Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
   
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
17 . Temmuz . 2018  
Uzun Turlarda Bagaj Ve Çanta
Tura çıkmadan

Uzun Turlarda Bagaj Ve Çanta

Yazar: Ahmet Oğlakçı
30.4.2003

Yola çıkmadan gözden geçirmeniz gereken belki de en önemli ayrıntıdır bagaj. Yanınıza almanız gerekenlerin listesini çıkarmanız ne kadar önemliyse bagajınızın sizin bu eşyalardan ne kadarını yanınıza alabileceğinizi müsaade etmesi açısından boyut, yükleme kolaylığı ve hafiflik de düşünmeniz gereken ayrıntılardır.

Öncelikle bagaj hafif olması dolayısıyla alüminyum çubuklardan üretilmektedir. Şu anda ülkemiz piyasasında da en çok bu malzemeden üretilmiş ürünler satılmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki oda şudur, oldukça ucuza satılan bu malzeme üzerine uzun yol yükü bindiğinde ve hele ki bozuk yol şartlarında sarsıntıyla birlikte kırılabilmektedir. Bu durum doğal şartlarda, zaten yıpranmış olan sinirlerinizi tur sırasında biraz daha gerebilir. Dolayısıyla bagaj alırken alüminyum çubukların kaynak yerlerini kontrol edin ve hatta satıcının önünde bir miktar zorlayın. Ayrıca bağlantı kelepçelerinin ve diğer aparatların bisikletinize uygun olup olmadığını kontrol edin.

Çantaya gelince; kopçaların yardımıyla bagajın her iki yanına monte edilen birbirinden bağımsız yada yine bagajın her iki yanından sarkan heybe şeklinde çantalar kullanabilirsiniz. Ancak alırken dikkat edin, bagaj ve çanta monte edildiğinde çantanın üst seviyesi bagajın üzerineçıkmasın. Çünkü çıkarsa bagaja bağlıyacağınız büyük yükler (mat-çadır-uyku tulumu) bagajdan çok çantaya yük bindirecektir. Buda bisiklet yüklü iken çantanızdan eşya çıkarmanızı zorlaştıracaktır.

Çantanızın fermuarları düzgün çalışmalı ve mümkünse çanta kumaşı su geçirmez olmalıdır. Aksi halde çantanız için bir yağmurluk edinmeniz yararınıza olacaktır. Bir diğer alternatifte eşyalarınızı çantanızın içine yerleştirmeden bir kaç parça halinde torbalara koymaktır.

Yükleme: Unutmayın turun uzunluğuna göre yanınıza almanız gereken eşyanın miktarı da azalacak yada artacaktır. Uzun turlarda eşyanızın ağırlığı neredeyse sizin yarı ağırlığınıza yaklaşacaktır. Bunu bisikletin frenlerine getireceği ekstra yükle birlikte bisiklet üzerindeyken sizin dengenize de olumsuz etkisi olacaktır. Bu yüzden ağırlığı bisikletin iki yanına eşit dağıtmak için çantayı yüklemeden önce eşyanızı yerde ağırlığına göre eşit iki parçaya ayırın. Eğer yanınıza sıvı gıda alıyorsanız, sıvı gıdalarla giyim eşyalarınız çantanın ayrı taraflarında olmalıdır. Aksi taktirde düşme vakasıyla karşılaştığınızda patlayan su mataranız kıyafetlerinizi ıslatabilir. Ağırlığı fazla olan yüklerinizi çantanızın alt taraflarına koyarak bisikletinin ağırlık merkezini mümkün olduğunca aşağıda tutun.



 

 
Yayın Sponsoru
  Panorama

Aydın A. Güney & Pınar A. Avşar'la TUR Üzerine
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu sırasında yükün çoğunluğunu vitrinde fazla olmayan bir ekip çekiyor. Bu ekibin başında A’dan Z’y ... Devamı » » » 

Emin Müftüoğlu ile Günümüzü Değerlendirdik
Emin Müftüoğlu ile TUR sonunda bir araya geldik. Başarılı geçen bir organizasyondan sonra yorgun, çoklukla olduğu gibi vakti kı ...
Devamı » » » 

Bisiklet Yolları Algısında Yanlışlar

Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” piyesini seyredenler bilir: Estergon ve Vladimir, iki perde boyunca, Godot diye birini b ...
Devamı » » » 


Eki.14 İBB Emirgan Planları, Bisiklet v...
Haz.14 The Accidential Death of a Cycli...
Şub.14 The Armstrong Lie
Ara.13 Londra ve İstanbul'da Bisikletin...
Eyl.13 Süslü Kadınlar da Bisiklete Bine...
Eyl.13 Emin Müftüoğlu'yla Kısa Kısa
Auğ.13 Katlanır Bisiklete Giriş
Haz.13 Bisikletle işe gitmenin püf nokt...
Nis.13 Yaz Yaklaşırken 3 Büyük Şehirde ...
Mar.13 Dünyanın En Pahalı Bisikletleri
Eki.12 Velodromda Bir Gün
Tem.12 Dünden Bugüne Bisiklet...
Tem.12 Fransa Turu Tarihinden Hikayeler
May.12 Ruanda Bisiklet Takımı
May.12 İngiltere'de Bisiklet Ulaşımı Po...
Oca.12 Londra'dan Bisiklet Esintileri
Ara.11 Kış Yarışları Öncesi Temel İpuçl...
Eki.11 10 Tanınmış Sima’ya Sorduk
Eyl.11 Pedalla Enerji Üretttik
Eyl.11 Canyon'un Derinliklerine Yolculu...
Nis.11 Araba mı Daha Hesaplı Bisiklet m...
Şub.11 Pedal Alternatif Enerji Çözümü O...
Panorama Arşivi

 

  Bu yayın 3609 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır. Bu yazı yazarın sorumluluğundadır.
  Hukuki bir durumda MTBTR.com sorumlu tutulamaz.


 

 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015