Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Mart . 2021  
Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın Enduro Kaskları
Enduro Kaskları Testi

Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın Enduro Kaskları

Yazar: Cuneyt Kazokoglu
19.10.2014

Dağ bisikletinde enduro/all-mountain sahasının giderek büyümesi sayesinde hem bisikletlerde, hem donanım ve aksesuarlarda bu yönde bir ivme gerçekleşti. Kasklar da bu ivmeden nasiplerini aldılar. Daha agresif bir kullanıma uygun, fakat iniş/serbest sürüş için tasarlanmış kafayı tamamen kapayan full face kask kullanmak istemeyenler için enduro kaskları birebir.

Bu tip kaskları sıradan dağ bisikleti kasklarından ayıran belirli özellikler var.

 • Enduro kaskları kafanın daha büyük bir kısmını kaplıyorlar. Özellikle kafanın enseye doğru inen kısmında daha derinler. Aşağıdaki fotografta Scott'ın 2015 model yılından iki kaskı, enduro modeli Stego ve XC/Tur modeli ARX MTB arasında bu fark çok net görülüyor.

  Scott Stego ve Scott ARX MTB
  Scott Stego ve Scott ARX MTB
  Büyük boyut için tıkla!

 • Kaskların güneş siperleri daha büyük. Ayrıca siperler yol bisikleti ya da XC kasklarının aksine isteğe bağlı olarak sökülüp takılabilir değiller, kaskın genel yapısına dahiller. Kısmen açıları ayarlanıyor. Aşağıdaki fotoğraf MET'in enduro modeli Parabellum'un büyük siperi ile Scott'in ARX MTB modelinin siperini karşılaştırıyor.

  MET Parabellum ve Scott ARX MTB
  MET Parabellum ve Scott ARX MTB
  Büyük boyut için tıkla!

 • Şu da bir gerçek ki bu kasklar görsel açıdan çok daha tatmin ediciler. İtiraf edelim, yol bisikletçilerinin yumurta kabuğu gibi duran kasklarındansa bu kasklar çok daha güzel duruyorlar.
 • Kaskların kafaya oturma sistemleri sıradan modellere göre daha gelişmiş. Arkaları daha derin olduğu için sıkma sistemleri de kafanın arkasında alttan geçiyorlar. Daha gelişmiş olan bu kavrama sistemlerinin önemli bir artısı kaskların kamera vs ile kullanıldığında daha sarsıntısız duruyor olmaları.
 • Kamera demişken, bu kaskların önemli bir kısmı kamera kullanımı hesaba katılarak tasarlanmış oluyorlar. Özellikle orta kısımda nispeten geniş ve düz bir satıh, kamera ayağı monte etmek için birebir.

  Testteki Kasklar

  Birer ikişer hafta ara ile test ettikçe yazıya eklenecek kasklar aşağıdaki gibi.

 • Mavic Notch
 • Fox Flux
 • 661 Recon
 • Met Parabellum
 • Scott Stego

  Bu kaskların ilk üçü (Mavic, Fox ve 661) nispeten orta sınıf kasklar, Met ve Scott modelleri üst sınıf. Dolayısıyla doğrudan bir mukayese yerine her kaskın artısı ve eksileri ile izlenimlerimizi paylaşacağız.

  Mavic Notch

  Notch, özellikle tekerlekleri ile tanıdığımız ama son yıllarda kıyafet vs sektörüne de giren Mavic'in all-mountain/enduro sınıfı için tasarladığı kask. Üç boyda (S/M/L) üretilen kask 310 gram ile nispeten hafif. Diğer enduro modellerine oranla kaskın ense kısmının bir iki parmak yukarıda bitiyor olmasının hafifliğe olumlu etkisi olduğunu belirtelim. 18 hava yarığı ile bir enduro kaskı için gayet havadar. Bu iki özellik konfora olumlu etkide bulunuyor, kask rahat taşınıyor.

  Mavic Notch
  Mavic Notch
  Büyük boyut için tıkla!

  Mavic Notch
  Mavic Notch
  Büyük boyut için tıkla!

  Kask, Ergo Hold SL kavrama sistemi ile donatılmış. Kavrama sisteminin yüksekliği üç kademeli olarak seçilebiliyor.

  Kavrama sisteminin güzel yanı tek elle başka hiçbir şeye gerek olmadan kullanılabilmesi. Mavic'in deyimiyle “on the fly”, bisiklet üzerinde giderken de kask gevşetilip sıkılabiliyor. Bu özellik, bilhassa çok terleyen biriyseniz birebir, çünkü her çıkış öncesi son derece kolayca kaskı gevşetip inişlerde tekrar sıkabiliyorsunuz.

  Mavic Notch
  Mavic Notch
  Büyük boyut için tıkla!

  Kask uyumu kişiden kişiye değişen bir şey. Herkesin kafa yapısı aynı değil. Mavic Notch, daha ziyade yuvarlak kafası olanlara hitap ediyor. Bunun nedeni, kavrama sisteminin kaskın iki yanında sadece ortalarda bir hizaya sabitlenmiş olması, yani kafanın ön kısmına ya da şakaklar hizasına gelmemesi. Dolayısıyla kavrama sistemi sıkıldığında kafayı çepeçevre sıkan bir şey yok, sadece kafanın arkasında var. Oval bir kafanız varsa ve kask daha oturunca yanlardan bol geliyorsa siz kavrama sistemini istediğiniz kadar sıkın, yanlardaki boşluğu kaldıramıyorsunuz, sadece alnınızı kaska bastırmış oluyorsunuz. Bu durumda, hele kafada bir de ağırlığı arttıran kamera vb varsa, kaskın sağa sola sallanmasına mani olmak çok güç oluyor. Kavrama sisteminin her seferinde kanırtılana kadar sıkılmasının, gayet ince olmasını da hesaba katarsak uzun vadede arıza yaratabilme ihtimali de cabası.

  Kaskın güneş siperi sökülebiliyor, ancak yüksekliği ayarlanmıyor. Bu, kavrama sistemini en alttan geçecek şekilde ayarladıysanız siperin oldukça aşağıda durması ve kısmen görüş sahasını kapatması anlamına geliyor.

  Mavic Notch
  Mavic Notch
  Büyük boyut için tıkla!

  Notch'un içinde iki parça olarak pedler var. Bunlar kaliteli, ter emme açısından verimli ve kolay yıkanıyorlar. Fakat kötü bir yanları var, fazla terlediğiniz takdirde bir süre sonra ayrışmaya başlıyorlar, yapışkanla tutturulmuş pedin sarı kısmı sökülmeye başlıyor. Eninde sonunda yapacağınız şey yeni bir ped seti almak, ya da pedleri dikmek olabilir.

  Mavic Notch
  Mavic Notch
  Büyük boyut için tıkla!

  Kaskın kayışları gayet güzel, ayar ve toka mekanizmalarında eleştirilecek ya da özel olarka övülecek bir şey yok.

  Notch yapısı itibariyle kamera taşımaya çok uygun, fakat yukarıda belirttiğimiz sabitleme konusundaki zaafından muzdaripseniz kameranız fazla sallanıyor.

  Sonuç

  + Hafif ve havadar
  + Tek elle bisiklet üzerinde gevşetilip sıkılıyor
  – Ped kalitesi zayıf
  – Kafa yapısına göre sabitleme ciddi sorun olabiliyor.

  Fox Flux

  Herkesin aklına gelen sorunun baştan cevabı: Hayır, kaskın tepesindeki kanat yüksek hızlarda sizi yere bastırarak yol tutuşunu arttırmak için değil, sadece görsel bir öğe.

  Fox Flux
  Fox Flux
  Büyük boyut için tıkla!

  Fox da Mavic gibi kask deyince ilk akla gelen markalardan değil. Buna mukabil Fox’un Flux modeli ile iyi bir iş çıkardığını söylemek lazım.

  Fox Flux
  Fox Flux
  Büyük boyut için tıkla!

  Kask iki parçadan oluşuyor, dış satıh, EPS (expanded polystyrene) gövdeye preslenmiş. Bu sağlamlığı arttıran bir unsur olsa da, etkisini kaskın ağırlığında gösteiryor: Flux 390 g ağırlığında. Buna kamera vb bir parçayı da eklediniz mi kafanızda yarım kiloluk bir yük ile geziyorsunuz demek.

  Fox Flux
  Fox Flux
  Büyük boyut için tıkla!

  Öte yandan kaskın bu ağır yapısı, (burası gene kafa yapısına göre değişebilir) çok başarılı bir kafaya oturma ile birleşince oldukça yüksek bir güven hissi yaratıyor. Kaskın kafaya sağlam oturmasındaki önemli nedenlerden biri, her ne kadar kavrama mekanizması bütün kafayı sarmasa da, zengin ve kalın ped kullanımı. Özellikle yanlardaki pedler, kaskın derin arka kısmı ile birleşince gerçekten “enduro” kaskının farkı anlaşılıyor.

  Fox Flux
  Fox Flux
  Büyük boyut için tıkla!

  Kaskın kafayı iyi sarmasındaki önemli bir etken “Detox” kavrama sistemi. İki farklı mandal ile simetrik bir şekilde sıkıştırılan ve gevşetilen sistem pek pratik değil. Her şeyden önce hareket halinde ya da tek elle kullanmak imkansız gibi. Kaskın kafaya sağlam oturması ve bir daha da kıpırdamamasını tercih edenlerdenseniz, birebir. Fakat ortama göre kaskı gevşetip sıkıyorsanız işiniz var demektir.

  Fox Flux
  Fox Flux
  Büyük boyut için tıkla!

  Kayışlar ve kopça hakkında söylenebilecek fazla bir şey yok. Başka markaların aksine güzel bir özellik arka kayışın kaskın içinde bir ilmikten geçiyor olması, tek parça kayış, simetrik ayarı kolaylaştıran bir detay.

  Fox Flux
  Fox Flux
  Büyük boyut için tıkla!

  Flux’ın 20 tane havalandırma yarığı var. Belki en havadar kask değil, fakat özellikle ortadaki büyük yarıklardan hissedilir ölçüde hava akımı gerçekleşiyor. Açıkçası kaskın artı hanesine yazılacak özelliklerinden biri havadarlığı.

  Fox Flux
  Fox Flux
  Büyük boyut için tıkla!

  Güneş siperi ayarlanmıyor, fakat buna lüzum da olmuyor fazla, çünkü Flux’ın siperi çok büyük değil. Daha ziyade kaskın genel tasarımını bozmayan, “çıkıntı yaratmayan” bir siper. Bununla beraber uzun ömürlü olacağa da benzemiyor, onu belirtmek gerek. Siper, kaskın kıvrımlı yan tarafına iki plastik pim ile tutturulmuş. Bu pimlerden bir tanesi daha ilk kullanımda yerinden çıkmaya, bunun sonucu olarak da siper sabit durmamaya başladı. Verdiği his, hani olur da bir dala falan takılırsa kırılıp elde kalacağı.

  Sonuç

  + Kafaya oturması, ergonomisi başarılı
  + Boyutuna göre havadar
  – Kavrama mekanizması pratik değil
  – Nispeten ağır

  661 Recon

  661 / SixSixOne dağ bisikleti ve motokros için vücut koruma ürünleri ile aksesuarlar üreten bir marka. Recon, markanın birkaç yıldır enduro sahasında en çok sevilen kasklarından biri. Bunda kaskın tasarım olarak akıllı detaylarla donanmış olması, nispeten hafif olması ve üstüne üstlük hesaplı olmasının payı büyük.

  661 Recon
  661 Recon
  Büyük boyut için tıkla!

  Recon'un ciddi bir enduro kaskı olmasının yanında en önemli özelliği hafifliği. Örneğin bir Mavic'ten daha iri olmasına ve arkada kafayı daha iyi kavramasına karşın ağırlığı 300g'in biraz üzerinde.

  661 Recon
  661 Recon
  Büyük boyut için tıkla!

  Fox'da olduğu gibi, Recon da ped kullanımında oldukça bonkör davranmış, hatta kask kafaya oturtulduğunda her taraftan saran pedler nedeniyle hafiften bir motokros kaskı hissi de veriyor.

  661 Recon
  661 Recon
  Büyük boyut için tıkla!

  Kaskın en önemli yanlarından biri kafaya çok iyi, hakikaten iyi oturması. Bunda bolca ped kullanımının olumlu etkisi olduğu kuşkusuz, fakat asıl önemli etken, kafayı saran tek parça bir plastik bant yerine, iki tane teli sıkıp gevşeten BOA makara sistemi.

  661 Recon
  661 Recon
  Büyük boyut için tıkla!

  Bisiklet ayakkabılarından da aşina olduğumuz bu sistem, kafayı bir bantla sıkmak yerine, kafanın kritik çeperlerine yerleştirilmiş pedlerin arkasında kalan yassı parçaları kafaya bastırıyor. Bu sistem o kadar iyi çalışıyor ki,kaskı kafanıza oturtup makarayı sıkınca kask kafanız ile bütünleşiyor adeta. Son derece atlamalı zıplamalı parkurlarda dahi kask taktığınızı unutuyorsunuz dersek abartmış olmayız...

  661 Recon
  661 Recon
  Büyük boyut için tıkla!

  ...Ta ki pedlerde biriken terler alnınızdan gözlüğünüze akmaya başlayana kadar. İşin güzel yanı, o esnada durup pedi sıkmak yeterli çünkü pedler teri oldukça iyi biriktirip tutuyorlar. Fakat asıl nokta, kaskın bizce bir olumsuz yani çok havadar olmaması. Muhtelif testlerde hava akımları övülmesine ve 18 hava yarığına sahip olmasına rağmen kafanın çok serin kaldığı bir kask olmadı Recon.

  661 Recon
  661 Recon
  Büyük boyut için tıkla!

  Diğer modellerde olduğu gibi kaskın siperi sökülüp takılabiliyor ama seviyesi ayarlanmıyor. Bununla beraber siperin boyutları ideal, ne çok uzun olup görüntüyü kapatıyor, ne de çok kısa olup zayıf koruma sağlıyor.

  Kaskın kendine has güzel özelliklerinden biri kayışlarının kaskın içinden geçmemesi, doğrudan çeperlerine takılmış olması. Bu şekilde tasarlanmış bir kayış sisteminin en büyük artısı elbette gözlük takip çıkarmadaki rahatlık. Normalde sıkça rastladığımız kaskı çıkarırken kayışların gözlüğe takılması vs tarzı aksilikler hiçbir şekilde gerçekleşmiyor.

  Sonuç

  + Akıllıca detaylar (kavrama mekanizması, kayışların yandan çıkması vs) sayesinde kafaya oturması ve kavraması çok iyi
  + Hafif
  – Çok havadar değil

  MET Parabellum

  Su götürmez bir gerçek var: görsel açıdan MET Parabellum gruptaki en etkileyici kask. Arkadan bakıldığında yarık ve renk tasarımı bizim nesil için Star Wars'daki Starfighter ya da X-Wing arasında bir çağrışım yapıyor dersek abartmış olmayız. Bu etkileyici görüntüyü tamamlayan diğer unsurlar kaskın boyutları (çok büyük) ve siperinin büyüklüğü (o da çok büyük).
  Met Parabellum
  Met Parabellum
  Büyük boyut için tıkla!
  Met Parabellum
  Met Parabellum
  Büyük boyut için tıkla!

  Bütün bu büyüklüğe rağmen kaskın elde de, kafada da çok önemli özelliklerinden biri hafifliği. Sınıfının en hafif (250g) kaskı olması, kafada yük olarak bir XC, hatta yol bisikleti kaskı varmış hissi yaratıyor, güzel bir durum.

  Kaskın bu kadar hafif olmasının önemli nedenlerinden biri toplam 28 tane hava yarığı bulunması. Bu yarıklar, kaskın hafifliği ile birleşince oldukça “havadar” ve rahat bir taşıma sağlıyorlar.
  Met Parabellum
  Met Parabellum
  Büyük boyut için tıkla!

  İki katmanlı yapılar yerine kullanılan “in-mould intelligent fusion” yapısı, daha da önemlisi darbe geldiğinde bunu kaskın bütününe yayan HES (Homothetic Embedded Skeleton) tasarımı öne çıkan özellikler.
  Met Parabellum
  Met Parabellum
  Büyük boyut için tıkla!

  MET Parabellum'un önemli artılarından biri kafa kavrama mekanizması. Kafanın çeperlerini tamamen saran mekanizma, arkada tek elle kolaylıkla sıkılıp gevşetiliyor. Buna ek olarak, arkada enseye denk gelen yatay kısmın yüksekliğini de ayarlamak mümkün, ki bu zekice düşünülmüş, pek çok kavrama sorununu çözen bir detay.

  Met Parabellum
  Met Parabellum
  Büyük boyut için tıkla!

  Met Parabellum
  Met Parabellum
  Büyük boyut için tıkla!

  Kaskın verdiği hislerden biri, kafayı gerçekten “içine” aldığı, yani derinliği, diğer modellerden daha fazla, kask sadece kafanın “üzerinde” değil.

  MET Parabellum'un önemli özelliklerinden biri jel alınlığı. Diğer kasklardaki kumaş pedlerin aksine, “Gel O2” pedi, ter emmemesi ile öne çıkıyor. Asıl amaç, terin gözlere inmesini engellemek, şakaklara doğru akmasını sağlamak. Bu kısmen çalışan, zaman zaman da sorun yaratan bir sistem. Eğer çok terleyen biriyseniz, jelin üzerinde biriken ter bir süre sonra (ya da kaskı gevşettiğinizde) topluca gözlerinize akabiliyor. Biraz kişiden kişiye değişen bir durum.

  Met Parabellum
  Met Parabellum
  Büyük boyut için tıkla!

  Kaskın güneş siperliğinin açısı ayarlanabiliyor, bu büyüklükte bir siper için zaten ayarlanabilme zaruri çünkü inişlerde siper en alt konumdayken görüntüyü kısıtlayabiliyor. İki yandan iki tane plastik vida ile gevşetip sıkmak mümkün.

  Bu kadar fazla yarıklı kasklarda kamera (ve far vs) montajı sorun oluyor. MET bu sorunu çok şık bir şekilde çözmüş, kaskla beraber ek bir kamera ayağı da geliyor. Bu ayak, bir allen anahtar ile ortadaki yarıklardan birine monte edilebiliyor ve yarığı kapatıp, yerinde kamera için düz bir satıh oluşturuyor. Çok akıllıca.

  Met Parabellum
  Met Parabellum
  Büyük boyut için tıkla!

  Genel olarak bakıldığında bu tarz ufak detaylar bisiklet dünyasının başka kısımlarından gelip de kask üretmek ile, bütün işi kask üretmek olan MET gibi markalar arasındaki farkın da altını çiziyorlar. Kask denince akla gelen ilk markalardan birinin MET olması boşuna değil yani.

  Sonuç

  + Kavrama sistemi çok başarılı, havadar, çok hafif
  + Kamera ayağı gibi ince detaylar
  +/– Jel sistemi kişiden kişiye değişen bir tercih

  The all-new Parabellum introduced by Hannah Barnes from Met Board on Vimeo.

  Scott Stego

  Testin son kaskı Scott Stego, markanın 2013'te piyasya sürdüğü, geçen yılla beraber kask dünyasında yeni bir teknoloji olan MIPS ile donattığı bir model. Bu özelliği ile Stego, testteki tek MIPS sahibi kask.

  Scott Stego
  Scott Stego
  Büyük boyut için tıkla!

  MIPS

  MIPS, İsveçli bir beyin cerrahinin ve Stockholm Kraliyet Teknoloji Enstitüsü'nde bir araştırmacının beraber geliştirdikleri “multi-directional impact protection system”, yani çok acılı darbe koruma sistemi. Adından da anlaşılacağı üzere, sıradan kaskların diken bir şekilde gelen darbeler düşünülerek tasarlandığı, ancak bunun eksik olduğu varsayımından yola çıkmış. Eksik, çünkü normal bir kazada nadiren kaska darbeler 90 derece açıyla geliyorlar. Halbuki daha dar bir açıyla gelen darbe, beynin kafatası içinde çok hızlı bir şekilde hareket etmesine ve devamında beyin sarsıntısına vs. yol açarak büyük zarar veriyor.

  Beyin, kaftası içinde serebrospinal sıvı (beyin-omurilik sıvısı) tarafından dış travmalardan korunuyor. MIPS, beyni koruyan bu sıvıyı taklit ediyor. Kaskın içindeki kaygan ek bir yüzey (sarı kısım) yanal darbelerde 15mm'lik bir kayma payı ile kaskın dış yüzeyinin hareketinin kafaya (=beyne) aynı hızda etki etmesini önlüyor. Yani kaskın dışı kayarken, içi ve beyin, nispeten sabit kalıyorlar.

  MIPS - Low friction layer from PILLOW.se on Vimeo.

  MIPS Explained Mountainbike from PILLOW.se on Vimeo.

  Gelelim kaskın kendisine. Stego, L boyunda 380 gram ile (mutfak terazisine kalırsa 400g) hafif bir kask değil. Fakat bu ağırlığın mantıklı nedenleri var: birincisi MIPS sistemi ek bir ağırlık demek (~20g), ikincisi Stego, diğer bütün kasklardan daha fazla kafayı kaplayan bir kask. En basitinden, fotoğraflarda kaskın hem ense kısmında, hem de şakak bölgesinde ne kadar aşağı indiğini görebilirsiniz.

  Scott Stego
  Scott Stego
  Büyük boyut için tıkla!

  Bütün bu ağırlık, kaskı taşırken büyük bir güven hissi yaratıyor. Kaskın üst yüzeyi kazalarda kayması için nispeten kaygan ve de düz. Özellikle ortadaki düzlük kamera veya far takmak için birebir.

  Öte yandan, kamera demişken, MIPS sistemi kask kafadayken de kameraya etki eden bir nebze oynaklık yaratıyor, yani genel olarak MIPS ile donatılmış kasklar, kamera kullanımı için pek de ideal değiller.

  Scott Stego
  Scott Stego
  Büyük boyut için tıkla!

  Kaskın bu derece muhkem bir tasarıma sahip olması havalandırma konusunda da soru işaretleri yaratmadı değil. Fakat test sürüşleri boyunca alın kısmı haricinde Scott'ın kaskta yarattığı havalandırma kanallarının gerçekten bir “esinti” yarattığını gördüm. Önden ve üstten giren havanın yanlardan ve arkadan çıkması sayesinde bilhassa kafanın üst kısmı sürekli serin kalıyor. Yalnız itiraf etmek gerek, test Kasım ayında yapıldı, misal Akdeniz'in yaz sıcağında (hele de test kaskı gibi siyah bir kask) farklı sonuçlar verebilir.

  Scott Stego
  Scott Stego
  Büyük boyut için tıkla!

  Kaskın içindeki pedler nispeten ince ve darlar, fakat bu taşımada konfor kaybına yol açmıyor, tam tersine, içi yastık yastık şişirilmiş kasklardan hoşlanmayanlar için birebir. Kayışlarının kaskın içinden geçmeyip yanlara takılmış olması da gözlük vb aksesuar kullanımında rahatlık demek.

  Scott Stego
  Scott Stego
  Büyük boyut için tıkla!

  Başka modellerde olduğu gibi güneş siperi sabit, açısı ayarlanmıyor. Buna pek gerek de yok, hiçbir durumda görüntüyü kesmedi.

  Scott Stego
  Scott Stego
  Büyük boyut için tıkla!

  Scott'ın MRAS II ayar sistemi son derece başarılı. Uzun parmaklı eldivenle rahatlıkla gevşetilip sıkılabilen sistem şakakların ucuna kadar geliyor ve bu sayede kaskın kafayı tam sarmasında önemli rol oynuyor.

  Scott Stego
  Scott Stego
  Büyük boyut için tıkla!

  Stego'nun, hatta özellikle büyük yapısı nedeniyle Stego'nun gösterdiği bir şey, enduro tipi kaskların XC tipi kasklardan ne kadar uzaklaştıkları. Kafadaki his, hafiflikten başlayıp hissedilen güvene kadar tamamen farklı. Açıkçası biraz “hareketli” bir kullanım tarzınız varsa, Stego gibi bir kaskı taktıktan sonra tekrar “normal” kasklara dönmek isteyeceğinizi sanmıyorum.

  Stego, 2 haftalık bir test sonunda hiçbir zaaf göstermeyen bir kask olarak listede yerini aldı.

  Sonuç

  + MIPS bir pazarlama hilesi değil, gerçekten önemli bir güvenlik unsuru
  + Ense ve şakaklar bölgesindeki derin tasarımı ile verdiği güven hissi çok yüksek
  + Boyutuna göre başarılı havalandırma, kafayı saran kavrama sistemi
  +/– MIPS sistemi kamerada sallantı yapabilir

   

 •  
  Yayın Sponsoru
    Teknoloji - Donanım

  Elektrikli Dağ Bisikletleri Ne Getiriyor?
  Elektrikli bisikletler son birkaç yıldır bisiklet dünyasındaki en önemli gelişmelerden sayılıyorlar. Bisiklete binen insan sayısın ... Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Ayakkabılar
  “Dost başa bakar, düşman ayağa” derler, 51. yapılan TUR’da yarışan sporcular biz amatörlerin rakibimiz olamaz ama biz yine de ayak ...
  Devamı » » » 

  Türkiye Bisiklet Turu Bisikletleri

  Etixx – Quickstep


  Marka / Model: Specialized Venge
  Çekiş Sistemi: FSA K-Force Light aynakol / Shi ...
  Devamı » » » 

  Eki.14 Mavic, Fox, 661, Met ve Scott'ın...
  Tem.14 Shimano Ultegra 6800 Testi
  Haz.14 SRAM X0 2x10 Grup Testi
  Haz.14 MTBTR'de Yazlık Testler
  Şub.13 Merida 2013/14 Model Yılı Yenil...
  Tem.12 99. Fransa Turu'nda Bisiklet ve ...
  Haz.12 Sedona İstanbul Yollarda
  Haz.12 Kaskı Doğru Takmak
  Auğ.11 3x10 Shimano XT Testi
  Tem.11 Mamut Trailers Testi
  Nis.11 Shimano'nun İki Yeni Rüzgarlığın...
  Şub.11 Specialized bgFit Deneyimi
  Tem.10 Değişik Vites Oranları Ne Getiri...
  Haz.10 Scott Genius LongTravel, Yeni Sc...
  May.10 Sigma Topline 2209
  Mar.10 DT Swiss & Schwalbe RideCamp
  Ksm.09 Karbon Hakkında Soru-Cevap
  Tem.09 AFC Ürünlerini Test Ettik!
  Haz.09 Scott'ın 2010 Model Yenilikleri
  Şub.09 Shimano'nun Yeni Orta Yolu: SLX
  Eki.08 Fox 2009: Dünyanın En İyi XC Kom...
  Haz.08 Sigma Sport Powerled Black Testi
  Teknoloji - Donanım Arşivi

   

    Bu yayın 11976 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
    Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


   

   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015