Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Kasım . 2020  
Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
TUR2015 Torku Şekerspor Serisi - 3

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...

Yazar: Cuneyt Kazokoglu
19.5.2015

Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, konuyu dağıtması korkusuyla vazgeçtim.

1997'de yurtdışına çıktım, şimdi bakıyorum, hayatımın yarısı Türkiye dışında geçmiş. O zamandan beri MTBTR ile yurtiçinde ve yurtdışında yüzlerce yarışa gittik, olimpiyatı ön sıradan takip ettik.

Zaman içinde spora olan ilgim, sevgim arttı, fakat önceliklerim değişti. Türk sporcuların yurtdışındaki nısbi başarısızlıklarının verdiği rahatsızlık, üzüntü, sporun kendisinin verdiği heyecanın önüne geçmeye başladı. Bu burukluğu ilk defa 2009'da UCI Dünya Kupası için İspanya/Madrid'e (1 ve 2) gittiğimde hissettiğimi hatırlıyorum.

Basit bir şekilde ifade etmem gerekirse, bayılarak Türkiye'ye gelen Cavendish'le konuşup fotoğraf çektirebilmek, evet çok güzel, fakat 75 milyonluk ülkeden bir Cavendish çıkaramamanın verdiği hayal kırıklığı artık daha ağır basıyor.

Torku'nun, Ahmet Örkenlerin, Mehmet Şafakçıların hikayelerinin bu yüzden yazılması gerek. Kendi başarı hikayelerimiz bilinsin, kendi kahramanlarımızın isimleri duyulsun diye.

7 Haziran'da Bradley Wiggins Londra'da saate karşı yarışacak ve çok büyük ihtimalle rekor kıracak, biz de seyretmeye gideceğiz. Wiggins İngiliz, Belçika'da doğuyor, 2 yaşında babası terk ediyor, çok zor şartlarda, vefakar bir anne büyütüyor. Bisiklet hayatını kurtarıyor. Pistte gelişip olimpiyat ve dünya şampiyonu oluyor.

Hikaye tanıdık geldi mi? Ahmet Örken Türk, Konya'da doğuyor, 3 yaşında babası terk ediyor, çok zor şartlarda, vefakar bir anne büyütüyor. Bisiklet hayatını kurtardı diyebiliriz. Pistte gelişti, Avrupa Şampiyonu oldu...

Bundan 6 yıl önce Wiggins'in yolu Lionel Marie kesişiyor, şimdiyse Ahmet Örken'in.

Kader diye bir şey varsa, ki olduğuna inanıyorum, bu hikayelerde kendini gösteriyor belki de.

Lionel Marie
Lionel Marie
Büyük boyut için tıkla!

3. Bölüm: Lionel Marie

Lionel Marie ile biraz vakit geçirmek, insanı mutlu ettiği kadar, hüzünlendiriyor da. Çünkü Berkem Ceylan'ın Socrates'teki güzel yazısında kullandığı tabirle, “bisikletin Derwall'i” olmaya aday Marie, bir taraftan Türk yol bisikleti için bir ümidin vücut bulmuş haliyken, diğer taraftan da eksi ve yanlış olan ne varsa yüzünüze haykırıyor.

Takım arabasının içindeyiz, 5. etap, nispeten sakin, konuşmaya müsait. Arabada Torku'nun teknisyeni Aziz Ay da var.

Lionel'in aforizma olarak alınıp yazılacak sözleri var. Örneğin “the WorldTour is an olympic game every weekend!” Ve en çok kullandığı cümlelerden: “we need time!” Ah o zaman yok mu! “Yabancı antrenör getirdik, nerede madalya? diyen Türk kulüp yöneticilerinin hiç anlamadığı...

Konuştuğumuz herşeyi, aslında birkaç cümleye sığdırmak mümkün:

Örneğin “Torku'nun seviyesi gelişecek, ama bu bugünden yarına değil, daha sistematik bir şekilde, zamanla olacak.”
Örneğin “Takımın daha üst seviyede, daha çok yarış koşması lazım, Türkiye'deki yarışlar maalesef yetmiyor.”
Örneğin “Türkiye'de sistem sporcu yetiştirmeye yeterli değil, sorun para değil, anlayış.”
5. etap öncesi takım minibüsünde
5. etap öncesi takım minibüsünde
Büyük boyut için tıkla!

Daha Muğla'dan çıkmadan sözü yarış seviyesinden açıyor Lionel:

“Bu seviye ProTour seviyesi değil. Bu yarış seneye ProTour olursa, ki iyi bir yarış, hakediyor, o zaman yarışa katılmak için bir şampiyon yetiştirmek gerek. ProTour her haftasonu bir olimpiyat demek. Türkiye daha yüksek seviyede bir takımı hakediyor, ama Türkiye dışında yarışmamız lazım. Yeteri kadar yarışmıyoruz, bu seviyede buraya gelmeden tek yarışımız Langkawi'ydi. Antrenman, tamam, fakat yarışın yerini hiçbir şey tutmaz”

Ahmet Örken'e getiriyorum lafı, takımın en göze batan ismi o bu yıl. Aynı şeyleri tekrarlıyor:

”Ahmet yetenekli, geleceği de var. Fakat daha yüksek seviyede yarışması, daha çok sprint atması lazım. Daha çok sprint atarsa sprintte nerede durması gerektiğini, kimi takip etmesi gerektiğini öğrenecek, bir sürü refleksi gelişecek. Profesyonel bisiklette sprinterler bir gruptur, birbirlerini tanır ve sayarlar. Birbirlerine engel olmazlar. Ahmet'i kimse tanımıyor, o yüzden burada sprinte dahil olmak için savaşması gerekiyor, çok enerji kaybediyor.”

TUR 2015 Torku Şekerspor İstanbul Etabı Öncesi Takım Minibüsü Lionel Marie & Mehmet Şafakçı from MTBTR on Vimeo.

Türkiye'deki bisikletin seviyesi ile ProTour seviyesi arasındaki fark, Lionel'in tekrar tekrar dönüp dolaşıp üstünde konuştuğu konu. Belli ki bu başını çok ağrıtıyor. UCI'ın ProTour'a geçerken uyguladığı “2 yıllık kontrat” kuralının altını çiziyor, bunun ProTour seviyesine çıkarken vücudun adapte olması için gerekli olduğunu söylüyor.

Profesyonel bisiklet ile amatör bisiklet arasındaki farkı da şöyle anlatıyor Lionel: “garip bir şey aslında, uzun süre yavaş yavaş gidiyorsun, ondan sonra bum! Atak! Yorgunsan, arkadaysan kaçtı. Haritayı iyi okuyup şalteri ne zaman indirip ne zaman kaldıracağını iyi bilmen gerek. Çok zor bir şey, şalteri indirdin mi sıkıcı oluyor her şey, öylesine pedal çeviriyorsun. Uyanıp atağa kalkmak çok zor. Ama bu amatör ile profesyoneller arasındaki fark. Amatör yarışta sabit hız, 40-45km/s. Profesyonellerde baştan bir hızlı başlar, sonra bir grup kaçar, peloton yavaşlar. Sonra birden patlar... o esnada takip edebilmen gerek”

Sonra da ekliyor: “daha çok zamana ihtiyacımız var, bir Türk bisikletçiyi Avrupa'ya götürmek için 3-4 yıla ihtiyacımız var. Bu yarışa hazırlandık, evet ama bu seviyede sadece Langkawi'yi koşabildik. Bazıları bu yarışa Çanakkale'de hazırlandılar. Çanakkale'ye karşı değilim, ama o bir yarış değil. Mersin, oraya gitmek, altyapı için iyi, ama TUR koşacak bir bisikletçiye yaramıyor. Takım 3 gün sonra yoruldu, düşün, Fransa Turu 21 gün. Avrupa'da, Belçika'da, İtalya'da yarışmak istiyorsak, olimipyata hazırlanır gibi, 4 yıllık bir plan ile olmalı. Üzgünüm ama 5 ayda bir şey yapamayız.”
5. etapta takım arabasında
5. etapta takım arabasında
Büyük boyut için tıkla!

Girişte de söyledim ya, Lionel ile konuşmak biraz asap bozucu. “Bazen neler duyduğuma inanamıyorum” diyor, “tırmanıcı bir çocuktan nasıl sprint atmasını isteyebilirsin? Futbolda kaleciden gol atmasını istiyor muyuz?”

Lionel'in “eğitici” rolü aslında kendi özgeçmişi. Bugün pek çok antrenörde gördüğümüz bir özellik, yani önce bisikletçi olup da yarışmayı bırakınca antrenörlüğe geçmiş değil. Okulundan antrenör Lionel.

Fransa'nın kuzeyinde Normandiya'da, Cherbourg'da doğuyor. Okuldan sonra spor bilimleri okuyor ve bisiklet üzerine uzmanlaşıyor. Kariyerinde gene kuzey Fransa'da bisiklet federasyonunda okullarda yol, dağ, pist vb dallar için çocuklar seçmek ilk görevi. 2000 yılında Credit Agricole'de U23 antrenörü olarak başlıyor.

2005'te Credit Agricole ProTour'a dahil olunca bütün mali kaynaklar o tarafa aktarılıyor ve U23 takımı kapatılıyor. Lionel de Cofidis'e geliyor, 2008'de de Slipstream Sports, bu takım, sonra Garmin olacak. 2011'deki, bir sonraki takımı Orica GreenEDGE. Orica GreenEDGE o zaman yeni kurulan bir takım. Lionel'e bütün bu takımlardan sonra Torku hakkında ne düşündüğünü soruyorum.

”Benim için bir zor ama aynı zamanda bir fırsat”, diyor. “Bildiğim her şeyi vermek istiyorum, çünkü Türkiye daha iyi bir takımı hakediyor, ama daha fazla zaman vermeleri gerek, 5 ayda istedikleri yere gelemeyiz, üzgünüm.” Torku'nun geçmişten gelen yükünden de bahsediyor sorunca. “Sayfayı çevirdik” diyor, “artık ADAMS'a dahiliz, MPCC'ye başvurduk. Sürekli kan örneği veriyoruz”.
TUR2015 takım arabasında
TUR2015 takım arabasında
Büyük boyut için tıkla!

Lionel'in kariyeri boyunca topladığı tecrübelerden sürekli Torku'ya köprü kurması ne kadar güzel olsa da, beklemediği bir anlayışla mücadele ettiği her sözünden anlaşılıyor. “Misal Paris Roubaix. Yarış hakkında plan yapmaya Aralık'tabaşlarsın, yarıştan bir ay önce 5 kişi gider, yeni kadroları, frenleri, lastikleri dener. Profesyonel bisiklet teknoloji, vizyon demek... Anında hiçbir şey olmuyor. OricaGreenEDGE ilk başladığında genel klasman mücadelesi için çok zayıfız, sprinterlere yoğunlaşalım dedi. Klasiklerde sprintlere katıldılar, Simon Gerrans 2012'de Milan-San Remo'yu kazandı, bir yıl sonra Fransa Turu'nda sarı mayo giydi. Anlatmaya çalıştım, ama dinlemiyorlar”

Orica GreenEDGE'deki tecrübeleri başka bir açıdan da önemli, pist bisikleti ve velodrom açısından. Çünkü Orica GreenEDGE, velodromu en verimli kullanan takımlardan biri. ProTour takımına her getirdikleri genç bisikletçinin, en az 2 defa pistte dünya şampiyonu olduğunun altını çiziyor: “Luke Durbridge, Cameron Meyer, Michael Matthews... hepsi velodromda defalarca dünya şampiyonu olduktan sonra Orica GreenEDGE'e geldiler. Velodrom lazım, velodromunuz yok”

Mehmet Şafakçı, Lionel Marie
Mehmet Şafakçı, Lionel Marie
Büyük boyut için tıkla!

Aziz lafa karışıyor burada, Konya'daki velodromu hatırlatıp, “futbol stadı oldu o" diyor, 10 yıl önce kapadılar, tribün yaptılar”. Lionel için Aziz “McGyver”. “Çözüm bulamadığı sorun yok, bir parça mı yok? Tamam, Aziz hemen uydurur”, gülüyorlar. Aziz ekliyor: “Lionel bize 1 yıl önce gelmiş olsaydı, bu takım daha bir başka olurdu. Burada 3 aylık çalışma ile geldik. Takımın içerisine giremedi fazla, 3 ayda ne yapabilir bir insan? Sihirli değnek yok ki elinde? Bizim yöneticiler çok sabırsız, hemen istiyorlar başarıyı”.

Bisiklete bu kadar düşkün birinin ailesinde bisikletçi olmaması ilginç. Lionel, bisiklete 17 yaşında başlamış, daha önce binmesine babası izin vermiyormuş. “birkaç yarış kazandım, hiç seyretmeye gelmediler. Askerdeyken antrenör olmaya karar verdim” diyor. En sevdiği bisikletçi Bernard Hinault: “Dauphine'de bir inişte düştü, sırtını sakatladı. Hala gözümün önünde, kaldırdılar, bisikletine oturttular. Sonra gitti yarışı kazandı. Hinault dışında küçük bir Belçikalı var, Lucien van Impe, tırmanıcı. 1970'lerde Fransa Turu'nda Alpe d'Huez etabını kazanan.

Lionel Fransa'nın İtalya sınırındaki kıyı şehri Menton'da oturuyor. Biraz bisiklet, biraz ailevi nedenler... orası karışık. “Hiç Eddy Merckx hayranı olmadım, ama çok saygı duyarım, herşeyi kazandı. Arada sırada evdeyken görüyorum, hala bisiklete biniyor. Bu işi çok seviyorum. Televizyonda yarış seyrederken sadece bisikletçileri görüyorsun, ama yarış içindeysen, takgikleri biliyorsan... Garmin'de şanslıydım, Wiggins, Millar, Gerrains... Wiggins ya da Millar zamana karşı yarışırken, bisiklet bir sanat oluyor. ”

Giant'a geliyor laf. Son çalıştığı takım, 2017'de bisiklette reformlar gelecek diye küçülme kararı almış ve U23 takımını kapatmış. Lionel, reformların bisikleti Formula 1 haline getirmeye çalıştığını söylüyor, ama “mümkün değil, biz Formula 1 değiliz. Öncelikle paramız yok, ayrıca bu makine değil, insan sporu. Bir geçmişi var. Büyük yarışlara hazırlanmak için küçük yarışlar gerekli.”

İlginç bir ayrıntı, Giant'tan ayrıldıktan sonra Torku ile Lionel'in irtibatını kuran Pat McQuaid'in oğlu David McQuaid olmuş. “Torku'yu bir fırsat ve yeni bir mücadele olarak gördüm. Aralık'ta geldim, zaten çok geçti. İki yeni bisikletçi arıyordum. İyi bisikletçilerin hepsi Haziran/Temmuz gibi imzaları atarlar.”

TUR 2015 Torku Şekerspor Arabası Lionel Marie & Miraç Kal from MTBTR on Vimeo.

Lionel'in bisiklette teknolojinin yerine yaptığı vurgu ve SKY ile Dave Brailsford'a olan hayranlığından da konuşuyoruz. 2009'da Manchester Velodromu'nda takımın çalışması hakkında öğrendiklerinden bahsediyor. İngilizler'in Fransız bisikletçilerin son sprintteki pedallarını sayacak; rüzgar tünellerine sadece bisikletçileri değil, takım arabalarını da sokup değişik bisikletçi/araba kombinasyonları deneyecek kadar detay düşkünü olduklarından, geliştirdikleri aerodinamik kask tipini 2 yıl sonra herkesin kullanmaya başladığından... Sanki çok acaip bir tekerlek teknolojisi üzerine çalışıyormuş gibi dedikodu çıkarıp, L'Equipe gazetesi dahil herkes SKY'in tekerleklerini konuşurken aslında bambaşka şeyler geliştirdiklerinden...

Lionel'e göre SKY'ın taktiği Sun Tzu'nun “Harp Sanatı” kitabından, “hasmının dikkatini başka yere çek!” Ve tabii kazanmak için herşeyi denediklerinden. Örneğin 2012 Londra oyunlarında takım sprintte kötü çıkış yaptıktan sonra tekrar çıkabilmek için kurallardaki bir boşluğu kullanıp düştüklerini ve yeniden çıkış alıp yarışı kazandıklarını hatırlatıyor.

Lionel Marie, Aziz Ay
Lionel Marie, Aziz Ay
Büyük boyut için tıkla!

Artık etabın sonundaki inişteyiz. Takımın bu yıl çok farklı olduğunu söylüyorum, başını sallıyor: “Diğer bütün takımlar Torku'nun bu yıl daha iyi olduğunu söylüyor, onlar farkı görüyorlar, bir tek Torku şikayet ediyor. Takımın imajı değişti baştan başa.”

Arkadan Aziz omzuma dokunuyor: “Cüneyt”, diyor, “Lionel üzülmesin, eskisi gibi neşeli olsun istiyoruz. Üzmesin kendisini. Yarış iyi gitmiyor diye suratı asık. O üzülünce biz de üzülüyoruz”.

Tercüme ediyorum, Lionel gülüyor “deneyeceğim” diyor.

Aziz devam ediyor: “biz Lionel'i gerçekten çok sevdik. İlk defa kendimize bu kadar arkadaş bir antrenör görüyoruz”.

Lionel'in neşesi yerine geliyor: “çok iyi insanlar” diyor, “çok güzel bir atmosferi var takımın”.

Sonra elini arkaya uzatıp dikiz aynasından Aziz'e bakıyor “Teşekkür abi”! diyor Türkçe.

-Bitti- 

 
Yayın Sponsoru
  Yarış Dünyasından

Torku'nun Eski Antrenörü Lionel Marie ile Röportaj
Geçtiğimiz Aralık ortasında Torku Şekerspor'un eski antrenörü Lionel Marie ile IAM'a geçmesinden sonra bir röportaj yaptık. ... Devamı » » » 

Lionel Marie - Biraz Daha Zaman...
Aşağıdaki satırları bu yazı dizisine başlamadan önce bir girizgah olarak yazmayı düşündüm, sonra yazılanların önüne geçmesi, ko ...
Devamı » » » 

Mehmet Şafakçı - Ağlasak da, Gülsek de Beraber
Hayatımın ilk yıllarını Ankara'da geçirirken, 80'lerin başında 4 yaşında Anıttepe 100. Yıl Yüzme Havuzu'na başladım, Ring kulüb ...
Devamı » » » 

May.15 Ahmet Örken - Çumra'dan Cavendis...
May.15 TUR2015 - Start Alanı Nasıl Kuru...
May.15 TUR2015 - Yarışta Bir Gün Nasıl ...
May.15 TUR2015 - Kürsü Formaları Nasıl ...
Nis.15 TUR2015 - Etap Biterken Foto Fin...
Mar.15 2015'te Milli Takım - Aziz Sırna...
Auğ.14 Semra Yetiş ve Erkan Sakallıoğlu...
Şub.14 Mustafa Önder Atik ile Samsun'da...
Ksm.13 Yol Bisikletinde Köklü Değişikli...
Ksm.13 Saat Rekoru Kırılacak mı?
Eyl.13 UCI Başkanlık Seçimleri
Eyl.13 Vuelta Üçüncü Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İkinci Hafta Top 5
Eyl.13 Vuelta İlk Hafta Top 5
Auğ.13 Dünya Masterlar Şampiyonası Fina...
Tem.13 100. Fransa Turu, Üçüncü Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İkinci Hafta, ...
Tem.13 100. Fransa Turu, İlk Hafta, Top...
May.13 TUR2013: Doping (?), Yarışın Gel...
Nis.13 Türkiye Bisiklet Turu: Takımlard...
Şub.13 Torku Şeker Spor'un Yabancı Peda...
Şub.13 UCI 2013 Yol Bisikleti Takımları
Yarış Dünyasından Arşivi

 

  Bu yayın 6503 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015