Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde Bisiklet Yolları
Bisiklet Yolu Projeleri II

Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde Bisiklet Yolları

Yazar: Anı Değirmenci
19.4.2013

Şubat ayındaki “Bisiklet Yolu Projeleri Ne Alemde” başlıklı haberimizde Türkiye genelinde bir kaç ilimizdeki bisiklet yollarına değinmiş, fakat 3 büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir’den bahsetmemiştik. Yaz ayları da yaklaşırken, gelin bu üç sehire de biraz göz atalım, aramızda bilmeyen ya da birkaç konuyu kaçırmış kullanıcılara ufak çapta notlar ekleyelim. (Önceki haberimize buradan ulaşabilirsiniz)

İzmir Büyükşehir Belediyesi: "Bisiklet bizden, gezmesi sizden"

Bisikletin hobi ve sportif kullanımını arttıracak bisiklet yollarının yanında, İzmir’i yaya öncelikli bir kent merkezine dönüştürerek sahil şeridinin İzmirliler tarafından etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayacak ve böylece kent içinde motorlu taşıt kullanım yoğunluğunu önemli ölçüde azaltacak 100km uzunluğunda bir proje İzmirlileri bekliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi planları
İzmir Büyükşehir Belediyesi planları
Büyük boyut için tıkla!

Kent merkezinde bisiklet kullanımının yaygınlaşması, bisikletin raylı sistem ve deniz ulaşımı entegrasyonu için çalışmalar devam ediyor.

Öte yandan, Balçova ilçe merkezini Bahçelerarası alt geçidi ve Bahçelerarası’ndaki taşıt yolları kullanılarak sahil şeridine bağlayacak bir parkurun da oluşturulması planlanıyor.

Son dönemde toplam 43 kilometre uzunluğunda 4 adet bisiklet parkuru yapıldı.

“Bisiklet Bizden, Gezmesi Sizden” projesi kapsamında da, bisikletseverlere haftanın her günü ücretsiz bisiklet ve kask kullandırmaya başlandı.

“Yetkililere söz veriyoruz ki kimseye zarar vermeyeceğiz; yeter ki bisikletimizi ve parçalarını İZBAN’a ve Metro’ya alın.”, İzmirli bisiklet kullanıcıları.

Tehlike yaratacağı gerekçesiyle toplu taşıma araçlarına alınmayan bisikletleri (parça parça olsa dahi!) için verilen uzun soluklu bir süreçten sonra, İzmirlilere 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren tüm İzban ve Metro toplu taşımalarda belirli saatlerde bisikletle seyahat edebilme hakkı tanındı. Bu durum çok önemli, çünkü Youtube’da “izban tekerlek” şeklinde arattığınızda karşınıza çıkacak videolarında görebileceğiniz gibi, İzmirliler İzban’a bisikleti bırakın, tekerleği dahi sokabilmek için büyük mücadele verdiler.

Şimdi trenlerin ilk ve son vagonu bisiklete ayrılmış olup elektrikli bisiklet olmamak koşulu ile tüm bisiklet yolcuları özel işaretli kapıları kullanarak bu ulaşım aracından yararlanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

Anadolu ve Avrupa yakalarında bisiklet yolları ve akıllı bisiklet uygulamaları çalışmaları devam etmekte. Her yakada 18’er km olmak üzere 36 km’lik bir bisiklet ulaşım hattı planlanmış. Plana göre

 • Avrupa yakası Sahil Yolu Kenedy Caddesi - Ekrem Kurt Bulvarı - Zeytinburnu Metro İstasyonu - Veliefendi arası bisiklet yolu halkın hizmetine sunulmuş,
 • Anadolu yakası Kadıköy Bostancı - Göztepe Parkı - Bağdat Caddesi – Kadıköy Meydanı bisiklet yolu vatandaşlar tarafından kullanılıyor.

  Bu durum maalesef gerçeği yansıtmıyor, çünkü bu yol sunulduğu gün geri alınmış bir çalışma. Bisiklet severler hizmete 1 gün içerisinde girip gerialınan yollarını geri istemek adına, o yolu da içeren bir güzergahta her Pazar eylem yapıyorlar.

   Bağdat caddesi bisiklet yolu
  Bağdat caddesi bisiklet yolu
  Büyük boyut için tıkla!

  Bu konuda Bisiklet Yoluna Sahip Çık diyerek bir sivil toplum hareketi de başlatılmış durumda. Her pazar günü 14.00'da Göztepe Parkı'nda buluşup pedal çevirmeye başlayan harekete ayrıca Twitter üzerinden de ulaşmak mümkün: @BisikletYolunaS

  Bağdat caddesi bisiklet yolu iptali hakkında TBMM’ne soru önergesi

  CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Bağdat Caddesi'nde ulaşım amaçlı bisiklet yolunun iptal edilmesine yönelik 15 Mart 2013 tarihinde TBMM'ye bir soru onergesi sundu (PDF).

  Kadir Gökmen Öğüt
  Kadir Gökmen Öğüt'ün soru önergesi
  Büyük boyut için tıkla!

  Fotoğraf Albümü

  Geçtiğimiz Pazar yapılan gezide çektiğimiz fotoğraflardan oluşan ve İstanbul Anadolu yakası bisiklet yollarının ne halde olduğunu gösteren albüme buradan ulaşabilirsiniz.

   Bisiklet Yoluna Sahip Çık
  Bisiklet Yoluna Sahip Çık
  Büyük boyut için tıkla!

  Park edilmiş bisiklet yolu
  Park edilmiş bisiklet yolu
  Büyük boyut için tıkla!

  İspark Akıllı Bisikletler

  Yapılan yenilikler arasında ise İSPARK’ın yapımını sahiplendiği Akıllı Bisiklet uygulaması ile bazı noktalarda hayata geçirdiği proje de var. Arzu edildiği takdirde kiralanan bu bisikletlere sahil yollarının belirli yerlerinde rastlamak mümkün. Kış aylarında kaldırılan akıllı bisikletler hazırlıkları tamamlanıp, bilgisayar sistemi kurulup, yeni istasyonlarda bu sene itibariyle halkın hizmetine sunulacak. Bunlar 10 istasyon olmak üzere 150 bisikleti kapsamakta.

  Ispark istasyonu
  Ispark istasyonu
  Büyük boyut için tıkla!

  Ayrıca Kadıköy sahil yolu başlangıcı olan Dalyan ve Caddebostan arası bisiklet yolu da uluslararası standartlara uygun olması sağlanarak mavi renge boyandı.

  Peki neden mavi?

  Bisiklet yollarında mavi renk zemin kullanılması,

 • Taşıtlar tarafından yapılabilecek olası yol ihlallerini azaltır,
 • Renk körlerinin de yolu algılamasına yardımcı olur.

  Bu nedenle bisiklet yollarında yapılacak renklendirmenin mavi (çift katmanlı epoksi RAL 5015) olması gerekiyor.

  Mavi bisiklet yolu
  Mavi bisiklet yolu
  Büyük boyut için tıkla!

  Ayrıca İstanbul’da deniz otobüslerinde 3, hızlı feribotlarda ve Sirkeci-Harem, Eskihisar-Topçular Hattı arabalı vapurlarda 10 bisikleti ücretsiz taşıma olanağı sunulmakta.

  Sonuç olarak İstanbul 2020 Olimpiyat adaylığı çerçevesinde ulaşım amaçlı bisiklet yollarının varlığının aday olabilme kıstaslarından biri olması aslında temelde bir çok ufak gelişmeyi beraberinde getiriyor. Ancak bu gelişmeler şimdilik son derece ufak ve belki de göstermelik.

  Ankara Büyükşehir Belediyesi

  Başkent Ankara’da ulaşım için bisiklet yolları ne yazık ki parklarda gezi yollarıyla sınırlı... Ankara Büyükşehir Belediyesine seslerini duyurmak için el ele veren bisiklet kullanıcılarının başlattığı imza kampanyası devam etmekte. Siz de buradan katılabilir, imza verebilirsiniz.

  Yani Ankara’da işler henüz “hayal” aşamasında. 19hertz’in Ankara’da bisiklet yollarını hayal eden, ettiren, “Ankara’ya ve bir gün kendine has ruhuna kavuşacağına inandığımız bütün yollarına.”, diyen tasarımı da bunun kanıtı gibi.

  Ankara hayalleri...
  Ankara hayalleri...
  Büyük boyut için tıkla!


   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Panorama

  Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

  Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
  Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
  Devamı » » » 

  Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

  Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
  Devamı » » » 


  Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
  Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
  Şub.14 The Armstrong Lie
  Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
  Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
  Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
  Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
  Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
  Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
  Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
  Eki.12 Velodromda Bir Gün
  Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
  Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
  May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
  May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
  Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
  Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
  Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
  Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
  Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
  Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
  Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
  Panorama Arşivi

   

    Bu yayın 13125 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015