Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Eylül . 2020  
Bisiklette En İyi Performansı Kaç Yaşında?
Yaş ve Performansı İlişkisi

Bisiklette En İyi Performansı Kaç Yaşında?

Yazar: Buyruk Alparslan
14.2.2013

Pelotonda Yaş İstatistikleri yazımızda üç büyük turda (Tour -Fransa Turu-, Giro -İtalya Turu-, Vuelta -İspanya Turu-) bisikletçilerin yaşlarının nasıl bir rol oynadığını incelemiştik (buradan ulaşabilirsiniz). Şimdi merceğimizi biraz daha uzağa alıp çok merak edilen bir soruyu cevaplamaya çalışacağız: “Bir Bisikletçi En İyi Performansını Kaç Yaşında Gösterir?”

Bisikletçilerin genel olarak daha geç olgunlaştığı ve 40’lı yaşlara kadar WorldTour seviyesinde yarışabildikleri söylenir. Günümüzde neredeyse kimse 22 yaşında bir bisikletçinin Tour de France’ı kazanmasını beklemiyor, bunun çok erken olduğu söyleniyor. Kezâ benzer bir durum 38 yaşındaki bir bisikletçi için de söyleniyor, tabii bu sefer de neden yaşlılık.

Gelin biraz detaylara inelim. Öncelikle bu sorunun cevabını verebilmek için başarı tanımını yapmak gerekiyor. En iyi performansı ölçmenin ilk koşulu başarıyı tanımlayıp yarışları kıyaslayarak adil bir dağılım yapmak.

UCI’ın resmi olarak yayınladığı bütün yarışları kapsayan bir puan sistemi olmadığı için Velofacts’in puan skalasına ve veritabanına dayanarak çıkarımlarımızı yapacağız. Kriterler:

 • 2.2, 2.1, 2.HC, 1.2, 1.1, 1.HC ve WorldTour yarışları göz önüne alınmıştır
 • 2000 yılından itibaren sonuçlar toplanmıştır (toplam 1 milyonun üzerinde sonuç)
 • Kategori: Erkek yarışları
 • Disiplin: Yol
 • 19 yaşında alınan sonuçlar bir önceki sezon ile karşılaştırılamamıştır. Çünkü 18 yaş junior kategorisine girmekte ve o yarışlar farklı bir kategoride koşulmaktadır

  İlk grafiğimize bakalım, burada yeşik sütunlar yarışlardan toplanan ortalama puanları gösteriyor ve bunun için sol taraftaki referans değerlere bakmamız gerekiyor. Kırmızı parabol ise elde edilen toplam sonuç sayısını gösteriyor, yani kaç tane yarışa katılındığının, kaç tane derece elde edildiğinin sayısı, bunun için de sağdaki referans değerleri dikkate almalıyız.

  Büyük boyut için tıkla!

  Çıkarımlar

 • Bisikletçiler ortalama puan açısından zirveyi 30 yaşında görüyorlar. Yani 30 yaşındayken yarışlarda elde ettikleri dereceler diğer yaşlarına göre daha üst seviyede oluyor
 • Elde edilen sonuç sayısına bakıldığında ise 19 yaşında 25’e kadar her sene bu sayının arttığını ve 25’ten sonra da istisnasız her sene azalarak 40 yaşlarına kadar gelindiğini görüyoruz
 • Peki en başarılı yaşı nasıl seçeceğiz? Eğer o yaşta alınan toplam puanı göz önünde bulunduracaksak yani (alınan sonuç sayısı X ortalama puan) o zaman 27 yaşının zirvede olduğunu söyleyebiliriz
 • Başarı kriterimizi ortalama puana göre seçeceksek bu sefer 30 yaş aradığımız sayı olarak öne çıkıyor

  Şahsen benim başarı kriterim daha çok ortalama puan üzerine, yani bisikletçi daha az sayıda yarışa katılsa bile, katıldığı yarışlarda daha iyi dereceler elde ediyorsa, benim gözümde daha başarılıdır.

  Yine de bunun göreceli bir kriter olduğunun altını çizeyim. Mesela bir sportif direktör için belki de bir sene içinde toplanan toplam puan sayısı önemli olabilir. O zaman da işte bu filtreye göre 27 yaşındaki bisikletçiler öne çıkmış olacak.

  Bir de toplam puan grafiğine bakalım, burada yaş yaş bisikletçilerin topladıkları puanlar bir önceki yaşında topladıklarıyla karşılaştırılmış ve bir önceki seneden daha fazla toplayanlar + puan, daha az toplayanlar ise - puan almışlar.

  Karşılaştırılma yapılan iki seneden herhangi birinde 10’dan az sayıda yarış koşulmuşsa, o bisikletçinin bu yaşlardaki yarışları kapsamında dışında bırakılmış.

  Örnek vermek gerekirse, Erik Zabel 2006 yılında 85895 puan toplamış, 2007’de ise 72068. (Bu puanlar yukarıda bahsettiğim gibi Velofacts’in kendi puan skalasına göre hesaplanmış.) Burada 2007 yılında bir önceki seneye göre daha az puan toplandığı için, negatif bir değer olarak grafiğe yansıtılacak.

  Sütunlar bir önceki yaşa oranla toplanan puanın %’de kaç değişim gösterdiğini gösteriyor ve soldaki referans değerlerine bakmamız gerekiyor. Mavi renkli çizgi ise toplam koşulan yarış sayısını gösteriyor. Bunun için de sağdaki referans değerleri bizim yardımcımız olacak.

  Büyük boyut için tıkla!

  Bu grafik yukarıdaki çıkarımlarımızı onaylıyor aslında. 27 yaş da dahil olmak üzere, 20’den itibaren her sene toplanan toplam puanlar artarken, 28 yaşından itibaren toplanan puanlar her sene düşüş gösteriyor.

  Tırmanışçılar, Sprinterlerden Daha mı Yaşlı?

  Yaş çatısı altındaki tartışmalarda sıkça duyduğumuz bir kabullenme de tırmanışçıların, sprinterlerden daha yaşlı olduğu. Biraz da bu alt başlığa eğilelim.

  Aşağıdaki tabloya bir göz atalım:

  Büyük boyut için tıkla!

  Kriterler:

 • Sadece 1.1, 1.HC, 2.1, 2.HC ve WorldTour yarışları göz önünde bulunduruldu
 • U23 yarışları ve junior kategorisindeki yarışlar değerlendirilme dışı bırakıldı
 • Yarışlar, 1995’ten günümüze kadar olan yarışlarla sınırlandırıldı

  Çıkarımlar

 • Özetle tablo çok genel olarak incelendiğinde, çıkan yaş farklarının çok büyük olmadığını görüyoruz. Hani böyle 4, 5 yaşlık farklar bulunmuyor ve ortalamanın hiçbir bölümde 27 yaşın altına inmediğini görüyoruz. Bu da zaten Sagan, Pinot, Quintana gibi 22 yaşındaki bisikletçilerin aldığı zaferlerinin ne kadar büyük başarılar olduğunu bir kez daha gösteriyor
 • Gerçekten de düzlük yarışlarla dağlık yarışlar karşılaştırıldığında, dağlık yarışları kazananların her kategoride daha yaşlı olduğunu görebiliyoruz. Ama bu çok büyük bir fark değil genelde yarım ile 1 yaş arasında değişen bir farklılık oluşmuş. Bu çok büyük bir fark olmasa da, bu verilerin hazırlanmasında 1995’ten günümüze 3764 düzlük ve 729 dağlık yarışın değerlendirildiğini göz önünde bulundurursak. Bu konuda genel geçer bir hükme varmamız daha kolaylaşıyor.
 • Her bir tipteki yarışları kendi içerisinde incelediğimizde, düzlük, tepelik, dağlık ve zamana karşı yarışlarda 1. ile diğer sıralama kategorilerinin yaş ortalamaları arasında ciddi farklar görmüyoruz. Ama bu iş parke taşlı yarışlarda biraz değişiyor. Parke taşlı yarışları kazananların yaş ortalaması 29,23 iken bu ortalama ilk 3’e bakınca 28,05’e, ilk 5’e bakınca 27,9’a ve son olarak ilk 10’a bakıldığında ise 27,67’ye düşüyor. Parke taşlı yarışlar için şöyle bir genelleme yapabiliriz, ilk 10’a girmek için çok tecrübeli olmanıza gerek yok, ama kazanmak için tecrübe hayli önemli.

  Yaş Bazında Karşılaştırma

  Biraz daha derine inip karşılaştırmalarımızı bu sefer de yaş yaş yapalım.

  Aşağıdaki grafiklerde her yarış profilinde ilk 5’e giren bisikletçiler yaş yaş gruplandırıldı. Örneğin ilk grafikte düzlüklerde (mavi renk) 27 yaş yaklaşık olarak %10’e denk geliyor. Bu da düzlüklerde koşulan yarışlarda ilk 5’e girenlerin %10’u 27 yaşındaymış demek oluyor. (Düzlük mavi, dağlık kırmızı)

  Büyük boyut için tıkla!

  26, 27 yaşlarına kadar sprinterlerin çok ciddi bir dominasyonu söz konusu. Yani sprinterler genç yaşlarda da yarışlarda ilk 5’e gidip önemli dereceler elde edebiliyorlar. Başarı dengesi 26, 27 yaşında kuruluyor ve ondan sonra da bu sefer tırmanışçılar öne çıkıyor.

  Sadece sprinterleri kendi içinde incelediğimizde de sprinterlerin başarılarını kariyerlerinin daha çok ilk senelerinde elde edebildiklerini görüyoruz. Hatta 26 yaşında zirve yaptıktan sonra, yüzdeler istisnasız her sene düşmeye devam ediyor.

  Sagan, Kittel, Degenkolb, Bouhanni gibi isimlerin genç yaşta elde ettikleri başarıları göz önünde bulundurursak, hatta bunun yanına Freire, McEwen gibi tecrübeli isimlerin de emekliye ayrıldığını düşünecek olursak, yakın gelecekte yaş ortalamalarının daha da düşeceğini öngörebiliriz.

  Tırmanışçılara baktığımızda ise onların da zirveyi 28 yaşında yaptıklarını görüyoruz. Onların da yüzdeleri 28 yaşından sonra her sene düşüyor, fakat 31 yaşına kadar bu düşüş çok ciddi boyutlarda değil. 32 ile beraber ilk ciddi düşüş başlayıp bundan sonra da azar azar düşüşler devam ediyor. (Düzlük mavi, tepelik turuncu)

  Büyük boyut için tıkla!

  Düzlükler ile tepelikleri kıyasladığımızda, birbirlerine çok yakın olduklarını görüyoruz. Sanki yine 26, 27 yaşına kadar sprinterlerin, ondan sonra da rouleurlerin az da olsa daha başarılı oldukları görülüyor. Tabii tepelik yarışları illa rouleurler kazanacak diye bir kaide yok ama genellikle onların kazanması beklendiği için tepelikler ile onları eşleştirdim.

  Sprinterler 26 yaşında zirveyi görürken, rouleurler de 27 yaşında en başarılı dönemlerini geçirmişler. İki profilin burada da son derece yakın olduğunu görüyoruz. (Düzlük mavi, zamana Karşı siyah)

  Büyük boyut için tıkla!

  Zamana karşı başarılarının daha çok 26, 27 yaşından sonra geldiği görülüyor. 30 yaş da dahil olmak üzere 27 - 30 arasında başarı açısından en verimli çağlarını yaşıyor zamana karşıcılar. Aslında 36 yaşına kadar da hiç zafer elde etmiyor değiller ama yukarıdaki grafiklerden alışageldiğimiz gibi, 29 yaşından sonra her sene başarı oranı düşüyor. 37’den sonra ise hemen hemen hiç başarı yok gibi. (Düzlük mavi, parke taşlı kırmızı)

  Büyük boyut için tıkla!

  Şahsen en enteresan bulduğum grafik bu grafik oldu. Aslında yazının başında da biraz değinmiştim ama parke taşlı yarışlardaki başarı oranın diğer profillerdeki yarışlara oranla daha yaşlı isimlerden geldiğini görmek biraz şaşırttı beni.

  Parke taş için zirve 29 yaş demek. Bununla beraber 26 - 32 yaş aralığında da önemli başarılar kazanılmış durumda. Hatta başarıların %5’inin de 35 yaşında geldiğini görüyoruz.

  Parke taşlı yarışları kazanmak veya iyi dereceler elde etmek için gerekli olan formülün içinde tecrübe ve dayanıklılık / güç olduğu aşikâr. Bu sene (2013) parke taşlı yarışlarda yarışırken , Boonen da Cancellara da 32 yaşında olacak. Bakalım elde edecekleri başarılar ile 32 yaşın istatistiklerine katkıda bulunacaklar mı yoksa zaferlerden bazıları 29 yaşında bir bisikletçiye mi gidecek? ,

   

  buradan ulaşabilirsiniz). Şimdi merceğimizi biraz daha uzağa alıp ...">
 •  
  Yayın Sponsoru
    Yarış Dünyasından

  Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
  Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

  Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
  Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
  Devamı » » » 

  Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
  Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
  Devamı » » » 

  May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
  May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
  May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
  May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
  Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
  Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
  Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
  Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
  Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
  Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
  Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
  Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
  Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
  Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
  Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
  Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
  May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
  Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
  Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
  Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
  Yarış Dünyasından Arşivi

   

    Bu yayın 5456 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015