Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Bisikletle Oryantiring Nedir?
Dağ Bisikleti Sporuna Farklı Bir Açılım: MTB O

Bisikletle Oryantiring Nedir?

Yazar: Nermin Fenmen
6.3.2013

Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ile Oryantiring’in strateji oyununu Bisikletle Oryantiring sporunda birleştirmeye ne dersiniz?

Önce biraz Oryantiring’den söz edelim. Aslında askeri eğitimin bir paçası olan, ama 1900’lerin başında İskandinavya’da siviller arasında bir spor dalı haline gelen ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan Oryantiring, bir harita üzerinde işaretli hedefleri sırasıyla dolaşarak bunu en kısa sürede tamamlamaya çalışmaya dayanıyor. Başarı için bir oryantiring haritasında yer alan sembollerin ne olduğunu bilerek çevredeki arazi ile bağdaştırmak, kondisyonunuza bağlı olarak hedefe giden en uygun rotayı belirlemek gerekiyor ki işte oryantiring’deki “strateji oyunu” kavramı tam da bunu içeriyor.

“Güçsüzün güçlüyü yenebildiği tek spor dalı” olarak tanımlanıyor Oryantiring. Bunu kanıtlamak istercesine, 95+ yaş kategorisinde yarış düzenlenen belki de tek spor dalı! Bu sporda kim haritayı en iyi yorumlar, kestirmeyi en çabuk fark eder ya da en az eforla en hızlı gidebileceği rotaya kim en hızlı karar verirse o kazanır.
Büyük boyut için tıkla!

Oryantiring Sporu Tarihçesi

Oryantiring sporu, İskandinavya’da yazın koşarak, kışın da koşu kayağı ile yapılmaya başlandı. Halen koşarak oryantiring, her tür hava koşulunda, dünyanın neresinde olursanız olun haritası olan her yörede yapılabildiğinden en yaygın disiplin. Ancak özellikle Avustralya ve Yeni Zelanda’da başlayarak gençlerin tutkusu olan Dağ Bisikletiyle Oryantiring de Uluslar arası Oryantiring Federasyonu (IOF)’ninkabul ettiği disiplinler içinde yerini aldı. Koşarak Oryantiring Türkiye’de 1960’larda askeri kulüpler arasında başladı. Siviller arasında ilk yarışların yapılması ise ancak 1990’ların sonuna rastlar. Çok genç bir spor dalı olmasına rağmen ülkemizde hızla gelişti ve Türkiye, koşarak oryantiring dalında bugün pek çok uluslar arası yarışma düzenliyor, uluslar arası oryantiring camiasından dünya devlerini ağırlıyor.

Dağ Bisikletiyle Oryantiring

Dağ Bisikletiyle Oryantiring ülkemizde çok yeni bir disiplin. Henüz geçtiğimiz birkaç yıl içinde İstanbul Orienteering Grubu (IOG) ve Ankara’da ODTÜ Orienteering ve Navigasyon Takımı’nın girişimleriyle düzenlenmeye başlayan etkinlikler, Türkiye Oryantiring Federasyonu bünyesinde bu disiplinin resmen kabulü ile hız kazandı ve Türkiye geçtiğimiz yıl ilk kez Büyüklerde ve Gençlerde birer sporcu ile Dünya Şampiyonası’nda temsil edildi.

2013’de de Türkiye ilk kez, Uluslar arası Oryantiring Federasyonu’nca onaylı, dünya sıralamasına puan veren bir yarış düzenleme yetkisini aldı.
 Örnek MTB-O Haritası
Örnek MTB-O Haritası
Büyük boyut için tıkla!

Haziran’da Yarış Var

Yarış, 1-2 Haziran 2013 tarihlerinde İstanbul’da, Belgrad ormanlarında yapılacak. Birinci gün kazanma zamanı 25 dakika civarında kısa mesafe, ikinci gün ise kazanma zamanı 60 dakika civarında orta mesafe olmak üzere IOF standartlarında düzenlenecek iki günlük bu yarış bir yandan farklı ülkelerden gelecek elit sporcuları konuk edecek, hem de Türkiye’deki en iyileri belirleyerek 26 – 31 Ağustos’ta Estonya’da yapılacak Dünya Büyükler ve Gençler Şampiyonası’na gidecek milli takım aday kadrosunu oluşturacak.
MTBO Türkiye
MTBO Türkiye'de de Yapılıyor
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 25166 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015