Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu Transalp'ta
CRAFT Bike Transalp 2014

Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu Transalp'ta

Yazar: Erkan Sakallıoğlu
7.8.2014

CRAFT Bike Transalp, etaplı mukavemet yarışları arasında Avrupa’da düzenlenen en ağır yarış. Almanya’nın Bavyera eyaletinde Oberammergau’dan başlayıp İsviçre üzerinden İtalya’da Garda golüne kadar 7 etap boyunca toplam 587km pedal basan bisikletçiler, yarış esnasında 19.147m irtifa tırmanıyorlar. Crocodile Trophy ya da Cape Epic gibi yarışlar gibi dünyanın öbür ucuna gitme gereği de içermediğinden çok ilgi gören yarışta Temmuz sonunda 1.200 dağ bisikletçisi yarıştı.

Bu yıl karışık çiftler kategorisinde Türkiye’den dağ bisikleti camiasının yakından tanıdığı Semra Yetiş ile Almanya’da oturan ve daha önce Transalp yarışmış olan Erkan Sakallıoğlu beraber yarıştılar. İkilinin oluşturduğu Mountain Heroes Friends Türkei takımı yarışı sınıflarında 9. olarak tamamladı. Aşağıdaki metin, Erkan’ın yazdığı yarış sırasındaki notları.

CRAFT Bike Transalp rota
CRAFT Bike Transalp rota
Büyük boyut için tıkla!

Semra & Erkan
Semra & Erkan
Büyük boyut için tıkla!

1. Gün

İlk gün hava güneşli ve sıcaktı, Türkiye’deki gibi. Starttan sonra ilk 20 km beraber grup ile gidilmek zorundaydı. 20 km’nin sonunda arazi girişi çok dardı ve iyi yer tutamadık, bayağı geride kaldık, zaman kaybı yaşadık. Takım çalışmamız gayet iyi ve uyumluyduk. Son uzun tırmanışta Semra cok rahat çıktı ve ben geride kaldım sürekli ön çekip yorulduğum için. İlk günü karışık kategoride 61 takımdan ilk 10.sırada ve 4 saat 37 dakikada tamamladık. Çok mutluyuz ve yarını heyecanla bekliyoruz.

CRAFT Bike Transalp 1. etap
CRAFT Bike Transalp 1. etap
Büyük boyut için tıkla!

Semra & Erkan
Semra & Erkan
Büyük boyut için tıkla!

2. Gün

Start hafif yağmurluydu. Daha yoğun yağabileceğini düşünemedik ve hazırlıksız başladık. İlk dağ tırmanışında yağmurun şiddeti çok arttı. Yükseklik arttıkça sıcaklık 5 dereceye kadar düştü. Semra şoka girip titreme nöbetleri geçirmeye başlayınca çok zorlandık. Daha sonra yağmurluk bulmamıza rağmen hiçbir işe yaramadı ama etabı herşeye rağmen 12.çi sırada ve 5 saat 29 dakikada tamamlayabildik.

CRAFT Bike Transalp 2. etap
CRAFT Bike Transalp 2. etap
Büyük boyut için tıkla!

Mountain Heroes
Mountain Heroes
Büyük boyut için tıkla!

3. Gün

Bir gün önce Semra çok kötü olduğu için diğer güne çok iyi hazırlık yapmasıyla 3. gün çok iyi start aldık. Bu sefer yağmurluklar, ayakkabı kılıfları ve yedek eldivenlerle çok tedbirli başladık. Yarışta ikimiz de çok iyi performans sergileyip günü 8. sırada ve 6 saat 12 dakikada tamamladık.

CRAFT Bike Transalp 3. etap
CRAFT Bike Transalp 3. etap
Büyük boyut için tıkla!

Mountain Heroes
Mountain Heroes
Büyük boyut için tıkla!

4. Gün

Havanın çok iyi olması, bizim de iyi motivasyonumuz on grupta tempolu güzel bir start ile desteklendi. İlk yokuşu beraber yardımlaşmayla tamamladık. Düzlüklerde gayet iyi tempo yaptık. Daha sonra 2000 rakımlık tırmanışta Semra’nın benim onu inişte yakalayacağımı düşünüp önden gitmesi ve benim rakımdan dolayı şoka girip çok zorlanmam yarışı farklı zamanlarda tamamlamamıza neden oldu. (En son çizgiyi gecenin zamanı alınıyor yarışta). Etabı 11. sırada ve 4 saat 59 dakikada tamamladık.

CRAFT Bike Transalp 4. etap
CRAFT Bike Transalp 4. etap
Büyük boyut için tıkla!

Mountain Heroes
Mountain Heroes
Büyük boyut için tıkla!

5. Gün

Bu gün startta ikimiz de çok zorlandık fakat yarışın ortalarında açıldık. Semra’nın teknik inişlerde lastiğinin patlaması ve şansımıza takım mekanığının olduğu yere rastlaması zaman kaybımızı yarıya indirdi. Daha sonra tempolu bir şekilde 4 saat 56 dakikada ve 11. sırada tamamladık.

CRAFT Bike Transalp 5. etap
CRAFT Bike Transalp 5. etap
Büyük boyut için tıkla!

Mountain Heroes
Mountain Heroes
Büyük boyut için tıkla!

6. Gün

Hava çok güzeldi. İlk 15 km grupla şehrin içinden gidildi. Daha sonra serbest bırakıldı ve herkes kendi temposunda yarışa devam etti. Yarışın yorgunluğu herkesde görülüyordu, bizde de olduğu gibi. Başlangıçta Semra iyiydi ve önde tempo vermeye çalıştı. Dahasonra ikimizin de kendine gelmesiyle bizi yokuşta geçenleri yakalayıp teknik inişlerde tecrübemizi konuşturup başta kaybettiğimiz zamanı geri kazandık. İki takımı da geçip etabı 10. sırada ve 5 saat 36 dakikada tamamladık.

CRAFT Bike Transalp 6. etap
CRAFT Bike Transalp 6. etap
Büyük boyut için tıkla!

Mountain Heroes
Mountain Heroes
Büyük boyut için tıkla!

Son gün yağmurlu bir havayla start aldık. Havanın kötü olması, çoğu takımın bırakmasına ve tamamlayamamasına neden oldu. Bizim için de çok zorlu bir başlangıçtı. İlk kilometrelere ısınmadan direk yokuşla başlaması, ortalarda bizim takımın bayan grubunun lastiğinin patlaması ve bizim geri dönüp yardımlaşmamız soğuktan şoka girip zorlanmamıza neden oldu. Teknik inişlerin yağmurdan çok zor olması birkaç kötü düşüşlere neden oldu. Çok büyük sakatlık yaşamadan bitirmek için elimizden geleni yapıp 9. sırada ve 4 saat 46 dakikada etabı tamamladık.

CRAFT Bike Transalp 7. etap
CRAFT Bike Transalp 7. etap
Büyük boyut için tıkla!

CRAFT Bike Transalp
CRAFT Bike Transalp
Büyük boyut için tıkla!

Sonuç

Bizim kategoride 61 karışık takımdan 47’si yarışı tamamlayabildi. 7 günlük etapların sonunda genelde 9. sırada ve 36 saat 40 daikada tamamladık. Tüm kategorilerde 600 karışık takımın arasında ilk 121. sırayı aldık. Genel olarak parkurlar gerçekten çok zordu diğer yıllara kıyasla. Dik tırmanışlar, teknik inişler ve hava şartları da eklenince daha da zorlaştı. Çoğu yerlerde bisikleti elimize alıp çamur ve yağmurda kilometrelerce tırmanışlar yaptık. Yarışı tamamlamamızdaki en büyük etken; ikimizin de pisikolojisinin çok sağlam olması ve kararlı bir şekilde peş etmeden birbirimizi destekleyerek devam etmemizdir.

CRAFT Bike Transalp karışık kategori ilk 10
CRAFT Bike Transalp karışık kategori ilk 10
Büyük boyut için tıkla!

Semra Yetiş

“Bu hayalimi gerçekleştirmemde masraflarımın yarısını karşılayan Antalyalı iş adamı Ali Bıdı’ya çok teşekkürler“! Yarışa Erkan Sakallıoğlu’nun teklifi üzerine hiç düşünmeden ve araştırmadan kabul edip katıldım. Nedeni, olimpiyatlara hazırlanma yolunda hangi aşamada olduğumu görmekti. Mountain Heroes takımın beni desteklemesi ve takımın patronu ve antrenörü Karlheinz Buhl’un benim yarıştaki potansiyelimi görüp “eğer bu tempoda devam edip çalışırsam olimpiyatlar için gerekli puanları rahat toplayabileceğimi ve olimpiyatlara katılma şansımın olduğunu “söylemesi beni çok mutlu etti. Kendime inancım çok yüksekti ve doğru yolda olduğumu, pes etmeden devam etmem gerektiğini tekrar anladım.

Erkan Sakallıoğlu

2009’da Transalp yarışını koştuktan sonra fikrim bir Türk takımı oluşturup bu yarışı tekrar koşmaktı. En son 2014 Avrupa Dağ Bisikleti Şampiyonasında Semra Yetiş ile tanışmam ve beraber antrenman yapmamızdan sonra 2009’daki fikrimi gerçekleştirme imkanını sundu bana. Kendi takımım olan MOUNTAIN HEROES Semra’ya etap yarısı için 29” Canyon MTB bisiklet, forma, otel ve diğer gider masraflarının yarısını karşılayarak destek oldu. Yarış esnasında bize gerek feedzone gerek mekanik ekip olarak full destek oldular. Her etap sonunda takım patronu Karlheinz Buhl toparlanmamız için yemeklerimizi yaptı. Masajcımız her etabın sonunda bizi diğer güne hazırlamak için elinden geleni yaptı.

Bunun haricinde Mountain Heroes takımımızdan karışık kategoride İtalyan Daniel Yung ve Norveçli Kristin Aamodt (2013 yılının şampiyonları) bu yıl 3. sırada tamamladılar. Bayan karışık kategoride Alman Sarah Bosch ve Fransız Daniel Troesch 3. sırada tamamladılar. Takımımızın birlik ve beraberliği takım çalışması başarıyı getirdi. Biz de ilk Türk karışık takım olarak çok iyi uyum sağlayıp mükemmel sonuçlar elde ettik.

CRAFT Bike Transalp

CRAFT Bike Transalp
CRAFT Bike Transalp
Büyük boyut için tıkla!


 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 5506 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015