Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği
Bisiklet Üstünde 7500km / 98Gün

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Yazar: Anı Değirmenci
25.2.2013

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar için gerekli bazı bilgileri sizinle paylaşırken ilerleyen günlerde gerçekleştirmeyi planladığı “Katlanabilir Bisiklet Festivali” projesi hakkında bir röportaj yaptık:

Birçoğumuzun tanımasına rağmen bize kendinden bahsedebilir misin?

1982 Erzincan doğumluyum. 1 yaşından bu yana Muğla’da yaşıyorum. Şu an ise Muğla’nın şirin kasabası Akyaka’da hayatıma devam ediyorum. 2006’da bisiklet ile daha çok ilgilenmeye başladım. Bisikletin temeli ise herkes gibi çocukluktan geliyor.

Serkan Taşdelen
Serkan Taşdelen
Büyük boyut için tıkla!

Tur bisikletçiliğine ilk olarak ne zaman başladın ve şimdiye kadar kaç km yol kat ettin?

2006 yılında günübirlik turlardan sonra 13 Mayıs 2007’de 98 gün süren Pedalla Türkiye yolculuğuna çıktım ve bu anlamda tur bisikletçiliğine başlamış oldum. O günden bu zamana kadar Türkiye yollarında 50.000km civarında pedal çevirdim, çevirmeye devam ediyorum.

Seni Tur bisikletçiliğine yönlendiren ne oldu?

Türkiye’yi gezmek çocukluk hayalimdi. Ne şekilde olduğunu bende bilmiyordum. Bu otostopla, otobüsle, yürüyerek ya da bisikletle olacaktı. Ardından işe gidip gelmek için aldığım bisikleti internette araştırırken, forum siteleri ile karşılaştım. Gezen insanları gördüm ve ardından kendimi yollarda buldum. :)

Yola çıkmadan önce izleyeceğin güzergahı neye göre belirliyorsun?

İlk olarak görmek istediğim yerlere göre belirliyorum. Bunlar genelde Türkiye’nin önemli doğa alanları, dağları, yaylaları, geçitleri ve şehirleri oluyor. Bazen bir proje kapsamında, bazen ise keyfi olarak turlara çıkıyorum. Yeri geldi kuruyan göllerimize dikkat çekmek için bir proje gerçekleştirdim, yeri geldi bir yerlerden yola çıkıp gidonumu istediğim yere çevirerek pedal çevirdim.

Serkan Taşdelen
Serkan Taşdelen
Büyük boyut için tıkla!

Tur bisikletçiliğinde nasıl bir bisiklet tercih edilmeli, uzun yola çıkmadan önce yanında götürmeyi asla unutmadığın teknik ekipmanlar özellikle neler?

Pedal çevirirken üzerinde rahat ettiğiniz bir bisiklet olmalı. Lastikleri yolda daha iyi akış sağlaması için slik ve patlamaya karşı dayanıklı olmalı. Bagaj bağlamaya uygun olmalı ve bağlanan çantalar sizi rahatsız etmemeli. 26” veya 28” bisikletler tercih edilebilir. Bu tamamen kişisel bir tercihtir. Ben yıllardır 26” kullanıyorum. Büyük bir sorun yaşamadım.

Asla unutulmaması gereken teknik ekipmanlar ise yama takımı, alyan anahtarları ve pompadır. Daha büyük sorun olmadıktan sonra yolda kalmamak için bunlar yeterlidir.

Tur bisikletçiliğinde bisiklet ve bagaj yükü ağırlığına dikkat ediyor musun? Benim ağırlığım + bagaj şeklinde, bu uzun ya da kısa mesafeler için değişkenlik arz ediyor mu?

Aslına bakılırsa çok dikkat etmiyorum. Ama standart olarak alınması gerekenleri her zaman alıyorum ve 20-25 kg kadar bir şey oluyor. Bu kadar malzeme ile aylarca gezebilirim. Turculukta bisikletin ağırlığınınçok bir önemi olmaz. Nasıl olsa yüklü bisiklet ile çıkıyorsunuz ve bu durumda iki, üç kg bir şey değiştirmiyor. Gidilen tura göre alınan bagaj değişebilir, bu da yine ihtiyaç duyduğunuz şeyler ile alakalıdır. Bir haftalık tur malzemeniz 15kg , bir aylık tur malzemeniz ise 25kg olabilir.

Serkan Taşdelen
Serkan Taşdelen
Büyük boyut için tıkla!

Sürüş esnasında ya da mola anlarında, besin kaynağı olarak neler tüketmeye dikkat ediyorsun?

Bunun için herhangi bir özen göstermiyorum. Bazen sadece kek yiyerek yola çıkıyorum, bazen sıcak bir çorba içerek. Sürüş sırasında taze sebze ve meyve kesinlikle tavsiyemdir. Vücudunuzun vitamin ihtiyacını karşılarsınız. Öğle yemeği genelde hızlı ve hafif şeyler oluyor. Ekmek arası döner, ton balığı, konserveler ya da barbunya pilaki tercihim olabilir. Bunların yanında yöresel lezzetleri tatmakta fayda var. Akşam yemekleri protein ve karbonhidrat ağırlıklı makarna, tavuk, et, pide tarzı şeylerden oluşabiliyor.

Katlanabilir Bisiklet Festivali

Katlanır bir bisiklet daha cok kısa ulaşım için kullanılmaya dönük pratik bir araç olarak tasarlanmıştır. Uzun turlarda özellikle rampalarda geometrisinden dolayı yokuş çıkmak zordur. Katlanır bisiklet ve tur birbirleriyle çelişmiyor mu?

Üretilme amaçları şehiriçi kısa ulaşım için olsa da zamanla daha uzun mesafe kullanmak için geliştirilmiştir. Şu an birkaç markanın uzun yol için ürettiği modeller bulunmaktadır. Yokuş çıkmak zor ama bu kişisel performans ile giderilebiliyor.

Katlanabilir bisiklet ve tur çelişkisini kabul etmem mümkün değil. Kendinizi rahat hissettiğiniz her bisiklet ile uzun yola çıkılabilir. Bunun herhangi bir kuralı yok. Ayrıca tüm katlanabilir bisikletler 20" lastik çaplı değiller. 26" ve 28" katlanabilir bisiklet bulmakta mümkün.

Serkan Taşdelen
Serkan Taşdelen
Büyük boyut için tıkla!

Katlanır bisikletle turculuk"hakkında dünyadaki örneklerinden kısaca bahseder misin?

Atlas Dergisi yazarı Hüseyin Ürkmez Türkiye'den İtalya'ya uzanan 3 haftalık bir tur yaptı. Bununla birlikte internette kısa bir araştırma ile birçok yabancı turcu bulabilirsiniz.

Son olarak, Nisan ayı içersinde hazırlıkları şimdiden başlamış “Katlanabilir Bisiklet Festivali” düzenlemeyi planlıyorsun, bunun hakkında kısaca bahsedebilir misin?

Dünyada örnekleri bulunan ama ülkemizde ilk defa yapılacak olan bir festivale hazırlanıyoruz. Türkiye’de katlanabilir bisiklet kullanıcılarını bir araya toplayarak, hep birlikte pedal çevireceğiz ve insanlara bisiklet kültürünü anlatmaya çalışacağız. Kullanımı ve taşınması bu kadar kolay olan ve istenildiğinde katlanıp gerek toplu taşıma araçları, gerekse kişisel aracınıza koyabileceğiniz bir bisikletin festivali olacak. O nedenle festivalimizin ismi “KATLAGEL” oldu. :)

Katlanabilir bisikleti olan herkes festivalimize davetlidir, sadece kayıt yaptırmaları ve sıkça sorulan soruları okumaları gerekiyor. Festival internet sitesi www.katlagel.com

Teşekkürler…

Serkan Taşdelen
Serkan Taşdelen
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 16976 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015