Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
19 . Aralık . 2018  
İzmir bisiklet için bir cennet
İzmir' de Bisiklet

İzmir bisiklet için bir cennet

Yazar: Aybars Öge Sürücü
27.4.2003

İzmir bisiklet için bir cennet olmasına rağmen bugüne kadar hep yavaş kaldı. Ancak son 2 sene içinde yollarda daha fazla bisiklete binen insan görmeye başladık. Her ne kadar Dünya Standartlarında olmasa da bisikletle rahatça gidebildiğimiz Körfez boyunca uzanan şu an yenilenen ve yapımı devam eden yollarımız var. Kentin öncelikli olan projelerinden buna bile fırsat kalmasına şükretmeliyiz. Her ne kadar insanlar ısrarla bisiklet yolundan yürümeye devam etseler de. . .

Bisiklet camiasına bakıyorum da hep birbirimizi itip kakmaktan, dedikodu üretmekten, tatsızlık çıkarmaktan birbirimize bir şey katamamışız. Bu İzmir'de de böyleydi, hala parazit yapanlar var. Bu sene dernekleşmeye çalışıyoruz ama hala insanlar nasıl bir şeyin içinde olacağını bilmiyor. Çünkü bir kısım büyüklerimiz bu işe emek verirken, bazıları da daha dün başladıkları bisiklete bu işe yıllarını vermiş insanları sadece genç oldukları için bir kenara atıp bilmişlik taslıyorlar. Özveri kelimesi sözlüklerinde yok. En son Balçova Duathlonunda gönüllü görev alacak olanlar biz bunu yaşadık. Ben sabahın köründe 2 saat pedal basıp geldim. Oysa ki şu an kurulmaya çalışılan dernekte görev verilen ve yarışlarla ilgilenen arkadaşların evleri yarım saat mesafede olmasına rağmen gelmediler. Şu an 11 Mayıs'taki Türkiye Şampiyonasını ve ondan sonraki Göreme 24 Saat MTB yarışını İzmir'den bilen ve hazırlanan arkadaşlar niye bunu paylaşmıyor?

Herkes bir şeyler biliyor. Adam daha 3 ay olmuş bisiklete başlayalı, eyvallah hoş geldin de;tavsiye niteliğindeki eleştirilere sertçe "sen eleştirmen misin" diyor. Sor bakalım karşındaki adam kim: memleketinsayılı mekaniklerinden biri. . . Ne demiş Aybars "çok binenle, çok bilenden korkacaksın"Yani dinlemek lazım biraz. . .

İlimizde Türkiye'nin en büyük 2 bisiklet fabrikası olmasına rağmen sadece bir tek kulüp var. İl temsilciliğinin hiçbir faaliyeti yok;gerçi şimdi daha kuvvetli bahaneleri var. Federasyon yarış yapmıyor;bakınız Cumhurbaşkanlığı Turu'nun iptali. Hevesli olan, yetenekli olan ve bisiklete ucundan bucağından bulaşmış insanlar bir süre sonra vazgeçiyor. Ya da sıkılıp bir süre bırakıyor, sonra tekrar başlıyor ama başarılı olamıyor. Sekteye uğramış bir spor hayatının verimliliği ne kadar olabilir ki?

Bisiklet camiası olarak birbirimizin kuyusunu kazmaktansa, ağır olabilir ama, birbirimizi aşağılamaktansa yardımcı olsak bakın görün nasıl ilerliyoruz. Bir tartışma açıldığı zaman hep son nokta federasyona gelip takılıyor. Unutmayalım topluluklar hakkettikleri gibi yönetilirler. Ben geçen yıl federasyona karşı tavır sergilediğimde kimse elini taşın altına sokmak istemedi. Birlikteliğe güzel bir örnek; Ankara'da askerken bir arkadaşımla konuşuyoruz. Protesto yapalım;startta Türk sporcular ön sırada yer alıp çıkışı bloke etsin. Sonra ikimiz de dedik ki;illa birileri kaçıp gider biz de sap gibi kalırız.. Bunu becerebilecek spor kültürüne ulaştığımız zaman her şeyi beceririz.

İzmir olarak kabuğumuzu kırmaya çalışıyoruz. Ama bir şeyleri kendi kendine üstlenip gelin güvey olan arkadaşlarla bu iş yürümüyor. Herkes kapasitesini bilip, aşamadığı noktalarda egosuna yenilmeden yardım istese her şey olacak. Umarım paylaşmayı öğreneceğiz ve birlikte güzel şeyler yapacağız.


 

 
Yayın Sponsoru
  Patika

Çocuk ve Bisiklet Yolculuğu
Bu senede 1 Temmuz – 26 Ağustos tarihleri arasında Avrupa’da Almanya, Danimarka ve İsveç'i kapsayan son bisiklet turlarından yeni ... Devamı » » » 

Londra'da bisikletle 10 gün

Küresel dünyanın en önemli başkentlerinden birinde, Londra’da, 10 gün boyunca, oralı olmayan biri olarak hemen her yere bisikle ...
Devamı » » » 

Serkan Taşdelen ile Tur Bisikletçiliği

Türkiye de hızla gelişen tur bisikletçiliğinin ilk isimlerinden Serkan Taşdelen’le bisiklet üstünde uzun yol yapacaklar i ...
Devamı » » » 


Tem.12 Kapadokya Bisiklet Festivali 20...
Nis.12 Gurbet Emekçisinin Notları 2...
Şub.12 Gurbet Emekçisinin Notları 1...
Eyl.11 Bask Ülkesi ve La Vuelta
Nis.11 Türkiye'den Japonya'ya Bir Bisik...
Şub.11 Bisikletle İstanbul'dan Paris'e
Ara.09 Bayramda 3 Gün Yenice
Auğ.09 Küresel Isınmaya Karşı Gelibolu ...
Nis.09 Gümeli - Bölüklü - Karatepe Yayl...
Mar.09 Adapazarı'ndan Adapazarı'na
Eki.08 Bisikletle Manhattan Turu
Tem.08 Dağ Köyleri Üzerinden Yalova'dan...
Tem.08 Küresel Isınmaya Karşı Ege Kıyıl...
May.08 Abi Anadolufeneri'ne Gidelim...P...
Mar.08 Yaz Başında Yedigöller
Şub.08 Derinoba Bisiklet Gezisi
Eki.07 Artvin 1 Meydancık'dan Macahel'e
Eki.07 Artvin 2 Macahel'den Borçka'ya
Eyl.07 Kemalpaşa’dan Buca’y...
Auğ.07 Silifke’nin Cezeryesi Meşh...
Haz.07 Ormandan Gemlik-Yalova Geçişi
Nis.07 Altınoluk - Assos Turu
Patika Arşivi

 

  Bu yayın 2696 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015