.

 • Yol bisikletleri için ise yaklaşık 40km’lik bir parkur tasarlandı. Otelden çıkıp yaklaşık 15km boyunca deniz kenarından nispeten düz bir şekilde hızlı gidildikten sonra 7km’lik bir virajlı yokuş yukarı kısım, akabinde bir o kadar hızlı bir iniş ve 10km civarında gene düz bir geri dönüş kısmı.

  Test edilen bütün bisikletler 19” kadroya sahipler.

  Sürüş izlenimleri fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

  Big.Seven

  27.5” ölçüsünden daha önce sayfamızda bahsetmiştik, nispeten yeni bir ölçü. Merida’nın yeni modeli Big.Seven da bu aralıkta markanın kendine bir yer edinmesini sağlayacak model. Bu haliyle 27.5” boyunun hedeflediği kitleye hitap ediyor. Yani “büyük” tekerlek kullanmak istiyorsanız ve boyunuz ~175cm’den kısa ise sizin için ideal bir bisiklet.

  Merida Test - Big.Seven
  Merida Test - Big.Seven
  Büyük boyut için tıkla!

  Son derece çevik bir yapıya sahip olan Big.Seven her şeyden önce bir “büyük tekerlek” hantallığına kesinlikle sahip değil. Keskin dönüşleri çok daha rahat yapıyor, çok daha çabuk hızlanıyor. Öte yandan bu “büyük tekerlek” karakterine olan uzaklık kendini 26” boyutuna daha yakın olarak da gösteriyor. 29” tekerlekli bir bisiklet kullanırken hissedilen engel aşmadaki yüksek kabiliyet ve keskin açılı tepeciklerden rahat geçişler 27.5” tekerlekli bir bisiklette yoklar, olması da beklenemez zaten.

  27.5” tekerlekli bir bisiklette alın borusu 26” tekerlekli bir bisiklete oranla 20mm civarında daha yüksek. Bu nispeten düşük farkı Big.Seven’da kullanılan ters takılmış bir gidon boğazı ile birleştirdiğinizde ortaya daha çok 26” karakteri taşıyan bir bisiklet çıkıyor. Sizi kullanımda daha fazla ayağa kalkmaya teşvik eden, daha etkin ve yön verici bir kullanım tarzını benimseten bir bisiklet. Büyük kalın köklü bir yolda yokuş yukarı tırmanırken ayağa kalkmak zorunda hissediyorsunuz kendinizi, keza keskin virajlı bir patikadan inerken de.

  Bütün bunlar bisikletin kullanım karakterini aktif bir XC yarışçısı olarak belirleyen unsurlar. Bugüne kadar bisiklet yarışlarında 29” kullan(a)madıysanız, boyunuz nispeten kısa ise ve 26” tekerlek boyutunun çevikliğinden feragat etmeden büyük tekerleğe geçmek istiyorsanız işte sizin bisikletiniz.

  Big.Nine

  Asıl “büyük tekerlek” deneyimi Merida’nın “Nine” serisinde başlıyor. Büyük tekerlekli bisikletler bundan birkaç yıl öncesine kadar 26” kadrosunun “büyük tekerlek” takılmış hali gibiydi. Merida Big.Nine herşeyden önce (özellikle bizim kullandığımız 19” kadroda) sizi “içine alan” bir bisikletten ziyade, sizin “üzerine oturduğunuz” bir yapıya sahip ve bu haliyle her 29” tekerlekli bisikletin sunmadığı kadar anında alışılan bir kullanım tarzı sunuyor. Big.Nine, 29” tekerleklere atfedilen bütün özellikleri bünyesinde barındıran, bunun yanında hantallığa zerre kadar yer vermeyen bir bisiklet.

  Merida Test - Big.Nine
  Merida Test - Big.Nine
  Büyük boyut için tıkla!

  Bunlara bir de sportif bir geometri (bilhassa 70.5 derece alın açısı) eklenince ortaya son derece hızlı bir bisiklet çıkmış. “Büyük” bisikletler için nispeten alt sınırda yer alan 440mm’lik çeki boruları da bisikletin çevikliğine olumlu etkide bulunan ve 29” tekerleklerden beklenmeyecek kadar atılgan bir karakter veren bir diğer unsur.

  Son olarak bisikleti kullanırken hemen farkına vardığınız bir etken de Big.Nine’in gene 70.5 dereceye sahip olan oturma borusu açısı (17” kadroda 70 derece). Bir dağ bisikleti için düşük sayılabilecek bu açı ile bisikletin efektif üst boru uzunluğu oldukça artıyor (19” kadroda 619mm, karşılaştırmak için 26” tekerlekli O.Nine’da 22” kadroda 615mm). Bu durum bisikletin özellikle kısa çeki borularına rağmen hızlı patika inişlerinde rahat kontrol edilebilir ve sakin bir karaktere sahip olmasını sağlıyor. Bütün bunlarla 26” tekerlekli bisikletlerden 40mm yüksek alın borusunu telafi etmek için kullanılan kısa (90mm) ve negatif açılı gidon boğazını da ekleyince Merida Big.Nine’in neden geçtiğimiz sezonun en başarılı bisikletlerinden biri olduğunu ve dünya kupasında defalarca kürsüye çıktığını anlıyorsunuz.

  Big Ninety-Nine

  Baştan belirtelim, 29” tekerlekli bisikletlere atfedilen “olduğundan fazla süspansiyon mesafesi hissi”, Big Ninety-Nine için geçerli değil. Bu bisiklet hakikaten dürüstce 100mm süspansiyon mesafesine sahip bir 29” tekerlekli olduğu hissini bütün kullanım sahasında gösteriyor.

  Merida Test - Big Ninety-Nine
  Merida Test - Big Ninety-Nine
  Büyük boyut için tıkla!

  Gösterdiği bir başka özellik de kesinlikle üstün bir yokuş yukarı performansı. Çift süspansiyon deyince iniş odaklı düşünenler bu bisiklete bindikleri zaman bilhassa dağ bisikleti parkurunun ilk kısmında (“kafam kadar” kısmı) kesinlikle ayağa kalkma gereği olmadan son derece rahat ve hızlı bir şekilde nasıl çıkıldığını, bisikletin ağaç kökleri ve kayaların üzerinden nasıl hiçbir şey olmamışçasına geçtiğini görseler herhalde şaşkınlıktan küçük dillerini yutarlardı. Çift süspansiyonun en büyük getirisi olan üstün yol tutuşu ile büyük tekerleklerin bütün avantajlarını bir bisiklet ancak bu kadar iyi bir araya getirebilir. Bunda önemli bir etken elbette 74 derece ile nispeten dik olan oturma borusu açısı ve onun sağladığı pedala güç aktarımındaki yüksek verim. Son olarak tamamen karbondan arka süspansiyon eklemi ve double chamber tasarımının getirdiği kadro esnemezliğini de ekleyin. Uzun lafın kısası şunun altını çizelim: yokuş yukarı performansı bizi bugüne kadar en çok etkileyen bisikletlerden biri kesinlikle Big Ninety-Nine.

  Bütün bunlar bisikletin yokuş aşağı iniş performansını da kısıtlamıyor. Çift süspansiyonun getirdiği bütün iniş avantajları, büyük tekerleklerin sağladığı güven ile birleşince ortaya çok başarılı bir bisiklet çıkmış. Altı çizilmesi gereken unsur, bu bisikletin bilhassa süspansiyon karakterinin nispeten müsabık kullanım odaklı olduğu ve bu haliyle Big Ninety-Nine’in XC yarışları ve belki daha da fazla maraton türü yarışlar için de hakikaten son derece ideal bir alet olduğu. Gidondan kilitlenip açılabilen ön ve arka amortisor bu noktayı vurgulayan bir diğer özellik.

  Bizim kullandığımız bisiklet 100mm süspansiyon mesafesine sahipti. Amortisor olarak Merida’nın onay verdiği üzere 120mm’lik bir model tercih edildiğinde bisikletin geometrisi değişecektir (alın borusu açısı 19” kadroda 70.5 dereceden 69.5 dereceye iner) ve bu artan süspansiyon mesafesi ile beraber bisiklete daha gezi/tur odaklı bir karakter katabilir, bunu da ekleyelim.

  One-Forty B

  Merida’nın bu yıl basın kampında tanıttığı bisikletlerden biri de 2014 model yılı için üzerinde çalıştıkları One-Forty prototipi. Bisikletin en önemli özelliği 26” yerine artık 27.5” tekerlek kullanmaya başlaması. Bunun yanında Merida üst borunun uzaması, oturma açısının dikleşmesi ama alın açısının yassılaşması, çeki borularının uzaması gibi bir kaç geometrik değişime gitmiş. Önde tek ayna dişlili sistemden de cesaret alarak orta mil yatağının yüksekliği yaklaşık 2cm indirilmiş.

  Merida Test - 140B
  Merida Test - 140B
  Büyük boyut için tıkla!

  Halen prototip konumunda bulunan bir bisikleti değerlendirmek çok da doğru değil. Ancak ilk izlenim olarak değinmek gerekirse bisiklet bu haliyle (ve 140mm süspansiyon mesafesiyle) inişlerde son derece yüksek verim sunuyor, çıkışlarda ise kullanılan amortisorun kısaltılabilmesi güzel bir özellik. Dikkat çeken tek olumsuz unsur orta mil yatağının alçalması nedeniyle büyük engelli çıkışlarda pedalın sürekli bir kayaya vs vurması, diğer bisikletlerde yaşamadığımız bir olay.

  Scultura SL

  Herşeyden önce görsel olarak bisiklet şahane. İki gün önce LampreMerida takımının prezentasyonundan sonra takım renklerini taşıyan bisikletin üzerinde asfalta çıkmak her bisikletseverin nabzını daha pedal çevirmeden hızlandırır.

  Yeni Scultura’nın en çok dikkat çeken özelliği orta mil bölgesinin sertliği. Öyle ki ne kadar ağır bir sürücü olursanız olun, ister ayakta, ister oturarak pedala yüklenin, hissettiğiniz şey pedala verdiğiniz gücün hiçbir kesintiye uğramadan zincire aktarıldığı. Bu haliyle bisiklet kesinlikle çok çabuk hızlanan ve verilen her komutu anında yerine getiren bir yapıya sahip. Komut demişken, kadronun alın kısmının da yeni Scultura’da son derece esnemez olması bu olguya katkıda bulunuyor. Sonuç olarak bir yol bisikleti kadrosu için son derece yüksek bir esnemezlik ve bu esnemezliğin getirdiği kullanım karakteri Scultura SL’in ilk göze batan özelliği.

  Merida Test - Scultura SL
  Merida Test - Scultura SL
  Büyük boyut için tıkla!

  Fakat işin güzel yanı, bu yüksek esnemezlik size “taş gibi bir kadro”nun üzerindeymişsiniz hissi vermiyor. Gerek ön çatalda, gerekse arka çeki borularında kullanılan Flax-lifler uzun yolda dahi bisikletin, en azından yoldan gelen titreşimler söz konusu olduğunda, sizi fazla yormamasını sağlıyor.

  Kısa çeki borularına gelince. Bu durum kadronun karakterine belirgin etkide bulunuyor. Scultura SL, yeri geldiğinde tecrübesiz bisikletçilere rahatsızlık verebilecek raddede atik (agresif de diyebiliriz) bir karaktere sahip. Yani uzun lafın kısası Scultura SL su katılmamış bir yarış makinesi.

  Ride 95

  Scultura SL’i tanıtırken “tecrübesiz bisikletçiye rahatsızlık verebilecek raddede atik” ve “su katılmamış yarış makinesi” tanımlarını kullandık. Dolayısıyla yol bisikletçiliğine özeniyor ama henüz bu konuda hiç tecrübe sahibi değilseniz belki Ride serisi bir bisikletle başlamanız çok daha mantıklı olur. Neden?

  Ride serisinin geometrisi çok daha rahat. Alın kısmı daha yüksek, bu nispeten dik durmayı mümkün kılıyor. Üst boru uzunluğu bir nebze daha kısa, çeki boruları bir nebze daha uzun… bütün bunlara test ettiğimiz Ride Carbon 95 modelinde olan FlexStay özelliğini de ekleyince ortaya size yol bisikletinin bütün zevklerini yaşatan, ama bir trekking bisikleti konforu da sunan bir karışım çıkmış.

  Merida Test - Ride 95
  Merida Test - Ride 95
  Büyük boyut için tıkla!

  Doğru, Scultura SL ile mukayese edince Ride Carbon 95 aynı heyecanı ve hızı vermiyor. Yavaş bir bisiklet olmamakla beraber örneğin ayağa kalkıp atağa kalktığınızda aynı ani tepkiyi alamıyorsunuz. Vermesi gerekmiyor zaten. Ride serisinin geometrik getirisini özellikle yol uzadıkça farkediyorsunuz. Alın borusunun daha uzun ve üst borunun daha kısa olması sayesinde daha dik oturmuş olmanız, uzun bir turdan dönüşünüzde ağrıyan tek yerinizin bacaklarınız olmasını sağlıyor.

  Fotoğraf Albümleri

  Merida 2013 Basın Kampının fotoğraf albümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

  Merida Türkiye Distribütörü

  Aslı Bisiklet

  Aslı Bisiklet
  Aslı Bisiklet
  Büyük boyut için tıkla!


   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Teknoloji - Donanım

  Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
  Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
  “Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
  Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

  Etixx – Quickstep


  Marka / Model: Specialized Venge
  Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
  Devamı » » » 

  Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
  Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
  Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
  Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
  Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
  Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
  Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
  Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
  Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
  Tem.11 Mamut Trailers Testi
  Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
  Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
  Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
  Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
  May.10 Sigma Topline 2209
  Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
  Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
  Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
  Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
  Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
  Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
  Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
  Teknoloji - Donanım Arşivi

   

    Bu yayın 17829 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015