Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Londra ve İstanbul'da Bisikletin Geleceği
İki Metropolde Bisiklet

Londra ve İstanbul'da Bisikletin Geleceği

Yazar: Cuneyt Kazokoglu
11.12.2013

Bisiklet ve şehir konusunda İstanbul’un maalesef pek de dünyaya örnek olacak bir hali olmadığı konuyla ilgilenen herkesin malumu (bu yorum bisiklet dışında daha başka konular için de yapılabilir elbette). Peki bu durumun değişme olasılığı ne?

İstanbul’un bisiklet ile ilgili “yapılabilecekler” konusunda Amsterdam, Kopenhag gibi şehirlerden ziyade altyapı, trafik ve nüfus yoğunluğu gibi sahalarda çok daha benzeştiği Londra’ya bakması gerektiğini sıkça vurguluyoruz. Bu yazımızda Londra ile İstanbul’un geleceğe yönelik bisiklet stratejilerini karşılaştırıyoruz.

Londra

Pazartesi günü, Londra Belediye Başkanı Boris Johnson önümüzdeki onyılda şehrin bisiklet altyapısına harcanması planlanan 913 milyon sterlinin (3 milyar Türk lirasından biraz fazlası) nasıl harcanacağı konusunda kamuoyuna açıklamada bulundu.

Kadıköy kadar yerde bisiklet ağı

Buna göre önümüzdeki hafta Londra’nın birinci bölgesinde araba yollarından ayrılmış bir bisiklet yolu ağı açıklanacak. Londra’nın 1. bölgesindeki bu bisiklet yollarının çoğu yeraltı metro hatlarına paralel gidecekler.

Londra’nın 1. bölgesi demek şehrin merkezi etrafında yaklaşık 40-45 km2’lik bir saha. Mukayese için şöyle diyelim: İstanbul’da Kadıköy belediyesinin yüzölçümü de tam 41 km2.

Bunlara ek olarak birinci bölge dışındaki bölgelerde daha önce bahsettiğimiz “bisiklet otobanlarına” ek olarak “sessiz yollar” oluşturulacak. Bu yollar birinci bölgenin bisiklet ağından çıktıktan sonra motorlu araç trafiğinin yoğun olduğu yollara girmeden bisiklet sürmeyi mümkün kılacaklar.

 Londra bisiklet otoban plani
Londra bisiklet otoban plani
Büyük boyut için tıkla!

Yeni yılda belediye başkanı önce elden geçirilip bisikletçilerin güvenliğinin arttırılacağı 33 kavşağı açıklayacak.

Minik Hollandalar

Şubat ayında ise ”Minik Hollanda” yarışmasının sonuçları açıklanacak.

Minik Hollanda yarışması Londra’nın merkezi dışında kalan 4 belediyenin 100 milyon sterlin harcanarak “dramatik ve kökten” bir şekilde bisiklet odaklı değiştirilmesi projesi. Eylül ayında bu yarışmada aday belediyelerin sayısı 20’den 8’e düşürüldü. Kalan 8 belediye arasından 4’ü bu projeyi gerçekleştirerek birer “minik Hollanda” olmak üzere seçilecekler.

Gene Şubat ayında son haftalardaki kazalarla da gündeme gelen Londra bisiklet otobanlarına yapılacak eklemeler belirlenecek.

 Londra bisiklet planı
Londra bisiklet planı
Büyük boyut için tıkla!

Kamyon kontrolü

Boris Johnson’ın sözleri de dikkat çekici: “Son dönemlerde yaşadığımız trajedilerden çıkardığım ders bisiklet programımızı kısmak değil, tam tersine çabalarımızı ikiye katlamak”.

Bu bağlamda önemli bir nokta kamyon trafiği. Gerek belediyenin, gerekse İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı’nın muadili “Transport for London”’ın en önemli önceliklerinden biri kamyon trafiğinin azaltılması ve kontrolü. Eylül 2013’ten beri şehirde güvenlik açısından denetimden geçirilen 800 kamyonun sadece dörtte biri “güvenli” olduğu görülmüş.

Kontrollerin yanısıra kamyonlar konusundaki adımlardan biri kavşaklarda kamyon şoför mahallinden bisikletçilerin görünümünü sağlayacak “kör nokta aynaları” konulması olacak.

 Londra bisiklet planı
Londra bisiklet planı
Büyük boyut için tıkla!

Bisiklet vizyonu

Bütün bunlar Londra’nın 2012 Olimpiyat Oyunları’ndan sonra “Olimpiyat Mirası” olarak betimlediği ”Bisiklet Vizyonu”nun bir parçası. Tam metnine buradan ulaşabileceğiniz bu bisiklet vizyonu 4 ana madde içeriyor:

1) Bisiklet-Metro ağı: Bisiklet yolları Londra’nın meşhur metrosuna benzer bir ağ şeklinde tasarlanıyorlar, pek çoğu yeraltındaki metro hattına paralel gidiyor. Yeni yollar ve kavşak düzenlemeleri ile 2001’den beri sayları %173 artmış bisikletlilerin araba yolundan daha fazla ayrılmış ve daha kesintisiz akan yollara taşınması planlanıyor.

2) Bisiklet için daha güvenli yollar: Londra’nın cadde ve sokaklarının bisikletliler için daha güvenli tasarlanması, kavşakların yeniden düzenlenmesi, büyük taşıtların kontrolü.

2002’de Londra’da 109 milyon bisiklete binişe karşın 20 ölümlü kaza olmuş. 2011’de ise oran 182 milyon bisiklete binişe 16 ölüm. Verilen bilgiye göre toplam şehir trafiğinin %4’ünü oluşturmasına rağmen ölümlü bisiklet kazalarının yarısına kamyonlar yol açıyorlar. Dolayısıyla kamyon trafiğinin düzenlenmesi çok önemli.

Keza kavşak düzenlenmesi ve kavşaklarda bisikletlilerin motorlu araç yoluna girmeden girip çıkabilmesi amaçlanıyor.

Londra’da araç kullanacak kamyon şoförlerinin özel olarak bisiklet güvenliği konusunda eğitilmesi talep ediliyor.

Şehir içinde daha fazla sokakta 20 mil/saat (=~30 km/s) sınırı getirilmesi planlanıyor.

 Londra
Londra'da arabaya kapalı, bisiklete açık giriş
Büyük boyut için tıkla!

3) Daha çok kişiyi bisiklete bindirmek: Londra’da bisiklet kullanımının önümüzdeki 10 yıl içinde çifte katlanacağı öngörülüyor. Bu, aslında 2001’den bu yana %173 artmış bir bisiklet trafiğinin de üstüne gelecek. Bu nedenle örneğin Transport for London yeni başlayanlar, daha tecrübeliler ve çocuklar için bisiklet kursları düzenlenmesine önayak oluyor..

2016’ya kadar bisikletlerin park edilebileceği 80 bin yeni yer kurulacak.

Okullarla “okula bisikletle git” pilot projeleri başlatılacak, gereken yerlerde altyapı geliştirilecek.

Londra’nın artık alameti farikalarından olan kiralık Barclays bisikletlerinin sayısı yeni semtlerde kurulacak istasyonlarla bu yıl sonunda 11 bin’e ulaşacak. Almanya ve Hollanda’da elektrikli bisikletlerin toplam satışlar içindeki oranının %20’leri geçmesi hesaba katılarak şehir içinde elektrikli bisiklet kullanımı hakkında projeler var. Bunlar Barclays bisikletleri programına da dahil edilecekler.

4) Herkes için daha iyi yerler: Londra’daki bisiklet kullanımının bu derece artması ve bisiklet odaklı yeni tasarımların şehrin bisiklete binmeyenler için de daha az trafikli, yayaların daha rahat edebileceği bir yer olması ile sonuçlanacak. Çocukların karşıdan karşıya geçmesinden, yol satıhlarının daha az bozulmasına, insanların daha fazla yerel ve yaya olarak bir araya gelecekleri ortamların yaratılmasından, ekonomik getirilere kadar pek çok katma değer yaratılacak.

Çevresel açıdan rakamlar da etkileyici: Londra’nın içindeki trafiğin sadece %14’ü bisikletle yapılsa, kanserojen azot oksit (NOx) salınımı %30 düşeceği, senede 2.200 Londralının ölümüne neden olan kanserojen kükürt partikellerinin %24 oranında düşeceği hesaplanmış.

Yapılan araştırmalar senenin 150 günü ise bisikletle giden bir çalışanın, bisiklet bakımı vs. çıkarıldıktan sonra net olarak yılda 800 sterlin toplu taşım parasından tasarruf ettiğini ortaya koyuyor. Nispeten uzun mesafeli olarak bisikletle işe gelip giden biri için bu rakam senede 2.000 sterline kadar çıkabiliyor.

İstanbul

İstanbul için yaz öncesinden bu yana bir değişim yok. Nisan 2013 tarihli “Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde Bisiklet Yolları” makalemizdeki durum hala devam ediyor.

Mart ayındaki yerel seçimler için tekrar aday gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bisiklet hakkında son dönemde 2 defa gündeme geldi.

10 tane bisiklet bagajlı otobüs

Bunlardan birincisi İETT’nin önünde bisiklet bagajı bulunan 110 otobüs hizmete alması oldu. (Hizmete doymak bilmeyen İstanbul'da şimdi de "Bisiklet Aparatlı Otobüs" dönemi veya İETT’den "Bisiklet Aparatlı Otobüs" dönemi )

110 otobüs mü dedik? Hayır, çünkü 110 otobüsün sadece 10 tanesinde bu bisiklet bagajları var, kesin bir zaman verilmeden “sonrasında” denilerek bu sayının günün birinde 50’ye kadar çıkabileceği belirtiliyor. Bu otobüsler Kartal-Kadıköy, Küçükçekmece-Eminönü, Sarıyer-Kabataş sahil yollarındaki hatlarda hizmet vereceklermiş.

Bu otobüslerin hangi düşünceyle alındığı, alınırken nasıl bir plan ile bisiklet kullanımını gerçekten teşvik edip etmeyeceği üzerine kafa yorulup yorulmadığı ise apayrı bir soru.

Istanbul bisiklet otobüsü
Istanbul bisiklet otobüsü
Büyük boyut için tıkla!

İstanbul’a 36km bisiklet yolu kazandıran başkan

Kadir Topbaş’ın aday gösterilmesi ile beraber mensubu olduğu AKP’nin twitter robot sistemleri yüzlerce "#KadirTopbaş İstanbul’a 36 kilometre bisiklet yolu kazandıran Başkan..." tweeti attılar. Hakikaten de İstanbul’a Kadir Topbaş döneminde 18km Asya, 18km Avrupa tarafında olmak üzere toplam 36km bisiklet yolu yapıldı Bu rakama Bağdat caddesindeki tek günlük yol da dahil.

Toplam uzunluk olarak aslında Kadıköy'den Tuzla'ya mesafe kadar olan 36 km’yi mukayese için iki rakam vermek gerekirse:

 • İstanbul’da motorlu araçların kullandığı toplam karayolu ağının 30.000km civarında olduğunu ve
 • New York’un bisiklet yolu ağının 1200km,
 • Londra’nın 2012 sonu itibariyle, yeni otobanlar hariç 500km olduğunu

  söylemek yeterli herhalde.

  Buna ek olarak İstanbul’da 36km’lik yolun, bir ağ bağlantısı ve toplu taşım sistemine entegrasyonu üzerinde plan yapılmadan, toplu taşıma alternatif olarak düşünülmediği de aşikar.

  Istanbul
  Istanbul'da bisiklet yolu
  Büyük boyut için tıkla!

  Hayal olan 630km bisiklet yolu

  Oysa ki ne güzel planlar vardı. 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi “Bisiklet Yolları ve Yaya Yolları” adında bir proje başlattı ve bunun ihalesini Boğaziçi İnşaat Müşavirlik AŞ – BİMTAŞ’a verdi (Zaman Gazetesi'nin "hayal oldu" haberi)

  Tam metnine buradan ulaşabileceğiniz plan, “İstanbul Genelinde Bisiklet Yolları ve Yaya Yollarının Etüd, Planlama, Projelendirilmesi ile Bölgesel Ulaşım ve Trafik Etüdlerinin Yaptırılması İşi” adı altında, 2006/2007 yıllarında tamamlanmak üzere belediye sınırları içerisinde – şimdi sıkı durun – Asya yakasında 249km, Avrupa yakasında 381km olmak üzere toplam 630km bisiklet yolu hedefliyordu. Bu yollara ara bağlantılar ilave edilerek toplam bisiklet yolu uzunluğu 1004km’ye çıkıyordu. 2023 yılı hedeflenerek yapılan bu planda 4 öncelik grubuna ayrılmış olan bisiklet yolları aşağıdaki gibi oluşacak ve projenin 630km’lik ilk aşaması plana göre 2006/2007 yılında tamamlanacaktı.

  Istanbul
  Istanbul'da 1004km bisiklet yolu planı
  Büyük boyut için tıkla!

  Geleceğe yönelik plan yok – kopyala/yapıştırlar

  Halihazırda 630km ve/veya 1004km’lik planın hayal olduğu aşikar. İstanbul, 2000 olimpiyat oyunlarına aday olunca (yabancılara ayıp olmasın diye) İstanbul’un çöp dağları sorununu katı atık projesi geliştirerek medeni bir şekilde çözmüştü. Buna benzer bir şekilde 2020 olimpiyat oyunlarını kazansaydık belki gene yabancıları etkilemek için benzer bir ivme ile hakikaten 2020'ye kadar büyük çaplı bir bisiklet yolu projesi uygulamaya sokulabilirdi. Şimdi bu ihtimal de yok.

  İstanbul’un ulaşım konusundaki yolculuğunun rotası İBB Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nün hazırladığı, 500 sayfaya yakın ve İstanbul trafiği/ulaşımı hakkında çok ilginç bilgiler içeren “İstanbul Metropoliten Alanı Kentsel Ulaşım Ana Planı” ile belirleniyor. Mayıs 2011 tarihli en son rapor, 2023’e kadar İstanbul’un ulaşım yol haritasını çiziyor.

  Şimdi asıl önemli konuya gelelim. Belgede bisikletin şehir içi ulaşımdaki yeri hakkında neler var? Planın 123. sayfasında "Bisikletli ve Yaya Ulaşım Sistemi" başlığı altında şunlar yazıyor:

  İstanbul Ulaşım Ana Planı Hane Halkı Araştırma raporunda; yolculukların %51’inin motorlu araçlarla, %49’unun ise yaya olarak yapıldığı sonucu ortaya çıkmıştır. Kent içi yolculuklarda önemli bir orana sahip olan yaya yolculuklarının diğer ulaşım türleri ile bir bütünlük içinde ele alınması gerekmektedir.

  Ulaşım ve çevre ile ilgili sorunların kaynağında insana değil, otomobile ağırlık verilmesi yatmaktadır. Kısa mesafeli yolculuklarda motorlu taşıt kullanımından ziyade bisikletli ve yaya ulaşımının desteklenmesi ile gerek trafik gerekse çevre kirliği problemleri çözümlenebilecektir. Bu şekilde hem kişilere spor-eğlence olanağı sağlanmış olacak, hem de araba ile yapılacak kısa mesafeli yolculuklar büyük bir ölçüde azalacağından trafik yoğunluğunda düşüş olacaktır.

  “Bisikletli ve Yaya Ulaşım Sistemi” yerleşim içindeki kısa mesafeli yer değişimlerinde özel araç trafiğini önemli ölçüde azaltabilecek en etkili sistemdir. Bu sistemin yaygınlaştırılması ve cazip hale getirilmesi için iyi bir altyapının oluşturulması gerekmekte ve bu yönde çalışmalar yürütülmektedir.

  Bu metni hatırladınız mı? Bir önceki bölümdeki (Hayal olan 630km bisiklet yolu) 2005'ten kalma “Bisiklet Yolları ve Yaya Yolları” planının aynısı. Yani 2005’ten bugüne kadar bisiklet yolu konusunda hiçbir proje gelişimi yok, belediye raporlarında metinler kopyala/yapıştır yapılarak taşınıyorlar.

  Bunun dışında planda bisiklet

  ”Transfer merkezleri…” başlığı altında (s26)

  ….raylı sistem (metro, hafif metro, tramvay, füniküler vb ), karayolu sistemi (lastik tekerlekli toplu taşıma, metrobüs, özel oto ve taksi vb ), denizyolu sistemi ve bisikletli ve yaya ulaşım sistemleri gibi farklı ulaşım türleri arasında entegrasyon sağlayan transfer merkezi alanları planlanmaktadır.

  Sağlıklı yaşam için yaya ve bisikletli ulaşımın teşvik edilmesi

  “Karayolu Ağı” başlığı altında (s53)

  Bisiklet ve Yaya Yolları

  Mevcut problemler içerisinde başka bir konu da yetersiz yaya ve bisiklet yollarıdır. Bazı yollarda yaya kaldırımı hiç yapılmamış veya bazı yaya kaldırımı olan yerlerde yaya kaldırımı araç geçişini kolaylaştırmak için daraltılmıştır. Bazı kaldırımlar ise bazen park yapan araçlarla işgal edilmektedir. İstanbul genelinde çok az sayıda yayalaştırılmış yol ve bisiklet yolu bulunmaktadır

  şeklinde geçiyor.

  Keza 411. sayfada yer alan "Bisikletli ve Yaya Ulaşım Sistemi" başlığı altında şunlar yer alıyor:

  Otomobili temel alan ulaşım sistemlerinin yarattığı küresel, kentsel ve yerel düzeydeki çeşitli olumsuzlukların karşısında, motorsuz ulaşım türlerinin desteklenmesi sürdürülebilir ulaşım politikaları kapsamında başlıca stratejiler arasına girmiştir. Ayrıca bu ulaşım türlerinin tercih edilmesi, kişilerin günlük yaşamlarında düzenli egzersiz yapmalarına olanak sağladığı için bisiklet ve yaya ulaşımı sağlıklı yaşam açısından da önemli ulaşım alternatifleri olarak desteklenmektedir. Bu doğrultuda

  -Bisiklet ulaşımı kent içi yolculuklarda önemli bir ulaşım türü haline getirmek için sürekliliği olan bisiklet yolları yapılmalıdır. Bisiklet yollarında kullanıcıların güvenliğine yönelik yatay ve düşey işaretlendirmeler yapılmalıdır.

  -Bisiklet kullanımının arttırılmasına yönelik yol kenarı veya yol dışında, otopark alanlarının bir kısmında, merkez fonksiyonların çevresinde ve toplu taşıma noktalarında bisiklet otoparkları düzenlenmeli; bu ulaşım türü toplu taşıma ile entegre edilmelidir.

  -Bisiklet ulaşımına ilişkin bisiklet kiralama hizmeti de sunulmalıdır. Kentin çeşitli noktalarına (özellikle büyük toplu taşıma duraklarına) kişilerin kent içindeki yolculuklarının tümünü veya bir kısmını bisikletle yapmaları teşvik edilmeli ve kentin bir noktasından alınan bisikletin diğer bir noktasına bırakılma olanağı sunulmalıdır.

  Bisiklet kullanımının özendirilmesine yönelik kullanıcı bilinçlendirme eğitim ve aktivitelerin düzenlenmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda yukarıdaki başlıklar kısa vadede hayata geçirilmelidir.

  Daha sonra 455. sayfada

  Bisiklet ulaşımını kent içi yolculuklarda önemli bir ulaşım türü haline getirmek için sürekliliği olan bisiklet yolları kısa dönemde planlanmalıdır.

  ve

  Merkez fonksiyonların çevresinde ve toplu taşıma noktalarında bisiklet otoparkları düzenlenmeli; toplu taşıma türleri ile entegre edilmelidir.

  gibi ifadeler var.

  Uzun lafın kısası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şehir ulaşım konseptinde bisiklet hakkında somut hiçbir planı yok.

  İşte İstanbul’un bisiklet yolunun geleceği bundan ibaret.

  Istanbul
  Istanbul'da bisiklet yolu
  Büyük boyut için tıkla!

  Minik Hollandalar’da akan boyalar

  İstanbul çok büyük bir şehir. Dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi kapsamında olmasa da, yerel belediyelerin kendi girişimleri ile bir nevi kurtarılmış ada, ya da Londra örneğinde olduğu gibi “minik Hollanda” olması mümkün değil mi?

  Türkiye’deki merkezi yönetim sistemiyle bu seçenek çok mümkün gözükmese de İstanbul’da kendini “7.5 Km'lik bisiklet parkuruyla İstanbul’un en uzun bisiklet yoluna sahip olan Kadıköy” diye tanıtan Kadıköy Belediyesi sınırlarında teorik olarak mümkün… mü dersiniz?

  Seçim dönemi yaklaşırken Filli Boya tarafından maviye boyanarak açılan Yoğurtçu Parkı-Fenerbahçe bisiklet yolunda boyanın ilk yağmur ile akması, Kadıköy Belediyesi’nin de bisiklet yolları konusundaki performansının da aynası aslında.

  Kadıköy Belediyesi’nin plan/proje gibi şeyleri konu alan iki tane önemli belgesi var. Bunlardan birincisi ”2013 Yılı Performans Programı”. Belediyenin performans programlarına bu sayfadan ulaşabilirsiniz. Bu belgede 300.000 lira kaynak ayrılmış, son derece yuvarlak bir şekilde ifade edilen şu madde yer alıyor:

  Mevcut bisiklet yolları ile sahil yolu arasında bağlantı sağlanarak, bisiklet kullanımını cazip hale getirip 2010-2014 yılına kadar yapmak.

  68. sayfada Fen işleri müdürlüğü ile 98. sayfada Plan ve Proje Müdürlüğü sorumluluğunda olan bu 2013 yılı projesi de en nihayetinde mavi boyanın aktığı yoldan ibaret.

  Istanbul
  Istanbul'da Kadiköy mavi bisiklet yolu
  Büyük boyut için tıkla!

  Kadıköy’de geleceğe yönelik plan var mı?

  Önümüzdeki yıllarda Kadıköy Belediyesi bisiklet için bir şey planlıyor mu? diye merak ediyorsanız, bakmanız gereken belge belediyenin 2010-2014 stratejik planı. Anladığımız kadarıyla 2014 yılının ötesinde hazırlanmış bir stratejik plan yok, seçim var ne de olsa.

  Söz konusu stratejik planda ise gene yukarıda gördüğünüz metin (“Mevcut bisiklet yolları ile sahil yolu arasında…”) Fen İşleri Müdürlüğü’nün faaliyetleri arasında belirtiliyor (s62). Planın 60. sayfasında ise Plan Proje Müdürlüğü’nün hedefleri arasında “Bisiklet Yolları Projesinin 2014 senesi sonuna kadar hazırlanması” var. Bu kadar.

  İşin acı yani bu “bisikleti teşvik etmek”, “bisiklet kullanımını cazip hale getirmek”, "X yılına kadar bisiklet yolu hazırlamak" gibi afaki ifadelerin aynı İBB örneğinde olduğu gibi yıllar boyu bir rapordan diğerine adeta kopyala/yapıştır yapılırcasına taşınması, çok cüz’i ve gerçek bir ulaşım konseptinden fersah fersah uzak, birkaç "yolcuk" dışında somut bir projeyle sonlanmaması.

  Kadıköy’de bisiklet yolunun metresi 240 lira

  Performans raporlarını 2009’dan beri takip ettiğiniz takdirde Kadıköy’de bisiklet yolları için ayrılmış şu bütçeler çıkıyor ortaya:

  2008: 250.000 TL
  2009: 500.000 TL
  2010: 447.270 TL
  2011: 300.000 TL
  2012: 0 gözüküyor
  2013: 300.000 TL (Filli Boya tarafından boyanan yol da bu rakama dahil)

  Bu rakamları altalta dizip toplayınca Kadıköy belediyesinde bugüne kadar bisiklet yolları için 1,8 milyon lira ayrılmış olduğu sonucuna ulaşıyoruz.

  Toplamda 7.5km yol olduğuna göre buradan Kadıköy’de 1m bisiklet yolunun 240 liraya malolduğu sonucu çıkıyor.

  Sonuç

  Bu yazının üzerine bir de sonuç çıkarımı yapmak gerekli değil aslında. Yazıyı buraya kadar okuyan okuyucularımız kendi çıkarımlarını yapacaklardır.

  Bizim çıkarımımız gayet net: ne İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ne de “Türkiye’de lider, dünyada model bir belediye olmak” iddiasındaki Kadıköy Belediyesi’nin bisikletin İstanbul ulaşımındaki yeri konusunda hiçbir elle tutulur fikri yok.

  Bisikletin şehir ulaşımına entegre edilmesi, orta ve uzun vadede İstanbul’da en azından kurtarılmış adalarda kesintisiz ve akıcı bir şekilde salt bisiklet odaklı bir ulaşım konseptine kavuşulması için yuvarlak laflar dışında hiçbir elle tutulur plan, proje mevcut değil.

  İşin daha da acısı, bu halin siyasi yelpazenin bir ucundan diğer ucuna kadar geçerli olması.

  2013 yılı biterken, yerel seçimlere 3,5 ay kala Türkiye’nin en büyük şehrinde içinde bulunduğumuz durum budur.

  İBB Beyazmasa Yanıtı

  Yazımız üzerine İBB Beyazmasa twitter hesabından aşağıdaki mesajı gönderdi.

  İBB'nin konuyla ilgili olarak gösterdiği belge, yukarıda "Hayal olan 630km bisiklet yolu" başlığı altında bağlantısını verdiğimiz, 2005 tarihli belge. Yorum sizin.

  Bunlar da ilginizi çekebilir

  Makaleler

  İstanbul’da Bisiklet Yolu Soruları - Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

  İBB Emirgan Planları, Bisiklet ve Absürd Projeler

  Londra ve İstanbul'da Bisikletin Geleceği

  Londra'da bisikletle 10 gün

  İstanbul'da Katlanır Bisiklet Kullanmak

  Bisikletle işe gitmenin püf noktaları

  Haberler

  İBB 2015-2019 Stratejik Plan’da Bisiklet Yolları

  Yeni Bir Absürd Proje: Tünelde Bisiklet

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2015 Bisiklet Planı - 2km Bisiklet Yolu

  Londra'da Yeni Proje: SkyCycle

  Londra Bisiklet Otobanları

  Kopenhaglaştıramadıklarımızdan mısınız?

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Panorama

  Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
  Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

  Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
  Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
  Devamı » » » 

  Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

  Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
  Devamı » » » 


  Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
  Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
  Şub.14 The Armstrong Lie
  Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
  Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
  Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
  Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
  Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
  Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
  Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
  Eki.12 Velodromda Bir Gün
  Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
  Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
  May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
  May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
  Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
  Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
  Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
  Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
  Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
  Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
  Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
  Panorama Arşivi

   

    Bu yayın 14113 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015