Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Ocak . 2019  
Dağ bisikletinde fren yapmak
Frenleme

Dağ bisikletinde fren yapmak

Çeviren: Ceyda Yılmazlar
27.4.2003

Dağ bisikleti kullanımın da ki en önemli noktalardan biri frenlemedir. Ne kadar iyi frenleme yapabilirseniz o kadar hızlı gidebilirseniz. Frenlemeyi yön değiştirmek, hız arttırmak, daha iyi sıçramak, daha hızlı dönmek ve rotanın en hileli bölümlerinde ve noktalarında kolayca kayıp gidebilmek için kullanabilirsiniz. Tabi frenleme kabiliyetiniz bir gecede gelişmeyecektir. Her şeyden önce sabırlı olmak, pratik yapmak ve frenleme kavramını anlamanız gerekmektedir.

Bisikleti Hazırlayın: Açıktır ki frenlerinizin doğru olarak çalışır durumda olması önemlidir. İyi frenler ilk uygulamada (Başlangıç uygulaması) bisikleti yavaşlatmalı, tekerlekler ancak fren kolunu sertçe son sınırına kadar sıktığımızda kilitlenmelidir. Eğer tekerlekleriniz fren kolunu hafifçe sıktığınızda kilitleniyorsa bisikletinizi dönüşe yaklaşırken yada diğer engellerde rahat kontrol edemezsiniz.

Büyük boyut için tıkla!

Fren kolunun gidon üzerindeki pozisyonu: Fren kolu pozisyonu frenleme hünerinizde anahtar faktördür. Her iki kol 'da 45-50 derece açıyla (saat 4 yada 5 pozisyonu) durmalıdır gidon üzerinde. Diğer bir fren kolu anahtar faktör de " throw", fren kolu ile gidon arasındaki mesafedir. Frenleme, fren kolu birinci çeyrekteyken bisikleti yavaşlatmaya başlamalı, potansiyelinin %60'ını fren kolu gidona paralelken uygulanmalıdır. Kalan %40 frenleme potansiyeli de kolun sıkma hareketinin kalanın da etkili olmalıdır. Bu durum parmak yorgunluğunu da minimuma indirecektir. Özellikle uzun inişlerde.

Yavaşlama: Bisiklete binmeye başladığımızda çoğumuz yavaşlamakiçin arka freni kullanırız. Bununla birlikte ön frenin daha randımanlı olduğunu belirtmek gerekir. Ama çok dikkatli olmalısınız çünkü çok fazla sıkılan ön fren felakete yol açabilir. Eğer ön freni kullanacaksanız (sertçe) ağırlığınızı arkaya vermeli, hatta selenin arkasına kaymalısınız. Sert frenleme gereken yerlerde ağırlığınızı mümkün olan en arka noktaya atabilirsiniz. Tabi bu noktada bisikletle olan açınızdaki küçük bir fark bile başınızı belaya sokabilir. Tabiki arka frende sizi yavaşlatacaktır ama arka fren ön frene destek olarak kullanılmalıdır. Arka fren daha çok bisikleti istenilen istikamete yönlendirmek için kullanılır. Eğer momentumunuzu her yönde kontrol edebilirseniz, frenleme kavramına da sahip olursunuz yani frenlemeyi anlamışsınız demektir. Değişik araziler yukarıda bahsedilen bilgilerin ne kadarının kullanılacağında rol oynayacaktır.

Kural Şudur: Yüzey ne kadar kaygansa momentumunuzu kontrol etmeniz o oranda zorlaşır.Bisikleti kaydırarak yada dönüşlerde yarış arabalarının yaptığı gibi arkayı kaydırmak en hızlı sürüş şeklidir. Kimse %100 başarılı olamaz.

Ön tekeri yavaşlatın, öne eğilin ve arka fren yardımıyla arka tekeri dönmek istediğiniz yönün aksine kaydırın. Bu şekilde kaydırarak harika yön değişiklikleri yapabilirsiniz. B sürü,ş kabiliyetine ulaşmak demek sizin için sürüşten çok daha fazla zevk almak demek olacaktır.

Lütfen antrenmanlarınızı trafiğe kapalı yerlerde ve güvenlik ekipmanlarınızı kullanarak yapın.

Mountain Bike Action Feb'00 

 
Yayın Sponsoru
  Sağlık ve Antrenman

Bisikletle Oryantiring Nedir?
Türkiye, Dağ Bisikleti alanında önemli başarılara imza atmaya başladı. Bunu bir adım öteye taşıyarak Dağ Bisikleti’nin adrenalini ... Devamı » » » 

Bisiklet Sürerken İşaretlerle Haberleşmek

Grup içinde bisiklet sürdüğünüzde, birbirinizi potansiyel tehlikelere karşı uyarmak en temel sorumluluklardan biri olmalı. Çoğu ...
Devamı » » » 

Kapalı Mekanda Antrenmanın Püf Noktaları
Havaların çoğu zaman sıcak seyrettiği ülkemizde bisiklet antrenmanları için genellikle açık havada spor tercih edilmekte. Bir açıd ...
Devamı » » » 

Eki.12 Doping: Hangi Spor, Hangi Ulke, ...
Eki.12 Sporcular İçin Magnezyum
Eyl.12 Hangi Kas Ne Kadar Çalışır?
Mar.11 Yüksek Yoğunluklu İnterval ve La...
Oca.11 Karbon mu Daha Hızlı, Yoksa Çeli...
Tem.10 Yazın Bisiklete Binerken Nelere ...
Ksm.09 Sonbaharda Bisiklet
Tem.09 Fırtınada Ne Yapmalı?
May.09 VO2 Max Testleri
Oca.09 Sezon Dışında Ağırlığı Korumanın...
Oca.09 Kışın Neler Giymeli?
Auğ.08 Sınırların Peşinde
Haz.08 Spor Yaparken Müzik Dinlemeli mi...
Oca.08 Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Ö...
Oca.08 Kötü Havalarda Bisiklete Alterna...
Ksm.07 Spor Yapmak İçin Bahaneler
Ksm.07 Kışa Girerken Beslenme Tüyoları
Eki.07 Kadın ve Erkeklerde Kilo Verme
Auğ.07 Sıcakta Bisiklete Binmek
Tem.07 Ne İçmeli, Nasıl İçmeli?
Tem.07 Daha İyi Sürüş İçin Derleme
Haz.07 Yarıştan Önce, Yarış Sırasında v...
Sağlık ve Antrenman Arşivi

 

  Bu yayın 4963 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015