Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Şubat . 2019  
Gökcan Baydar ile Yarış Üzerine
Ropörtaj

Gökcan Baydar ile Yarış Üzerine

Yazar: Ayşin Özer
30.4.2003

Bize biraz kendinden ve "Delta Bisiklet"ten bahsedermisin ve bisiklet ile ne zamadır uğraşıyorsun?

Bisikleti son 50 yıllık yaşamlarından eksik etmeyen bir ailenin bireylerinden biri olarak okul çağı öncesi başlamış bisiklet serüvenimi tüm yaşantımda sürdürmekteyim. Kamu çalışanı olarak (Sağlık Kurumları Yönetimi Uz.) 3 yıl çalıştıktan sonra 1994 yılında aile firmamız dışında bisikletçilerin buluşabileceği bir yer olarak Delta Bisiklet i kurdum , işimden ve akademik çalışmalarımdan ayrıldım. Delta Bisiklet düzenli ve sıkı çalışmalardan sonra ''bisikletli yaşamın '' akılcı , sportif,ekonomik,çevreci ve sosyal bir tercih olduğunu kabul eden yapıya sahip bir bisiklet kültür merkezi haline geldi. . Türkiye'nin her yerinden her meslek ve yaşta 12 500 e yakın üyesi olan bir kuruluşuz. Hedeflerimiz arasında ; bisikletli yaşamı desteklemek, bisiklet sporunu desteklemek, tur ve organizasyonlar düzenlemek, çevre bilincini geliştirecek faaliyetler yapmak veya yapan kişi ve kuruluşlara destek olmak, bisiklet kullanımını artırıcı kentsel projeler üretmek, bisikleti tanıtıcı eğitim programları yapmak, distribütör firma olarak ta bisiklet ve aksesuarlarıyla ilgili kaliteli ürünlerin de ilgili kitleye ulaşmasını sağlamaktayız.

Sizi yaptığınız yarış organisazyonlarından tanıyoruz. Şimdiye kadar kaç yarış düzenlediniz? Bunlar hangileri?

Şimdiye kadar 3 uluslararası 4 ulusal ve birçok bölgesel (destek yarışmaları ) delta bisiklet tarafından organize edildi. Ayrıca birçok günübirlik veya uzun turlar, eğitim ve tanıtım çalışmaları organize ettik.

Organisazyon yaparken sizi zorlayan hususlar nelerdir?

Ülkemizde bisiklet kültürü benzer birçok alanda olduğu gibi gelişmeye yüz tutmuştur. Ancak olumsuz toplumsal ve kamusal düşünce yapısı oldukça büyük bir engel oluşturmaktadır. Yarışma organizasyonlarında delta ekibi bisiklet federasyonu , yerel yönetimler,sporcular ve sponsor koordinasyonunu sağlamaktadır.

Organizasyonların oluşumunda Federasyon ile nasıl bir iş bölümü yapıyorsunuz, yani sınırlar nerede başlıyor nerede bitiyor?

Bisiklet federasyonu yapısından dolayı yarışmalarda idari bir rol almaktadır. Bir sekreter, üç memur ve gönüllü çalışan bir teknik kurulu (çoğunluğu eski yol yarışçılarından )vardır.

Bu sporun sevdalısı olan bizlerin birkaç sıkıntısı var. Bu vesileye birkaç madde halinde sormak istiyorum. Bu soruların belki muhatabı siz değil federasyon ama gene biz sizi bulmuşken soralım istedik.

Birde ülkemizde özellikle dağ bisikletinde hakemlerin bilgi noksanlıkları konusunda yarışmacılardan çok şikayetler geliyor, Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Doğaldır ki Teknik Kurul Üyeleri'nin ve hakemlerin bilgi seviyeleri yarışmaların organizasyonlarına yansımaktadır. Hakem eğitimleri özellikle de değerlendirme yapılmamaktadır, bunun yanında yeni hakemler de yetiştirilmemektedir. Hakemlik ücretlerinin komik rakamlarda seyretmesi nedenlerin başındadır. Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI) kurallarına göre bir yarışmanın organize edilmesi son yıllarda mümkün olabilmiştir.

Bunlardan biri Federasyonun takviminde belirttiği yarışların son haftaya kadar yapılıp yapılmayacağını bilemiyoruz. Bunlar bu sporda gelişmesine bir engel teşkil etmiyormu?

Açıklanan bir yarışmanın yapılamaması veya yeterli yarışma yapılmaması federasyon idari ve teknik çalışmalarının zamanında ele alınmayıp son ana bırakılmasından kaynaklanmaktadır. Bu noktada organizasyonu yapmak için bir gönüllü ekibe ihtiyaç duyulmaktadır. Olması gereken, bu çalışmaların çok önceden sonuçlandırılması ve sporculara yarışma programının kesin iletilmesidir ki yarışmacı da antrenman çalışmalarını düzenleyebilsin.

Uluslararası yarışmalarda yabancı yarışmacılara gösterilen özenin yerli yarışmacılara gösterilmediğinden bir çok yarışçının şikayetine şahit oldum. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Maalesef bu düzenlilik hem federasyon yapısından hem de dışarıdan destek eksikliğinden sağlanamamaktadır. Ülke sporcularının birçoğu kendi olanaklarıyla sporu yapmaya çalışmaktadırlar. Yarışmacılar konaklama ve ulaşım giderlerini karşılamakta zorluk yaşamaktadırlar. Bu sorun ancak yasal harcırah ödenmesinin devamlılığı ve bunun yanında yerel konaklama desteğiyle çözülebilir. Yabancı sporcular için sağlanan konaklama zaten ya sponsor ya da yerel yönetimler tarafından sağlanmaktadır. Bu tavrın kendi sporcumuza da gösterilmesi bir gereklilik olmasına karşın tüm çabalarımıza rağmen her iki taraftan da olumlu cevaplar alamıyoruz.

Organisazyonlarda ilk yardım olayı oldukça önemli bir detay. Kapadokya yarışından örnek alırsak parkur ortasında meydana gelen bir ciddi bir kazada sporcu nasıl olduğu yerden alınıyor?

Sağlık ekibini UCI kurallarında belirtilen sürelerde yaralanmalara müdahale edebilecekleri önemli noktalara yerleştiriyoruz . Parkurun her noktasında sağlanan telsiz bağlantısı ile durum sağlık görevlisine bildirilir en yakın noktadaki ekip ilk müdahaleyi yapar.

Bu spora gönül vermiş, kendi bölgelerinde dağ bisikleti yarış organisazyonu yapmak isteyen arkadaşlara nasıl bir yol izlemelerini önerirsiniz?

Yarışma düzenlemek veya organizasyonlarda yer almak isteyen gönüllüler bizimle iletişim kurabilirler. Ekonomik ve sosyal göstergeler açıkça göstermektedir ki bisiklete en fazla ihtiyacı olan ülke olmamıza rağmen en az kullanan yine bizleriz. Bisiklet kullanımı son yıllarda artış göstermiş ancak trafik ve yol desteği verilmediğinden hızlı bir yükselişe geçememiştir. Tüm dünyada çevre dostu ulaşım tarzına destek verilirken, yollar yapılırken ,trafik düzenlemesi yapılırken , ülkemizde yönetimler yakıt ve araba tüketimini artıracak düzenlemelerde ısrar etmektedirler. Bu yaklaşım değişmek zorundadır, biz bisiklet dostları bu değişimi birlikte hızlandırmalıyız. Dergi çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.

Bu spora katkınızdan dolayı size mtbtr.com adına teşekkür ediyorum. 

Bisikleti son 50 yıllık yaşamlarından eksik etmeyen bir ailenin bireylerinden biri olarak okul çağı öncesi başlamış bisiklet serüvenimi tüm yaşantımda sürdürmekteyim. Kamu çalışanı olarak (Sağlık Kurumla ...">

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 3436 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015