Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
Türkiye Bisiklet Turu: Takımlardan Hikayeler
49. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu

Türkiye Bisiklet Turu: Takımlardan Hikayeler

Yazar: Tour of Turkey
19.4.2013

Novo Nordisk

Tamamı Diyabetli Bisikletçilerden Oluşan Team Novo Nordisk

2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde kurulan ve önceki yıllarda Team Type 1 adıyla bilinen Team Novo Nordisk profesyonel bisiklet takımı 2013 yılında "Diyabeti Değiştir" sloganıyla yola çıktı.

Takım bisiklet aracılığıyla Tip 1 Diyabete farkındalığı arttırmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz sezon kadrosunda 6 diyabetli sporcu bulunduran Takımın, 2013 yılında 17 kişiden oluşan ve 10 ülkeyi temsil eden sporcu listesinin tamamı diyabetli sporculardan oluşuyor. Sporcuların yanı sıra takımın kurucuları arasında diyabetli yöneticiler yer alıyor. Takımın ana sponsoru Novo Nordisk firması, diyabet tedavisine yönelik ürünler başta olmak üzere sağlık ürünleri üretim ve pazarlama alanında faaliyet gösteriyor.

Changing Diabetes - Team Novo Nordisk
Changing Diabetes - Team Novo Nordisk
Büyük boyut için tıkla!

Takımın benimsediği "Diyabeti Değiştir" sloganı, eğitim yoluyla diyabet bilinci geliştirme, destekleyici kampanyalar ve araştırmalara liderlik etme, diyabetli bireylere örnek oluşturma ve "Diyabeti Değiştirme" çabasına dair misyonunu ortaya koyuyor.

Tamamı diyabetli sporculardan oluşan Takım, 2009 yılında "Race Across America" yarışında takım klasmanında birinciliğe ulaştı. Amatör yarışlarda kazandıkları başarılar ardından, 2010 yılında UCI Kıta takımı lisansı alan, 2011 yılında ise lisanslarını Profesyonel Kıta Takımı kategorisine yükselterek profesyonel organizasyonlara katılma şansı elde eden Team Novo Nordisk, 2011 yılında Giro d'Italia’da start aldı. Katıldıkları diğer organizasyonlar arasında Tour of California, the Tour de Langkawi, ve 2010 yılında iki etap zaferine imza attıkları Tour du Maroc müsabakası yer aldı.

Team Novo Nordisk
Team Novo Nordisk
Büyük boyut için tıkla!

Novo Nordisk’in “TUR” Tecrübesi

Takım, bugüne kadar Türkiye'de 2 kez start aldı. İlk TUR tecrübelerinde Rus sporcuları Alexander Efimkin ile 2011 Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu genel klasman liderliğine ve turkuaz mayoya ulaşan takım Türkiye'de iki yıl ard arda start aldı. 2012 yılında Daniele Colli, sprint puanları genel sıralamasında 3.sırada yer aldı. Geçtiğimiz yıl Türkiye'de yarışan diyabetli tek sporcuları Martijn Verschoor bu sezon takımda yarışmaya devam ediyor.

Geçen yıl takım kadrosunda yer alan Martijn Verschoor, Fabio Calabria, David Lozano, Joe Eldridge ve Javier Megias'tan oluşan 5 diyabetli sporcuya ek olarak, takım 12 yeni sporcu ile kadrosunu genişletti ve dünyada ilk kez tamamı diyabetli bisikletçilerden oluşan profesyonel bisiklet takımına imza attı.

Joe Eldridge - Team Novo Nordisk
Joe Eldridge - Team Novo Nordisk
Büyük boyut için tıkla!

Takımın kurucusu Phil Southerland, genel hedeflerini "diyabetin etkili kontrolü ile neler yapılabileceğini dünyaya göstermek" ve "diyabetli bireylere umut ve ilham vermek" olarak vurguluyor. Southerland, "Egzersiz, hiç kimsenin farkına varmadığı milyar dolar değerinde bir ilaç" ve "düzenli egzersiz, dengeli beslenme, tedavi ve teknoloji ile diyabetli bireylerin hayallerine ulaşması mümkün" sözleriyle diyabet ve spor ilişkisine dikkat çekiyor.

Takımın TUR'a katılmasıyla ilgili olarak iletilen basın açıklamasında Southerland “Team Novo Nordisk olarak, Türkiye Bisiklet Turu’na katılacağımızdan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Söz konusu yarışma dünyadaki en iyi takımlardan birçoğunun katıldığı çok güzel bir yarışma. 2011 yılında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’na da -Tip1 Takımı- olarak katılmıştık ve Avrupa’da ilk galibiyetimizi Türkiye’de elde etmiştik. Bu başarımızı 2013 yılında yeniden yapılanan ekibimiz ‘Team Novo Nordisk’ ile tekrarlamayı diliyoruz. Türkiye’deki şeker hastalarına kontrolü ellerine almaları konusunda iyi örnek olacağımızı ve onları egzersiz yapmaya teşvik edeceğimizi umuyoruz" sözlerine yer verdi.

Mustafa Sayar ve Torku Şeker Spor

Mustafa Sayar, Türkiye'de Yeni Nesil Bisikletçilerin Başını Çekiyor

Bisiklet Türkiye için yeni bir spor değil. TUR organizasyonu her yıl bir tırmanış etabını 1972 Münih Olimpiyatlarında yarışan, bir yıl sonra Balkan Şampiyonluğuna ulaşan Türkiye'de bisiklet sporuna damgasını vurmuş Rıfat Çalışkan'a ithaf ediyor. Bu yıl ise, TUR'un gözde etabı diğer bir değiş ile kraliçe etabı Elmalı parkurunda 76.km'deki birinci zorluk kategorisindeki Saksağanbeli tırmanışı Rıfat Çalışkan anısına geçilecek.

 Rıfat Çalışkan (Photo: Turkbike.com)
Rıfat Çalışkan (Photo: Turkbike.com)
Büyük boyut için tıkla!

Rekabetin oldukça yüksek olduğu dünya bisikleti ve Avrupa Turları’nda Türkiye'de yeni nesil bisikletçilerin yükselişi, Ahmet Akdilek, Miraç Kal ve Kemal Küçükbay'dan oluşan 3 Türk bisikletçinin Londra Olmpiyatları’na katılma hakkı elde etmesiyle öne çıkmıştı.

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda geçtiğimiz yıldan bu yana yarışan Türk takımı Torku Şeker Spor için de 2013 sezonu iyi başladı. Torku Şeker Spor, son olarak Kuzey Afrika'da öne çıkan bir performansa imza attı. İki yıl önce Pist Bisikleti Omnium disiplininde Avrupa Şampiyonluğu’na ulaşan 20 yaşındaki genç sporcuları Ahmet Örken, Tour of Morocco (Fas Turu) yarışması 6.etabında tek başına yaptığı atak ile etap zaferine imza atmıştı.

Ahmet Örken (C)Torku Seker Spor
Ahmet Örken (C)Torku Seker Spor
Büyük boyut için tıkla!

Bir diğer güçlü isim ise TUR 2013 2.etabında 22 Nisan'da 25.doğum gününü kutlamaya hazırlanan Mustafa Sayar. İlk etabı kazandığı Tour of Blida ve Tour of Algeria (Cezayir Turu)'da genel klasman liderinin hemen arkasında ikinci sırada yer almıştı.

Sayar, "Yarışma seviyesinin bu denli yüksek olduğu bir mücadelede kazandığım ilk uluslararası zafer. Uzun antrenman kampları ve şikayet edeceğim bir sakatlık olmaksızın 2013 sezonuna motivasyon olarak daha iyi başladım. Cezayir'de elde ettiğim başarımı büyük ölçüde takım arkadaşlarıma borçluyum, bana gerçekten çok yardım ettiler" yorumunda bulundu.

Mustafa Sayar (C)Torku Seker Spor
Mustafa Sayar (C)Torku Seker Spor
Büyük boyut için tıkla!

Konyalı sporcu Almanya'nın Stefan Schumacher ya da İspanya'nın Constantino Zaballa gibi kariyerinde bir çok Fransa Turu tecrübesi bulunan tecrübeli isimlerini geride bırakmayı başardı. " İyi bir tırmanışçı olduğumu düşünüyorum. Parkur güçlü olduğum bu özelliğim ile örtüştüğünde genel klasman için yarışabilirim" sözlerine yer verdi.

TUR'a 4 kez katılan ve en iyi performansına 2010 yılında 11.sırada yer aldığı Antalya etabında ulaşan Sayar, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda kendisinden beklentinin yüksek olduğunu biliyor.

"Hedefim takımın başarısı için çalışmak. TUR, Sürprizlere açık bir yarış ve hedefimiz ilk üçe sporcu sokabilmek. Favori etabım Elmalı etabı. Uzun vadeli hedefim, uluslararası düzeyde kendimi göstermek. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu şampiyon isimlere karşı yarışmak için bize bulunmaz bir fırsat sunuyor. Bu yarış gelecek nesil genç sporcular için gerçek bir ilham kaynağı. Ülkemizde bisiklet sporunun gelişimi dikkat çekici ve spora yapılan ve giderek artan yatırımları haksız çıkarmamak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Bu çabanın ve takımın bir parçası olduğum için gururluyum"

TUR 2013'ün tek Kıta Takımı olan Torku Şeker Spor, sezon başında gelen başarılarla mücadeleye hazır olduğunun sinyallerini veriyor.

Bryan Coquard, Sprintin Yeni İsmi

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 25 Nisan'da Turgutreis'e ulaştığında, Bryan Coquard (Europcar) bir yıl önce takım arkadaşı Jerome Cousin'in kıl payı kaçırdığı etapta, 21.doğum gününü kutlayacak. O şimdiden uluslararası arenada dikkate alınan bir sporcu. Londra Olimpiyatları’nda Omnium dalında gümüş madalyaya ulaşan, geçen yıl Valkenburg'da düzenlenen 23 yaş Dünya Şampiyonası’nda da 2. sırada yer alan sporcu, 2013 sezonunda Etoile de Besseges yarışında kazandığı 2 etap birinciliği ve Tour of Langkawi'de iki etap zafer ile dört ikincilik daha kazanarak profesyonel kariyerine hızlı bir başlangıç yaptı.

Kazandığı bu önemli başarıların ikisi Nacer Bouhani ardından gelmiş ve son derece yetenekli iki Fransız sprinter arasındaki büyük çekişmeyi ateşlemişti. Son olarak Circuit de la Sarthe mücadelesi ardından Coquard "Pro Tour sıralamasında ilk kez sahne alan birisi için Fransa Şampiyonuna karşı sprint kaybetmek utanç duyulacak bir şey değil" yorumunda bulunmuştu.

Bryan Coquard (C) Tour de Langkawi
Bryan Coquard (C) Tour de Langkawi
Büyük boyut için tıkla!

"Hala öğrenmek için buradayım ve aklımın bir köşesinde önemli sprinterlerin boy göstereceği Türkiye Turu var. Orada formda olmak için, çalışmayı sürdürüyorum". Conquard Beeseges de Fransız ve Belçikalı rakiplerini geride bırakırken, Malezya'da daha zorlu bir uluslararası rekabetle karşı karşıya kaldı. Önce Theo Bos tarafından geçilse de ardından Türkiye'de etap kazanan ve 21 Nisan'da start alacak diğer sporcular Andrea Guardini ve Francesco Chicchi'yi geride bırakmayı başardı. Genç yaşına rağmen, Conquard, bir hafta süren yarışlarda da kaynaklarını koruduğunu gösterirken, kendisinin ilk World Tour klasiğinde liderliğini Andre Greipel'in yaptığı Ghent-Wevelgem mücadelesinde şampiyon Peter Sagan'ın 40 saniye ardından 16. sırada yer aldı.

Greipel, Conquard'ın üstünlük sağlamak istediği isimlerin başında geliyor. Zira, Alman sprinter 2010 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turunda kazandığı toplam 7 etap ile TUR'un gözdesi haline gelmişti.

Sacha Modolo TUR’a 3. Kez Katılacak

Sacha Modolo Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun tanıdık simalarından birisi. Team Bardiani-Valvole-CSF Inox takımının İtalyan sprinteri geçtiğimiz yıl 6.etap sonunda Kuşadası'nda kazandığı etap zaferi ardından 3.kez TUR'a katılmayı bekliyor. Sezon başında zorunlu olarak verdiği ara ile daha da artan bir arzu ile TUR'a geri dönüyor. "Türkiye'deki bu galibiyet, 2012 yılında kazandığım ilk etap zaferi olduğu için benim için çok önemli bir hatıra" diyen 25 yaşındaki Venitian'lı sporcu, düz parkurlarda ülkesinin ümit vaad eden isimlerinden birisi. Osmanlılar zamanında İtalyan tüccarlar tarafından Scalanova olarak adlandırılan Ege limanında, Avustralya'nın iki yıldız ismi Mark Renshaw ve Matt Goss'u geride bırakmayı başarmıştı.

Sacha Modolo - Tour de San Luis
Sacha Modolo - Tour de San Luis
Büyük boyut için tıkla!

"Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, çok sevdiğim bir müsabaka. Hava sıcak, Giro için çok önemli bir hazırlık ve Elmalı etabıyla eklenen tırmanış finişi ile mükemmel bir parkur. Farklı özellikle etapların biraraya getirilmiş olması hem sprinterler hem de kaçış gruplarına şans tanıyor. Bu özelliği starttan finişe kadar yarışı heyecanlı kılıyor".

Lotto-Belisol ve Andre Greipel

Belçika'nın Bisiklet Yatırımı 5.Yılında Vites Yükseltmeye Hazır

Belçika piyangosu Lotto ile Belçikalı firma Belisol sponsorluğundaki takım 2013 sezonunda geçen yıl ile aynı isimle yarışacak. Lotto-Belisol takımının TUR macerası 2008 yılına uzanıyor. 2010 yılında eksikliğini hissettiğimiz takım bu yıl 5. kez Türkiye'ye konuk oluyor.

Lotto Belisol
Lotto Belisol
Büyük boyut için tıkla!

“Gorilla” lakaplı Alman Sprinter Andre Greipel TUR’a 4. Kez Katılıyor

Türkiye'de 3 kez yarışan, TUR'un en fazla akıllara kazınan sporcusu, Andre Greipel, muhteşem finişleriyle Türk seyircisi üzerinde büyük etki bıraktı. Kaslı fiziği ile "Gorilla" takma adıyla üne kavuşan, 2011 Dünya Şampiyonasının bronz madalyalı sporcusu, Andre Greipel, sprint finişlerinin en fotojenik aktörü oldu. Öyle ki, 2 yıl üst üste TUR posterlerinin reklam yüzüydü. Hiç şüphesiz, Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda kazandığı 7 etap zaferi (2010:1.,2.,5.,6.ve 8.etaplar, 2011:6 Etap, 2012:2.Etap) ön plana çıkarılmayı hak ediyor.

Takım geçtiğimiz yıllarda Andre Greipel ve Oliver Keisen ile (2009:5.etap) etap sıralamasında ulaştığı başarılarına rağmen, TUR 2012'de takım klasmanında 25 takım arasında son sırada yer almıştı. Takım durgunluğu biraz olsun attığında, kadrosundaki başarılı sprinterlerin vites artırarak daha fazla etap galibiyetine odaklanması ise kaçınılmaz. Takım Menajeri Marc Sergeant'in sezon başında verdiği röportaj takımın bu yılki performasına ilişkin ümit vaat ediyor. Sergeant, "2013 yılında katıldığımız tüm yarışlara net bir hedef ile başlamalıyız, sadece yarışı tamamlamakla yetinemeyiz. Bahar klasiklerinde, Grand Turlarda ve katıldığımız tüm Kıta turlarında başarılı olmayı umuyoruz" yorumunda bulunmuştu.

Andre Greipel - Tour Down Under
Andre Greipel - Tour Down Under
Büyük boyut için tıkla!

2013 yılında takımın ismi gibi kadrosu da neredeyse hiç değişmedi. Örneğin, geçen yıl Türkiye'ye gelen ekip içinde yalnızca bir sporcu kadro dışı kaldı. Önemli sprinter Mark Cavendish'in en büyük rakibi olarak gösterilen Andre Greipel, geçen yıl Fransa Turu'nda kazandığı 3 etap zaferi ardından bu yıl da takımın sprintlerdeki favori ismi. Kariyeri boyunca hem Fransa hem İspanya Turu'nda 4'er etap zaferine ulaştı. 2013 sezonunda şimdiye kadar ulaştığı 5 galibiyet ile kariyerinin 100. etap zaferine imza attı.

Greipel'e , Greg Henderson, Marcel Sieberg, Adam Hansen ve Jurgen Roelandts'dan oluşan diğer önemli sprinterler eşlik ediyor. Takım etaplı müsabakalarda bir yıl daha Jurgen Van den Broeck'in performansı ile genel klasmanda başarıyı arayacak. Sporcu 2012 yılında Fransa Turu'nu genel klasman 4.sü olarak tamamlamıştı. Zorlu tırmanış etaplarını domine etmek için takımın bir diğer adayı ise Jelle Vanendert. Geçtiğimiz yıl İtalya Turu'nda etap kazanan, zamana karşı yarışında 4 kez Danimarka Şampiyonluğuna ulaşan Lars Ytting Bak yanı sıra Jurgen Van de Walle, Vicente Reynes ve Olivier Kaisen öne çıkan sporcular arasında.

Astana ve Vinokurov

2012 Astana Takım Kaptanı Alexsandr Vinokurov, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları Şampiyonu Oldu!

Bisiklet dünyasının başarılı isimlerinin boy gösterdiği 48. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu hem yol hem pist bisikletinde Dünya Şampiyonları ve Olimpiyat madalyalı sporcuları ağırlamıştı. Kariyerini Olimpiyat altını ile taçlandıran ve ardından emekliliğini açıklayan Alexandre Vinokurov TUR2012’nin yıldız isimlerinden birisiydi.

Vinokourov olimpiyat kürsüsünde
Vinokourov olimpiyat kürsüsünde
Büyük boyut için tıkla!

TUR 2012’yi genel klasman lideri olarak tamamlayan Astana takımının Kazak sporcusu Alexsandr DYACHENKO’nun takım arkadaşı ve kaptanı Alexandre Vinokurov, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından takdim edilen takım klasmanı birincilik kupasını havaya kaldırdığı TUR 2012 finalinden yalnızca bir kaç ay sonra Londra’da yol bisikletinde Olimpiyat altınına ulaştı.

MTBTR Londra Olimpiyat Oyunlarını yerinde seyretti. Yol bisikleti yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Lampre; TUR’un Müdavimi

Lampre Merida 6. kez sahne alacak

İtalyan Pro Tour takımı Lampre–Merida 6.kez Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda start çizgisinde yer alacak. TUR 2013’e katılan 9 Pro Tour takımından birisi olan Lampre-Merida, 2008 yılından bu yana TUR’a en fazla katılan takım olma rekorunu elinde tutuyor. TUR’un daimi katılımcısı olarak Turkiye’de yarışmaya hazırlanan Lampre-Merida bu yönüyle diğer Pro-Tour takımları arasında özgün bir konuma sahip. Çoğunlukla İtalyan sporculardan oluşan takım, Grand Turların, özellikle de İtalya Turu’nun, her daim güçlü takımların birisi oldu.

Lampre Merida
Lampre Merida
Büyük boyut için tıkla!

Lampre’nin güçlü sprinteri Ale-Jet ve TUR performansı

Ale-Jet lakaplı tecrübeli İtalyan sprinterleri Alessandro Petacchi ilk kez 2008 yılında katıldığı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nda bugüne kadar 3 kez start aldı (2008,2011,2012). TUR 2008’de 1. ve 6.etaplarda elde ettiği birincilik ardından, TUR 2011’in en uzun ve tırmanış ağırlıklı 4. Etabı sonunda Pamukkale finişini de ilk sırada geçmeyi başarmış ve sergilediği tırmanış performansı ile etabın sürpriz kazananı olmuştu. TUR 2011 boyunca 5 etapta her zaman ilk 5 içinde yer aldı. 3 Büyük Grand Turda toplamda 51 kez etap zaferi ve en iyi sprinter formasına ulaşan sporcunun en önemli başarıları arasında 2004 yılında İtalya Turu, 2005 yılında İspanya Turu ve 2010 yılında Fransa Turunda genel klasmanda elde ettiği en iyi sprinter mayosu ile İtalya Turunda 22,İspanya Turu’nda 20 ve Fransa Turu’nda ulaştığı 6 etap birinciliği dikkat çekiyor.

Pozzato, Cunego, Petacchi - Lampre Merida
Pozzato, Cunego, Petacchi - Lampre Merida
Büyük boyut için tıkla!

MTBTR Şubat ayında İspanya'da Lamre Merida takım lansmanındaydı. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. 

Takım bisiklet aracılığıyla Tip 1 Diyabete farkın ...">
 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5641 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015