Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
08 . Mart . 2021  
Saat Rekoru Kırılacak mı?
Cancellara Rekora Talip

Saat Rekoru Kırılacak mı?

Yazar: İbrahim Koçyiğit
20.11.2013

2009 ve 2010 sezonlarında Fabian Cancellara ile Saxo Bank'ta mücadele eden Nicki Sörensen, takım zamana karşı yarışlarıyla ilgili en kötü tecrübesi sorulduğunda şöyle diyor: "En kötüsü Cancellara'nın önünde olmak. Çünkü önde işinizi bitirip dinlenmek için arkaya geçtiğinizde, önde o tempo vermeye başlamış oluyor ve dinlenmek şöyle dursun, kopmamak için daha da fazla enerji harcıyorsunuz." İsviçreli zamana karşı ustasıyla 2011'de Leopard Trek'te birlikte yarışan Tom Stamsnijder'in aynı soruya cevabı ise şu: "En kötüsü Cancellara'nın hemen arkasında gitmek. Onun koca poposunu görünce 'Tamam, şimdi rüzgâr yemem' diyorsunuz ama Cancellara bisiklet üzerinde öyle muhteşem bir aerodinamik pozisyon yakalıyor ki, en öndeymiş gibi rüzgâr yiyorsunuz!"
Cancellara velodrom antrenmanlarına başladı.
Cancellara velodrom antrenmanlarına başladı.
Büyük boyut için tıkla!
Her ne kadar üç yıldır bireysel zamana karşıda dünya şampiyonluğu Tony Martin'e gitse de, pelotonda bu disiplinin en fazla saygı duyulan isminin hâlâ Cancellara olduğu iddia edilebilir. İsviçreli, şu aralar, böyle bir tartışmada kendisini savunanların elini daha da güçlendirebilecek bir başarıyı, saat rekorunu gözüne kestirmiş durumda. Rekor denemesi nerede gelecek, net değil. Zamanı konusunda da Cancellara cephesinden sadece "Muhtemelen bir büyük turdan 20 gün sonra olur" şeklinde muğlak bir açıklama gelmiş durumda. Yine de Spartacus'ün veledrom antrenmanlarına başladığını düşündüğümüzde, belki de gelecek sezon el değiştirecek bu rekor hakkında daha çok şey bilmek faydalı olabilir.

Saat rekoru, tam 60 dakikalık sürede en uzun mesafeyi kaydeden bisikletçinin elinde bulundurduğu bir rekor. İlk rekor, 1876 yılında ABD'li Frank Dodds tarafından ön tekerleği büyük bisikletle elde edilen 26 bin 508 metrelik dereceydi. Rekorun tarihindeki en önemli gelişimin mimarı ise efsanevi Eddy Merckx oldu.

Merckx'in 1972'de 49 bin 431 metrelik dereceyle kırdığı rekor, uzunca bir süre boyunca ancak aerodinamiği iyileştiren teknolojik gelişmeler, yeni ekipmanlar ve farklı sürüş pozisyonlarıyla geliştirilebildi.

Ne var ki rekor çok sık kırılmaya başlayınca (sadece 1994 yılında 5 kez kırıldı), UCI rekor için yeni bir kategori açtı. Merckx UCI'ın yol yarışı standartlarına uygun bisikletiylekırdığı rekora (ki artık UCI Saat Rekoru olarak anılacaktı) yeniden kavuşuken; farklı yapıda bisikletler, zamana karşı kaskı ve boynuz da (aerobar) dâhil olmak üzere her türlü yardımcı ekipman, pozisyon vb. katkılarla elde edilen rekor için En İyi İnsan Eforu (Best Human Effort) adıyla yeni bir kategori oluşturuldu.

Merckx'in daha önce Jacques Anquetil gibi isimlerin de elinde bulundurduğu rekoru kırmasının ardından, 1984'te Francesco Moser'in öncülüğünü yaptığı birçok popüler bisikletçi, bu rekorun yeni sahibi olabilmek için şansını denedi.

Graeme Obree, Chris Boardman, Miguel Indurain ve Tony Rominger'in art arda yaptığı denemelerle 56 bin 475 metre seviyesine çıkan rekorun UCI'ın devreye girmesiyle yeniden düzenlenmesinden (ve Merckx'e iade edilmesinden) sonra; 2000 yılında UCI'ın standartlarına uygun ekipman ve sürüş pozisyonuyla bir deneme daha yapan Boardman, Merckx'in rekorunu 10 metre geliştirdi. 2005'te Ondrej Sosenka'nın kat ettiği 49 bin 700 metrelik mesafe ise, Cancellara'nın 2014'te geçmesi gereken güncel rekor olarak tazeliğini koruyor. Yine de Sosenka'nın önce 2001'de, ardından da 2008'de dopingli çıkmış ve ikinci pozitif testle ömür boyu men cezası almış olması, 2005'teki o rekoru da "kuşkulu" bir hale getiriyor.

Zamana karşıda dört kez dünya şampiyonu olan, beş anıt yarışın üçünde en az bir şampiyonluk gören (üç Paris-Roubaix, iki Flandra Turu ve bir Milano-San Remo), Fransa Bisiklet Turu'nda ise sekiz bireysel etap zaferi bulunan Cancellara, yol yarışı dünya şampiyonluğu için uğraşsa da başarılı olamadı. Kazanamadığı iki anıt yarış olan Liege-Bastogne-Liege ve Giro di Lombardia'nın parkurları da ona pek uymuyor. Bu yüzden, 2014'te önceliği Ardennes Klasikleri olacak gibi görünse de, artık kazanma ihtimali bulunan her şeyi kazanmanın derdine düşen 32 yaşındaki Spartacus'ün saat rekoru denemesi planlarından geri adım atmaması kuvvetle muhtemel görünüyor.,

 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5254 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015