Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Katlanır Bisiklete Giriş
İstanbul'da Katlanır Bisiklet Kullanmak

Katlanır Bisiklete Giriş

Yazar: Perran Yalçın Yavru
21.8.2013

“Aslında bisiklete binmeyi çok seviyorum, her yere pedallamak istiyorum, trafikte beklemek beni çileden çıkartıyor” diyenlerdenseniz, ancak gözünüzü korkutan şey İstanbul'un yedi tepeli, engebeli bir şehir olmasıysa çözüm basit: Katlanabilir (folding) Bisiklet.
Büyük boyut için tıkla!

İlk olarak 1890 yılında askeriyenin ihtiyaçları doğrultusunda üretilen katlanabilir bisikletler Fransız ordusu tarafından kullanılmış. 1900 yılında Mikael Pedersen tarafından İngiliz ordusu için geliştirilen katlanabilir bisikletler yaklaşık 30 kilo ağırlığında, 24 inç jantlara sahipmiş ve İkinci Boer Savaşı'nda kullanılmış. 2. Dünya Harbi dahil askeri bir çok alanda katlanabilir bisikletler kullanılmış.
Büyük boyut için tıkla!

1970'lerde katlanır bisiklet giderek artan ilgi görmüş. 1980’ler de Türkiye'de Pinokyo marka katlanabilir bisikleti bir çok kişi hatırlar. Tabii artık teknolojinin ve bisiklet sanayiinin de gelişmesi ile katlanabilir bisikletler ilk günkü görüntülerinden farklı.
Büyük boyut için tıkla!

İşim ve evim çok yakın olmadığından, ulaşım sürecimde tüneller, yokuşlar aşmak zorunda olduğumdan bisiklet benim için bir ulaşım aracı olmaktan çok uzak görünüyordu. İstanbul'da tünellere bisiklet ile girmek yasak, otobüsler, tramvaylar zaten bisikletleri almıyor. Metrolarda çift bilet basmanız gerekiyor diye kara kara düşünürken imdadıma katlanır bisiket yetişti. Hemen araştırmalara başladım. Katlanır bisikletlerin fiyatları 300TL den başlıyor 1.500-2.000 avroya kadar çıkıyor. Yani istenilen bütçeye uygun katlanır bisikletleri bulabiliyorsunuz.

Çok kısa sürede açılıp kapanması, ağırlığının 10 – 13kg olması, toplu taşıma araçlarının tümüne kabul ediliyor olması, araç bagajına kolayca sığıyor olması avantajları arasında.
Büyük boyut için tıkla!

Hız yapmanızı tavsiye etmem, 20 inçlik jantları ile denge merkeziniz hızla kaybolabiliyor. Eğimi düşük bile olsa bir dağ bisikleti performansı beklemeyin yokuş tırmanırken. Bunlarda katlanır bisikletin deneyimlediğim dezavantajları.

Şimdilik İstanbullular katlanır bisiklete pek alışkın değiller. Bu nedenle kimi zaman ilginç tepkiler veriyorlar ya da merak edip yanınıza gelerek ne olduğunu soruyorlar. Kendi adıma uzun uzun anlatıyorum, hem ulaşım için hem de sağlık için ne kadar faydalı olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Otobüslere binerken şoförlerin suratında "acaba bu ne ki, almalı mıyım?" ifadesi oluyor, hiç istifinizi bozmayınız iyi günler dileyerek, hatta bazen de orta kapının açılmasını rica ederek otobüse binmenizi tavsiye ederim. Trafiğin sıkıştığı,yolun güvenli olduğu ilk anda da toplu taşımadan inip yolunuza, rüzgarın da verdiği mutluluk ile keyifle devam edebilirsiniz.
Büyük boyut için tıkla!

İstanbul gibi bir şehrin bisiklet dostu bir şehir olmadığını kabul ederek işe başlamak gerekiyor. Bu durumda şöyle sorunlarla karşılaşabiliyorsunuz, kaldırımlarımız çok yüksek,bir çok kaldırımda rampa yok. Aslında bisikletlerin kullanımyerleri kaldırım olmasa da, bisiklet yollarımız olmadığı için kimi noktalarda güvenliğiniz açısından kaldırıma çıkmak mantıklı olabiliyor. Diğer bisikletler kadar büyükte olmadığı için yayaları daha az rahatsız ederek yavaş yavaş yol alabiliyorsunuz. Tabii kullandığınız bisiklet bir dağ bisikleti de olmadığı için bu yüksek kaldırımlarda pek şansınız kalmıyor, bisikleti kaldırıma kimi zaman siz çıkartmak indirmek zorunda kalabiliyorsunuz. Daha az yükseklikteki kaldırımlarda da dikkatli olmalısınız.
Büyük boyut için tıkla!

Eğer işe gidip geliyorsanız, kıyafet değiştiriyor olsanız bile terlememek adına hız yapmamanızı, ufak bir sırt çantası kullanmanızı ve yedek kıyafetlerinizi buruşmayan kumaşlardan seçmenizi tavsiye ederim (bkz. Bisikletle işe gitmenin püf noktaları ). Makyaj çantanız, saç fırçanız, deodorantınız çantanızın önemli bir parçası olsun. İş çıkışında da kendinize daha fazla vakit ayırın, nasıl olsa trafikte vakit kaybetmeyeceksiniz...

Bunlar da ilginizi çekebilir

Makaleler

İstanbul’da Bisiklet Yolu Soruları - Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

İBB Emirgan Planları, Bisiklet ve Absürd Projeler

Londra ve İstanbul'da Bisikletin Geleceği

Londra'da bisikletle 10 gün

İstanbul'da Katlanır Bisiklet Kullanmak

Bisikletle işe gitmenin püf noktaları

Haberler

İBB 2015-2019 Stratejik Plan’da Bisiklet Yolları

Yeni Bir Absürd Proje: Tünelde Bisiklet

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2015 Bisiklet Planı - 2km Bisiklet Yolu

Londra'da Yeni Proje: SkyCycle

Londra Bisiklet Otobanları

Kopenhaglaştıramadıklarımızdan mısınız?

 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 15680 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015