Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Müftüoğlu ile TUR Sonrası Türk Bisikleti

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik

Yazar: Alptekin Başkır
8.5.2015

Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kısıtlıydı. 1976 Montreal Olimpiyat Oyunları'ndan sonra ilk defa 2008'de Pekin'e dağ bisikletinde Bilal Akgül, 2012 Londra'ya da yol bisikletinde Ahmet Akdilek, Miraç Kal ve Kemal Küçükbay'ı götüren grubun başında olan Müftüoğlu ile Türk bisikletinde 2016 ve 2020 için ne yapılması gerektiğini, duraklama olup olmadığını, kulüpleşmenin önemini konuştuk, 2010'dan beri kalitesi ve seviyesiyle göz dolduran TUR'un neden Türk sporcu sayısını arttırmadığını sorduk. Müftüoğlu, her zaman olduğu gibi siyasetin dengelerine dikkat ederek, ama açıksözlülüğü de elden bırakmadan, sorularımıza yanıt verdi.
Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu
Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Olimpiyat hedefinden başlayalım gittikçe yaklaşıyor. Ne düşünüyorsunuz konu hakkında?

Şu anda biliyorsunuz hem dağ bisikletinde hem de yol bisikletinde olimpiyat hedefiyle çalışıyoruz. Bu yıl ülkemizde 2.2'den 7 tane yarış var, 2 tanesini yaptık 5 tane daha yapacağız. Bu ayın 15'inde Karadeniz Turu başlayacak.

Aslında çok kötü değil, puanları topluyoruz. Ahmet Örken'in burada 6. ve 10. olması da puandır. O kendine göre puanları alıyor. Hiç birşey olmazsa Ahmet Örken'in ilk 200'de olması garanti gibi. Yani bugün yatsan Ahmet Örken yarışlara gitse olimpiyatlara gitmemiz garantidir, görüntü o.

2013 Eurobike'ta konuşmuştuk. “2016 Rio'ya pist bisikletinde bir sporcu gidecek” demiştiniz. Niye olmayacak?

Tabii biz de bir yerlere bağlıyız. tek başıma bunu ben olsaydım... Burada isim vermek doğru değil ama bütçesel açıdan ülkemizde velodrom olmadığı için gidemedik. Hala onun için çalışıyoruz. Şu saatten sonra gideriz ya da gidemeyiz diyemem. Yakında dünya kupalarına katılacağız. Belki bir yarış sonra.

Bu yarışlara hazırlanan bir sporcu var mı?

Recep (Ünalan) hazırlanıyor, gitti yarışlara biliyorsunuz. Şimdi Ahmet de TUR'dan dolayı gitmedi. Ahmet dünya veya Avrupa şampiyonasında bir şeyler yaparsa zaten gider derece yapar, ilk 2'de yer alırsa. Çok kolay değil pist bisikleti, omniumda her an her şey oluyor. Birisi kaza yapıyor, öteki birşey oluyor. Olur ya da olmaz Ahmet yetenekli birisi. Daha önce de şampiyon oldu. Şu saatten itibaren Ahmet'i pist bisikletinde de hazırlayacağız. Pistte de gitmek için çaba içerisindeyiz. Bu sene başladık.

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu
Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Peki dağ bisikletinde durum nedir. Aynı zamanda UCI dağ bisikleti komitesi başkanısınız? Bu sene her yarışa gidiyoruz, çok iç açıcı değil durum?

2008'deki gibi değiliz. Son yıllarda 2008'den sonra TUR'un bu hale gelmesi nedeniyle herkes yol bisikletine yönlendi. Parasal olmasa da sporcu olarak. Ama şu an ki durumda da 20 tane kalifikasyon yarışı koyduk.

Bu yarışlar hep yabancılara yaramıyor mu? İlk 5 yarışa baktığımızda puanlar yabancılara gitmiş?

Yabancılara gitti.

Dağ bisikletinde belirli isimler var, 2008'de Bilal'i götüren puanları Kamil Alev, Muammer Yıldız, Halil Korkmaz toplamışlardı. Şimdi günümüze baktığımızda Elit erkeklerde en iyi Türk sporcu Abdulkadir Kelleci. Ondan sonra yakınında kimseyi göremiyoruz. Çok büyük bir boşluk var. Kadınlarda Esra Kürkçü var, Semra Yetiş var ama yine arkalarında bir boşluk var. 2008den 2015'e 7 yılda neden sporcu gelmediğini düşünüyorsunuz?

Dağ bisikletinde kulüpleşme ya da para kazanma çok olmadığı için. Dağ bisikletinden çok sporcu geçti yol bisikletine. Kelleci de zaman zaman yolda koşuyor biliyorsunuz. çünkü yolda maaşı var, kulüpler - Torku - büyük yatırım yapıyor. Böyle olunca yeni bir sistem yapmak, para kazanacakları bir sistemi dağ bisikletine oturtmak gerekiyor artık. 2016 olimpiyatlari bir tarafa, 2020'ye gitmek için şimdiden maddi sistemi ortaya koymak lazım ki dağ bisikletinde ki sporcu kaynağı çoğalsın.

Olimpiyat hedefinde Türk bisikleti milli antrenörü var. Onun dışında koordinasyonu sağlayan birisi var mı? Hepsi bireysel sporcu olduğu için sanki koordine eden kimse yok gibi hareket ediyorlar.

Şimdi Gürol'a (Çaydaş) bu yıl federasyonda resmi sözleşmeli olarak tüm koordinasyonunu verdik, UCI'la da iletişimi sağlayan kişidir. Buna ilave olarak milli takım antrenörü olarak da Yunus'la (Yetkin) ile devam ediyoruz.

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu
Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Aziz Sırnaç'ın görevi nedir peki?

İkisi de birlikte devam ediyorlar. Yunus'un federasyonda farklı görevleri nedeniyle hepsine gidemediği için Aziz'i oraya monte ettik.

Peki yol bisikletinde de aynı sorun yok mu sporcu yetiştirme açısından? Bu TUR 2008'den beri bu şekliyle yapılıyor. 2010'dan beri hayli bir ivme katetti. Geldiğimiz noktada bu yıl 165 sporcu başladı Alanya'dan, bunlardan sadece 5 tanesi Türk. Burada bir eksik yok mu? Bu oran bir türlü artmıyor.

Bir tane daha continental (kıta) takımınız olmalı. Bir tane daha olmazsa bu işi halledemezsiniz, Ülkede sadece bir tane continental takım var. Biliyorsunuz daha önce Manisa Spor'u yapmıştık. Şimdi ikinci bir continental takım yapmak gerekiyor. Onu da geçtim bir ProContinental, bir continental takıma ihtiyaç var. Ülkenin en büyük ihtiyacı şu anda bu.

TUR mesela World Tour seviyesine yükseldiğinde ProContinental takım olmazsa o 5 sporcu da olmayacak. Ama bununla ilgili bir çalışma var. Çok uzun bir süre geçmeden bu ülkede bizim dönemimizde olacağını düşünüyorum.

Torku mu olacak yoksa başka bir takım mı?

Geçenlerde canlı yayında genel sekreterimizin bir açıklaması var. "Bu turu dışarıda koşacak bir takımımız yokmuş, bu takımı mutlaka oluşturmalıyız" dedi. Bu ülkede kaynak sorunu yok, bu kaynakları doğru kullanmak gerek spor adına.

Abdurrahman Açıkalın federasyondan nasıl ayrıldı?

2012 seçimlerinde ayrıldı.

Belirli bir nedeni var mı?

Açıkalın benim kardeşim gibidir. Çok sevdiğim birisidir. Şu anda federasyondaki en önemli görevi yine ona veriyoruz, TUR yarış direktörü. Yani başka bir düşüncemiz olsa ona orada da görev vermeyiz federasyon olarak. Pistte de bir şeyler oldu, yönetimde de bir şeyler oldu ama olanlar 2012 yılındaydı, bugün 2015. Tarih hepsini yazar. Abdurrahman Açıkalın şu anda TUR'da yarış direktörü.

Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu
Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu
Büyük boyut için tıkla!

Federasyon seçimleri ne zaman, 2016'da mı?

2016'nın sonu, 1,5 yıl sonra.

Aday olmayı düşünüyor musunuz, erken mi bunu söylemek için?

Çok erken, Dünyada (UCI) yer alırsam Türkiye'de de olurum diye düşünüyorum. Dünyayı bırakırsam burada da bırakırım.

Peki bu neden UCI'daki görevinize bağlı?

Görüyorsunuz bu politik bir seçim. Gruplar var, diğerleri var 2016'da hemen hemen birşeyler oluşur. Lobilerin içinde olursak devam edeceğiz, olmazsak bırakırım, kolay değil. Almanlar kongrede seçilemedi. Almanların seçilemediği bir seçimi konuşuyoruz ki bisiklette ne kadar etkili oldukları ortada.

2008'de çok yarış, çok puan olimpiyat tarzı bir strateji vardı. Şimdi bu yıl da aynı şeyi yapıyoruz. Yol bisikletinde de çok yarışımız var. Dağ bisikletinde şimdiye kadar hiç olmadığı kadar çok yarış var. Aynı günde iki yarış... Bu bir kısır döngü değil mi, hep aynı şeyleri denemek? Daha uzun vadelerlesporcunun önünü açmak, daha kalıcı çözümler üretmek mümkün değil mi?

Benim de hayallerim vardı. Sistemle ilgili iyi kötü benim de bilgim var ama sistemde "TOHM”lar ortaya çıktı. Sporcu yetiştirme gelişimi, sporcu hazırlanmasıyla ilgili Spor Genel Müdürlüğü'nün önderliğinde biri Konya'da ve biri de Antalya'da iki "TOHM” var. Burada sporcular söylediğiniz sistemi kurmaya çalışıyorlar.

Eski voleybol federasyon başkanının kurduğu voleybol lisesi kurulması kadın voleybolunu zıplattı mesela. O tarz bir bisiklet lisesi gibi bir oluşum kurulamaz mı?

Voleybol çok ayrı bir şey, bisiklet ayrı bir şey. Bisiklet bölümü açtırmaya çalışıyorum ben. Para için ve üniversiteye girebilmek için bir çalışma yapıyoruz şu anda. Isparta Üniversitesi iyi sporcuları direkt okula alarak kendi okul takımını oluşturuyor, hem de dağ bisikletinde branşlaşarak, bu söylediğiniz gelecekle ilgili temeller, kontroller dahil hepsi dahil yapıyor.

Isparta Üniversitesi Beden Eğitimi bölümü yapmaya çalışıyor dağ bisikletinde. Dağ bisikletinde iyiyseniz orada topluyor ve geliştirmeye çalışıyor. Tabi yine de voleyboldaki gibi dağ bisikletinde de sporcu da para kazanmalı.

Vestel'in sponsorluğunu nasıl buldunuz?

Devletin dışındaki bir kuruluşun bu spora ilgi duyması çok önemli. Biz de bununla ilgili elimizden gelen herşeyi yaptık. "Bilboard"larda çok yer aldılar, reklamlar verdiler. Bisikletin algısı adına önemli işler yaptılar. Ülkede bisikletin iyi algılanmasına katkıları oldu.

Torku Şekerspor hakkında düşünceleriniz neler? Bu yıl yeni bir başlangıç yapıyor gibiler?

Bence demin dediğini sporcu yetiştirmek için sistemi en iyi şekilde şu anda kurmaya çalışan Konya Torku. Kulüpler güçlü olmadığı sürece siz istediğiniz kadar isteyin, federasyon olarak yapacağınız sınırlı. Kulüplerin güçlü olması lazım. Bütçelerinin de güçlü olması lazım. Konya Torku buna en iyi örnek.

Yabancı hocalarıyla bu sene iyi gidiyor, aynı zamanda başarılılar da. Bu sistemi bozmadan devam etmeleri gerekiyor.

Yavuz Bey'le (Torku Şeker Spor Kulübü Başkanı Yavuz Erence) aranız nasıl?

Gayet iyi.

Bugün biraz konuştuk, biraz hayal kırıklığı içinde. "Geçen yıl 4. oldu takım, bu yıl 11. bitirdi" dedi.

Kulübün iç meselesi o, bilemiyorum. Federasyonun yapabileceği birşey yok. Yavuz Bey zeki bir dostumdur. Yani bu işten şirket adına ne kadar katkı sağladığının farkındadır. Rakamları koyduğu zaman zaten onun hesabını yapacak akıllı bir iş adamıdır.

Lionel'yi bir sene sonra göndermez diyorsunuz?

Bilemiyorum, çok mantıklı olmaz. Onun gibi birini daha bulmaları gerekiyor. Başka türlü sistem yürümez.

TUR hakkında düşünceleriniz neler?

Bundan sonra WorldTour olmak var. Sadece para vermekle, organizasyon yapmakla olmaz. Dünyada lobiler var. Lobilerde işi çözmek gerekiyor. Bununla ilgili geçen yıl hem dağ hem de yol bisikleti komisyon başkanı buradaydı. David Lappartient UEC toplantısında kürsüye çıktı ve konuştu, Türkiye Turu' hakkında övgü dolu sözler söyledi. "Türkiye'ye ilk defa gittim, gelişen turlar içinde mükemmel bir organizasyon" dedi. Tabii bir sürü denge, avantaj var. Dün o masada Türkiye adına hiç kimse yoktu ama bugün bu masada Türkiye adına birileri var.

Dr Azzam burada. Kendisi UCI asbaşkanı. Onunla birazdan görüşeceğim. Konulardan bir tanesi bu. Yarın da toplanacağız. Nasıl yaparız, nasıl ederiz? Bolkovic Türkiye'de. Hala başkan olmasa da hem Lappartient hem de Cookson üzerinde nüfusu var ki politik açıdan çok etkili birisi.

UCI Başkanı Brain Cookson'la aranız nasıl?

Çok iyi. En son reformun zamanlamasının iyi yapılmasının gerekliliğinden bahsettim, o da bana hak verdi.

Zamanlaması derken 2017'den önce çıkarmasını mı kastediyorsunuz?

2017 dedi ama ne kadar doğru bir tarih bilemiyorum.

Daha mı geç olmalı?

2017 UCI'ın seçim yılı. hangi kararı alırsanız alın bir taraf mutlu diğer taraf mutsuz olur. Politikada herkes karar alırken seçim sonrasını bekler. 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 5245 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015